Разом з благородним хадісом
З іменем Аллаха, Милостивого і Милосердного
Дорогі брати в усьому світі, ми вітаємо вас на новій зустрічі в нашій програмі «Разом з благородним хадісом». І хочемо почати з найкращого привітання – Ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху!
Від Абдуллаха ібн Умара, нехай буде задоволений Аллах ними обома, передається, що Пророк ﷺ сказав:
أَحَبُّ النَّاسِ إِلَى الله أَنْفَعُهُمْ لِلّنَاسِ وَأَحَبُّ الأَعْمَالِ إِلَى الله سُرُورٌ تُدْخِلُهُ عَلَى مُسْلِمٍ أَوْ تَكْشِفُ عَنْهُ كُرْبَةً أَوْ تَقْضِيَ عَنْهُ دَيْناً أَوْ تَطْرُدُ عَنْهُ جُوعاً وَلأَنْ أَمْشِيَ مَعَ أَخِي المُسْلِمِ فِي حَاجَةٍ أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ أَنْ أَعْتَكِفَ فِى هَذَا المَسْجِدِ شَهْرًا وَمَنْ كَفَّ غَضَبَهُ سَتَرَ اللهُ عَوْرَتَه وَمَنْ كَظَمَ غَيْظَهُ وَلَوْ شَاءَ أَنْ يُمْضِيَه أَمْضَاهُ مَلأَ اللهُ قَلْبَهُ رِضاً يَوْمَ القِيَامَةِ وَمَنْ مَشَى مَعَ أَخِيهِ المُسْلِمِ فِى حَاجَةٍ حَتَّى تَتَهَيَّأَ لَهُ أَثْبَتَ اللهُ قَدَمَهُ يَوْمَ تَزِلُّ الأَقْدَامُ وَإِنَّ سُوءَ الخُلُقِ لَيُفْسِدُ العَمَلَ كَمَا يُفْسِدُ الخلُّ العَسَلَ
«Найулюбленіші перед Аллахом люди — це ті, хто приносить найбільшу користь іншим. А найулюбленіші перед Аллахом справи — це радість, яку ти приносиш мусульманину, позбавлення його від негараздів, допомога у сплаті боргу і угамування його голоду. Для мене піти зі своїм братом-мусульманином по якійсь його нужді краще, аніж усамітнення в цій мечеті протягом місяця. Той, хто стримує свій гнів, Аллах приховає його недоліки, а той, хто придушує свою ярість, маючи можливість проявити її, того серце Аллах наповнить довольством в День воскресіння. А той, хто допомагає брату-мусульманину в його нужді, поки вона не буде вирішена, тому Аллах зміцнить стопи в той День, коли вони можуть зісковзнути. Воістину, поганий нрав псує благі справи так само, як оцет псує мед», (передав Ібн Абу ад-Дунья в книзі «Виконання нужд»).
Цей благородний хадіс демонструє, наскільки Іслам надає велике значення згуртованості, взаємній підтримці і співпраці в мусульманському суспільстві. В ньому Пророк ﷺ вказує на багато аспектів, на які слід звернути увагу:
1. Пророк ﷺ роз’яснив, що найулюбленіші для Аллаха люди — це ті, хто приносить найбільшу користь іншим. В іншому хадісі він уточнив це так: від Ібн Умара передається, що Посланець Аллаха ﷺ сказав:
إِنَّ لِلَّهِ أقَوامًا اخْتَصُّهُمْ بِالنِّعَمِ لِمَنَافِعِ الْعِبَادِ، وَيُقِرُّهَا فِيهِمْ مَا بَذَلُوهَا، فَإِذَا مَنَعُوهَا نَزَعَهَا عَنْهُمْ وَحَوَّلَهَا إِلَى غَيْرِهِمْ
«Воістину, у Аллаха є обрані люди, яких він наділяє благами заради надання користі іншим. Ці блага залишаються у них, поки вони діляться ними. Якщо ж вони перестають це робити, Аллах позбавляє їх цих благ і дарує їх іншим».
Пророк також спонукав нас до добрих справ, сказавши:
صَنَائِعُ الْمَعْرُوفِ تَقِي مَصارِعَ السُّوءِ وَالآفَاتِ وَالْهَلَكَاتِ، وَأَهْلُ الْمَعْرُوفِ فِي الدُّنْيَا هُمْ أَهْلُ الْمَعْرُوفِ فِي الآخِرَةِ
«Добрі справи оберігають від лих, нещасть і загибелі. Те, хто роблять добро в цьому житті, будуть серед тих, хто робить добро і в Судний день», (Ібн Хіббан).
2. Потім Пророк ﷺ згадав три справи, які він охарактеризував як найбільш улюблені для Аллаха, оскільки вони сприяють поширенню любові, дружби, милосердя і благополуччя в мусульманському суспільстві. Цими справами є:
а) Радість, яку ти приносиш мусульманину.
б) Допомога у погашені його боргу.
в) Усунення його нужди у їжі.
3. Далі Пророк ﷺ спонукав нас допомагати людям в тому, в чому вони відчувають нужду, сказавши:
وَلأَنْ أَمْشِيَ مَعَ أَخِي المُسْلِمِ فِي حَاجَةٍ أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ أَنْ أَعْتَكِفَ فِى هَذَا المَسْجِدِ شَهْرًا
«Для мене піти зі своїм братом-мусульманином по якійсь його нужді краще, аніж усамітнення в цій мечеті протягом місяця».
Молитва в мечеті Пророка ﷺ перевершує тисячу молитов в інших мечетях, за винятком Забороненої мечеті у Мецці. Подумайте, якою ж є нагорода за усамітнення в ній протягом цілого місяця! Деякі справи можуть здаватись незначними в очах людей, але їх нагорода у Всевишнього Аллаха велика, наприклад, коли людина прагне допомогти своєму брату-мусульманину або сприяє йому у вирішенні його проблем.
Від Абу Хурейри (р.а.) передається, що Пророк ﷺ сказав:
صَلاَةٌ فِي مَسْجِدِي هَذَا خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ صَلاَةٍ فِيمَا سِوَاهُ، إِلاَّ المَسْجِدَ الحَرَامَ
«Одна молитва в цій мечеті краще, аніж тисячі молитов в інших мечетях, за винятком Забороненої мечеті (в Мецці)», (хадіс узгоджений).
Абу Бакр ас-Сіддік (р.а.) продовжив доїти овець, допомагаючи своїм сусідам, навіть після того, як став халіфом, головою мусульман. Одного разу служанка одного із сусідів сказала: «Тепер Абу Бакр не буде доїти нам овець!». Але він відповів: «Звичайно, буду. Я сподіваюсь, що те, до чого я був закликаний, не змінить мене в тому, що я робив раніше. Я продовжу доїти для вас овець». Такими були сподвижники Пророка, нехай буде задоволений ними Аллах!
Більше того, сподвижники Пророка, нехай буде задоволений ними Аллах, вважали, що якщо люди не звертаються до них за допомогою, то це може бути невдоволення Аллаха по відношенню до них. Хакім ібн Хізам говорив: «Коли я прокидаюсь і не бачу нікого біля своїх дверей, то розумію, що це не до добру».
Іще більш красномовно висловився Ібн Аббас, нехай буде задоволений Аллах ними обома:
«Є три категорії людей, яким я не зможу віддячити належним чином:
1. Той, хто випередив мене у привітанні.
2. Той, хто уступив мені місце.
3. Той, хто пройшов шлях, щоб прийти до мене і привітати.
Але є четвертий, віддячити якого за мене зможе тільки Аллах. Це чоловік, який, опинившись у лиху, провів ніч в роздумах, до кого звернутись за допомогою, а потім вирішив, що я гідний допомогти йому. Такий чоловік дає мені можливість заслужити величезну нагороду у Аллаха».
Наприкінці благородного хадісу наш Пророк ﷺ дав нам три наставляння у вигляді стислих послань:
а) «Той, хто стримує свій гнів, Аллах приховає його недоліки»;
б) «Той, хто придушує свою ярість, маючи можливість проявити її, того серце Аллах наповнить довольством в День воскресіння»;
в) «Воістину, поганий нрав псує благі справи так само, як оцет мед».
Дорогі брати! Ми дякуємо вам. До зустрічі у наступному випуску, якщо на те буде воля Аллаха. Нехай Аллах береже вас, оберігає і дарує вам безпеку. Мир вам, милість Аллаха і Його благословення!
Мухаммад Ахмад ан-Наді, Йорданія