Минуло два роки після землетрусу, але страждання тривають

Прес-релізи ЦІО
Друкарня

Прес-реліз

6 лютого 2023 року трапилось два потужних землетруси магнітудою 7,8 і 7,5 балів, які охопили південь і центр Туреччини, а також північ Сирії. Епіцентр знаходився в Кахраманмараші. Ця катастрофа зачепила 11 провінцій, викликавши руйнування і унісши десятки тисяч життів. В Туреччині кількість загиблих перевищила 54 000 людей, а в Сирії — 8 500 людей. Загальна цифра жертв склала понад 62 000 людей, мільйони людей залишились без даху над головою. Тим не менш, на думку деяких незалежних експертів і місцевих джерел, реальна кількість жертв може бути значно вище.

Після руйнівного землетрусу люди були вимушені жити в наметах і тимчасових притулках із металічних контейнерів, переобладнаних на житлові приміщення. За подальші два роки кількість людей, проживаючих в цих оселях, скоротилась усього на 7,78%. Згідно останнім даним, опублікованим Управлінням по зв’язкам Адміністрації президента Туреччини у січні 2025 року, понад 650 000 людей як і раніше живуть в таких умовах.

У той же час було повідомлено про більше аніж 300 зниклих без вісті після землетрусу. Міністр внутрішніх справ Алі Єрлікая вказав, що станом на листопад 2024 року 75 людей числиться зниклими без вісті, у той час як депутат від Республіканської народної партії (CHP) в Хатаї Нермін Йилдирим Кара заявила, що у них є список із 140 зниклих без вісті, включаючи 38 дітей. У зв’язку з цим родини скаржаться на байдужість держави і продовжують шукати своїх дітей.

Незважаючи на те, що країна розташована на одній із найбільш сейсмоактивних зон світу, нехтування з боку держави і її некомпетентності стали очевидними під час землетрусу. Не було вжито ніяких заходів, особливо в крупних містах з високою щільністю населення і широким розповсюдженням незаконних будівель. Окрім того, відсутність злагодженої і ефективної системи пошуку і порятунку, а також нестача команд і необхідного обладнання виявили масштаби цього нехтування.

Землетрус біля берегів Мармурового моря в 1999 році показав, як влада ігнорувала державні стандарти, як заклади повністю закривали очі, як в офіційних органах і будівничих інспекціях була широко розповсюджена корупція. Ці проблеми обумовлені нездатністю держави створювати ефективні механізми контролю. Пожежа в готелі в Болу, яка трапилась 21 січня 2025 року, є прямим наслідком цих проблем. Причиною трагедії стали халатність, відсутність належних перевірок і жадібність капіталістів — від володаря готелю до пожежної служби, яка видала висновок про пожарну безпеку, а також муніципалітету, губернаторства і Міністерства туризму, які без належного контролю видавали необхідні дозволи і сертифікати. В результаті загинуло 78 людей. Усі перекладають провину один на одного, і ніхто не несе покарання, хоча усе є очевидним — це результат жадібності капіталістів і їх правителів, які вважають, що це життя ніколи не закінчиться і що єдина ціль — накопичення матеріальних багатств.

Ісламська система правління, ставлячи своєю вищою ціллю довольство Всевишнього Аллаха і вічне перебування в Раю, невпинно дбає про захист життя, майна і честі своїх підданих. Її головний внесок — створення справедливого, безпечного і процвітаючого суспільства, яке живе за божественними законами. Прагнучи найкращим чином втілити ці закони в усіх сферах життя, вона незмінно керується вищою ціллю — досягненням довольства Всевишнього.

وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ

«І робіть добро, адже Аллах любить роблячих добро» (2:195).