Політичні події в Чаді

Відповіді на питання
Друкарня

Питання: 20.04.2021 чадська армія об’явила про вбивство президента Чада Ідріса Дебі в ході боїв на півночі країни з повстанцями із південної Лівії і об’явила про формування Військової Ради на чолі з сином вбитого президента, керівника президентською гвардією Мохамеда Дебі, на перехідний період в 18 місяців.

Парламент і уряд розпущені, введений комендантський режим в вечірній час, а повітряні і наземні порти країни зачинені . Мохамед Дебі закликав усі опозиційні сили до діалогу. Яка реальність того, що трапилось і відбувається в Чаді, і який прогноз розвитку ситуації? Як дії повстанських сил пов’язані з міжнародною боротьбою?

Відповідь: Щоб відповідь була ясною, звернемо увагу на наступні обставини:

1. Президентські вибори , проведені в Чаді 11.04.2021, бойкотувались опозиційними силами, які звинуватили президента Дебі в шахрайстві , що позбавило голосів їх лідерів, відрізавши їм можливість балотуватись. 19.04.2021, за декілька годин до поранення президента в боях з повстанцями , було об’явлено , що він виграв вибори з 79,32% голосів і буде правити країною наступні шість років. 12.04.2021 «Фронт змін і згоди» об’явив про своє невизнання виборів і про те, що його сили , дислоковані на півдні Лівії, вирушили у бік столиці Чада Нджамени. Лідер «фронту» Мохамед Махді Алі об’явив про початок цього висунення , і його сили оцінюються приблизно в 1500 людей, які вирушили на сотнях повнопривідних автомобілів. Вони в’їхали в Чад із міста Аль-Джуфра, що на півдні Лівії, і закріпились на півночі Чада 12.04.2021. Потім вони увійшли у штат Тібесті, а потім — у штат Канем, який знаходиться в 400 км від столиці країни. Мохамед Махді Алі заявив на своїй сторінці в «Facebook», що «вибори, які відбулись, були фарсом», і закликав народ підтримати його рух, щоб звільнити батьківщину — Чад — і «витіснити диктатуру». Також він повідомив про захоплення гарнізонів у лівійського кордону без якого-небудь опору.

2. Прес-секретар чадської армії генерал Азім Бермандуа Агуна заявив по офіційному чадському телебаченню 20.04.2021: «Президент республіки Ідріс Дебі Ітно до останнього подиху на полі битви захищав єдність і мир в країні... і ми з великою скорботою сповіщаємо чадський народ про смерть маршала Чада у вівторок, 20 квітня 2021р.». Він також об’явив про створення Військової Ради і про призначення Мохамеда Дебі, сина вбитого президента, на пост голови ради, і об’явив про розпуск парламенту і уряду. Офіційний представник армії додав: «Перехідна військова рада, очолювана Мохамедом Ідрісом Дебі, гарантує національну незалежність, територіальну цілісність і національну єдність, дотримання міжнародних договорів і угод, а також гарантує перехідний період в 18 місяців, після якого відбудуться вільні, демократичні і прозорі вибори». Він об’явив про зачинення сухопутних і повітряних кордонів країни і про «перехідну хартію, яка надає тимчасовому президенту широкі повноваження і скасовує конституцію». Таким чином, уряд, парламент і конституція режиму скасовуються вищим військовим керівництвом і тими ж людьми, які керують урядом , за винятком вбитого Дебі, оскільки більшість старших офіцерів є вихідцями із родини і родичами вбитого президента із племені Загава, яке проживає в Чаді, Лівії і Судані. Це плем’я розділилось , бо деякі із повстанців також відносяться до нього. Повідомляється, що двоюрідні брати Дебі очолили теракт на початку 2019 року на чолі з Тіманом Ердімі від імені «Союзу сил опору». І вони б набули успіху у своєму повстанні, якщо б не французьке втручання. Зазначимо, що нова військова рада, яка була сформована під керівництвом Мохамеда Дебі, складається із 15 офіцерів, в числі яких 8 — із племені Загава. Повстанці заявили про своє категоричне неприйняття тимчасової Військової Ради, і представник повстанців заявив: «Наші війська знаходяться на шляху до Нджамени, але ми залишимо 15-28 годин, щоб діти Дебі поховали свого батька згідно зі звичаями». Вони поклялись продовжувати повстання , поки не досягнуть столиці.

3. Ідріс Дебі сам очолив повстання у 1990 році, поки не захопив владу, скинувши Хусейна Хабре (1982–1990), який виступив проти Франції і став агентом Америки. Дебі був командуючим армією , тому він очолив повстання при підтримці Франції, поки не прийшов до влади , і він тісно співпрацював з Францією , щоб захистити свій трон і залишитись при владі . Франція зіграла важливу роль, допомагаючи Дебі у розгромі нескінченних повстань . У лютому 2008 року напад повстанців був відбитий завдяки підтримці французів, коли вони досягли воріт президентського палацу в столиці країни Нджамене. Сам Дебі разом зі своїми солдатами брав участь у протистоянні повстанням з 2006 року. Але Франція зіграла найбільш ключову роль у запобіганні попередніх повстань. Здається, що цього разу Франція іще не вжила дій для прямого відбиття останнього повстання і що її роль полягала у підтримці сил Дебі. Так «Фронт ротації і згоди», який також іменується «Фронтом змін і згоди» і відомий абревіатурою FACT, вказує у своїй заяві, опублікованій на сторінці «Африкан Пост» 15.04.2021, що «Фронт» закликав Францію залишатись нейтральною, зазначаючи те, що французькі літаки літають над їх об’єктами, і це може бути розтлумачено як підтримка президента Чада, оскільки помічено, що після кожного прольоту французьких літаків слідують бомбардування з урядових літаків». Здається, Франція вважала, що сил Дебі досить для відбиття атаки, але була здивована його смертю , і це був болючий удар для неї.

4. Смерть Дебі — велика втрата для французького колонізатора. Через декілька годин після його смерті в заяві Єлисейського палацу говорилось: «Франція втратила хороброго друга... Франція підкреслює важливість того, щоб перехідний етап проходив в мирних умовах і в дусі діалогу з усіма політичними партіями і громадянським суспільством, а також забезпечення якнайшвидшої роботи уряду, який буде представляти усіх і залежить від громадянських інститутів. «Будучи твердо прихильною стабільності і територіальної цілісності Чада, Франція виражає співчуття родині президента Дебі і усьому чадському народу». Міністр закордонних справ Франції Ле Дріан закликав до «обмеженому військовому переходу, який приведе до громадянському та інклюзивному уряду». Тут Франція заявляє про свою підтримку перехідного періоду і, отож, встановленій зараз владі у країні. «Президент Макрон візьме участь у похованні покійного президента Чада Дебі», — сказав офіційний представник французького уряду Габріель Аталь («FrancePress», 21.04.2021), що вказує на високу ступінь заклопотаності Франції зберегти свій вплив , точніше — свій колоніалізм в Чаді. Участь Макрона в похованні також співпала з зустріччю з сином вбитого президента та іншими новими лідерами для підтвердження своєї лояльності до Франції.

5. Французькі газети звернули увагу на смерть Дебі на своїх сторінках, опублікувавши новину про це вже наступного дня. Газета «LaCarroix» повідомила, що «смерть Дебі вважається болючим ударом по французькій дипломатії», а газета «Liberation» повідомила: «В результаті вбивства Франція учора втратила Дебі. Він був продуктом французької військової адміністрації і союзником Франції в регіоні», — додавши: «Французи, які в останній час страждають від серйозної слабкості , сьогодні перебувають у тяжкому стані». Потім газета задається питанням: чи стоять за повстанцями зовнішні сили? Французи розуміють, що за повстаннями стоять крупні держави. Їх країна знаходиться у критичному стані в регіоні і майже вивела свої війська звідти через ті втрати, які вона понесла, так і не добившись перемоги після прямого втручання в регіон у 2014 році після перевороту , який трапився в Малі у 2012 році руками агента США. Потім, у 2020 році, проамериканські офіцери влаштували в Малі іще один переворот. На півночі від Чаду знаходиться Лівія, де Америка працює над розширенням свого впливу . Ситуація в регіоні викликає занепокоєння у Франції.

6. Чад та інші африканські країни з міжнародної точки зору вважаються незалежними державами, але насправді Чад — це французька колонія, якою вона була до набуття формальної незалежності від Франції у 1960 році. В ній французькі колоніальні сили спільно з солдатами чадської армії б’ються за Францію та її колоніальні інтереси в регіоні Сахеля, а її ресурси і гроші уходять у Францію , оскільки її валюта, як і валюта 13 інших африканських країн — африканський франк, і половина цієї валюти Чада осідає в Центральному банку Франції . Франція направляє в Чад 5100 солдатів, а в минулому році 4500 солдатів побували в Чаді у межах операції по «боротьбі з тероризмом» в Африці і в Малі , називаємої «BarkhaneForce», і ці заходи тримають французів між надією на продовження присутності в регіоні і відчаєм перемогти. Її присутність знаходиться під серйозною загрозою, оскільки Америка переслідує Францію в усьому регіоні. Почали розростатись заклики до виведення цих озброєних сил через загибель французьких солдатів, оскільки згідно офіційної статистики , їх число зросло до 50. Франція працює зараз над зміцненням сил так званої «Коаліції для Сахеля», які будуть битися від її імені, і просить європейські країни про допомогу, а також шукає допомоги у Еміратів для фінансування цієї діяльності . Але врата Дебі — величезний удар по цій коаліції. Виконавчий секретаріат Сахельскої групи п’яти держав об’явив, що «повністю підтримує перехідний період, об’явлений в Чаді після смерті президента Ідріса Дебі, який грав центральну керівну роль в групі держав» («Аль-Джазіра», 22.04.2021). Так що Чад є кандидатом на загострення міжнародної боротьби за нього, тому що Сполученим Штатам в вісімдесятих роках минулого сторіччя вдалось купити Хусейна Хабре так, що він увійшов під американський вплив, а потім Штати втратили там свій вплив, коли Дебі скинув його, але вони не перестають робити спроби повернутись …

7. Америка стежить за повстанням з миті його початку у Лівії, і 18 квітня 2018 р. вона об’явила, що «неурядові озброєні групи на півночі Чада вирушили на південь , у бік Нджамени, і через їх близькість до столиці і ймовірності насильства у місті, американським службовцям був відданий наказ покинути Чад комерційним рейсом» («Аль-Джазіра», 18.04.2021). Після того,як президент Чада був вбитий, вона об’явила за допомогою прес-секретаря Держдепа США Едварда Прайса 20.04.2021, що «після вбивства президента Дебі у понеділок Вашингтон хоче бачити передачу влади в Чаді, яка відповідає його конституції». Також «з 17 квітня посольство Сполучених Штатів в Чаді усе іще працює в режимі готовності до вимушеному виїзду» («Reuters», 20.04.2021). Наступного дня прес-секретар Держдепа заявив: «Вашингтон дуже стривожений насильством в Чаді після смерті президента Дебі і занепокоєний усім, що перешкоджає демократичній передачі влади там... і Вашингтон уважно спостерігає за політичною ситуацією в Чаді» («Франс-Пресс», 21.04.2021). Таким чином, Америка працює над наближенням виборів і закликає до демократичному переходу до виборів , щоб створити сприятливу почву для опозиції влади і покласти край французькому впливу.

8. Багато засобів масової інформації вказали на зв’язок повстанців з силами Хафтара, агента Америки, і це не новина: іще раніше, 2 грудня 2019 р., агентство «Reuters» процитувало міністра закордонних справ Франції Жана-ІваЛе Дріана, який сказав: «У відповідь на прохання Дебі на минулому тижні французькі військові літаки розбомбили озброєну колонну, яка везла зброю для повстанців , після її перетину кордону Лівії і руху углиб території Чада». ЛеДріан звернувся до членів парламенту: «Президент Дебі попросив нас проголосувати за втручання , щоб запобігти перевороту і захистити свою країну». І оскільки ці загрози , які американський агент Хафтар створює в Чаді, реальні, Франція розгортає величезні сили — біля п’яти тисяч людей — в столиці Чада для захисту влади свого агента Ідріса Дебі! 22.04.2021 «Аль-Джазіра» процитувала джерело, яке повідомило, що «озброєна опозиція перемістила більшу частину своїх таборів з кордонів з Лівією в Чад і що опозиційні фракції, в тому числі — Рада командування по порятунку Чадської Республіки, готують покинути свої володіння на лівійських землях і на протязі декількох годин перебратися на територію Чада».

9. Звідси ясно, що в Чаді , ймовірно, підсилиться конфлікт між силами режиму і силами повстанців, оскільки обидві сторони зв’язані з конкуруючими іноземними колоніальними державами, а саме — з Францією і Америкою. І офіційна влада Чаду не уступить так легко, бо розуміє, що її доля — під загрозою, а за нею стоїть колоніальна держава Франція, яка підтримує її заради збереження свого впливу і колонізації в їх країні. І це є чинником, який допомагає їм захищатись , поки вони служать французьким колоніальним інтересам в Центральній і Західній Африці. У свою чергу , повстанці , які прагнуть до влади, підтримуються іншою колоніальною державою — США, — що прагне розширити свій вплив в Чаді і регіоні. Мусульманські країни є полем бою між колонізаторами , а їх сини є паливом в вогні цього конфлікту. Їх багатство уходить до колонізатора, а вони продовжують страждати від зубожіння , позбавлень і поширення хвороб . Немає порятунку для мусульман в Чаді, які страждають від напруження міжнародної боротьби за їх країну, окрім як в зусиллях мусульман Північної Африки і Судану у встановленні правління Ісламу у своїх країнах , а потім у звільненні інших африканських країн з-під влади колонізаторів і приєднанні їх, однієї за іншою, до Ісламської Держави. Таким чином, мусульмани повинні підтримати сумлінних із числа своїх щирих і свідомих синів у їх прагненні встановити Праведний Халіфат за методом пророцтва. Всевишній Аллах говорить:

وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُم فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئًا وَمَن كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ

«Аллах обіцяв тим із вас, які увірували і робили праведні діяння, що Він неодмінно зробить їх намісниками на землі, подібно тому, як Він зробив намісниками тих, хто був до них. Він неодмінно обдарує їх можливістю сповідувати їх релігію, яку Він схвалив для них, і змінить їх страх на безпеку. Вони поклоняються Мені і не долучають співтоваришів до Мене. Ті ж, які після цього відмовляться увірувати, є нечестивцями» (24:55).

13 Рамадана 1442 р.х.
25.04.2021 р.

Головне меню