Двері прохання про прощення (істігфар)

Хадіс
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ми вітаємо вас на новому випуску програми «Разом з благородним хадісом». Мир вам, милість Аллаха і Його благословення!

Від Абу Харайри (р.а.) передається:

سَمِعتُ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ: وَاللَّهِ إِنِّي لاَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ فِي الْيَوْمِ أَكْثَرَ مِنْ سَبْعِينَ مَرَّةً

«Я чув, як Посланець Аллаха ﷺ говорив: «Клянусь Аллахом, я прошу прощення у Аллаха і каюсь Йому більше 70 разів на день»(Бухарі).

В іншій версії хадісу говориться:

وعَنْ أَبِي بُرْدَةَ قَالَ سَمِعْتُ الأَغَرَّ وَكَانَ مِنْ أَصْحَابِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُحَدِّثُ ابنَ عُمَر قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَا أَيُّهَا النَّاسُ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ فَإِنِّي أَتُوبُ فِي الْيَوْمِ إِلَيْهِ مِائَةَ مَرَّةٍ

Від Абу Бурди передається: «Я чув від аль-Агарра, сподвижника Посланця Аллаха ﷺ, що передавав від Ібн Умара, який сказав: «Сказав Посланець Аллаха ﷺ: «Люди! Кайтесь перед Аллахом! Я каюсь перед Ним кожний день по сто разів!».

Пояснення (шахр) хадісу:

«Клянусь Аллахом» — Посланець Аллаха ﷺ на самому початку говорить клятву, щоб утвердити значущість сказаного далі перед людьми

«я прошу прощення у Аллаха» —«Я прошу прощення у Нього, як лічить моєму статусу, навіть будучи віддаленим від гріхів або протиріч Всевишньому, навіть якщо це трапилось до початку пророцтва».

«і каюсь Йому» — «повертаюсь до Нього з покаянням за окремі гріхи і у цілому».

«на день» — згідно Шаріату, це час, які триває від початку ранкових сутінків до заходу сонця.

«більше 70 разів» — Посланець Аллаха ﷺ не вказав точне число покаянь, щоб не обмежувати їх кількість, адже чим більше людина кається і просить прощення у Аллаха, тим вище стає її положення. Окрім того, таким чином, Посланець Аллаха ﷺ спонукає усію Умму до покаянню, тому що сам він, навіть будучи захищеним від гріхів і володіючи найкращим нравом, усе одно приносив покаяння перед Аллахом більше 70 разів на день, просив у Аллаха прощення, нехай і не за гріхи, але, усе ж таки, як раб Аллаха, а отож,будучи обмеженим створінням, яке потребує свого Творця.

وعن أبي هريرة رضي الله عنه، عن النَّبِيِّ صلى الله عليه وسلم فِيمَا يَحْكِي عَن ربِّهِ تَبَارَكَ وَتَعَالى قَالَ: أَذنَب عبْدٌ ذَنْبًا فقالَ: اللَّهُمَّ اغفِرْ لِي ذَنْبِي، فَقَالَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَتَعالى: أَذْنَبَ عبدِي ذَنْبًا، فَعَلِم أَنَّ لَهُ رَبًّا يَغْفِرُ الذَّنْبَ، وَيَأْخُذُ بِالذَّنبِ، ثُمَّ عَادَ فَأَذْنَبَ، فَقَالَ: أَيْ ربِّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي، فَقَالَ تبارك وتعالى: أَذْنَبَ عبدِي ذَنْبًا، فَعَلِمَ أَنَّ لَهُ رَبًّا يَغفِرُ الذَّنبَ، وَيَأخُذُ بِالذَّنْبِ، ثُمَّ عَادَ فَأَذْنَبَ، فَقَالَ: أَي رَبِّ اغفِرْ لِي ذَنبي، فَقَالَ تَبَارَكَ وَتَعَالى: أَذْنَبَ عَبدِي ذَنبًا، فعَلِمَ أَنَّ لَهُ رَبًّا يَغْفِرُ الذَّنْبَ، وَيَأْخُذُ بِالذَّنبِ، قد غَفَرْتُ لِعَبْدِي فَلْيَفْعَلْ مَا شَاءَ

Від Абу Хурайри (р.а.), от Пророка ﷺ, який передав слова Господа Всевишнього, повідомляється: «Раб скоїв гріх і сказав: «О Аллах! Пробач мені мій гріх!». Аллах Всевишній на це відповів: «Мій раб скоїв гріх, потім дізнався, що у нього є Господь, прощаючий гріх і караючий за гріх». Потім (раб) знов скоїв гріх і сказав: «О Аллах! Пробач мій гріх!». Аллах Всевишній на це відповів: «Мій раб скоїв гріх знов повернувся  (до колишнього), скоїв гріх і сказав: «О Аллах! Пробач мені мій гріх!». Аллах Всевишній на це відповів: «Мій раб скоїв гріх, потім дізнався, що у нього є Господь, прощаючий гріх і караючий за гріх. Я пробачив Мого раба, нехай робить, що побажає».

Про достоїнства і мудрість покаяння також говориться і в Корані:

وَأَنِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ يُمَتِّعْكُم مَّتَاعًا حَسَنًا إِلَىٰ أَجَلٍ مُّسَمًّى

«Просіть прощення у вашого Господа і кайтесь перед Ним, щоб Він наділив чудовими благами до певного строку» (11:3).

З приводу цього аяту Шанкіті, нехай помилує його Аллах, сказав, що просьба про прощення перед Аллахом і покаяння Йому є причиною, через яку Аллах Всевишній посилає хороший прожиток людині до приписаного їй строку, тому що в аяті просьба прощення і покаяння є частиною умови.

Сказав Всевишній:

فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ إِنَّهُ كَانَ غَفَّارًا

«Я говорив: «Просіть у вашого Господа прощення,адже Він — Всепрощаючий» (71:10).

Імам Ибн Касір,нехай помилує його Аллах, сказав: «Мається на увазі: «Повертайтесь до Нього, повертайтесь від того, у чому ви знаходитесь, кайтесь перед Ним якомога швидше, і Він прийме покаяння того, хто його принесе, якими б великими не були гріхи (навіть) у часи невір’я і ширку, тому що Всевишній сказав:

فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ إِنَّهُ كَانَ غَفَّارًا يُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَيْكُمْ مِدْرَارًا

«Я говорив: «Просіть у вашого Господа прощення, адже Він — Всепрощаючий. Він ниспошле вам з неба рясні дощі» (71:10,11).

До скорих зустрічей, дорогі брати, на нових випусках програми «Разом з благородним хадісом»! Залишаємо вас на опіку Аллаха! Мир вам, милість Аллаха і Його благословення!


7 Джумада аль-уля 1440 р.х.
13.01.2019 р.