Докладні докази хукму (закону) про закят з товару

Відповіді Аміра
Друкарня

Питання:

Ас-саляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятух!

О шейх! Добре було б, якщо б ви згадали нам хадіс про закят із товарів, призначених для торгівлі. Або ж вони введені у категорію закяту за допомогою думки та іджтіхаду? Питання від Bilal Abu Munshar.

Відповідь:

Ва алейкум ас-салям ва рахматуллахі ва баракятух!

Закят з торговельних товарів не був встановлений за допомогою думки або іджтіхаду, навпаки, з цього приводу передаються докладні докази, роз’яснені у книзі «Аль-Амваль» («Фонди у державі Халіфат») на стор.164:

Торговельні товари – це усе, окрім валюти, що використовується у торгівлі, закупівлі та продажі, щоб витягнути прибуток, наприклад харчові продукти, одяг, меблі, вироби, тварини, корисні копалини, земля, будівлі та інше, що купується і продається.

Закят обов’язковий за товари, використовувані у торгівлі через згоду ранніх та пізніх вчених із цього питання. Від Самури ібн Джундуба передається: «Потім, Посланець Аллаха ﷺ наказував, щоб ми віддавали милостиню через те, що ми підготували до продажу» (хадіс переданий Абу Давудом). Абу Зарр передав від Пророка ﷺ, який сказав: «Мається милостиня за за аль-базз». Аль-базз – це одяг і тканини, використовувані для торгівлі. Ауб Убайда передав від Абу Амра ібн Хамаса, який передав від свого батька наступне: «Умар ібн аль-Хаттаб проходив повз мене і сказав: «Хамас, виплати закят за своє майно». Я сказав: «Я не маю нічого, окрім дріжжів і шкіри». Він сказав: «Оціни це і виплати з нього закят»». Абдуррахман ібн Абдулькарі сказав: «Я був призначений відповідальним за скарбницю у часи Умара ібн Аль-Хаттаба. Коли були віддані дотації, багатство торгівців було зібране і підраховане у тому, що було присутнє і що було відсутнє. Потім стягувався закят з існуючого багатства за те, що було присутнє і що було відсутнє». Від Ібн Умара передається, що він сказав: «Закят стягується з рабів та аль-базз (одяг і тканини), які призначені для торгівлі».


Ваш брат Ата ібн Халіль Абу ар-Рашта
6 Мухаррам 1436 х.
30/10/2014

Серія відповідей аміра Хізб ут-Тахрір Ата ібн Халіля Абу ар-Рашти на питання відвідувачів його сторінки у фейсбук