Аналіз угоди між Америкою і хусітами

Газета «Ар-Рая»
Друкарня

У вівторок, 6 травня 2025 року, президент США Дональд Трамп об’явив про негайне припинення американських повітряних ударів по хусітам. Ця заява пролунала після досягнення угоди за посередництвом султанату Оман, згідно якому рух хусітів зобов’язався припинити атаки на американські кораблі у Червоному морі і у протоці Баб-ель-Мандеб. Трамп заявив, що США припинять удари по хусітам після того, як ті повідомили Вашингтону, що «більше не хочуть битись». Виступаючи із Овального кабінету, Трамп сказав: «Ми поважаємо це і припинимо удари», додавши: «Вони здались. А найголовніше — ми повіримо їм на слово... Вони говорять, що більше не будуть підривати кораблі» (CNN Arabic, 06.05.2025).

У середині березня 2025 року у відповідь на атаки хусітів по кораблям у Червоному морі Америка почала масовану повітряну кампанію проти хусітів, яка отримала назву «Мужній вершник» (Rough Rider). Центральне командування США заявило, що удари були завдані по більше аніж тисячам цілей хусітів. За повідомленнями американських ЗМІ, незважаючи на те, що кампанія тривала менше двох місяців, США понесли значні матеріальні витрати.

За даним телеканалу NBC з посиланням на американських чиновників, війна проти хусітів з березня минулого року обійшлась США більше аніж в один мільярд доларів. Уточнюється, що армія США витратила тисячі бомб і ракет, втратила сім безпілотників і два винищувача, які пішли на дно (Анадолу, 10.05.2025).

Очевидно, що ці заяви перебільшують масштаб хустської загрози, роблячи із них деяку залякуючу силу. Трамп, зокрема, зазначив: «Їм довелось витримати важкі випробування, але у них є колосальна здатність витримувати удари. Вони вистояли і проявили величезну мужність».

Зі свого боку, сам рух хусітів неодноразово заявляв, що повітряні удари не завдали значного збитку і не вплинули на їх військовий потенціал. Так, голова Верховної політичної ради заявив: «Американські удари завдали нашим військовим можливостям шкоди лише на 1%», пригрозивши при цьому на «американські нафтові і збройні компанії» (Газета «Аль-Араб», 03.05.2025).

За декілька годин до цієї американської заяви винищувачі єврейського утворення в істеричному пориві здійснили атаку, в які брало участь 20 бойових літаків військово-повітряних сил. Літаки випустили понад 50 бомб і ракет, завдаючи ударів по аеропорту Сани, електростанціям Хазіз і Захбан, розподільчої електростанції Аср і цементному заводу в Амрані. Іще раніше ввечері у понеділок, 5 травня 2025 року, були атаковані нафтовий порт Рас-Ісса і цементний завод в Баджилі в провінції Ходейда. За оцінками місцевих економістів, матеріальні втрати перевищили 3 мільярда доларів.

Щодо хусітів, то вони назвали заяви Трампа неточними, підтвердивши, що не змінили своїх бойових позицій і готові до ескалації, якщо порахують це за необхідне. За повідомленням агентства «Рейтер», головний переговорник хусітів Мухаммад Абдуссалам заявив, що угода ніяким чином не стосується єврейського утворення. Він пояснив: «Досягнута угода з американською стороною за посередництвом Оману стосується припинення атак на американські кораблі … після того, як вони (американці) об’явили про припинення атак і будуть дійсно дотримуватись цього, наша ж позиція оборонна, і дії у відповідь будуть призупинені» (Аль-Джазіра, 07.05.2025).

Також лідер руху Абдул-Малік аль-Хусі в телевізійному виступі у четвер, 8 травня 2025 року, відкинув поняття «капітуляції» чи «зменшення», які виснув Трамп, назвавши заяву США «фарсом, яким відомий Трамп».

Дивно, що реакція з боку єврейського утворення виявилась вражаючою: міністр закордонних справ заявив, що «Тель-Авів не отримав ніякого попереднього повідомлення від Вашингтону про припинення американських ударів по хусітам в Ємені». Він зазначив, що Америка дуже сильний союзник їх утворення і надає йому всебічну дипломатичну підтримку, проте не проінформувала його про припинення бомбардувань в Ємені.

У стислому відеозверненні Нетаньяху підтвердив, що їх утворення «буде захищати себе самостійно», підкресливши, що воно володіє «широкими можливостями» і здатне завдавати ударів по позиціям хусітів, як з американською підтримкою, так і без неї.

Слід зазначити, що Британія — представник старого колоніального впливу, союзник і одночасно суперник Америки у боротьбі за Ємен — завдала болючого удару по хусітам. Так, 30 квітня 2025 року Міністерство оборони Великобританії офіційно об’явило, що Королівські повітряно-військові сили взяли участь у спільній повітряній атаці з американськими силами, ціллю якої став хустський об’єкт по виробництву безпілотників до півдня від Сани. Удар був завданий на основі розвідувальних даних, які виявили «групу будівель» приблизно за 15 миль до півдня від столиці, які використовуються хусітами для виробництва і збирання безпілотників. Представник британського посольства в Вашингтоні заявив: «Це був перший прямий удар Великобританії при нинішньому уряді у лейбористів» (Defense Scoop, 30.04.2025).

Слід підкреслити, що об’явлення про припинення вогню Америкою може бути пов’язано з тим, що офіційний уряд Ємену зосереджує війська в районах поблизу від Ходейди і Маарібу. «Збирається біля 80 тисяч солдатів», — повідомив Абдулазіз ас-Сакр, засновник Центру досліджень країн Перської затоки. За словами Фаріа аль-Муслімі із центру «Chatham House», мова йде не тільки про планування операцій у районі порту Ходейда, але й у прилеглих районах і в провінції Таіз, розташованої південніше (Yemen Monitor, 11.04.2025).

Ця угода дає хусітам перепочинок і дозволяє їм випередити Британію, не давши їй повноцінно включитись до повітряних ударів по руху під приводом спільних операцій з США.

Америка не приховує своїх кроків у регіоні: вона забезпечує хусітське угрупування усім необхідним для життя, адже без цього рух не вижив би. У цьому контексті Америка прагне утвердити і закріпити владу хусітів, готуючись почати переговори з офіційним урядом під патронажем Саудівської Аравії у випадку завершення війни у Газі і підписання мирної угоди між окупаційним утворенням і Саудією.

Дії, які Америка коїть в Ємені та в інших країнах мусульман, зобов’язує мусульман принципово виступати проти неї, адже вона — ворог Ісламу і мусульман. Ніяке загравання з нею неприпустиме. Слід відкинути її режими, нав’язані нам, і сокрушити усі її військові бази і морські сили, щоб вона повернулась назад до свого лігва, тягнучи за собою обідрані кінцівки.

Сьогодні ж реальність в Ємені, як і в інших мусульманських країнах, це жалюгідні державні утворення, міцно зв’язані, підкорені і повністю залежні від капіталістичної системи. Республіканський світський устрій, економічна система, зовнішньополітичні відносини, державні прапори, і навіть громадські зв’язки між людьми в цих — усе це категорично суперечить Ісламу.

Існуючі положення в Ємені — це розбрат між двома сторонами, де з одного боку хусіти — рука Ірану, яку він використовує як важіль тиску і впливу, направляючи їх за своєю волею з відома або без самих хусітів. При цьому хусіти нічим не відрізняються від решти режимів в мусульманських країнах, будь то в Неджді і Хіджазі, в Єгипті чи Туреччині — усі вони застосовують одну і ту ж світську систему. А з іншого боку, це південь і схід Ємену, де правителі загрузли у болоті корупції і зрадництва, повністю підкорюючись Еміратам та їх пані — Британії, вихваляючи їх вдень і вночі.

Ємен і решта земель мусульман не вийдуть із цього стану, поки не буде встановлено ісламське правління у державі Праведного Халіфату, яке Умма повинна створити. «Хізб ут-Тахрір», яка діє заради цієї цілі у країнах, закликає мусульман до спільної роботи по його встановленню.

إِنَّ فِي ذَلِكَ لَذِكْرَى لِمَن كَانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى السَّمْعَ وَهُوَ شَهِيدٌ

«Воістину, у цьому міститься нагадування для тих, у кого є серце, хто прислухається і присутній при цьому» (50:37).

 

Газета «Ар-Рая»
Садик ас-Сурарі, Ємен
14.05.2025
Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая