Про відставку прем’єр-міністра Бангладеш та її втечу за кордон

Відповіді на питання
Друкарня

З іменем Аллаха, Милостивого і Милосердного

Відповідь на питання

 

Питання:

Про відставку прем’єр-міністра Бангладеш та її втечу за кордон було об’явлено 5 серпня 2024 року після протестів, які почались у минулому проти квотної системи на робочі місця в державному секторі. В середині минулого місяця протести переросли в кровопролитні зіткнення, коли прибічники правлячої партії вступили в конфлікт з протестувальниками. Потім армія об’явила про захоплення влади, а президент країни розпустив парламент і призначив тимчасовий уряд. Виникають питання: чи були ці протести заздалегідь спланованими? Чи було втручання армії спланованим? І чи пов’язано це з міжнародною боротьбою за вплив в країні?

Відповідь:

Щоб пролити світло на вищенаведені питання, розглянемо наступні моменти:

1. Бангладеш — мусульманська країна. На початку XIII сторіччя мусульмани завоювали територію Бенгалії в ході кампанії Мухаммада Гурі, яка поширилась на північ Індії наприкінці 1192 року. Бангладеш, восьма за чисельністю населення країна у світі, де проживає біля 171 мільйона людей, знаходиться у Південній Азії і межує з М’янмою та Індією. Понад 90% населення — мусульмани, офіційною релігією країни є Іслам. В межах політики «розділяй і владарюй», проводимої Британією, партія «Авамі Ліг», очолювана британським агентом шейхом Муджибуром Рахманом, за підтримкою британців проголосила незалежність від Пакистану після війни в 1971 році.

2. Прем’єр-міністр Бангладеш Шейх Хасіна успадкувала вірність Великобританії, колишнього колонізатора країни, від свого батька, колишнього прем’єр-міністра Бангладеш Шейха Муджибура Рахмана, лідера партії «Авамі». Він був страчений разом з членами своєї родини в 1975 році офіцерами, які здійснили переворот, і Хасіна вижила тільки тому, що перебувала за кордоном під час перевороту. Вона жила в Великобританії до того часу, поки їй не дозволили повернутись на батьківщину і зайнятись політичною діяльністю в 1981 році. Вона уперше очолила уряд з 1996 по 2001 рік, потім з 2009 року і до теперішнього часу. Хасіна звинувачувалась в фальсифікації виборів, які пройшли на початку цього року, на яких її партія «Авамі Ліг» отримала переважну більшість в парламенті, завоювавши 233 із 300 місць, а також 9 місць, зайнятих членами союзної партії. Інші партії відмовились визнати результати виборів, назвавши їх фіктивними, і навіть США їх розкритикували. Тим не менш, уряд Хасіни офіційно визнав її перемогу!

3. Протягом своїх строків правління Хасіна працювала над усуненням агентів Америки і зміцненням британського впливу в армії, політичних колах, судовій системі та інших структурах. Її головним суперником була лідер опозиційної партії, голова Бенгальської національної партії Халеда Зія, яка успадкувала вірність США від свого чоловіка — генерала Зіяура Рахмана, який прийшов до влади в 1977 році і вбитого агентами Британії в 1981 році. Халеда Зія два строки очолювала уряд: з 1991 по 1996 рік і з 2001 по 2006 рік. Згодом її засудили за корупцію і зловживання владою. Її та інших ув’язнених звільнили під час останніх протестів після втечі Хасіни 5 серпня 2024 року.

Виходячи із цього ми бачимо, що в Бангладеш іде міжнародна боротьба між старим колонізатором Великобританією, володіючим сильним впливом в країні, і новим колонізатором США, які встановили свій вплив через набуття агентів в армії після приходу до влади їх агента — генерала Зіяура Рахмана, в 1977 році, а також через агентів в політичному оточенні, зокрема, через дружину генерала Зія і Бенгальську національну партію. Проте переважаючим впливом в країні усе одно залишається британський.

4. Хасіна та її уряд активно боролись з тими, хто прагнув до поверненню Ісламу в правління, оскільки вона та її партія — світські націоналісти. Політично вона була підкорена західним колонізаторам, які борються з Ісламом і його поверненням до влади. 22 жовтня 2009 року вона заборонила партію «Хізб ут-Тахрір» за заклики до поверненню Ісламу в правління шляхом створення держави Халіфат, при цьому знаючи, що «Хізб ут-Тахрір» є політичною партією, заснованою на ісламській ідеології і такою, що не використовує насильницькі методи, займаючись виключно політичною і ідеологічною боротьбою. Окрім того, вона заборонила іще чотири ісламські групи, а багатьох членів «Хізб ут-Тахрір» та інших організацій кинули до в’язниць, а деяких ісламських лідерів навіть стратила. Хасіна почала свої політичні репресії проти «Джамаат-і-Ісламі» з 2013 року, заявляючи, що вони військові злочинці, які виступають проти незалежності Бангладеш, хоча істинною її метою було усунення ісламської течії. Серед провідних особистостей, заарештованих і страчених або померлих у в’язниці, було сім авторитетних вчених «Джамаат-і-Ісламі», п’ять із яких були повішені, а двоє померли у в’язниці до винесення смертного вироку. Хасіна була лютою супротивницею Ісламу і тих, хто закликав до його поверненню в правління і до єдності мусульман в одній державі. Воно очолювала світську партію, засновану її батьком, який скоїв найбільше зрадництво, відокремивши Східний Пакистан (Бангладеш) від Західного Пакистану за підтримкою Британії та її агентів в Індії в 1971 році.

5. Бангладеш страждає від серйозних економічних криз через відсутність прогресу і залежності від іноземних політичних і економічних сил. За оцінками, біля 18 мільйонів молодих бенгальців перебувають у пошуках роботи, а випускники університетів стикаються з надмірно високим рівнем безробіття. Понад 40% населення Бангладеш у віці від 15 до 24 років не працюють і не вчаться. Британська служба новин BBC 5 серпня 2024 року провела інтерв’ю про поточну економічну ситуацію в Бангладеш. Лутфі Сіддікі, запрошений професор Лондонської школи економіки, заявив: «Економічні умови неминуче приведуть до зміни режиму в Бангладеш, і те, що відбулось, було лише питанням часу. Уряд Хасіни втратив право і силу правити, а незабаром вичерпає і необхідні для цього ресурси. Бангладеш знаходиться на грані економічного краху».

Уряд Хасіни здав економіку країни та її ресурси іноземним компаніям, в більшій мірі британським, американським, китайським та індійським. Він також почав брати займи під розоряючі умови Міжнародного валютного фонду і Всесвітнього банку, які контролюються Америкою, а також взяв кредити Азіатського банку розвитку, управляємого Китаєм. Це означає, що ситуація в Бангладеш була вкрай напруженою і наближалась до вибуху.

6. 1 липня 2024 року в Бангладеш почалась хвиля студентських протестів проти систем працевлаштування. Протести були скеровані на скасування квотної системи в державному секторі, яка виділяла біля 56% робочих місць для певних груп, що використовувалось прем’єр-міністром та її оточенням для працевлаштування своїх родичів і прибічників, позбавляючи опозицію можливості отримання роботи. Серед цих привілейованих груп були нащадки тих, хто брав участь разом з батьком Хасіни у великому зрадництві під час війни за незалежність між Східним Пакистаном (Бангладеш)і Західним Пакистаном за підтримкою Британії та її агентів в Індії в 1971 році. Таким був порядок найму на роботу, проти якого почались протести, студенти вимагали, щоб працевлаштування залежало від заслуг людини, а не від інших чинників. Ці протести привели до скасуванню системи квот, і Верховний суд Бангладеш 21 липня 2024 року об’явив рішення про визнання квотної системи незаконним. Проте це не змогло заспокоїти протестувальників. 16 липня 2024 року були зафіксовані перші жертви протестів, коли студенти, які підтримують партію Хасіни, стикнулись з протестуючими в Дацці, використовуючи палки і закидаючи один одного камінням.

7. Щоб зупинити ці протести, уряд Хасіни наказав закрити школи і університети по усій країні. Хасіна виступила з заявою, закликаючи студентів до спокою і пообіцявши покарати усіх, хто винний у вбивствах на протестах. Проте протестувальники відкинули її заяви, почали направляти протести проти неї особисто, скандуючи гасло «Геть диктатора», закидаючи запальною сумішшю будівлю державної радіомовної корпорації Бангладеш і десятки інших державних будівель. Уряд відключив інтернет. Протести підсилювались, число вбитих і поранених росло щоденно, була об’явлена цілодобова комендантська година, а на вулиці вивели солдатів. Поліція застосовувала вогонь і сльозогінний газ по демонстрантам. 19 липня 2024року було об’явлено про введення комендантської години по усій країні і розгортанні армії для підтримання порядку. Ввечері 19 липня 2024 року було повідомлено про 105 загиблих.

Прес-секретар офісу прем’єр-міністра Наім Іслам Хан заявив: «Уряд вирішив ввести комендантську голину і розташувати армію для надання допомоги цивільній владі» (AFP, 19 липня 2024 року). Були відключені засоби зв’язку, трансляція каналів новин і деякі послуги мобільного зв’язку у спроби придушити протести. 19 липня 2024 року протестувальники увірвались до в’язниці і звільнили сотні в’язнів, потім підпалили будівлю. За даними AFP, заснованими на даних поліції, урядових чиновників і лікарів, число загиблих в ході протестів в Бангладеш склало біля 409 людей.

Очевидно, що події почались як спонтанні студентські протести проти системи працевлаштування, яка позбавила більшість населення можливості отримати роботу. Протести не обмежились студентами; люди із усіх прошарків суспільства почали приєднуватись до них, досягнувши чисельності біля 400 тисяч людей. Ці демонстрації стали безпрецедентним викликом і загрозою для авторитарного правління Хасіни, яке тривало 15 років.

8. 5 серпня 2024 року головнокомандуючий армією Бангладеш генерал Вакар Заман об’явив, що повністю візьме на себе відповідальність за країну після відставки і втечі Хасіни і сформує тимчасовий уряд. Він заявив по державному телебаченню: «Обіцяю, що усі скарги будуть розглянуті», і додав: «Країна сильно постраждала, економіка зруйнована, багато людей загинуло, прийшов час припинити насильство» (AFP, 5 серпня 2024 року). Генерал Вакар Заман, офіцер піхоти, був призначений головнокомандуючим армією у червні минулого року. Хасіна довіряла йому завдяки їх дальньому родству, і він працював радником у її офісі. Батько його дружини був головнокомандуючим армією у перший строк правління Хасіни з 1996 по 2001 рік. Вакар Заман пройшов військову підготовку в Британії і отримав ступінь магістра в області оборонних досліджень в Національному університеті Бангладеш і в Королівському коледжі «Кінгс Колледж» в Лондоні, що підтверджує його приналежність до колу прибічників Хасіни, лояльних Британії. Йому було доручено зберегти британський вплив в Бангладеш, захопивши владу, домовившись з Хасіною про її ухід, щоб зберегти її життя, оскільки її перебування на посту усугубило б кризу і призвело до подальшого кровопролиття. Після цього армія намагалась налагодити контакт з протестувальниками для стабілізації ситуації, тому в останній день перед захопленням влади армія дозволила проводити протести і заборонила відкривати вогонь по протестувальниками, щоб заспокоїти маси.

9. Коли головнокомандуючий армією генерал Вакар Заман об’явив про взяття влади до своїх рук, він пообіцяв якомога швидше сформувати тимчасовий уряд і провести переговори з основними опозиційними партіями і представниками громадянського суспільства, за винятком партії «Авамі Ліг» Хасіни. Щоб вдовольнити Америку і перехопити ініціативу, використовуючи хитромудру британську політику, 7 серпня 2024 року президент Бангладеш об’явив, що лауреат Нобелевської премії світу Мухаммад Юнус очолить перехідний уряд. В заяві президента говориться: «Рішення про формування перехідного уряду на чолі з Юнусом було прийнято на зустрічі президента Мухаммада Шахабауддіна з високопосадовими офіцерами армії і лідерами «Групи студентів проти дискримінації». Президент закликав народ допомогти йому подолати кризу. Швидке формування перехідного уряду було необхідне для подолання кризи» (AFP, 7 серпня 2024 року). Після цього 84-річний Мухаммад Юнус, який перебуває в Європі, заявив про свою готовність очолити перехідний уряд. Таким чином, британці зуміли врятувати своє положення і зберегти вплив після того, як їх агент Хасіна втекла до Індії на військовому гелікоптері під тиском протестів.

Було об’явлено про розпуск уряду і парламенту. Влада перейшла до головнокомандуючого армією, а у якості тимчасового голови уряду до наступних парламентських виборів і формування нового обраного уряду був призначений літній американський агент Мухаммад Юнус. Цим рішенням вдалось заспокоїти протестуючих, усунувши Хасіну, і вдовольнити Америку, призначивши Мухаммада Юнуса, якого підтримував Білл Клінтон, заявивши, що Юнус заслуговує Нобелевської премії (в 2006 році професор Мухаммад Юнус спільно з «Grameen Bank» отримав Нобелевську премію світу). Президент США Білл Клінтон виступав за присудження Нобелевської премії Мухаммеду Юнусу. Під час своєї промови в 2002 році президент Клинтон описав Юнуса, як людину, яка давно повинна була отримати Нобелевську премію («Аль-Джумхур» від 06.08.2024).

Слід врахувати, що Хасіна переслідувала Юнуса. 1 січня 2024 році бенгальський суд засудив його до шести місяців тюремного ув’язнення по звинуваченню в порушенні трудового законодавства в столиці Дакка. «Мухаммад Юнус, лауреат Нобелевської премії світу, був визнаний винним у порушенні трудового законодавства Бангладеш, як в понеділок повідомив агентству Франс Пресс генеральний прокурор Хуршид Алам Хан. Прибічники Юнуса стверджують, що справа носить політичний характер... Хан пояснив, що Юнус і його колеги були засуджені по трудовому законодавству з вироком до шести місяців в’язниці, але були звільнені під заставу в очікуванні апеляції... 160 міжнародних діячів, включаючи колишнього президента США Обаму і колишнього генерального секретаря ООН Пан Гі Муна, опублікували спільний відкритий лист, в якому засуджують триваючі судові переслідування Юнуса і виражають занепокоєність його безпекою і свободою» (Аль-Шарк Аль-Аусат, 1 січня 2024 року).

Таким чином, Мухаммад Юнус користується підтримкою США, і англійці змогли заспокоїти протести, усунувши Хасіну і вдовольнивши Америку, призначивши відданого їй літнього чоловіка, при цьому зберігши контроль над владою в Бангладеш через головнокомандуючого армією.

10. Отож, міжнародна боротьба за вплив в Бангладеш триває. Агенти, які приймають сторону того чи іншого колонізатора і прагнуть служити інтересам колоніальних держав, зазнають поразки як в цьому світі, таке і в Подальшому. В цьому світі їх спіткає ганьба за їх злочини, а в Подальшому на них чекає тяжке покарання:

سَيُصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُوا صَغَارٌ عِنْدَ اللهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا كَانُوا يَمْكُرُونَ

«Грішників же спіткає приниження перед Аллахом і тяжкі муки за те, що вони плели підступи» (6:124).

Якщо б вони міркували, то повчились би на прикладі своїх попередників-агентів в різних країнах, особливо в мусульманських, де їх або кидають до в’язниць, або вбивають, або вони втікають із країни в приниженні. Але вони не вилучать уроків і продовжують утопати в своїй омані! Невже вони не повернуться до своєму Господу, щоб послідувати Його релігії і підтримати тих, хто працює над встановленням релігії, втіленої в державі — праведному Халіфаті за методом пророцтва, про який повідомив Пророк ﷺ в достовірному хадісі, переданому Ахмадом і ат-Таялісом:

ثُمَّ تَكُونُ خِلَافَةٌ عَلَى مِنْهَاجِ النُّبُوَّةِ

«Потім буде Халіфат за методом пророцтва»

Невже вони не звернуться до своєму Господу? О, якщо б вони тільки зрозуміли!

إِنَّ فِي ذَلِكَ لَذِكْرَى لِمَنْ كَانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى السَّمْعَ وَهُوَ شَهِيدٌ

«Воістину, в цьому міститься нагадування для тих, у кого є серце, хто дослухається при цьому» (50:37).

 

11 Сафар 1446 р. х.

16.08.2024р.