Питання: Саудівський кронпринц Мухаммад ібн Сальман завершив свій візит у Францію, який проходив з 9 по 10 квітня 2018 р.
Раніше він з триденним візитом відвідав Англію, пробувши там до 10 березня 2018 р. Потім послідував його візит в Америку, де він знаходився з 20 березня по 8 квітня 2018 р. В усіх візитах він зустрівся з головами, і звідси виникає питання: що стоїть за цими візитами? Примітний той факт, що візити стосувались різноманітних проблем, так чого в них спільного? Прошу Вас роз’яснити ці моменти, нехай воздасть Аллах Вам благом!
Відповідь:
Серед усіх цих візитів треба звернути увагу на візит у США,тому що візит в Англію — це візит задобрювання, тому що Мухаммад ібн Сальман своїми діями зачепив інтереси британських агентів у КСА. Візит же у Францію — це візит по ходу турне, щоб створити деякий піар навколо своєї персони з точки зору того, що він відвідав крупні держави: Америку, Англію та Францію.
1) Візит в Англію:
Візит Мухаммада ібн Сальмана в Англію проходив з 7 по 10 березня 2018 р., на протязі трьох днів. Метою даного візиту було бажання задобрити Англію, адже Мухаммад ібн Сальман розуміє, що англійці мають сильне коріння у королівській родині Аль Сауда, тому вони можуть створити певні труднощі на його шляху. У зв’язку з цим його візит був скерований на створення атмосфери деякого перемир’я, як і пропонувались економічні спокуси, прибуток від яких для сторін буде не такий значний.
Це підтверджується у підсумковому комюніке, ґрунтуючись на якому можна резюмувати, що даний візит більше схожий на звичайні візити, з типовими угодами та взаємними спільними обіцянками. Єдиним винятком у даному візиті були деякі економічні спокуси.
У самому підсумковому комюніке було опубліковано наступне:
а) Загальні рутинні моменти:
● Об’єднане Королівство підтверджує свою рішучу підтримку «Баченню КСА-2030», а також програмі економічних та соціальних реформ, яка скерована на диверсифікацію економіки КСА. 7 березня відбулось перше засідання щорічної саудійсько - британської ради по стратегічному партнерству, на якій співголовували кронпринц Мухаммад ібн Сальман та прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей. Ця рада повинна стати ключовим механізмом для обговорення та розвитку аспектів двобічних відносин. КСА високо оцінює знання та досвід Об’єднаного Королівства у різноманітних секторах освіти, починаючи з дитячих садків, початкової та середньої освіти і закінчуючи вищою освітою; також КСА відмічає передовий досвід у професійно-технічній підготовці в Об’єднаному Королівстві. Саудівська Аравія обізнана про британський досвід у області охорони здоров’я. Зі свого боку, Британія відмічає важливість інтеграції компанії «SaudiAramco» як частини плану економічних реформ КСА. КСА підтвердило, що Лондон є крупним глобальним фінансовим центром. Лондонська фондова біржа погодилась з Саудівською фондовою біржею (Tadawul) про необхідність дійти до згоди відносно програми по нарощуванню потенціалу та підготовки кадрів, що буде сприяти розвитку фондових ринків.
Також КСА та Об’єднане Королівство підкреслили важливість відносин у сфері оборони та безпеки, як і роль цих двох аспектів у досягненні спільної національної безпеки та регіональної стабільності. Обидві держави заявили про свій намір зосередити зусилля у боротьбі з тероризмом та екстремізмом за допомогою обміну даними та розумінням того, яким чином терористи та екстремісти впливають на слабкі групи. Уряди двох держав підписали низку меморандумів про взаєморозуміння для поглиблення відносин у сфері співпраці та партнерства. Сюди увійшло підписання контракту про додаткову закупівлю 48 багатофункціональних винищувачів EurofighterTyphoon. Обидві держави підкреслили необхідність того, щоб Іран дотримувався принципів добросусідства у регіоні і не втручався у внутрішні справи інших держав.
б) Були озвучені деякі політичні питання тат питання у сфері безпеки, у загальній формі та без певної конкретики, що, у свою чергу, не дозволяє детально вирішити ті або інші проблеми:
● Обидві держави підкреслили важливість досягнення політичного рішення відносно кризи в Ємені на основі:
— ініціативи ради співпраці арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ);
— механізмів реалізації самого рішення;
— результатів єменської Конференції національного діалогу (КНД);
— резолюції №2216 Радбезу ООН.
Це дозволить забезпечити безпеку та територіальну цілісність Ємену. Також обидві сторони виразили рішучу підтримку нещодавно призначеному спецпосланцю ООН, британцю Мартину Гріффіту. Обидві держави погодили з тим, що світова спільнота повинна спричинити потрібний тиск на хоусітів, щоб забезпечити безперешкодний гуманітарний доступ. Об’єднане Королівство вітає незмінну прихильність КСА дотриманню міжнародного гуманітарного права у військовій кампанії арабської коаліції. Обидві держави підтвердили свою підтримку політичному рішенню «Дві держави для двох народів», основою якого повинні стати арабська мирна ініціатива та резолюції ООН.
в) Низка економічних питань, скерованих на задобрювання Англії:
● КСА та Великобританія взяли на себе зобов’язання по довгостроковому партнерству у реалізації концепції «Бачення-2030». Ця концепція охоплює цілу низку областей, у тому числі:
— оцінку взаємних інвестиційних можливостей у самій Великобританії (і через неї) з боку суверенного фонду КСА «PublicInvestmentFund» (PIF);
— двобічну торгівлю.
Очікується, що у сукупності ці можливості складуть біля 100 млрд. доларів США за десятирічний період. Суверенний фонд (PIF) КСА націлений на прямі інвестиції у розмірі 30 млрд. доларів США.
● Обидві держави привітали велику кількість крупних ділових угод, узгоджених у ході візиту, які, як очікується, повинні перевищити суму 2 млрд. доларів, що дозволить забезпечити робочими місцями економіки обох країн та посприяє процвітанню КСА та об’єднаного Королівства.
Із усього цього стає ясно, що Мухаммад ібн Сальман не переступив кордонів основної мети, яка полягала у задобрюванні та заспокоєнні. На протязі цього візиту були сказані лише загальні слова, нічого конкретного, окрім деяких економічних обіцянок, прибуток від яких буде не таким значним.
2) Візит у США:
Хто відстежував візити Ібн Сальмана в Америку, помітив, що Америка з задоволенням ліпить із Мухаммада ібн Сальмана слухняного раба. Вона принижує його, а він посміхається, вона витягує у нього гроші, а він дає. Нижче ми пояснимо це:
1) Після того, як 23 січня 2015 р. скінчався Абдуллах ібн Абдуль-Азіз, до влади прийшов його брат Сальман ібн Абдуль-Азіз, який активізував свої дії по зміцненню влади — як своєї, так і того, хто прийде після нього. У зв’язку з цим Сальман ібн Абдуль-Азіз змінив порядок престолонаслідування, позбавивши Мукріна ібн Абдуль-Азіза, який вважався про англійською людиною,статусу кронпринца. Другим по лінії престолонаслідування був призначений син Сальмана Мухаммад. Своєму сину він надав багато повноважень, щоб той міг зміцнити свою владу. Для цього Мухаммад ібн Сальман ізолював і зняв з посад своїх суперників та проанглійських людей із королівської родини, тим самим відкрито показавши свою лояльність Америці.
Далі був зроблений другий крок, який був потрібен американцям, щоб упевнитись, наскільки цінний Ібн Сальман. Тому відбулось знайомство з ним та оцінка ступеня його лояльності та щирості. 15 березня 2018 р. ним був здійснений візит у Вашингтон після інаугурації Дональда Трампа на пост президента США. Трамп прийняв Мухаммада ібн Сальмана у білому домі у присутності свого заступника Майка Пенса та радника президента США по національній безпеці Герберта Макмастера, що вказує на значущість гостя. Цим Трамп продемонстрував свою підтримку Мухаммаду ібн Сальману. Третій крок, зроблений 4 листопада 2017 р., був скерований на зміцнення влади Ібн Сальмана. Для цього:
— були підрізані крила агентів Англії ат інших держав;
— їх підкорили його владі;
— повергли приниженню;
— конфіскували майно через заморозку рахунків у сотень принців, міністрів, чиновників та бізнесменів під приводом боротьби з корупцією.
Згодом було заявлено, що з них було зібрано 100 млн. доларів. Четвертий крок полягав у повторному відвідуванні Вашингтону, щоб:
— зміцнити свою лояльність перед Америкою;
— зміцнити свої зв’язки з нею;
— підготувати останній крок для свого сходження на трон короля Саудівської Аравії, яке очікується американцями у найближчий час.
Самого Мухаммада ібн Салмана у його закордонних подорожах приймали як короля; подібне відбувалось:
— в Єгипті 4 березня 2018 р.;
— в Англії 7 квітня 2018 р., де він був прийнятий самою королевою;
— в Америці.
На його особливий статус вказав Трамп: «З миті Вашого останнього візиту у Білий Дім сталися деякі дивні речі: раніше Ви були кронпринцом, тепер Ви більше аніж просто кронпринц» («SputnikArabic» від 21 березня 2018 р.).
2) Як тільки Мухаммад ібн Сальман 20 березня 2018 р. прибув у Вашингтон, відбулась його зустріч з Дональдом Трампом, і про це останній висловився наступним чином: «Для мене випала велика честь зустрічати кронпринца КСА. У нас міцна дружба і дуже тісні взаємовідносини. Я зустрічався з Вами у травні минулого року під час свого візиту у КСА, коли королівство обіцяло дати нам 400 млрд. доларів. Ці відносини, ймовірно, будуть зміцнені за рахунок крупних інвестицій». Він також додав: «КСА — дуже багата держава, і, сподіваюсь, вона передасть частину цього багатства США в формі створення робочих місць і за допомогою закупок кращої військової техніки у світі», — на що Мухаммад ібн Сальман відповів: «Основи дружби міцні між двома країнами … Зв’язки охоплюють аспекти безпеки та економіки. Ми працюємо над інвестиційним планом між обома державами, який складе 200 млрд. доларів; можливо, сума досягне і 400 млрд. долароі» («CNN» від 20 березня 2018 р.).
Америка грабує КСА, грабує багатства країни через її правителів, які зрадили довірене (аманат) та зрадили Умму. Самого Трампа та американців цікавить лише розграбування багатств мусульман через родину Аль Сауда, адже остання відкрито заявляє:
— про свою дружбу з невірними;
— про союзи з ними;
— про захист їх впливу на Близькому Сході та оплаті їх витрат на усе це;
— про фінансування їх економіки.
3) Трамп перед камерами продемонстрував панелі з зображеннями американської військової техніки і розповів, що саме купує Саудівська Аравія у США. Також він перерахував угоди та види зброї, згадавши про їх вартість у мільярди доларів: «Ця сума для вас — просто крихти … Ці угоди нададуть нові робочі місця (в Америці), очікується, що їх кількість досягне 40 тисяч» («SputnikArabic» від 21 березня 2018 р.). єдине, що залишалось Трампу, так це прив’язати до панелей мотузку та повісити їх на шиї у Ібн Сальмана, нібито посилаючи йому повідомлення:
— наша підтримка залежить від ступеня ваших сум;
— зроби землю КСА доступною для нас;
— втіль у життя усе, що и наказуємо тобі без будь-яких заперечень.
Така поведінка була приниженням для Ібн Сальмана, але він сприйняв це з посмішкою, як дурень. Поведінка ж Трампа вказує на його безрозсудність та неповажність.
4) Під час свого візиту Мухаммад ібн Сальман зустрівся з багатьма посадовими особами як Держдепартаменту, так і інших секторів:
а) Він провів зустріч з міністром оборони США Джеймсом Меттісом і з головою Об’єднаного комітету начальників штабів Джозефом Данфордом, тим самим підтвердивши перед ними свою лояльність Америці. На зустрічі Ібн Сальман зазначив: «Це — не перші виклики, з якими стикнулись обидві держави. Сьогодні перед нами стоїть серйозний виклик у самому регіоні, і неважливо, чи виходить він від дій іранського режиму або від дій терористичних організацій» («alweeam.com.sa», 24.03.2018). Міністр оборони США Джеймс Меттіс заявив: «Нам також необхідно у найкоротші строки активізувати зусилля у пошуку мирного рішення громадянської війни в Ємені, і ми підтримаємо вас у цьому питанні … Ми прагнемо покласти край цій війні, і це — кінцева мета. Ми покладемо їй край на сприятливих умовах для народу Ємену, а також вирішимо питання безпеки країн півострову».
Питання Ємену — це питання, у якому Америка не досягла іще своїх кінцевих цілей. КСА виконала свою задачу у місії по здійсненню цілей Америки, але тим самим потрапила у скрутне становище, вийти і якого у неї не вдається. Закриття єменського питання та благополучний вихід КСА із цієї війни дозволить зміцнити авторитет Мухаммада ібн Сальмана.
б) Ібн Сальман зустрівся з низкою ЗМІ і зробив ряд заяв, що свідчать про його міцну прив’язаність до Америки:
● «Ми вважаємо, що американські сили повинні залишитись як мінімум на середньостроковий період, якщо не бажають залишатись на довгостроковий … Сама американська присутність у Сирії та допомога її союзників є єдиним способом для зупинення іранського впливу у регіоні. Присутність американських сил у Сирії дозволить Вашингтону сформувати думку про майбутнє цієї країни», — сказав Мухаммад ібн Сальман журналу «Time» 31.03.2018. «Башар залишиться, проте я вважаю, що інтересах самого Башара не дозволити іранцям робити те. що їм заманеться», — додав Ібн Сальман. Трамп погодився з ним, заявивши 03.04.2018 наступне: «Я хочу повернути наші сили додому. Хочу почати відновлення нашої нації. Основна наша турбота полягає у тому, щоб позбутися від «ІДІЛ», і ми майже виконали цю задачу. Ми приймемо рішення у найближчий час. Ми проконсультуємось з союзниками та запропонуємо КСА оплатити знаходження американських сил у Сирії. КСА дуже зацікавлено у нашому рішенні. Я сказав: добре, проте ви адже знаєте, якщо бажаєте, щоб ми залишились, то швидше усього, вам доведеться це оплатити» («AFP», 03.03.2018).
Таким чином, Трамп продовжив політику шантажування у відношенні режиму Аль Сауд, який прагне закріпити американський вплив у регіоні.
● На питання журналу «TheAtlantic»: «Як ви вважаєте, чи мають право євреї на свою власну національну державу, принаймні, на батьківщині своїх предків?», — Ібн Сальман відповів: «Я вважаю, що в основі кожен народ у будь-якому місці має право жити у мирній країні. Я вважаю, що палестинці та «ізраїльтяни » мають право володіти власною землею» («alweeam.com.sa», 03.04.2018).
Мухаммад Ібн Сальман не став приховувати свого зрадництва у відношенні Благословенної Палестини!
● Був створений фонд з величезним бюджетом для сфери розваг. Голова фонду по розвитку сфери розваг («GeneralEntertainmentAuthority») Ахмед ібн Акіль аль-Хатіб об’явив, що «фонд має намір інвестувати до 240 млрд. ріалів (64 млрд. доларів) у сферу розваг на протязі наступних десяти років». Він об’явив про початок будівництва першого оперного театру з часів заснування королівства («alarabiya.net», 22.02.2018).
● На четвертий та останній день свого візиту у Вашингтон, а також під час зустрічі з офіційними особами видання «TheWashingtonPost» зустрічалось з Ібн Сальманом, у ході чого оговорювались:
— війна в Ємені;
— мирний процес на Близькому Сході;
— Іран;
— процес внутрішньої реформи;
— права людини;
— плани;
— сподівання КСА щодо ядерної зброї.
Мухаммад ібн Сальман згадав, що його основною задачею в Америці є завоювання довіри американських інвесторів, а також отримання доступу до технологічної та освітньої допомоги для підтримки зусиль по реформуванню у КСА. Він згадав газеті про конкретні дії, пов’язані з дотримання прав жінок. Усе це означає. що будь-які досьє близькосхідного регіону відкриті перед Ібн Сальманом, в усіх процесах він бере участь, аж до того, що він у курсі усіх способів реалізації американських планів, він їх активно підтримує та просуває плечем до плеча з американцями,виключаючи рішення проблеми Ємену, де Трамп ає свої плани на Близький Схід та своє політичне рішення відносно палестинської проблеми. Це стало ясно із його заяв про намір об’явити про свої плани у найближчі місяці.
Подібні висловлювання послідували за об’явою 6 грудня 2017 р. аль-Кудса столицею «Ізраїлю». Ібн Сальман підняв питання Ірану, надавши йому, а не «Ізраїлю» статус ворога, адже з останні намічається угода. Внутрішня політика КСА вибудовується з урахування бажань Америки секуляризувати країну, поширити культуру та цінності Заходу, а також КСА надає американським інвесторам можливість повністю керувати економікою країни.
● Інтернет - видання «arabi21.com» 29.03.2018 з посиланням на газету «Independent» опублікувало новину про те, що англійській газеті вдалось побачити програму кронпринца Мухаммада ібн Сальмана у мить, коли його зустрічі проходили спільно:
— з керівниками крупних компаній;
— політиками;
— нафтовиками;
— фахівцями в області технологій, розваг та мистецтва.
І, здається, усі ц його зустрічі націлені на побудову зв’язків з американською громадською думкою. У студії «CBS» він дав он інтерв’ю програмі «60 хвилин». Варто окремо виділити, що за останні десятиріччя це перше інтерв’ю, яке було взято у кого-небудь із лідерів КСА. У цьому інтерв’ю Мухаммад ібн Сальман не упустив можливість зміцнити свій імідж як сміливого, молодого реформатора, що проводить необхідні реформи у КСА. Вони полягають в обмеженні повноважень релігійної поліції, наданні жінкам можливості їздити за кермом … Газета «Independent» також згадала, що 27 березня 2018 р. Ібн Сальман зустрівся з колишніми державними діячами США: Генрі Кіссінджером, Біллом Клінтоном, Хілларі Клинтон та іншими; також він зустрівся з володарями багатьох крупних газет. Було заявлено про зустріч з екс-президентом Обамою, екс-держсекретарем США Джоном Керрі та екс-директором ЦРУ Девідом Петреусом.
● Раболіпство. Коли Ібн Сальман покидав США, направляючись у Францію, він відправив прощальне послання, переповнене своєю лояльністю до Америки: «Ваша Високоповажність президенте Дональд Трамп, президенте США, теплі Вам привітання! Я з хорошим настроєм покидаю Вашу дружню країну, хочеться окремо виразити свою щиру вдячність Вашій Високоповажності за теплий прийом та гостинність. Користуючись цією можливістю, іще раз хочу віддати належне історичним та стратегічним стосункам між нашими державами, що свідчить про подальший розвиток в усіх областях. Також не можу не підкреслити, що переговори, які відбулись у ході візиту, будуть сприяти поглибленню цих відносин, їх зміцненню та підсиленню взаємної співпраці між нами. Бажаю Вашій Високоповажності здоров’я, щастя, а дружньому, народу США бажаю розвитку та процвітання!».
На звершення розмови про дане турне хотілось би повторити, що той, хто відстежував візити Ібн Сальмана в Америку, бачить, з яким задоволенням остання виліплює із Ібн Сальмана слухняного раба. Америка принижує його, а він посміхається, вона витягує із нього гроші, а він віддає.
3) Візит Ібн Сальмана у Францію:
1) Візит у Францію — це візит по ходу турне, щоб створити деякий піар навколо своєї персони з точки зору того, що він відвідав крупні держави: Америку, Англію та Францію. У зв’язку з відсутністю важливості цього візиту була відсутня і усіляка дипломатична метушня, як це зазвичай відбувається при міжнародних візитах. Наприклад, «співробітник канцелярії прем’єр-міністра Франції заявив: «Саудівський кронпринц скасував призначене на понеділок відвідування великого комплексу нових технологічних кампаній у Парижі. Дане відвідування було націлено на підкреслення глибини франко-саудівських відносин в області технологій. Паризька газета «LaTribune» також згадала, що швидше усього візит кронпринца Мухаммада у стартапхаб «Station F» буде відмінений через почуття фрустрації у Еммануеля Макрона.
Зокрема, це почуття викликало відвідування на минулому тижні Мухаммадом ібн Сальманом технологічних велетнів у Силіконовій долині США,адже після цього Мухаммад ибн Сальман поставив умову, при угоді з якою він відвідає стартапхаб, що викликало гнів Макрона. Інтернет - видання «Arabworld» 09.04.2018 приводить наступне: «Паризька газета «LaTribune» пише, що кронпринц Ібн Сальман обурив президента Франції Еммануеля Макрона тим, що поставив умову для французьких компаній, інакше вони не зможуть скористатись комерційними контрактами з королівством. Газета згадує, що «Ібн Сальман роз’яснив Макрону, що французькі компанії також, як і американські, можуть виграти від контрактів з королівством, проте при умові, що Франція відмовиться торгувати з Іраном». Саме це і викликало гнів Макрона».
2) Те, що було заявлено як стратегічне партнерство, врешті решт не було підписано, а було відкладено до кінця 2018 р. Відомо, що змінення у міжнародній політиці відбуваються дуже швидко, тому обіцянки підписати угоди або контракти часто не дотримуються, особливо, якщо маються тривалі затримки. Джерела, близькі до президента Франції, повідомили журналіста, що Макрон та Мухаммад ібн Сальман «будуть працювати над підготовкою стратегічного документу, який буде готовий до кінця поточного року. Це повинно призвести до підписання контрактів, саме для цього Макрон особисто вирушить у КСА наприкінці року» («albayan.ae», 10.04.2018). «Президент та кронпринц будуть працювати над стратегічним документом, який буде готов до кінця поточного року, потім будуть підписані контракти; саме для цього Макрон вирушить з візитом у КСА до кінця поточного року» («alarabiya.net», 09.04.2018). Телеканал «France 24» приводить це ж повідомлення.
3) Окрім цих повідомлень, президент Франції також об’явив про це у межах надії, згадавши, що протоколи мають потребу у переговорах та обговореннях, щоб врешті решт стати ефективними контрактами:
Президент Франції заявив: «Ми сподіваємось, що нове співробітництво передбачає приділення більшої уваги інвестиціям майбутнього, аніж поточним контрактам,особливо в області цифрових технологій та відновлюваних джерел енергії» («AFP», 05.04.2018). «Очікується, що візит кронпринца Мухаммада ібн Сальмана завершиться підписанням біля 12 протокольних угод у декількох областях,таких як туризм, у якому з боку Парижу буде надана допомога Ер-Ріяду в обслуговуванні комплексу Мадаін-Саліх (Хегра, Набатейське царство), розташованого на південному заході Саудівської Аравії, який був внесений у список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО,не говорячи вже про інші області: охорону здоров’я, енергетику, транспорт і т.д.» («AFP», 08.04.2018).
4) У ході візиту не було підписано яких-небудь значущих економічних контрактів, тим більше, що візит тривав два дні, що викликало збентеження у Єлисейському палаці. «відповідаючи на питання про короткочасність візиту кронпринца у Францію після тритижневого візиту у США, Єлисей лише схвалював включення Франції у число перших закордонних візитів кронпринца КСА» («France 24»/«AFP», 08.04.2018).
5) При усьому бажанні виправдати цей візит, ми не зможемо цього зробити через підписані там угоди, які відповідали пристрастям Ібн Сальмана. Були підписані угоди про створення національного оркестру та оперного театру, і де? На землях двох святинь! Міністр культури Франції Франсуаз Ніссен заявила, що Париж надасть допомогу Ер-Ріяду у створенні оркестру та оперного театру. Також, після підписання угод з міністром культури та інформації Аввадом Альаввадом, вона додала: «Сьогодні була підписана угода з оперним театром Парижу, щоб надати допомогу КСА у створенні свого оперного театру». Інтернет - видання «Arabworld» 09.04.2018, цитуючи «© REUTERS/ POOL», приводить наступне:
«Мухаммад ібн Сальман до підписання даної угоди приватним візитом у неділю відвідав музичний концерт, присвячений завершенню Пасхи: «Кронпринц Ібн Сальман у неділю (08.04.2018) прибув із США та відвідав музичний концерт, присвячений завершенню Пасхи у місті Екс-ан-Прованс, яке розташоване недалеко від Марселя, щоб насолодитись музикою класичних авторів: Клода Дебюссі, Роберта Шумана, Фелікса Мендельсона» («AFP» 08.04.2018).
6) Таким чином, мета візиту була не заради угод та контрактів, а заради оперного театру, і якщо це так, то упаси Аллах від цього! Це також було очевидно на підсумковій прес-конференції, що відбулась у вівторок ввечері (10.04.2018), яка була висвітлена у ЗМІ. На ній булл загадано, що у відношенні протоколів та угод про наміри не було досягнуто такого повного розуміння, як в угоді про створення оперного театру! Інтернет - видання «aljazeera.net» 11.04.2018 опублікувало наступне:
«Саудівський кронпринц Мухаммад ібн Сальман завершив свій дводенний візит у Францію підписанням 19 протоколів між французькими та саудівськими компаніями на суму більше 18 млрд. доларів. Угоди про наміри були зв’язані з промисловим сектором, таким як нафтохімія, водоочищення, а також з секторами туризму, культури, охорони здоров’я, сільського господарства і т.д. Серед найбільш значущих угод було об’явлення компанією «SaudiAramco» про підписання угод з французькими компаніями на суму більше 12 млрд. доларів. До числу цих компаній відносяться «Total», «Technip», «Suez», що виступили для спільної розробки нафтохімічної ділянки в Ель-Джубайле, враховуючи, що французька група володіє крупнішим нафтопереробним заводом (НПЗ) у світі».
Навіть ці угоди з «SaudiAramco» не обмежуються розвитком бізнесу «SaudiAramco» настільки, наскільки це пов’язано з розвитком фінансових прибутків французького НПЗ. Про це повідомило «AFP» від 11.04.2018, кололи висвітлювало прес-конференцію: «Кінець свого дводенного візиту у Францію кронпринц Мухаммад ібн Сальман завершив підписанням 19 протоколів між французькими та саудівськими компаніями на суму більше 18 млрд. доларів. Угоди про наміри зв’язані з промисловим сектором, такими як нафтохімія, водоочищення. А також з секторами туризму, культури, охорони здоров’я, сільського господарства. Це вказується згідно заяви французько-саудівського бізнес-форуму, у якому взяли участь роботодавці та представники двох держав».
На прес-конференції Макрон та Ібн Сальман згадали рутинні питання, що стосуються Ірану, ядерної угоди, Сирії, Ємену і т.п. без яких-небудь конкретних рішень по цим темам.
4) Висновки:
Головною метою турне Ибн Сальмана був візит у США. Візит в Англію — це візит задобрювання, тому що Ібн Сальман своїми діями зачепив її агентів у КСА. Візит у Францію — це візит по ходу турне, щоб створити деякий піар навколо своєї персони,з точки зору того,що він відвідав крупні держави світу — Америку, Англію, Францію.
14 Раджаба 1439 г.х.
11.04.2018 р.