Саудівсько-іранська угода

Відповіді на питання
Друкарня

Питання: Ассаляму алейкум!

У п’ятницю, 10 березня 2023 р., була опублікована спільна саудівсько-іранська заява про досягнення угоди по відновленню відносин між Саудівською Аравією і Іраном і взаємному відкриттю посольств на протязі двох місяців. У підтвердження угоди король Саудівської Аравії 19.03.2023 запросив президента Ірану відвідати Саудівську Аравію. Переговори проходили в Китаї і під егідою Китаю. Америка позитивно відреагувала на угоду і схвалила її. У той же час єврейське утворення висловлювало велику тривогу щодо цього. Чому Китай взяв на себе роль того, хто підштовхнув сторони до укладанню цієї угоди, і в чому полягає його інтерес? Чому сама Америка не організувала ці переговори? І чи є ця угода угодою проти американських інтересів, чи вона йде їм на користь? Чому єврейське утворення так стривожилось щодо цієї угоди? Нехай винагородить Вас Аллах за відповідь.

Відповідь: Розділимо нашу відповідь на декілька частин:

1 — У п’ятницю, 10 березня 2023 року, саудівське агентство новин «SPA» опублікувало спільну заяву Саудівської Аравії і Ірану, в якій говориться, що сторони «домовились відновити дипломатичні відносини і знов відкрити посольства і дипломатичні представництва на протязі максимум двох місяців». Вони домовились «поважати суверенітет держав, не втручатись у внутрішні справи, відновити між собою угоду про співпрацю в області безпеки, підписану в 2001році, і генеральну угоду про співпрацю в області економіки, торгівлі, інвестицій, технологій, науки, культури, спорту і молоді, яка була підписана в 1998 році. Сторони також домовились, що для активізації цього міністри іноземних справ двох країн проведуть зустріч, організують обмін послами і обговорять шляхи зміцнення відносин між сторонами».

У спільній заяві також говориться: «Саудівська Аравія і Іран дякують Іраку і Оману за прийом переговорів між двома сторонами в 2021-2022 роках». З метою закріплення і документування угоди помічник по політичним питанням президента Ірану Мухаммад Джамшиді опублікував на своєму акаунті в «Твіттері» 19.03.2023, що «президент Ібрахім Раісі отримав запрошення від саудівського короля відвідати королівство, <…> і Раісі прийняв запрошення». Міністр іноземних справ Ірану Хусейн Абдуллахьян сказав: «На протязі останніх десяти днів ми обмінювались повідомленнями через Швейцарію, і в одному із цих повідомлень повідомлялось про готовність Ірану взяти участь у зустрічі міністрів іноземних справ і пропонувалось три місця для проведення зустрічі». Він також вказав на те, яким чином була досягнута угода: «Тегеран і Ер-Ріяд взяли участь у п’яти раундах переговорів в столиці Іраку Багдаді і трьох раундах в столиці Омана Маскате. Тоді голова КНР запропонував свою ініціативу по просуненню цього процесу, що привело до загальновідомому результату». Відповідаючи на питання про Ємен, міністр сказав: «Ми вважаємо це справою єменського народу. Звичайно, акцент на мир в регіоні був частиною домовленостей, укладених між Іраном і Ер-Ріядом» («Tasnim News», 19.03.2023). «Wall Street Journal» цитує офіційних осіб США і Саудівської Аравії, які заявили: «Іран погодився припинити секретні поставки зброї хусітам в межах угоди, укладеної при посередництві Китаю» («BBC», 19.03.2023). Офіційне іранське інформаційне агентство «ІРНА» 11.03.2023 заявило, що «примирення прискорить припинення вогню і допоможе почати національний діалог і сформувати всеохоплюючий національний уряду в Ємені». Потім міністр іноземних справ Ємену Ахмад Авад ібн Мубарак заявив: «Ми сподіваємось, що угода між Саудівською Аравією і Іраном стане серйозним етапом відносин в регіоні, який покладе край втручанню Тегерана у справи країн регіону» (офіційний сайт міністерства іноземних справ Ємену «Mofa-ye», 17.03.2023). Звідси видно, що переговори дозріли в Іраку і Омані іще у 2021-2022 рр., але підписання не відбуло у жодній із цих двох країн, а місцем підписання став Пекін.

2 — У спільній ірансько-саудівській заяві також говориться: «У відповідь на щедру ініціативу голови КНР Сі Цзіньпіна по підтримці з боку Китаю розвитку добросусідських відносин між Саудівською Аравією і Іраном і на основі угоди між головою КНР Сі Цзіньпіном і керівництвом Саудівської Аравії і Ірану Китайська Народна Республіка прийняла у себе переговори між Саудівською Аравією і Ісламською Республікою Іран і покровительствовала їм, прагнучи врегулювати протиріччя між ними за допомогою діалогу і дипломатії». Китай вважає і Саудівську Аравію і Іран своїми важливими торговими друзями, з кожним із яких він встановив всебічне стратегічне партнерство. Така угода була підписана з Саудівською Аравією у грудні 2022 року, а в 2020 році Китай підписав 25-річнуугоду про торгову і стратегічну співпрацю з Іраном. Виходячи із цього, можна припустити, що Китай має вплив на дві країни і здатен схилити їх до угоди. Але це далеко не так — Китай не має впливу і сили на Близькому Сході. У нього немає авторитету в цьому регіоні і немає досвіду міжнародного посередництва. Він уперше виступає посередником між двома країнами на Близькому Сході. Із спільної заяви слідує, що саме Саудівська Аравія і Іран попросили Китай виступити посередником між ними, «прагнучи врегулювати протиріччя між ними за допомогою діалогу і дипломатії». Переговори між ними проходили останні два роки, з квітня 2021 року, коли в Іраку пройшли перші раунди переговорів в епоху проамериканського прем’єр-міністра Іраку Мустафи аль-Казимі, у якого були хороші відносини з двома сторонами. Потім інші раунди проходили в Омані, так що про угоду можна було об’явити або в Іраку, або в Омані, але відбулось це в Китаї.

3 — Здається, що Америка обманним шляхом віддала роль Китаю для завершення примирення і об’явлення угоди після того, як переговори пройшли в Багдаді і Маскаті, через наступні причини:

а) Америка не має дипломатичних відносин з Іраном, а також не хоче виглядати так, як нібито вона задоволена Іраном, а швидше, робить вигляд, що вона з ним ворогує. Америка не хоче показувати, що Іран слідує за нею і служить їй у багатьох напрямках політики, як це визнають іранські офіційні особи.

б) Америка надала Китаю можливість зробити міжнародний крок. Так Китаю уявиться, що він став важливою світовою державою, а потім Америка обманним шляхом буде використовувати його в певних місіях, як вона використовувала Росію в Сирії та інших частинах світу.

в) Америка показує Китаю, що якщо він хоче стати всесвітньо впливовою країною, то повинен узгоджувати свою зовнішню політику і співпрацювати з нею, а не з Росією. Потім Америка використовує цю залежність як зброю проти Китаю. І якщо Китай буде протистояти американській політиці, тоді Америка позбавить його міжнародного впливу і візьме в блокаду, як зробила це з Росією.

г) Америка штовхнула Саудівську Аравію і Іран звернутись до Китаю з проханням організовувати у себе підписання цієї угоди. Причина цього полягає в тому, що Америка не хоче показувати, що вона безпосередньо організувала цю угоду, а хоче, щоб це виглядало так, як нібито за угодою стоїть Китай. Таким чином, Америка одним пострілом вбила двох зайців:

По-перше, вона зірвала план євреїв по нормалізації відносин з Саудівською Аравією і нападу на Іран, що могло поставити Америку в незручний стан, тому що вона була вимушена підтримати єврейське утворення в цій війні через тиск єврейського лобі в США в той час, як вона зайнята російсько-українською війною.

По-друге, показавши, що за цією угодою стоїть Китай, а не Америка, вона не допустить протистояння єврейського лобі Байдену на виборах в наступному році. Тим більше, що ця угода стала сильним ударом по єврейському утворенню і завдала великі незручності. Враховуючи обставини, усе це виглядає так, як нібито за угодою стоїть не Америка, а Китай. Тобто єврейське лобі в США не отримає приводу підтримати передвиборчу кампанію проти Байдена, або, принаймні, ця підтримка не буде такою сильною.

4 — Чому єврейське утворення занепокоєне угодою? Тому що воно завадило його планам. Прем’єр-міністр єврейського утворення Нетаньяху відвідав Італію і виступив за нормалізацію відносин з Саудівською Аравією, проте нормалізація саудівсько-іранських відносин застала його зненацька настільки, що він ніяк не може прокоментувати цю угоду, як і єврейський МЗС відмовився від яких-небудь коментарів. Єврейські аналітики вважають саудівсько-іранське зближення ударом по «Ізраїлю» і перешкодою перед нормалізацією відносин між єврейським утворенням і Саудівською Аравією, а також сигналом «Ізраїлю» про те, що йому не дозволено завдавати удари по Ірану. «Ізраїльські» газети та інші ЗМІ бурхливо обговорюють саудівсько-іранську угоду, тому що вважають її ударом по «Ізраїлю» і перешкодою на шляху заявлених прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньяху прагнень розширити коло нормалізації. Офіційна об’ява про угоду при посередництві Китаю проклала шлях до відновленню відносин між Ер-Ріядом і Тегераном. Нетаньяху зробив із італійської столиці Риму заяви, в яких він повідомив про свій намір продовжувати зусилля до досягненню нормалізації відносин між Тель-Авівом і Ер-Ріядом шляхом створення Хіджазької залізниці і з’єднання Хайфи і Саудівської Аравії залізничним проектом через Йорданію» («Al Jazeera», 13.03.2023). Уряд Нетаньяху робив ставку на нормалізацію відносин з Саудівською Аравією і на конфронтацію з Іраном, бажаючи наносити удари по останньому. Але Америка проти цього. З цим і були пов’язані останні візити високопосадових американських військових до єврейського утворення. Тобто уряд Нетаньяху підняв «заколот» проти американської адміністрації демократів. Нетаньяху вважає нормалізацію відносин з Саудівською Аравією найбільшим успіхом для себе і свого уряду, оскільки ця нормалізація була б мовчазним схваленням Саудівською Аравією того, що євреї роблять в Палестині і проти Ірану. Ми вже детально описали усе це у відповіді на питання від 10.03.2023 під заголовком «Цілі візит високопосадових американських військових до єврейського утворення.

Угода між Іраном і Саудівською Аравіє завдала незручності Нетаньяху, і він порахував угоду вкрай шкідливою для єврейського утворення. «Голова комісії Кнесету по іноземним справам і безпеці Йоель Едельштейн сказав: «Іран і Саудівська Аравія домовились про відновлення відносин, і це дуже погано для «Ізраїля» і для усього свобідного світу» («Al Jazeera», 11.03.2023). Нетаньяху розуміє, що за цією угодою стоїть Америка, але він також розуміє, що його утворення не можу існувати без Америки, і тому він промовчав. Він хотів відвідати Вашингтон, щоб обговорити ці питання, але йому відмовили. Як показують звіти, Нетаньяху продовжує наполягати на візиті при тому, що президент США Байден ігнорує його, не запрошує його до Білого дому, а також відхиляє неодноразові прохання Нетаньяху відвідати Вашингтон. «Біньямін Нетаньяху вже декілька тижнів працює над тим, щоб організувати візит до Вашингтону, щоб стати гостем в Білому домі, але його неодноразові прохання були відхилені» («Al-Masry Al-Youm», 15.03.2023). Один із єврейських міністрів, вийшовши із себе після заяв Байдена з критикою на адресу судових поправок, сказав: «Ми — не чергова зірка на прапорі США». Канцелярія Нетаньяху не залишилась осторонь від цієї заяви. «За повідомленням із канцелярії прем’єр-міністра «Ізраїля», Біньямін Нетаньяху доручив міністрам в своєму уряді не коментувати заяви президента США Джо Байдена, в яких він закликав відмовитись від судових поправок. Нетаньяху підкреслив, що союз «Ізраїля» з США є твердим і непохитним» («Al Jazeera», 29.03.2023).

Таким чином, стає зрозуміло, чому євреїв обурила саудівсько-іранська угода, як і стає зрозуміло те, в чому причина мовчання єврейського утворення у відношенні відмови Байдена прийняти єврейського прем’єр-міністра.

5 — Сполучені Штати схвалили угоду між Іраном і Саудівською Аравією. Прес-секретар Білого дому Карін Жан-Пьєр заявила: «Нам відомо про угоду між Іраном і Саудівською Аравією, і в цілому ми схвалюємо будь-які зусилля, скеровані на припинення війни в Ємені і зниження напруженості в близькосхідному регіоні. Це одна із причин, через яку президент Байден відвідував регіон минулим літом для переговорів». Потім вона додала: «Деескалація і дипломатія, поряд зі стримуванням, є ключовими стовпами політики, викладеної президентом Байденом під час його візиту в регіон у липні минулого року. Таким чином, зниження напруженості на Близькому Сході є пріоритетом, і президент схвалює це» («CNN», 11.03.2023). Джон Кірбі, координатор по стратегічним комунікаціям Ради національної безпеки США, сказав: «Саудівська Аравія інформувала Вашингтон про свої переговори з Іраном про відновлення дипломатичних відносин, але Сполучені Штати не приймали в них безпосередньої участі». Згідно заявам Кірбі, «Людей не хвилює посередництво Китаю в угоді, тим більше, що це — посередництво в одній кризі, і воно відповідає прагненню Вашингтона заспокоїти Близький Схід» («Alkhaleej Online», 11.03.2023). Заява офіційного представника США про те, що Америка не брала участь в угоді, суперечить його заяві про те, що Америка була в контакті з саудівцями і що роль Китаю відповідає бажанню Америки заспокоїти ситуацію. Він хотів прихвати американську участь, але викрив себе суперечливими заявами. Радник по національній безпеці США Джейк Салліван підтвердив, що адміністрація Байдена «була в тісному контакті з Саудівською Аравією, коли вони (саудівці — ред.) наближались (до переговорів — ред.) і брали участь в цих переговорах», і він додав: «Те, що інші країни, такі як Китай, просувають деескалацію, в принципі не суперечить інтересам США. Відверто кажучи, це, в деякому змісті, рух у тому ж напрямку. Звичайно, ми не в змозі бути посередником між Саудівською Аравією і Іраном, враховуючи наші відносини з цими двома країнами. Ми ніколи не були і не знаходимось сьогодні в такому положенні» («Alkhaleej Online», 16.03.2023). Аналогічним чином, 16.03.2023 канал «Al Arabiya» процитував саудівського чиновника, який заявив, що «Королівство Саудівська Аравія проінформувала своїх союзників, в тому числі США, до підписання угоди з Іраном в Пекіні». Окрім того, «Al-Khaleej Online» 17.03.2023 опублікував заяви американських офіційних осіб про те, що «за лаштункам іракської політики ведуться розмови про те, що Сполучені Штати є тими, хто фактично підштовхнув Ер-Ріяд прискорити угоду». Навіть іранські політики, аналітики і експерти розуміють залаштункову гру. Іранський сайт «Middle East News» опублікував 21.03.2023 інтерв’ю, проведене сайтом «Fararu» з Мехді Мотахрані, професором політології і експертом в області зовнішньої політики, який сказав: «Останні кроки Китаю в рамках посередництва між Іраном і Саудівською Аравією пов’язані з концепцією згоди з групою світових держав. Як аналітик я не можу погодитись з тим, що китайці, наприклад, можуть піти на такий крок в однобічному порядку без узгодження з активними членами групи світових держав з метою зниження ескалації між Іраном і Саудівською Аравією». Під «активними членами» він має на увазі Америку, оскільки вона є першим гравцем на міжнародній арені і головною впливовою особою на Близькому Сході.

Усе це підвереджує, що Америка хотіла цієї угоди, щоб Китай був посередником, і що саме вона штовхнула Іран і Саудівську Аравію звернутись до Китаю з проханням організувати підписання угоди.

6 — Таким чином країни близькосхідного регіону викриваються і збиваються з курсу, слідуючи політиці, намальованої для них Америкою, яка управляє їх справами. Кожного разу, коли вона вимагає від залежних країн або країн, які обертаються в її орбіті, дійти до розумінню і вирішити проблеми, вони тут же виконують це, вставши на шлях переговорів. Якщо ж Америка вимагає від них ворожнечі і ненависті, вони знов виконують її доручення, створюючи для цього причини. Якщо б вони не виконували ці вимоги, тоді Америка нічого не змогла б зробити в регіоні. Тому єдиний шлях звільнитись від Америки — це скинути режими, які їй підкоряються, а потім встановити ісламське правління, яке об’єднає мусульман. І цим правлінням є Халіфат за методом пророцтва, обіцяний Аллахом:

وَعَدَ ٱللَّهُ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ مِنكُمۡ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ لَيَسۡتَخۡلِفَنَّهُمۡ فِي ٱلۡأَرۡضِ كَمَا ٱسۡتَخۡلَفَ ٱلَّذِينَ مِن قَبۡلِهِمۡ

«Аллах обіцяв тим із вас, які увірували і робили праведні діяння, що Він неодмінно зробить їх намісниками на землі, подібно тому, як Він зробив намісниками тих, хто був до них» (24:55).

Це Халіфат, повернення якого передвіщав Посланець Аллаха ﷺ:

ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةً عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ ثُمَّ سَكَتَ

«Потім буде Халіфат за методом пророцтва», — а потім він замовчав» (Ахмад).

 

10 Рамадана 1444 р.х.
01.04.2023 р. 

Головне меню