Криза американської демократії ставить Байдена перед серйозними викликами

Статті
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Після жорсткого нападу на Капітолійський пагорб у Вашингтоні заклики до імпічменту чи відставки Трампа поширились по усій Америці.

Технологічні компанії, такі як «Twitter» і «Facebook», не дозволяють Трампу публікувати свої статті, а спікер Палати представників США Ненсі Пелосі закликала до позбавлення Трампа кодів запуску ядерної зброї і до позбавлення права на проголошення війни. Трамп спробував захиститись від засуджень Конгресу, засудивши демонстрантів, але його опоненти відкинули таку дивну поведінку, сприйнявши її як спробу уникнути звинувачень у м’якому перевороті.

Події минулого тижня не тільки підірвали імідж США за кордоном і уронили репутацію американської демократії, але також підняли серйозні внутрішні проблеми з республіканцями, підтримуючими жалюгідні спроби Трампа утримати владу. Під час офіційного процесу атестації виборів в Конгресі 121 конгресмен-республіканець заперечив проти підрахунку голосів в Арізоні, а 138 — проти результатів штату Пенсільванія. Процес сертифікації був зірваний актом насильства на підтримку Трампа, внаслідок якого загинуло п’ять осіб. Телевізійні кадри, які транслювались по усьому світу, закріпили образ Америки, схожою на бананову республіку, зображаючи Трампа психом, який намагається утримати владу.

Іще одним сюрпризом стало дружелюбне ставлення до демонстрантів з боку поліції Вашингтона. Якщо б демонстрантами були чорношкірі або мусульмани, які вимагали б дотримання своїх громадянських прав, немає сумнівів у тому, що сили безпеки розстріляли б їх. Проте прибічникам Трампа була надана свобода дій, щоб утворити тим самим повну плутанину у коридорах символу американської міці. Таким чином, у союзників США, чиє благополуччя залежить від американської безпеки, є серйозні підстави бути надзвичайно занепокоєним за країну, яка щорічно витрачає 718,69 мільярдів доларів на оборону, але втрачає контроль над своєю столицею у лічені години!

Події останніх декількох тижнів також висвітили величезні виклики, з якими стикнеться адміністрація Байдена у подоланні глибокого розколу у суспільстві і при побудові взаємовідносин зі своїми однодумцями. 74 мільйони людей проголосували за Трампа — це друге місце по кількості голосів в історії президентських виборів в США, а Байден отримав 81 мільйон. Рейтинг Трампа складає 87% серед виборців-республіканців і 6% серед демократів. Окрім того, 85% республіканців вважають, що вибори вкрадені, а Байден нелегітимний. Уперше в історії Америки біля 50% виборців виступає проти нового президента.

Республіканська партія тепер офіційно є партією Трампа. Він та його прибічники будуть дискредитувати політику адміністрації США в осяжному майбутньому. Тобто, республіканським політикам доведеться усе частіше приймати риторику і політику Трампа, щоб мати можливість займати яку-небудь посаду всередині партії і щоб отримувати фінансову підтримку, необхідну для службового просування. Це та причина, по якій багато республіканців услід за Трампом погодились оскаржувати результати виборів, чудово розуміючи, що скасування результатів виборів — це ілюзія, і це призведе до іще більшому розшаруванню і розколу суспільства в Америці.

І хоча у Байдена є більшість у Конгресі і технічна більшість у Сенаті (сьогодні він розділений 50:50, а право голосу віце-президента дарує демократам незначну перевагу), йому буде складно прийняти свою основну програму внутрішніх реформ. Більшість законодавчих актів в Конгресі, фактично вимагає 60 голосів у Сенаті. Більше того, голосування по зводу правил «Перемир’я» повинно відповідати складному набору вимог, відомому як «правило Берда». Це означає, що Байдену буде складно здійснити структурні реформи у відношенні своїх ключових передвиборчих обіцянок в області здоров’я, освіти та інших обіцянок. Що іще гірше, будь-який рух проти будь-яких республіканців може призвести до подавання апеляцій у Верховний суд, де консервативних суддів буде 6 проти 3, або Байден, швидше усього, стикнеться з масовими жорстокими вуличними протестами, оскільки Трамп відчинив двері для них, паралізувавши будь-які прагнення до істотних реформ.

На міжнародній арені союзники та інші міжнародні гравці можуть коливатись вступати у які-небудь нові угоди з США. Перспектива приходу до влади через чотири роки таких людей, як Трамп, може перекреслити усе, чого досягає Байден. І це саме те, як Трамп вчинив з міжнародними досягненнями Обами. Вихід Трампа із Спільного всеохоплюючого плану дій по стримуванню ядерних амбіцій Ірану і скасування Паризьких домовленостей по зміненню клімату примусили багатьох союзників сумніватись у надійності гарантій США по багатобічними угодам. У силу того, що Байден стикнувся з внутрішніми проблемами, і через те, що усі бачили, як швидко можуть змінюватись настрої на користь Республіканської партії, союзники США менше схильні укладати з демократичним президентом довгострокові угоди, які перевищують його строк правління.

Незвично те, що нинішня ситуація у США викликає публікацію великої кількості статей про американський занепад. У минулому дослідники пов’язували захід Америки з надзвичайними історичними подіями, такими як успіх радянського штучного супутника Землі супутника «Супутник-1», нафтова криза 1970-х років, підйом Японії і Європейського Союзу, війни в Афганістані і Іраку і Велика рецесія 2008. Окрім цих епізодів занепаду виникла іще одна хвиля, викликана коронавірусною кризою і м’яким переворотом Трампа. Незалежно від того, чи близько крах Америки, можна бути упевненим в одному: Америка більше не є великою державою, якою вона була раніше. Світ стає свідком прискорюваної деградації американської політики і демократії.

Всевишній Аллах говорить:

وَلِكُلِّ أُمَّةٍ أَجَلٌ فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لَا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً وَلَا يَسْتَقْدِمُونَ

«Для кожного народу свій строк. І коли їх строк вийде, то вони не затримаються ані на годину, і не випередять» (7:34).

 

Спеціально для центрального інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір
Абдуль Маджід Бахутій