Політична обстановка в Нігерії

Відповіді на питання
Друкарня

Питання: В Нігерії 11.03.2023 пройшли вибори в органи місцевого самоврядування. За підсумками голосування обирались губернатори штатів.

Нещодавно, 25.02.2023, в країні відбулись президентські вибори, результати яких були об’явлені 01.03.2023. І перемогу на них одержав кандидат від правлячої партії «Всезагальний прогресивний конгрес» Бола Ахмед Тінубу. Його суперник із «Народно-демократичної партії» Атік Абубакар, який зайняв друге місце, відмовився визнавати результати, як і суперник із «Лейбористської партії» Пітер Обі, який зайняв третє місце. Америка виразила своє занепокоєння і підтримала тих, хто заперечив проти результатів виборів, і не стала вітати переможця. У той же час Британія тріумфувала щодо результатів виборів і привітала обраного президента. Які змінення відбулись в політичному ландшафті Нігерії? Яке відношення Америка і Британія мають до цих виборів? І що означають позиції по результатам виборів?

Відповідь: Розділимо нашу відповідь на декілька частин:

I

Нігерія — мусульманська країна. Іслам проник в регіон Кано на півночі країни іще в середині VII сторіччя і поширився на землях хауса і на землях фулані, на півночі і в центрі країни, через торговців. Далі Іслам активно поширювали андалузькі факіхи в середині X сторіччя. Потім, пізніше, на цих територіях був заснований ісламський емірат, названий Халіфатом Сокото чи Халіфатом Османа, по імені Османа дан Фодіо, чия держава проіснувала майже сто років, поки англійці не зруйнували її в 1904 році. В шаріатських судах Нігерії добре відомий мазхаб Малікі. Мусульмани Нігерії — в основному суніти, а 12 штатів країни досі застосовують деякі положення Ісламського Шаріату.

II

Населення Нігерії в даний час складає біля 220 мільйонів людей. За оцінками ООН, в 2021 році воно складало біля 219 мільйонів людей. Згідно різним статистичним даним, більшість населення складають мусульмани, від 65% до 75%. Площа країни складає приблизно 1000000 км2. В період з 1900 по 1904 рік Британія захопила усі регіони, які стали відомі як Нігерія, і усунула там ісламське правління. Потім, 1 жовтня 1960 року, Британія надала Нігерії формальну незалежність, передавши владу християнській меншості ігбо, а потім, в 1963 році, приєднала Нігерію до Британській Співдружності. Нігерія складається із різних етносів, найбільші із яких — три великі етнічні групи: 1) хауса і фулані — населяють північ і центр країни, переважна більшість — мусульмани; 2) йоруба — населяє центр і південний захід, більшість — християни, але є і мусульманські меншості.; 3) Ігбо — населяє південний схід країни і належить до християнсько-католицької ї меншості.

III

На виборах, які відбулись в 1999 році, безперечно переміг Обасанджо, і він залишався при владі на протязі двох строків, з 29 травня 1999 року по 29 травня 2007 року. На протязі усього свого правління Обасанджо демонстрував явну прив’язаність до Америки і волаючу ворожість по відношенню до мусульман. На виборах 2015 року переміг відданий англійцям Мухаммад Бухари, а Бола Ахмед Тінубу був одним із його найбільш відчайдушних прибічників. Цим двом вдалось зосередити британську агентуру в політичному центрі. Ахмеда Тінубу називають «політичним хресним батьком» і «творцем королів». На останніх виборах в 2023 році він балотувався у якості кандидата на пост президента під гаслом «Прийшла моя черга». І переміг. Незалежна виборча комісія Нігерії 01.03.2023 об’явила, що на президентських виборах, які відбулись 25.02.2023, із 18 кандидатів переміг кандидат від правлячої партії «Всезагальний прогресивний конгрес» Бола Ахмед Тінубу. Він отримав 8, 8 млн. голосів, чи 37% із 87 млн. виборців, у той час як його суперники, кандидат від «Народно-демократичної партії» Атік Абубакар, набрав 6, 9 млн. голосів, чи 29%, а кандидат від «Лейбористської партії» Пітер Обі — 6, 1 млн. голосів, чи 25%. Атік Абубакар і Пітер Обі не визнали результати виборів і мали намір оскаржити їх в суді, заявивши про маніпуляції, через які «голосування не було ані свобідним, ані справедливим, ані прозорим». Атік очолив марш своїх послідовників 06.03.2023. Вони зібрались біля офісу незалежної національної комісії, і представник «Народно-демократичної» передав співробітнику Комісії петицію щодо цього . Проте результати виборів не змінились.

IV

Британія високо оцінила виборчий процес в Нігерії вустами свого міністр іноземних справ Джеймса Клеверлі в заяві, опублікованої на офіційному сайті британського уряду 01.03.2023, і привітала обраного президента Болу Ахмеда Тінубу. В заяві говорилось: «Об’єднане Королівство віддає належне нігерійським виборцям за їх участь в президентських виборах і виборах в Національну асамблею, а також за їх терпіння і стійкість в здійсненні своїх демократичних прав. Ми вітаємо обраного президента, сенатора Болу Ахмеда Тінубу. Зазначаємо позицію опозиційних партій за підсумками виборів і занепокоєність місій спостерігачів і цивільного суспільства щодо організації процесу, в тому числі — затримок і технічних проблем. Ми закликаємо владу ретельно вивчити усі проблеми, вжити заходів для залагодження невирішених питань і зосередитись на виконанні волі нігерійського народу». Така позиція говорить про підтримку обраного президента, оскільки Британія не звинуватила його в шахрайстві чи маніпуляціях, а лише попросила вивчити усі побоювання, що вона вважає діючу нігерійську владу справедливою. З іншого боку, Європейський Союз теж підтримав новообраного президента Нігерії в противагу Америці. Верховний Представник Європейського Союзу по іноземним справам і політиці безпеки Жозеп Боррель заявив: «Проведення всезагальних виборів 25 лютого в Нігерії стало крупним заходом, що відкриває ключову можливість для зміцнення демократії. Незважаючи на складні умови і оперативні невдачі, нігерійський народ продемонстрував свою прихильність демократії» («kuna.net.kw», 28.02.2023). Звідси ми бачимо підтримку Британією новообраного президента Нігерії, так само як і підтримку Європою у противагу американському впливу в Африці.

V

Реакція США на обрання Боли Ахмеда Тінубу була негативною. Офіційний представник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив: «Ми розуміємо, що багато нігерійців і деякі партії виразили розчарування щодо того, як вівся процес, і недоліків технічних елементів, які уперше використовувались в циклі президентських виборів. Очевидно, що нігерійці мають право на такі побоювання і повинні покладати великі надії на свої виборчі процеси. Ми приєднуємось до інших міжнародних спостерігачів і закликаємо INEC покращити роботу в областях, вимагаючи найбільшої уваги напередодні виборів губернаторів 11 березня. Існують механізми вирішення виборчих суперечок, які добре себе зарекомендували, і ми закликаємо будь-якого кандидата чи партію, які прагнуть оскаржити оспорить результати, добиватись справедливості за допомогою цих механізмів <…> Ми з занепокоєнням зазначаємо повідомлення про напади на численних представників ЗМІ в ході виборів» («leadership.ng», 02.03.2023). Америка в цій заяві підтримує опозиційні партії в їх запереченнях проти виборчого процесу, спонукаючи їх оскаржувати результати виборов, і не вітає перемігшого президента. Вона заявляє, що занепокоєна повідомленнями про напади на ЗМІ під час виборів. Це говорить про те, що обраний президент не влаштовує Америку і не слідує за нею.

VI

Кандидат Атік Абубакар, який представляє опозиційну партію, був віце-президентом при Олусегуне Обасанджо в період 1999–2007 років. Відомо, що Обасанджо слідував за Америкою. Як видно, Америка підтримала прихід до влади Атіка Абубакара. Оскільки Атік Абубакар — мусульманин по походженню, це надає йому конкурентоздатності перед Болою Ахмедом Тінубу, який теж є мусульманином по походженню і має увагу, підтримку і фінансові можливості, проте Тінубу разом з Мухаммадом Бухарі знаходяться на іншій стороні, тобто є агентами англійців. Популярність «Народно-демократичної партії» знизилась через волаючу корупцію під час її правління країною в період з 1999 по 2015 рік, особливо під час правління Гудлака Джонатана, який підлив масла у вогонь своєю сваволею і дискримінацією у відношенні мусульман та їх переслідуванням під приводом «боротьби з тероризмом». Навіть покровитель цієї партії Америка критикувала корупцію в партії і у владі в ту епоху правління, але не для того, щоб виправити, а для того, щоб іще більше стягнути ошийник на шиї своїх агентів. Правляча група погрузла в корупції, і Америка скористалась цим, щоб тримати у вузді, погрожуючи викриттям, якщо та відступить від американських велінь. Америка віддала перевагу відповідати громадській думці в Нігерії, демонструючи себе як супротивника корупції, але у той же час вона мовчала щодо корупції і не працювала над виправленням правлячої групи. Америка — голова корупції і підтримує усіх корупціонерів на землі.

VII

Америка попіклувалась про те, щоб у випадку невдачі кандидата від «Народно-демократичної партії» Атіка Абубакара у неї було запасне обличчя. Тому вона працювала над тим, щоб в кращому виді представити Пітера Обі, як нібито його совість чиста. Обі пішов із «Народно-демократичної партії» у травні 2022 року і вступив до «Лейбористської партії». Здається, Америка розраховувала, що голови мусульманської більшості будуть розподілені між Атіком Абубакаром, кандидатом від «Народно-демократичної партії», Болою Ахмедом Тінубу, кандидатом від пробританської правлячої партії «Всезагальний прогресивний конгрес», і Рабіу Мусою Кванквасо, мусульманином по походженню і кандидатом від «Нової народної партії», яка почала набувати відомості і зайняла четверте місце на останніх виборах, набравши 6%. Тому Америка підтримала Пітера Обі, який є християнином. Американські ЗМІ почали піднімати ім’я Обі і насаджувати думку про те, що він є переважним кандидатом для нігерійської молоді, яка складає 60% населення і жадає змін, а також хоче передачі влади молодому поколінню. Американська медіакомпанія «Bloomberg» повідомила, що вона провела опитування громадської думки в Нігерії, поспілкувавшись з 2384 нігерійцями за допомогою додатку для смартфонів, і, а її прогнозами, перемогу на президентських виборах може отримати Пітер Обі. Так само американський фонд ANAP, Національний демократичний інститут по міжнародним питанням США і Міжнародний республіканський інститут США прогнозували перемогу Пітера Обі. При цьому важливо зазначити, що «Народно-демократична партія» була домінуючою партією в Нігерії до 2015 року і була єдиною партією, здатною перемогти на президентських виборах. Тому політичний центр Нігерії схилявся на користь Америки. Проте політична обстановка змінилась, коли Мухаммад Бухарі, британський агент, зміг перемогти, незважаючи на спроби Америки завадити його перемозі.

VIII

Боротьба за вплив в Нігерії між крупними державами, зокрема — між Британією і Сполученими Штатами, обумовлена нафтовим багатством цієї країни. Нігерія займає дванадцяте місце серед нафтодобувних країн світу, восьме місце серед країн-експортерів і десяте місце по запасам нафти. За оцінками Управління енергетичної інформації США, запаси нафти в Нігерії складають від 16 до 22 млрд. барелів. Згідно іншим оцінкам, запаси досягають 35, 3 млрд. барелів. При виді такої кількості нафти у деяких держав течуть слинки, особливо враховуючи, що для них ця нафта виглядає приємною чи солодкою, тобто вона практично не містить сірки і її переробка не вимагає великих витрат. За даними міністерства нафти Нігерії, в країні є 159 нафтових родовищ і 1481 нафтова свердловина . Раніше нігерійську нафту контролювали британські нафтові компанії, але проникнення Америки в країну, особливо після 1999 р., тобто в епоху Обасанджо, поклало край британській монополії.

IX

Нігерія стикається з серйозними проблемами, такими як відсутність безпеки, нестала економіка, величезні борги, крайня бідність і корупція політиків. Економіка країни погіршується — до кінця 2022 року рівень інфляції досяг 21, 5%, а рівень безробіття склав 33% серед дорослих і 42, 5% серед молоді. За оцінками Всесвітнього банку, на березень 2022 року біля 40% із 220 мільйонів жителів країни живуть за межею бідності. Вартість нігерійської валюти постійно падає, а корупція росте, що спонукало державу на початку лютого 2023 р. перевипустити три найбільших номінали національної валюти. Нігерія — це одна із найбільших економік Африки, і проблема викрадання нафти на півдні країни загострюється і вже визначається як хронічна проблема, яка призвела до скороченню експорту нафти із країни на додаток до дефіциту автомобільного палива. Нігерія страждає від боргів на суму біля 103 млрд. доларів, згідно підрахункам на червень 2022 року, а обслуговування цих боргів, тобто лихварство (оплата по відсоткам) і страхування, обходиться приблизно в 12 млрд. доларів щорічно. Хоча країна є одним із найбільших експортерів нафти, це не допомогло їй через поточні серйозні не вирішувані проблеми. Усі ці проблеми пов’язані з корумпованістю уряду і правителів, а також з їх служінням новим і старим колоніальним хазяям. Тому рішення полягає в тому, щоб усунути цю корупцію, тобто змінити систему правління, створену колоніальною Британією, коли вона надала Нігерії формальну незалежність, але країна залишилась колонізованою в іншому відношенні, особливо в управлінні і економіці. Британія створила для цієї країни конституцію, запозичену із західних конституцій, і призначила правителів, які слідують її велінням, незалежно від того, мусульмани вони чи християни за походженням. А в середині сімдесятих років минулого сторіччя прийшла Америка, проникла в армію і почала конкурувати з Британією за свої інтереси в країні.

X

Окрім усього цього, колоніальні країни, зокрема — Америка і Британія, прямо втручаються у внутрішні справи країни. Заява офіційного представника Держдепартаменту США, заява міністра іноземних справ Британії, а потім заява верховного представника Європейського Союзу по іноземним справам і політиці безпеки вважаються прямим втручанням в справи країни. Правителі і політики Нігерії повинні засудити і відкинути ці заяви, вимагати від них припинення втручання у внутрішні справи країни, застерегти і розірвати з ними зв’язки. А потім вони повинні серйозно змислитись над тим, як врятувати країну, і шукати радикальні рішення, а не косметичні чи такі, що тимчасово заспокоюють. І якщо вони замисляться, то неминуче дійдуть висновку, що рішення — в Ісламі. Ніщо не врятує Нігерію та її народ, окрім Ісламу, який ставиться до усіх однаково в застосуванні системи Праведного Халіфату за методом пророцтва. Ця система нікого не виділяє із населення з точки зору захисту інтересів людей і забезпечення засобами до існування, житлом і безпечними пересуванням, не проводячи відмінностей між мусульманами і християнами. Ця система приведе до розвитку Нігерії і звільненню від колонізатора, а також здійснить в ній промислову революцію, яка підніме країну на передові позиції у світі. Народ нарешті побудує свою промисловість і почне видобувати свою нафту, а усі прибутки від експорту будуть розподілятись між населенням країни без яких-небудь відмінностей так, що кожен житель стане багатим. Кожен буде в безпеці за своє життя, свою честь і своє майно. Не буде ані безробіття, ані зубожіння, ані страху, ані голоду.

إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَذِكۡرَىٰ لِأُوْلِي ٱلۡأَلۡبَٰبِ

«Воістину, в усьому цьому — нагадування для володіючих розумом» (39:21).

 

21 Шабана 1444 р.х.
13.03.2023 р.

Головне меню