БРІКС, Іслам і альтернативна світова система

Новини та коментарі
Друкарня

Новина:

З 1 січня 2025 року Індонезія офіційно стала однією із дев’яти країн-партнерів БРІКС. Окрім Індонезії, статус партнерів отримали вісім держав: Білорусь, Болівія, Казахстан, Таїланд, Куба, Уганда, Малайзія і Узбекистан, як повідомляє CNN Індонезія.

Рішення про приєднання викликало розбіжності, особливо серед західних країн, які порахували, що Індонезія дотримується принципу нейтралітету, не приймаючи сторону жодної із конфліктуючих сторін.

Коментар:

БРІКС активізувалась на міжнародній арені після війни в Газі, продемонструвавши сильну підтримку Палестини і критику на адресу єврейського утворення. Окрім того, на саміті БРІКС у жовтні минулого року в Казані Володимир Путін заявив, що настав час створити багатополярний світ, який замінить однополярний, очолюваний США як єдиною домінуючою силою. В 2023 році Кремль також підкреслив, що США «не будуть центром нового світового порядку».

Це почуття відображає зростаюче розчарування серед країн «Глобального Півдня» у відношенні системи, очолюваної США, відомої як «Глобальна Північ», яку сприймають як експлуатаційну, з подвійними стандартами і несправедливими законами.

Дискусія про вступ Індонезії до коаліції БРІКС нерозривно пов’язана з побоюваннями західних країн, чиї інтереси і принципи розходяться з позицією Росії і Китаю. БРІКС розглядається як рух змін чи об’єднання країн, незадоволених існуючою західною системою, з баченням «світу після Заходу», який прагне покласти край західній гегемонії в глобальному управлінні, особливо у сфері міжнародних фінансів. Росія неодноразово намагалась взяти на себе ініціативу, закликаючи відмовитись від американського долара в розрахунках. Також БРІКС створила Новий банк розвитку, який представляє альтернативне фінансування для країн, які розвиваються, поряд з Всесвітнім банком і Міжнародним валютним фондом.

Сьогодні світова система стикається зі зростаючими сумнівами в своїй справедливості і правомірності, тому БРІКС та інші альтернативні блоки пропонують нові підходи, скеровані на ослаблення гегемонії США і країн Великої сімки (G7). Наприклад, країни БРІКС складають 45% світового населення, у той час як країни G7 (США, Німеччина, Канада, Франція, Великобританія, Італія і Японія) — лише 10%. БРІКС контролює 35% світового ВВП, у той час як країни G7 — тільки 30%. Хоча в даний час БРІКС активно підтримується такими країнами, як Росія і Китай, його популярність значно зросла під час російсько-української війни і загострення кризи в Газі на Близькому Сході.

Індонезія, будучи мусульманською країною, стверджує, що веде активну і незалежну політику, тому вона не повинна опиратись на західні чи східні блоки, а повинна орієнтуватись на альтернативні блоки, які представляють Іслам. Країни невірних відкрито визнають недоліки існуючої світової системи, і ясно заявляють про необхідність створення світового порядку, чому б нам, мусульманам, не подумати в цьому напрямку? Вони наважуються будувати альтернативні блоки і пропонувати альтернативні ідеї, чому б мусульманським країнам не зробити те ж саме? Іслам володіє багатою історичною спадщиною, яка спричиняла вплив на світовий порядок протягом багатьох сторіч. Індонезія повинна використати свою активну і незалежну зовнішню політику, щоб повернутись до ісламських цінностей, а не слідувати за Заходом чи Сходом. Всевишній Аллах сказав:

أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُوْنَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللهِ حُكْماً لِّقَوْمٍ يُّوْقِنُوْنَ

«Невже вони шукають суду часів невігластва? Чиї рішення можуть бути краще рішень Аллаха для людей переконаних» (5:50).

О, мусульмани! На світовій арені почала утворюватись порожнеча, чи готові ви її заповнити? Ми розуміємо, що нинішня руйнівна система світового порядку є результатом капіталістичної системи, яка підтримується і зберігається Америкою, і бачимо, що вона поглинена своїми внутрішніми проблемами і не готова вступати до яких-небудь конфліктів. Росія продовжує страждати від війни в Україні, а Китай стикається з численними внутрішніми проблемами.

Це є унікальним і підходящим часом для мусульман, щоб представити Іслам і внести зміни, які так необхідні цьому світу, а також встановити ісламське правління на цій землі. З дозволу Всевишнього Аллаха ми станемо свідками виконання радісної звістки Посланця Аллаха ﷺ. Зі слів Таміма ад-Дарі (р.а.) передається: «Я чув, як Посланець Аллаха сказав:

لَيَبْلُغَنَّ هَذَا الْأَمْرُ مَا بَلَغَ اللَّيْلُ وَالنَّهَارُ وَلَا يَتْرُكُ اللهُ بَيْتَ مَدَرٍ وَلَا وَبَرٍ إِلَّا أَدْخَلَهُ اللهُ هَذَا الدِّينَ بِعِزِّ عَزِيزٍ أَوْ بِذُلِّ ذَلِيلٍ عِزّاً يُعِزُّ اللهُ بِهِ الْإِسْلَامَ وَذُلّاً يُذِلُّ اللهُ بِهِ الْكُفْرَ

«Ця справа (Іслам) дійде до тих місць, куди доходить ніч і день. Аллах не залишить жодного глиняного дому чи дому із шкур інакше, окрім як введе туди цю релігію, і Він звеличить за допомогою неї великих і принизить принижених. За допомогою великих звеличить Іслам, а за допомогою принижених принизить невір’я» (Ахмад).

Тамім ад-Дарі (р.а.) потім сказав: «Я вже бачив це в своїх домочадцях. Того із них, хто обернувся в Іслам, спіткало добро, слава і велич. А того із них, хто залишився невірним, спіткало приниження, неповага і джизья».



Спеціально для радіо Центрального інформаційного офісу «Хізб ут-Тахрір»
Фіка Комара
6 Раджаба 1446 р.х.
6 січня 2025 р.