Питання розповсюдження корупції в афганських держустановах настільки усвідомлюється урядами Афганістану та західних колоніальних держав, що після польоту колишнього голови Центрального банку Афганістану до США, президент Хамід Карзай заявив:
«Офіційні особи з подвійним громадянством роблять усе, що забажають, а потім летять до інших країн, таких як Вашингтон, Лондон, Париж».
Нещодавня доповідь ООН вказує на значне збільшення корупції у держустановах Афганістану. Згідно з ним, загальна сума хабарів, даних у 2012р. , склала 3.9 млрд. доларів США. Це на 40% більше порівняно з 2009 р. У 2011 р. Афганістан займав 4 місце у числі найкорумпованіших країн світу після Сомалі, Північної Кореї та М’янми. Проте вже у 2012р. країна очолила цей список, обійшовши інші країни.
У своєму повсякденному житті народ Афганістану примушується до давання хабарів для отримання різноманітних послуг. Люди вимушені давати хабарі, навіть для того, щоб у них прийняли оплату за податки, електрострум, громадські послуги тощо. Корумпованим урядом Афганістану були організовані різноманітні фіктивні установи для боротьби з корупцією та хабарництвом. Проте самі ці установи були уражені цими недугами, що породило іще більше їх розповсюдження.
О, мусульмани Афганистану!
Чому усього за кілька років Афганістан став найкорумпованішою країною у світі?
Головні причини корупції та хабарництва в Афганістані є ідеологічними та політичними. Швидкий погляд на нинішню тенденцію збільшення корупції в Афганістані вказує, що корупція та хабарництво стали стрімко розповсюджуватися в Афганістані лише після встановлення нинішньої політичної системи.
Після окупації Афганістану, західний колоніалізм встановив над народом демократичну систему. Він став поширювати світські цінності, які привели до розповсюдження корупції на індивідуальному та громадському рівні в Афганістані. Однією з таких цінностей, яка прийшла разом із секуляризмом та демократією, є розглядання користі як основи у своїх діях та критеріях у житті. Згідно з цим поглядом, кращим вчинком є такий, який приносить найбільший зиск, а найбільш успішними людьми є ті, які отримують такий зиск.
У результаті цього, офіційні особи афганського уряду на усіх рівнях державних установ були втягнуті у корупцію (за винятком невеликої кількості). Змагання в отриманні максимального прибутку стало критерієм для вчинків, що є прямим наслідком втілення капіталістичної ідеології та її демократичної системи.
Другою причиною корупції є те, що після окупації Афганістану колоніалістами, нічим не підкріплений долар став основою для афганської валюти. Америка щорічно друкує мільярди доларів, які нічим не підкріплені. Це призводить до наявності надлишку доларів на ринку, що виливається в інфляцію долара та пониження його вартості. Оскільки афганська валюта прив’язана до долару, її вартість зменшується разом із зменшенням вартості долара. У результаті цього незначна зарплатня держслужбовців не покриває витрат. Це ж на тлі громадської атмосфери отримання максимального матеріального зиску підштовхує їх до отримання хабарів.
З іншого боку, ЗМІ поширюють брехливий сценарій про вивід окупаційних військ у 2014 р. , обіцяючи, що Афганістан буде уражений зубожінням та стражданнями після цього. Це також є однією з причин того, що люди з останніх сил намагаються заробити та накопичити багатство на чорний день, який нібито прийде після виводу міжнародних сил. Це усугубило нинішнє положення безкінечних епізодів хабарництва в охопленій війною країні.
Афганістан – не єдиний приклад того, як демократизація призвела до збільшення корупції у країні. Ірак також є країною, яка стала однією з найкорумпованіших країн після запровадження у ній демократичної системи.
О, мусульмани Афганистану !
Оскільки проблема корупції та хабарництва заснована на політичних та ідеологічних проблемах, їх рішення також повинно бути політичним та ідеологічним. Аллах ﷻ поставив нам в обов’язок ґрунтувати усі наші думки та дії на Ісламі. Аллах ﷻ говорить у Корані:
فَلَا وَرَبِّكَ لَا يُؤْمِنُونَ حَتَّىٰ يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لَا يَجِدُوا فِي أَنفُسِهِمْ حَرَجًا مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
«Але ні, клянусь твоїм Господом! Вони не увірують доти, доки вони не оберуть тебе суддею в усьому тому, що заплутано між ними, не перестануть відчувати у душі збентеження від твого рішення та не підкоряться повністю». (4:65)
Іслам однозначно заборонив хабарництво. Іслам прокляв того, хто дає або бере хабарі. Ат-Тірмізі від Абдуллаха ібн Амра (р.а.), який передає від Посланця Аллаха ﷺ наступне: «Посланець Аллаха прокляв людину, яка бере хабарі та яка дає хабарі».
У Мустадраку передається від Субана (р.а.), що Посланець Аллаха ﷺ сказав:
«Аллах прокляв того, хто бере хабара, того, хто дає хабара, та того, хто ходить між ними».
Обов’язком (ваджіб) для нас є відкинути брудні погляди матеріалізму, які виходять із капіталістичної ідеології. Це буде можливо, якщо ми будемо вести ідеологічну та політичну боротьбу проти кяфірської капіталістичної ідеології (демократії), викорінимо її цінності та замінимо їх цінностями Ісламу.
О, мусульмани Афганистану !
Хізб ут-Тахрір / вілаят Пакистану пропонує вам ґрунтовне та істинне рішення проблеми корупції та хабарництва. Ці дві проблеми можуть бути викорінені лише через втілення Ісламу та установлення Халіфату. Лише Халіфат стане істинно втілювати Іслам та запобігати хабарництву, як одній із заборон Аллаха. Хізб ут-Тахрір закликає вас підтримати його боротьбу проти західних цінностей та боротьбу для встановлення ісламського Халіфату для знищення корупції. Це дасть нам успіх у цьому житті та в Ахіраті (житті Наступному).
Хізб ут-Тахрір Афганістан
5 Джумада ас-Сані 1434
15.04.2013