Політична ситуація в Афганістані

Відповіді на питання
Друкарня

Питання: Після того, як президент США 8 липня 2021 року об’явив, що виведення військ із Афганістану буде завершено 31 серпня — всупереч раніше встановленому строку, — вже 17 липня 2021 року було об’явлено про відновлення міжафганських переговорів в Катарі, де взяли участь 7 людей від «Талібану» і 7 від уряду Кабулу.

Прогрес «Талібану» спостерігається на широких територіях Афганістану. Згідно заявам «Талібану», рух вже контролює 85% країни. Раніше укладена Дохінська угода передбачає продовження переговорів між «Талібаном» і урядом для досягнення політичного врегулювання. Чи буде «Талібан» повністю контролювати уряд, або він буде лише брати участь в ньому? Чи дійсно Америка вийде з Афганістану чи збереже за собою вплив?

Відповідь:

Розглянемо питання в декількох пунктах:

1 — Коли Америка почала планувати свій ухід із Афганістану з кінця 2010/початку 2011 року, з тих пір вона намагалась запустити переговори з лідерами «Талібану». Пакистан же, проявивши гнучкість по відношенню до талібів, став об’єднуючою ланкою в цих переговорах. В 2014 році переговори привели до звільнення п’ятьох ув’язнених талібів із Гуантанамо в обмін на звільнення талібами одного американця — сержанта Боуі Бергдала. Потім переговори прискорились. Ключову роль в цьому зіграли двоє людей. 5 вересня 2018 року Залмай Халілзад був призначений Спеціальним представником США по примиренню в Афганістані, і йому була доручена задача про припинення американської військової окупації Афганістану, і на протязі двох місяців після призначення Халілзада Пакистан 25 жовтня 2018 року звільнив муллу Абдул Гані Барадара, який був захоплений пакистанською розвідкою 8 лютого 2010 року в Карачі і утримувався під вартою в Пакистані. Після звільнення він був призначений головою офісу «Талібану» в Досі.

Агентство «BBC» 25.02.2019р. опублікувало наступне: «Ім'я мулли Барадара займало перше місце в списках ув’язнених, звільнення яких вимагав рух у ході послідовних переговорів з офіційними особами США і урядом Афганістану аж до його звільнення у жовтні 2018 року. Потім у січні минулого року Барадар очолив політичний офіс руху в Катарі».

2 — Переговори завершились підписанням Дохінської угоди 29 лютого 2020 року. Найважливіші пункти угоди були опубліковані агентством «BBC»: «Офіційні особи США і Афганістану об’явили, що Сполучені Штати та їх союзники по НАТО виведуть свої війська із Афганістану на протязі 14 місяців, якщо «Талібан» виконає свої зобов’язання по угоді, яка була підписана в столиці Катара Досі. Про це говориться у спільній американсько-афганській заяві, опублікованої офісом Кабула. Президент США Дональд Трамп сказав, що це був «довгий і важкий шлях» в Афганістані, і додав: «По спливанню стількох років час повертати наших солдатів додому». Далі в статті пишеться: «Більше 2400 американських солдатів були вбиті в Афганістані».

3 — Після Дохінської угоди кількість заяв і зустрічей збільшилась, так само як і зіткнень:

• Агентство «CNN» 14.04.2021 опублікувало заяву Джо Байдена: «Тепер я — четвертий президент Сполучених Штатів, який очолив присутність сил США в Афганістані, серед республіканців і демократів, і я не буду передавати цю відповідальність п’ятому. Прийшов час покласти край найбільш тривалій війні Америки».

• В четвер 8 липня 2021 року Байден виступив з промовою, за якою відбулась прес-конференція, трансльована американськими і міжнародними телеканалами. Він сказав: «Ми об’являємо про завершення найтривалішої війни в історії Сполучених Штатів. Ми набули успіху в нашій місії в Афганістане, знищивши «Аль-Каїду» і вбивши її лідера Усаму бен Ладена<…> Військова місія триватиме до кінця серпня поточного року <…> Американські війська прийшли в Афганістан не для того, щоб будувати країну. Це відповідальність афганців, і вони повинні управляти своєї країною так, як вони вважають за потрібне <…> небезпека знаходиться за межами Афганістану, і зараз пріоритетом є стратегічне суперництво з Китаєм, боротьба з Covid-19 і кібертероризмом. Ми не зможемо цього зробити, якщо будемо продовжувати війну, почату 20 років назад».

Прес-секретар Білого дому США Джен Псакі зробила більш відверту заяву: «Немає ніяких планів святкувати завершення виведення американських військ. Ми не будемо святкувати досягнення в цьому відношенні, оскільки ця війна тривала 20 років, і ми не досягли військової перемоги» («Anadolu», 08.07.2021).

Тобто, за 20 років Америка не добилась перемоги в Афганістані. Більше того, 02.07.2021 американські військові покинули найважливішу і найбільшу базу в Афганістані Баграм після того, як були закриті інші, фактично завершивши військову кампанію до офіційної дати, об’явленої раніше президентом Байденом, тобто 11 вересня, і навіть до 31 серпня — дати, про яку він сказав в своїй промові.

• У цей час таліби розширили свої військові атаки, захоплюючи цілі райони на півночі, півдні, заході, а потім і в центрі. Таліби вражаюче швидко захопили багато афганських земель, особливо на кордонах з сусідніми країнами і пункти перетину. Шахабуддін Делавар, голова делегації «Талібану» в Москві, заявив 9 липня 2021 року, що «рух зараз контролює 85% афганської території». Зі свого боку представник управління безпеку Афганістану Аджмал Омар Шінварі заперечував подібне, сказавши: «Це неправда, оскільки бої тривають у більшості регіонів» («AFP», 11.07.2021).

Але делегація «Талібану» пообіцяла «не нападати на сусідні і дружні країни». Вона заявила, що «візит в Москву скерований на надання усієї інформації, якою володіє Ісламський Емірат», і що «Талібан» не допустить експансії організацією «ІДІЛ» в Афганістані, а також, що рух буде з нею боротись. За словам делегатів, «Талібан» веде переговори з представниками афганського суспільства, щоб визначити загальну структуру держави, і що ця робота близька до завершення. В той же час вони зазначили, що рух не прагне до повної узурпації влади («AlJazeera», 09.07.2021).

4 — Потім, 17.07.2021 було об’явлено:

«Дві сторони конфлікту в Афганістані домовились сьогодні в Досі сформувати комітет, що складається із 14 членів порівну, щоб обговорити порядок денний переговорів. Кореспондент «Аль-Джазіри» з посиланням на джерело в афганських делегаціях повідомив, що початок переговорів в Досі пройшов в позитивній атмосфері. Новий раунд переговорів між урядом Афганістану і рухом «Талібан» почався сьогодні в столиці Катара Досі. У цьому турі розглядаються критичні питання і проблеми. Абдуллах Абдуллах, голова афганського комітету по примиренню і голова урядової делегації, сказав, що досягнення миру в країні вимагає гнучкості з обох сторін, додавши, що зараз ситуація підходить для миру. Зі свого боку, голова політичного офісу талібів в Досі мулла Абдул Гані Барадар заявив, що вони зроблять усе можливе для досягнення позитивного результату на мирних переговорах по Афганистану, які почались сьогодні в Досі» «AlJazeera» та інші

5 — Завершивши роботу сьогодні, 18.07.2021, комітет зробив спільну заяву:

«Кореспондент «Аль-Джазіри» в Досі повідомив, що делегації афганського уряду і руху «Талібан» в спільній заключній заяві по ітогам переговорів в Досі при посередництві Катару заявили, що була досягнута домовленість щодо проведення іще однієї зустрічі у межах Дохінського туру. Сторони домовились прискорити переговори для пошуку справедливого регулювання багаторічного конфлікту в країні. У спільній заяві делегацій афганського уряду і талібів говориться про прискорення переговорів для досягнення справедливого рішення, в першу чергу — на високому рівні. Заява була зроблена після завершення другої сесії афганських мирних переговорів, метою яких є досягнення політичного врегулювання, яке приведе до миру в країні після десятиріч війни. Джерело в делегації «Талібану» заявило, що рух запропонував заходи по зміцненню довіри між двома сторонами, а саме — звільнення полонених з обох сторін і об’явлення тимчасового перемир’я на період Курбан-байраму» «AlJazzeera» та інші

6 — Тепер розглянемо позиції тих країн, які Америка активно використовує в переговорах з талібами:

• Пакистан. Саме ця країна примусила талібів вступити в переговори з США в 2018 році. Залмай Халілзад подякував Пакистану за сприяння прибуттю талібів на переговори в Доху. Міністр оборони США Ллойд Остін виразив вдячність пакистанському колезі в березні 2021 року за «незмінну підтримку мирного процесу в Афганістані». Голова Пентагону високо оцінює роль Пакистану в мирному процесі в Афганістане (журнал «Аль-Фаджр», 23.03.2021). Старші офіцери і політичний клас в Пакистані грають важливу роль в стратегії США по Афганістану.

Пакистан грає важливу роль в афганській кризі, і ця роль має цілу історію. Афганський рух «Талібан» має пакистанське коріння, а пакистанська розвідка і спецслужби мають вплив в Афганістані, а також мають своїх людей всередині «Талібану». Враховуючи усе це, Америка покладає великі надії саме на Пакистан.

• Туреччина. Так само, як це було в Сирії і Лівії, Туреччина виконує завдання в Афганістані і сприяє досягненню цілей зовнішньої політики США. Під час міжнародної зустрічі в Анталії міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу запропонував забезпечити безпеку афганського аеропорту в Кабулі. Вашингтон привітав бажання Анкари грати ключову роль в забезпеченні безпеки аеропорту Кабула після зустрічі Байдена і Ердогана в Брюсселі в минулому місяці.

Сполучені Штати хочуть, щоб Туреччина виконувала місію по забезпеченню безпеки аеропорту, поки в Афганістане залишається біля 500 турецьких солдатів. В своєму нещодавньому виступі Байден вказав, що «США тісно координують свої дії з партнерами, щоб забезпечити безпеку міжнародного аеропорту в Кабулі». Ердоган же сказав: «Разом з США і НАТО ми визначили механізми майбутньої місії, а також те, з чим ми згодні і з чим не згодні. Ми піднімали це питання під час зустрічей членів НАТО, під час моєї зустрічі з Байденом і під час обговорень між нашими делегаціями. Ми будемо виконувати цю місію в Афганістані найкращим чином» («AlJazeera», 09.07.2021).

Офіційний представник президента Туреччини Ібрагім Калин сказав: «Туреччина може продовжити виконання задачі по забезпеченню безпеки аеропорту Кабула після виведення сил НАТО і завершення цим літом операції «Рішуча підтримка» в Афганістані під керівництвом США» («AsharqAl-Awsat», 03.07.2021). Рух «Талібан» відкинув присутність Туреччини. В своїй заяві «Талібан» об’явив про «відмову збереження турецьких сил в Афганістані після виведення із країни міжнародних сил на чолі з США і підкреслив, що таке рішення гідне засудження. В русі заявили, що рішення турецького керівництва нерозумне. Тому що це порушення суверенітету, єдності і територіальної цілісності і суперечить національним інтересам Афганістану» («AlJazeera», 13.07.2021).

• Центральноазіатські країни. Сполучені Штати обговорюють з лідерами центральноазіатських країн перестановку деяких своїх сил в регіоні. Газета «TheNewYorkTimes» повідомила, що офіційні особи США зв’язувались з владою Казахстану, Узбекистану і Таджикистану щодо можливого використання деяких військових баз в регіоні. Держсекретар США Ентоні Блінкен написав в «Твіттері»,що 22 квітня він говорив з міністрами закордонних справ Узбекистану і Казахстану про використання їх військових баз американськими військовими та іншими силами НАТО. Паралельно в регіоні будуть розташовуватись дрони, дальні бомбардувальники і створюватись шпигунські мережі, щоб тримати Афганістан під контролем («TheNewYorkTimes», 27.04.2021).

7 — Із усіх вищеперерахованих пунктів стає ясно наступне:

• Продовження переговорів веде не до уходу Америки із Афганістану, а швидше, до обману. Вона виходить із країни через головний вихід і входить назад через чорний хід, який охороняється агентами в Пакистані, Туреччині і Ірані, а також тими, хто працює на них в самому Афганістані. Саме вони грають головну роль в підтриманні американського впливу в Афганістані.

• Катар же готує атмосферу для переговорів з двома цілями: перша — заради обміну з Америкою, щоб вона зняла з нього саудівську блокаду. І це вже трапилось після того, як при адміністрації Трампа 29.02.2020 була укладена Дохінська угода. І друга — Катар і британці почали використовувати свої контакти з «Талібаном», щоб поставити Америку в незручний стан за допомогою внесення плутанини. Вони надають фінансову допомогу руху «Талібан» і відкривають для нього представництво і медіаплатформу. Як наслідок, Америка стала мати потребу в Катарі, який легко може налагодити її контакти з «Талібаном». Таким чином, британці не випадають із гри і можуть використовувати події в Катарі і Перській затоці в своїх інтересах, користуючись нуждою Америки.

• Вступ талібів в переговори з Америкою та її агентами в афганському уряді був великою помилкою. Просимо Аллаха захистити мусульман Афганістану від зла ворогів. Невірні колонізатори ведуть переговори тільки для досягнення своїх інтересів, враховуючи оточуючі обставини. Той, хто уважно досліджує обставини, що оточують Америку зараз, знайде наступне:

а) Китай перетворюється в сильну військову і економічну державу і загрожує інтересам Америки. Ця проблема стала пріоритетом в американській політиці. В заявах американських офіційних осіб говориться саме про це. І ми згадували вище промову Байдена від 08.07.2021: «Небезпека знаходиться за межами Афганістану, і зараз пріоритетом є стратегічне суперництво з Китаєм».

б) Америка понесла великі втрати під час окупації Афганістану, як ми згадували вище: «Більше 2400 американських солдатів було вбито в Афганістані» («BBC», 29.02.2020).

Усе це вказує на те, що Америка покинула б Афганістан переможеною, якщо б таліби не вступили в переговори, які збережуть американський вплив у цій країні. Цієї мети Америка не змогла б добитись за допомогою війни.

в) Розуміючи, що в рядах «Талібану» є багато щирих муджахідів, ми направляємо до них своє послання:

• Вам треба усвідомити ситуацію і припинити ці переговори, і тоді ви не дозволите Америці добитися миром того, чого вона не змогла добитися війною.

• Вам треба бути упевненими, що головна проблема мусульман — це відновлення Халіфату після довгої відсутності, тому що це — обов’язок, поставлений Аллахом і Його Посланцем ﷺ.

• Ви повинні зрозуміти, що участь в правлінні, де змішані Іслам і секуляризм, не буде прийнята Аллахом. Всемогутній Господь буде задоволений тільки чистим Ісламом.

Такою є істина і Аллах говорить:

فَمَاذَا بَعْدَ الْحَقِّ إِلَّا الضَّلَالُ

«Що може бути за істиною, окрім омани?» (10:32).

«Талібан», країна, населення і мусульмани будуть врятовані тільки шляхом прихильності до істини. Ми звертаємось до вас, як і звертались на початку вашого правління, з закликом встановити Халіфат. Тоді ви відкинули наш заклик, але потім, коли вже було пізно, усвідомили свою помилку, як зізнався молла Омар на одному із засідань. Але чи буде відповідь цього разу?! Аллах говорить:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ

«О, ті, які увірували! Відповідайте Аллаху і Посланцю, коли він закликає вас до того, що дарує вам життя. Знайте, що Аллах — між людиною і її серцем (може завадити людині добитися того, що вона бажає), і що ви будете зібрані до Нього» (8:24).

 

Ата ібн Халіль Абу ар-Рашта
9 Зуль-хіджа 1442 р.х.
19.07.2021 р.

Головне меню