Питання:
Хто відповідальний за різницю у валюті, якщо боржник затримав виплату боргу кредитору без поважної причини, наприклад, на десять років, усе одно, був цей борг за оплатою або за позикою? Питання від користувача Абу Ясіра.
Відповідь:
І Вам мир, милість Аллаха і Його благословення.
Оплата, яка залишилася на відповідальності, подібна до боргу. Той, хто має борг перед іншим боком, повинен його загасити згідно з умовами, узгодженими між ними. Якщо боржник спізнюється з виплатою боргу, то це положення розглядається:
1. Якщо йому було важко виплатити борг, то кредитор дає йому час на те, щоб він покращив своє положення так, щоб був здатний загасити борг, згідно зі словами Всевишнього:
وَإِنْ كَانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ إِلَى مَيْسَرَةٍ
«Якщо боржник знаходиться у важкому положенні, то дайте йому відстрочку» (2:280).
2. Якщо боржник здатний виплатити борг і не виплачує його, то його примушують до цього. Якщо і після цього він не виплачує борг, то його карають згідно з хадісом, виведеним Абу Даудом та Ібн Маджою від Амра ібн Шаріда, від його батька, від Посланця Аллаха ﷺ, який сказав:
لَيُّ الْوَاجِدِ يُحِلُّ عِرْضَهُ وَعُقُوبَتَهُ
«Ухиляння заможного робить його репутацію поганою, а покарання - дозволеним».
Ухиляння заможного означає затягування з виплатою з боку заможного. Дозвіл на погіршення його репутації означає, що його дозволено звинувачувати та різко (жорстко) з ним розмовляти. Покаранням же для нього слугує в’язниця.
Що ж стосується різниці у валюті, тобто якщо її цінність впала або збільшилася відносно золота або срібла під час її оберту на ринку, то тут встає питання: «Хто бере на себе відповідальність за різницю: боржник або кредитор?». У цьому питанні є різні точки зору. Я схиляюся до того, що загашення боргу повинно бути здійснене у тій самій валюті на ту саму суму, яку необхідно було виплатити, щоб тим самим уникнути ріба, тому що можуть бути узяті зайві гроші. Гроші при виплаті повинні бути валютою, яка є в оберті, у вжитку, і вона повинна бути визнаною з боку тих, хто її видає.
Якщо кредитор хоче захистити свої гроші від падіння цін, то хай дає у борг золотом або ж сильною валютою, курс якої оберігається…
Ми прохаємо Аллаха Святого вшанувати цю Умму встановленням праведного Халіфату, у якому гроші будуть прикріплені до золота і срібла і будуть нести у собі свою справжню вартість, після чого фінансове життя стабілізується, а люди будуть благоденствувати від того, що будуть спокійні за безпеку своїх фінансів. Аллах – Сильний і Могутній.
Ваш брат Ата ібн Халіль Абу ар-Рашта
Відповідь узято зі сторінки аміра у «Фейсбук»
05 Джумада аль-уля 1436 р.х.
24.02.2015
Серія відповідей шейха Ата ібн Халіля Абу ар-Рашти, аміра Хізб ут-Тахрір, на питання, узяті з його сторінки у «Фейсбук»