Відділи і апарати у державі Халіфат

Відповіді на питання
Друкарня

Питання: У якості табанні ми прийняли, що армія, внутрішня безпека, промисловість, зовнішні відносини є незалежними апаратами, але не відділами. Звідси у мене питання: чому ми використовуємо слово «апарат», а не «відділ»?

Нехай Аллах воздасть Вам благом!

Відповідь: Ви праві, кожне із перерахованих Вами є незалежним апаратом, але у той же час кожен із них — адміністративний апарат. Також кожен із них можна назвати «відділом». Але треба розуміти, що вони не зв’язані з адміністративним апаратом «Інтереси людей», а є самостійним апаратом.

Зверніться до теми «Байт уль-Маль» книги «Держапарати Халіфату». В ній говориться: «Нами прийнято (табанні) — як вже говорилось раніше, — що валій призначається без повноважень над армією, када (судочинство) і фінансами. На основі цього для усієї армії є центральний відділ «Амір уль-Джихад». Для усього када є центральний відділ «Када». И так само для усіх фінансів є центральний відділ «Байт уль-Маль». Тому Байт уль-Маль є апаратом, незалежним від будь-якого іншого державного апарата, і управляємим халіфом, як і будь-який інший держапарат» (кінець цитати).

Як Ви бачите, у відношенні апарата, який відноситься до управління, використовується слово «відділ», але у той же час це — центральний відділ, який не зв’язаний з адміністративним апаратом «Інтереси людей».

Саме тому ми сказали: «На основі цього для усієї армії є центральний відділ «Амір уль-Джіхад». Для усього када (судочинство) є центральний відділ «Када». І так само для усіх фінансів є центральний відділ «Байт уль-Маль».

Отож, у відношенні кожного апарата, який відноситься до управління, можна використати слово «відділ». Якщо ж існує побоювання плутанини, то можна додати слово «центральний». Якщо ж немає таких побоювань, тоді досить назвати «відділом». Звідси стає ясним, що армія, внутрішня безпека, промисловість, зовнішні відносини не зв’язані з адміністративним апаратом «Інтереси людей», тому кожен із них можна назвати «відділом».

 

30 Зуль-хіджа 1433 р.х.
15.11.2015 р.

Головне меню