Чи міг Посланець (с.а.с.) промовчати при скоєнні у його присутності засуджуваної дії?

Відповіді на питання
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Питання: У книзі «Ісламська особистість», 3 том, у темі «Мовчання Пророка (с.а.с.)» говориться:«Якщо хтось у присутності Пророка (с.а.с.), або у його час зробить яку-небудь дію, і він (с.а.с.) знає про неї і у змозі засуджувати цю дію, але мовчить про це …».

У мене виникло питання щодо виразу «у змозі засуджувати цю дію». Чи було у житті Посланця (с.а.с.), що він (с.а.с.) був не здатен засуджувати щось? Адже, по суті, Посланець (с.а.с.) завжди міг доносити своє Послання до людей, завжди міг засуджувати ту чи іншу дію. Не було такого, щоб роз’яснення з його (с.а.с.) боку запізнювалось. Прошу Вас внести ясність у цей аспект.

Відповідь:

Що стосується мовчанки Посланця (с.а.с.), то вчені науки усуль аль-фікх, перш ніж дати визначення тому чи іншому питанню, спочатку вивчають його з усіх боків, щоб визначення було вичерпним.

Тому у визначення терміну «мовчання Пророка (с.а.с.)» вони внесли таку умову, як «у змозі засуджувати цю дію», щоб ніхто із незгодних з цим визначенням не сказав, що Посланець (с.а.с.), як і звичайна людина, міг по тій чи іншій причині промовчати при виді засуджуваного, а отож, його (с.а.с.) мовчання не може бути використано у якості шаріатського доказу.

Підбиваючи підсумки: вираз «у стані засуджувати цю дію» дозволяє зробити визначення вичерпним. У житті Посланця (с.а.с.) не було такого, щоб він (с.а.с.) промовчав при виді засуджуваного. Сайфуддін аль-Аміді у своїй книзі «Аль-Іхкам фі усуль аль-ахкам», спростовуючи слова «можливо, Посланець (с.а.с.) іноді міг не засуджувати ту чи іншу дію по якій-небудь причині» тих, хто не визнавав мовчання Посланця (с.а.с.) як шаріатський доказ, пише: «Що стосується їх заяви, що він (с.а.с.) міг бути позбавлений можливості засуджувати, навіть якщо це теоретично можливо, то в основі береться відсутність такого факту», — оскільки мова йде про Посланця Аллаха (с.а.с.).

 

21 Рабі ус-сані 1432 р.х.
26.03.2011 р.