Рішення Аллаха та рішення розуму

Думки
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Закони, що є у людини відносно дій і речей, є різними згідно його погляду на життя, який пов'язаний з цими діями і речами, як з об'єктами виведення законів.

Наприклад, мусульманин бере свої закони від Всевишнього Аллаха, в якого він вірить, як в Творця, Володаря і Законодавця.А немусульманин, наприклад капіталіст, використовує свої власні закони, які сам придумав для рішення проблем, роблячи розум основою для виведення цих законів.

Інші можуть узяти собі закони від якого-небудь мислителя, який має свою точку зору на життя. В даному випадку вони використовують його думки основою і фундаментом для визначення законів відносно поведінки і речей.

Таким чином, є різноманітні види законів із відмінністю їх основ.

Так люди розрізняються у визначенні того, хто має право видавати закони, згідно відмінності законів, які прийнятні для них. Через це говориться це – добре, а це – погано. Це за Шаріатом – халял (дозволене), а це – харам (заборонене). Це згідно із законом – дозволене, а це – заборонене.

Тому потрібно пізнати види законів, аби зрозуміти, хто, насправді, має право виводити закони, визначаючи цим самим реальну і необхідну позицію людини відносно дій і речей: здійснювати йому яку-небудь дію чи ні, брати йому річ чи ні.

Вочевидь, що людина здатна дати оцінку речам в їх реальності: які з них хороші, а які погані. Наприклад, він говорить, що хвороба - щось погане, а здоров'я – добре. Або говорить, що багатство-це добре, а убогість – погано, або правдивість – добре, а брехня – погано і так далі.

Ймовірно, людина, а точніше розум, може оцінити різну дійсність з боку користі або шкоди для неї. Так, можливо, він дасть оцінку меду, як чомусь корисному, а отруту визначить як шкідливе або побачить, що спиртне або свинина шкідливо, а може і корисно. Опише реальність води, що вона складається з атома кисню і двох атомів водню, або землю, що вона – куляста, а сонце, що воно сходить зі сходу.Так само можливо, що він визначить закон, призначений упорядкувати дії, кажучи: «Розподіл ресурсів серед людей має бути абсолютно рівним чином». Або скаже, що воно повинне відповідати докладеним зусиллям. Або скаже, що процентна діяльність банків є необхідністю в економічній системі, через це вона – корисна, або, що вона збирає гроші в меншості людей і через це – шкідлива.І таким ось образом, розум визначає закон або рішення, призначене для цих речей і дій, згідно тому, що він бачить відповідним. Ці закони можуть бути правильними, а можуть бути і неправільнимі, відрізнятися і перечити один одному час від часу, від місця до місця і від людини до людини.

Людина так само, може оцінити речі з боку розташованої до них, ненависті або їх відповідності своїм бажанням. Наприклад, вона говорить, що запах духів – приємний, а запах лука – навпаки.Що солодке – хороше, а гірке – погане, що відпочинок кращий, ніж робота або, що відсторонитися від битви краще, ніж брати участь в ній. Це так само показує, що розум дає оцінки, відповідні натурі людей, а їх натура у свою чергу розрізняється згідно способу їх життя.

Те, що стосується законів пов'язаних із заохоченням і осудження, які виходять від Всевишнього Аллаха, то видавати ці закони, людина не має права, це право належить тільки Аллаху. Це тому, що Аллах створив пекло і рай, подібно до того, як Він створив людину, небеса, і землю, і зробив досягнення раю і пекла пов'язаних зі слідуванням Його законам, дотримуватися яких Він наказує.

Рай і пекло, винагорода і покарання від Всевишнього Аллаха, пов'язані з дотриманням законів Аллаха, владики раю і пекла, а не людини, яка створена обмеженою. Він не може визначити закон, призначений упорядкувати яку-небудь справу, що знаходиться за межами його розуму і його можливостей.Він навіть не здатний вивести закон з приводу не відчутного для нього поділа, кажучи: «це – халял, і це вводить в рай, а це – харам, що вводить в пекло», якщо лише він не спирається в цьому на закон Аллаха.

Всевишній Аллах засуджує тих, хто описує халял і харам згідно своїм примхам, тому що це - брехня й наклеп на Аллаха. Всевишній говорить:

{ وَ لَا تَقُولُوا لِمَا تَصِفُ أَلْسِنَتُكُمُ الْكَذِبَ هَذَا حَلَالٌ وَ هَذَا حَرَامٌ... }


«Не кажіть про те, що описують ваші язики брехливо: Це - дозволено, це - заборонено ...» [1]

Так, описувати халял і харам не так, як це зробив Аллах – наклеп на Нього, і той, хто претендує на це, неначе претендує на те, що він – Творець або знаходиться на його місці, маючи право визначати халял і харам. Але Всевишній вище за те, аби хто-небудь розділяв Його велич.

{ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ }


«...і не був Йому рівним жоден!»[2]

Коли Удай син Хатима Аттоїй, що прийняв християнство до Ісламу, прийшов до Пророка (нехай благословить його Аллах і вітає), який читав слова Всевишнього:

{ اِتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَ رُهْبَانَهُمْ أَرْبَاباً مِنْ دُونِ اللهِ... }


«Вони взяли своїх книжників і ченців за панів себе ...» [3]

Удай сказав: «Вони не вклонялися їм». А Пророк, нехай благословить його Аллах і вітає, відповів:

( بَلَى إِنَّهُمْ حَرَّمُوا عَلَيْهِمُ الْحَلَالَ، وَ أَحَلُّوا لَهُمُ الْحَرَامَ فَاتَّبَعُوهُمْ فَذَلِكَ عِبَادَتُهُمْ إِيَّاهُمْ )


«Вклоняються. Вони забороняли їм дозволене і дозволяли заборонене. Це і є їх поклоніння ».

Таким чином, Пророк, нехай благословить його Аллах і вітає, роз'яснив суть поклоніння. Тому священики і ченці були богами для тих, хто за ними слідував. Всевишній Аллах описав їх потворними через те, що вони пішли за своїми пристрастями замість дотримання Аятам Аллаха і Його законам. Всевишній в своїй книзі говорить:

{ وَ اتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِي ءَاتَيْنَاهُ ءَايَاتِنَا فَانْسَلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشَّيْطَانُ فَكَانَ مِنَ الْغَاوِينَ • وَ لَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَاهُ بِهَا وَ لَكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الْأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ... }


«Прочитай їм звістку про те, кому Ми дали Наші знамення, а він вислизнув від них. І зробив його своїм послідовником сатана, і був він з тих, що заблукали. • А якби Ми побажали, то прославили б його ними. Але він припав до землі і послідував за своєю пристрастю і подібний він собаці...»[4]

У цих Аятах, Аллах описує тих, хто слідує своїм пристрастям, опускаючись до рівня тварин.Це тому що вони залишили закони Аллаха і послідували за своїми примхами, які рухають ними, як твариною – абсолютно інстинктивно, як це відбувається з собаками, яких Аллах створив без можливості розумно оцінювати і розуміти, що зовсім протилежно з людиною, яку Аллах прославив, наділивши розумом і розумінням, відповідно наказавши йому певні справи і заборонивши визначені. І якщо людина покоряється цим законам, то вона відроджується.

{ وَ لَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَاهُ بِهَا... }


«А якби Ми побажали, то прославили б його ними...»[5]

Проте він опустився до рівня собаки через слідування своїм пристрастям.

Отже, опис халяла і харама належить тільки Аллаху, а не розуму, потрапляє під вплив користі або вигоди, вигадками добра чи зла. Бо якщо людина дозволить відбутися цього, то зробить свій розум і примхи - божествами, а це бездоганне і забороненою. Всевишній Аллах говорить:

{ أَفَرَءَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ وَ أَضَلَّهَ اللهُ عَلَى عِلْمٍ وَ خَتَمَ عَلَى سَمْعِهِ وَ قَلْبِهِ وَ جَعَلَ عَلَى بَصَرِهِ غِشَاوَةً فَمَنْ يَهْدِيهِ مِنْ بَعْدِ اللهِ أَفَلَا تَذَكَّرُونَ }


"Хіба ти не бачив того, хто взяв своїм богом свою пристрасть, і Аллах збив його зі шляху при Своєму знанні й поклав печатку на його слух і серце, а на його зір поклав завісу. Хто ж його поведе після Аллаха? Хіба ви не отямитеся?"[6]

Можливо, хто-небудь скаже: «Всевишній Аллах звертається до розуму людини в багатьох Коранічних Аятах, так само вимагає від людей, аби вони шукали доказу існування Творця за допомогою розуму і роздумували про створення Аллаха».Яка ж тоді роль розуму?

Так, Всевишній вимагає від нас спостережень і роздумів, аби досягти істини і знайти свого Творця, який поза межами цього всесвіту. А також засуджує тих, хто бере свою віру від предків, а не як рішуче твердження, відповідне дійсності, разом з аргументом до цього твердження.

{... قَالُوا حَسْبُنَا مَا وَجَدْنَا عَلَيْهِ ءَابَائَنَا أَوَلَوْ كَانَ ءَابَاؤُهُمْ لَا يَعْلَمُونَ شَيْئاً وَ لَا يَهْتَدُونَ }


«... Вони кажуть: "Досить нам того, на чому ми знайшли наших батьків! " Невже навіть якщо б їхні батьки нічого не знали і не йшли прямим шляхом? »[7]

Він звернувся до неупередженого розуму, кажучи:

{ أَفَلَا يَنْظُرُونَ إِلَى الْإِبِلِ كَيْفَ خُلِقَتْ • وَ إِلَى السَّمَاءِ كَيْفَ رُفِعَتْ • وَ إِلَى الْجِبَالِ كَيْفَ نُصِبَتْ }


«Хіба вони не подивляться на верблюдів, як вони створені, і на небо, як воно піднесеться, і на гори, як вони водружени» [8]

Це є доказ існування Творця. Він так само сказав:

{ أَمْ خُلِقُوا مِنْ غَيْرِ شَيْءٍ أَمْ هُمُ الْخَالِقُونَ }


«Або вони створені ні з чого, або вони самі - творці?»[9]

{ أَفَرَأَيْتَ الْمَاءَ الَّذِي تَشْرَبُونَ • ءَأَنْتُمْ أَنْزَلْتُمُوهُ مِنَ الْمَزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنْزِلُونَ }


«Чи бачили ви воду, яку п'єте? Хіба ви її звели з хмари, або Ми зводимо?»[10]

{ مِنْ أَىِّ شَيْءٍ خَلَقَهُ • مِنْ نُطْفَةٍ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُ }


«З чого Він його створив? - З краплі! Створив його і розміряв»[11]

{ أَمِ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ ءَالِهَةً قُلْ هَاتُوا بِبُرْهَانِكُمْ... }


«Хіба вони взяли собі окрім Нього інших богів? Скажи: «Дайте ваші докази!...»[12]

Ті, хто розмірковують над цими Аятами бачить, що Аллах наказує людині використовувати розум у своїй вірі, шукаючи відповіді на питання: Що за межами всесвіту? Хто Творець, і хто має право на законодавство? Хто створив рай і пекло? І хто визначає закони, що ведуть в рай або пекло? Отже основою такого міркування повинно бути мислення. І єдиний шлях істинно пізнати Творця - це мислення і правильний розумний розгляд тих фактів, які вказують на існування Творця.

Тому людині потрібно досягти цієї розумної основи, використовуючи свій розум, що і буде правильним світоглядом, на якому будуються всі закони життя.Таким чином, людина приймає джерело, з якого виходять закони достовірним, розумним чином. І не дозволяється йому після підпорядкування Творцеві, Правителеві і Законодавцеві додавати Йому співучасників з Його творінь.

Розум є основа в ісламській доктрині. За допомогою розуму затверджується існування Творця, і що Він існує сам по собі, Вічний окрім Якого немає жодного божества, і немає Йому подібності і співучасника.Використовуючи це, людина затверджує істинність послання Мухаммада (нехай благословить його Аллах і вітає), і що Коран – слова Аллаха, і вірить у все те, що засноване на розумі, як рай і пекло, воскресіння і суд.

Це і є роль розуму, і вона велика. Проте він так само має обмежені межі, встановлені Аллахом, в разі порушення яких, людина впаде в оману. Він не може, наприклад, видавати закони, які могли б враховувати винагороди і покарання судного дня.Можливо, людський розум побачить яку-небудь справу хорошою, але в Аллаха це – погано, а якусь корисною, але в Аллаха - це гріх і шкода. Те, що є доказом цього, показує слабкість людини та обмеженість його розуму, і таких аргументів безліч. Всевишній говорить:

{ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَ هُوَ كُرْهٌ لَكُمْ وَ عَسَى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَ اللهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ }


«Наказана вам битва, а вона ненависна для вас. І може бути, ви ненавидите що-небудь, а воно для вас благо, і може бути, ви любите що-небудь, а воно для вас зло - воістину, Аллах знає, а ви не знаєте!»[13]

Це сказано про джихад, що ненависно для людини, але велике добро у Аллаха. Також люди думали, що торгівля подібна до лихварства, але Аллах сповістив їх, що торгівля – халял, а зростання – харам і, що є велика різниця між ними.

{ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبَا وَ أَحَلَّ اللهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبَا }


«…Це - за те, що вони говорили: "Адже торгівля - те ж, що рост". А Аллах дозволив торгівлю і заборонив зростання...»[14]

Розум людини слабкий і обмежений, аби вирішити, що зробить рівним його викривленість і виправить його, не говорячи вже про виправлення інших. Людина може вирішити проблему певним чином у певний час, що буде суперечити рішенню, зроблену ним не за довго до цього. А Творець знає все про своє творіння і знає, що добре, а що погано, що зло, а що добро. Він послав в одкровення Своєму Посланникові (нехай благословить його Аллах і вітає) закони, які упорядковують всі життєві справи, наказавши дотримуватися їх, щоб досягти успіху в цьому житті і в житті наступному.

Це дотримання законів шаріату не означає придушення розуму, навпаки це застосування розуму там, де він компетентний. Аллах звеличив людину розумом. Всевишній говорить:

{ وَ لَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي ءَادَمَ... }


«Ми вшанували синів Адама ...» [15]

Він той, хто створив у людині розум і визначив його межі:

{ وَ مَا أُوتِيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلَّا قَلِيلاً... }


«... Дароване вам знання тільки трохи» [16]

{ ...نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَنْ نَشَاءُ وَ فَوْقَ كُلِّ ذِي عِلْمٍ عَلِيمٌ }


"…Ми піднімаємо ступені того, кого побажаємо: адже вище всякого володаря знання є знаючий!"[17]

Так само Всевишній Аллах показав сфери використання розуму, і сфери де не можна його використовувати, звертаючись до людського розуму мекканськими Аятамі, аби показати, що шлях пізнання Творця прокладений через мислення про створення.

Крім того, Аллах відкрив широку двері до роздумів в галузі освоєння землі, як: наукове дослідження, індустріальний і воєнний розвиток. Все це знаходиться в межах дозволеного Всевишнім Аллахом.

{ ...وَ امْشُوا فِي مَنَاكِبِهَا... }


«... Ходіть же по її раменах ...» [18]

{ ...كُلُوا مِنْ طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاهُمْ... }


«... Їжте та пийте з долі Аллаха !...»[ 19]

{ وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ... }


«І приготуйте для них, скільки можете, сили...»[20]

Посланник (нехай благословить його Аллах і вітає) сказав:

( طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ وَ مُسْلِمَةٍ )


«Пошук знань – обов'язок кожного мусульманина і мусульманки».

Також людина розуміє закони Аллаха розумом, що і є причиною відповідальності. Розгляд дійсності і вживання законів відносно цієї дійсності – це роль розуму. Іджтіхад, що є справою, коли використовуються все можливе для виведення законів Аллаха з доказів шаріату, здійснюється за допомогою розуму, чим задоволений Аллах і до чого він спонукає.

{ ...قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَ الَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ... }


«... Скажи:" Хіба зрівняються ті, які знають, і ті, які не знають? "...» [21]

{ ...فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ }


«...запитайте ж людей нагадування, якщо ви самі не знаєте!»[22]

{ ...يَرْفَعُ اللهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعَلْمَ دَرَجَاتٍ... }


«... Звеличує Аллах тих з вас, які увірували, і тих, кому дано знання, на різні ступені ...» [23]

{ ...وَ مَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللهُ وَ الرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ ءَامَنَّا بِهِ... }


«...Не знає його тлумачення ніхто, крім Аллаха. І тверді в знаннях кажуть: "Ми увірували в нього;...»[24]

Через досягнення цієї узгодженості і відповідності між дійсною роллю розуму і законом Всевишнього Аллаха, з'явилися чудові приклади серед людей у відношенні між Творцем і створенням, коли сподвижники (хай буде задоволений ними Аллах) зрозуміли роль розумутаі усвідомили суть дотримання релігії - вище за все інше, і здійснилася милість, з якою був посланий Посланник Мухаммад (нехай благословить його Аллах і вітає).

У один з моментів життя сподвижників, (хай буде задоволений ними Аллах) ми ясно бачимо цю ідею. Так у великій битві при Бадрі[25], коли Пророк (нехай благословить його Аллах і вітає) зупинився в місці віддаленому від води, Альхаббаб син Альмунзіра запитав Посланника Аллаха (нехай благословить його Аллах і вітає): «О, Посланник Аллаха, ти вважаєш, що знаходитися на цьому місці наказано Аллахом, що змінити ми не можемо, або це – думка, тактика і хитрість?» Він відповів:

( بَلْ هُوَ الرَّأْىُ وَ الْحَرْبُ وَ الْمَكِيدَةُ )

«Це – думка, тактика і хитрість».

Сподвижник сказав: «О, Посланик Аллаха, це не місце. Відведи людей близько до води, щоб вони зайняли там позицію...» Так сподвижники (хай буде задоволений ними Аллах) розуміли закони Аллаха. Якщо це було законом, де немає місця думці, то ним нічого не залишалося, як підкорятися і дотримуватися цього, а якщо це було в тій сфері, де вони мають право використовувати здатність розуму виносити ухвали, вони роздумували і визначали найкраще рішення.Вищезазначеною відповіддю Посланника (нехай благословить його Аллах і вітає) було те, що в даній справі думка використовується, і метою визначення наїлучшего думки у сподвижників – було досягнення достатку Всевишнього Аллаха, через що вони і перемогли.

І на завершенні необхідно сказати, що наклеп на Іслам, про те, що Іслам пригнічує розум або Іслам не йде в ногу з матеріальним удосконаленням, якого досягло людство, а також нерозуміння реальності Ісламу, реальності створеного, по відношенню до Творця і реальності людського розуму і його можливостей, все це веде до помилки людства.А Іслам – це послання істини від Всевишнього, аби створене Їм жило так, як бажає Аллах, Який освітив ним життєву дорогу на цьому світі і дарує винагороду світу наступного...