Аллах обрав мусульманина у якості свідка над людьми

Статті
Інструменти
Друкарня

Всемогутній Аллах говорить:

وَجَٰهِدُواْ فِي ٱللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِۦۚ هُوَ ٱجۡتَبَىٰكُمۡ وَمَا جَعَلَ عَلَيۡكُمۡ فِي ٱلدِّينِ مِنۡ حَرَجٖۚ مِّلَّةَ أَبِيكُمۡ إِبۡرَٰهِيمَۚ هُوَ سَمَّىٰكُمُ ٱلۡمُسۡلِمِينَ مِن قَبۡلُ وَفِي هَٰذَا لِيَكُونَ ٱلرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيۡكُمۡ وَتَكُونُواْ شُهَدَآءَ عَلَى ٱلنَّاسِۚ فَأَقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَ وَءَاتُواْ ٱلزَّكَوٰةَ وَٱعۡتَصِمُواْ بِٱللَّهِ هُوَ مَوۡلَىٰكُمۡۖ فَنِعۡمَ ٱلۡمَوۡلَىٰ وَنِعۡمَ ٱلنَّصِيرُ

«Старайтеся на шляху Аллаха належним чином. Він обрав вас і не зробив для вас ніякого ускладнення у релігії. Такою є віра вашого Ібрахіма (Авраама). Аллах нарік вас мусульманами до цього і тут (у Корані), щоб Посланець був свідком про вас, а ви були свідками про людей. Робіть намаз, виплачуйте закят і міцно тримайтесь за Аллаха. Він— ваш Покровитель. Який же чудовий цей Покровитель! Який же чудовий цей Помічник!» (22:78).

Коментуючи слова Аллаха «Він обрав вас», великий ісламський вчений Ібн Касір пише: «О Умма Ісламу! Аллах обрав тебе серед усіх інших народів на землі. Він благословив і вшанував тебе кращим Посланцем і Шаріатом. Свої благословення і хвалу на адресу цієї Умми Аллах згадав іще багато сторіч назад у книгах колишніх пророків, переданих раввінам і монахам». Аллах наділів цю Умму великою честю і високим статусом. Але ці рясні благословення від Всевишнього Господа пов’язані з великим обов’язком, згаданим у тому самому аяті «щоб ви були свідками про людей». Ця важлива місія мусульман згадується і в іншому аяті Корану:

وَكَذَٰلِكَ جَعَلۡنَٰكُمۡ أُمَّةٗ وَسَطٗا لِّتَكُونُواْ شُهَدَآءَ عَلَى ٱلنَّاسِ وَيَكُونَ ٱلرَّسُولُ عَلَيۡكُمۡ شَهِيدٗاۗ

«Ми зробили вас общиною, яка дотримується середини, щоб ви свідчили про усе людство, а Посланець свідчив про вас самих» (2:143).

Згідно коментарю Ібн Касіра Согласно, у словах «общиною, яка дотримується середини» мається на увазі «найбільш вшанованою Уммою», оскільки, по-перше, ця Умма буде свідчити про усі інші народи у День великого Суду — колишніх, справжніх і майбутніх, — про те, що усі пророки виконували свою місію передачі послання Господа людству; по-перше, тому що Аллах доручив мусульманам підкорятись досконалій системі законів, кращій програмі — Корану і Сунні.

Аллах заповідав мусульманській Уммі релігію Іслам, щоб вона свідчила про решту людей і передала їм істинну релігію. Доведення Ісламу до людей не означає просто його передачу оточуючим у якості віри, або просто створення груп та організацій для заклику немусульман до Ісламу. Швидше, необхідно вести заклик за допомогою утвердження Ісламу у владі, зробити його домінуючим у цьому світі, щоб він став мірилом правильності і пороку для усіх людей. Основою, яка регулює справи людей в усіх сферах життя і засобом здійснення правосуддя і поширення справедливості серед усіх народів світу.

Таким чином, людство буде виведено із темряви рукотворних законів і систем у світ законів Володаря Світів. Для цього необхідна наявність держави, яка запроваджувала б повноцінним чином усі норми ісламського законодавства, що покладено Аллахом на цю Умму, а далі вже ця держава використовувала б усі засоби для доведення релігії істини до усього людства. Мир вже бачив, як на протязі рахованих десятиріч після заснування Пророком ﷺ Першої Ісламської Держави у Медині Іслам поширився до таких далеких країн, як Індія та Іспанія, у результаті чого цілі народи опинились під владою релігії Аллаха.

Таким чином, вищеприведені аяти підтверджують, що Умма була обрана у якості ватажка для людства і що вона повинна займати центральне місце у цьому світі, оскільки їй відведена найважливіша роль у розвитку людства на основі Ісламу. Ісламська Умма з’явилась на світ з метою донести Іслам до людства, як про це говорить Аллах:

كُنتُمۡ خَيۡرَ أُمَّةٍ أُخۡرِجَتۡ لِلنَّاسِ تَأۡمُرُونَ بِٱلۡمَعۡرُوفِ وَتَنۡهَوۡنَ عَنِ ٱلۡمُنكَرِ وَتُؤۡمِنُونَ بِٱللَّهِۗ

«Ви є кращою общиною, яка з’явилась на благо людства, наказуючи робити схвалюване, утримуючи від засуджуваного і віруючи в Аллаха» (3:110).

У Судний день, коли ми предстанемо перед Господом, нам треба буде надати докази того, що ми зробили усе можливе словами і діями, щоб виконати цю життєво важливу роль і великий обов’язок, покладений на мусульман — зробити Іслам лідером серед усіх людей у світі. Це показує важливість діяльності по відновленню держави, яка буде управлятись лише Ісламом — Халіфату за методом пророцтва. Місія по встановленню панування Ісламу і, таким чином, донесенню релігії до усього людства є спадщиною нашого улюбленого Пророка ﷺ і його головною задачею, яку Аллах поставив і перед нами як його послідовниками.

Таким є обов’язок тих, хто вважається носіями релігії Господа світів. У вищеприведених аятах Аллах повідомляє кожному мусульманину — чоловіку і жінці — що із усіх створінь Він обрав нас не лише для того, щоб ми були мусульманами і жили Ісламом, але також для здійснення життєво важливого обов’язку, переживаючи за цю справу і виконуючи цю місію.

Отож, ми повинні взяти на себе цю відповідальність і не передавати її у чужі руки, оскільки для цієї задачі був обраний кожен із нас у якості мусульманина. Це також означало б, що ми цінуємо надану нам можливість отримати величезну винагороду, обіцяну тим, хто бере участь у цьому заклику по відродженню ісламського образу життя шляхом утворення державності. Такий шанс не випадав на долю попередніх поколінь мусульман, окрім покоління Пророка ﷺ. Ми отримали можливість стати улюбленцями Посланця Аллаха ﷺ і у Раю бути поруч з ним, а також з іншими пророками і праведниками, які несли послання Всевишнього Аллаха.

Проте, як і у випадку з будь-якою наданою Аллахом можливістю, ми можемо загубити її і опинитись перед зачиненими дверима скарбниці нагород і благословень, якщо ми не приймемо на себе обов’язку так, як цього чекає Всевишній, Який говорить:

وَإِن تَتَوَلَّوۡاْ يَسۡتَبۡدِلۡ قَوۡمًا غَيۡرَكُمۡ ثُمَّ لَا يَكُونُوٓاْ أَمۡثَٰلَكُم٣٨

«І якщо ви відвернетесь, він замінить вас іншими людьми, і вони не будуть подібні вам» (47:38).

Це вимагає того, щоб ми докладали зусиль у встановленні на цій землі системи законів Всемогутнього Аллаха,оскільки на наказано старатися «на шляху Аллаха належним чином», як про це говориться у приведеному нами аяті (22:78). Аллах вимагає від нас боротися за Його справу настільки старанно, наскільки ми повинні, щоб виправдати честь, надану нам, яка зробила нас «свідками щодо людей». Тому ми повинні приділяти цій величезній відповідальності таку частку нашого часу, уваги і зусиль, яка буде відображати її життєву важливість. Отож, ця задача повинна займати у нашому житті центральне місце, а не залишатись на її околицях.

Розуміння цієї місії як Ісламської Умми, щоб вивести людство із пітьми до світла, також означає усвідомлення того, що наше життя як мусульман не може звичайним життям, як життя невіруючих, просто ганятися за благами цього світу, будь то навчання, робота, діти, родина, дім, соціальне життя, відпочинок і розваги. Ми не повинні робити ці речі головними пріоритетами чи турботою нашого життя, які більше усього поглинають нашу енергію і роздуми. Переслідування таких інтересів є метою існування невіруючого, але не мусульман, яким Аллах дав іще більше мету — бути «свідками щодо людей».

Всевишній Аллах говорить:

مِّنَ ٱلۡمُؤۡمِنِينَ رِجَالٞ صَدَقُواْ مَا عَٰهَدُواْ ٱللَّهَ عَلَيۡهِۖ فَمِنۡهُم مَّن قَضَىٰ نَحۡبَهُۥ وَمِنۡهُم مَّن يَنتَظِرُۖ وَمَا بَدَّلُواْ تَبۡدِيلٗا

«Серед віруючих є чоловіки, які вірні заповіту, який вони уклали з Аллахом. Серед них є такі, які вже виконали свої зобов’язання (або померли), і такі, які іще очікують, але ніяк не змінять своєму заповіту» (33:23).

Просимо Аллаха зробити нас числа вірних своєму заповіту, який вони уклали з Аллахом, і допомогти нам виконати велику місію — повне запровадження релігії на землі.

 

Спеціально для радіо Центрального інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір
Назрін Наваз
Голова жіночого відділу Центрального інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір
11 Рамадану 1440 р.х.
16.05.2019 р.