Санкції стосовно Ірану і можливий результат

Відповіді на питання
Друкарня

 Питання: Представник Ірану в організації країн – експертів нафти «Опек» 15/01/2012 закликав держави Перської затоки утриматися від збільшення об’ємів нафти у разі введення ЄС санкцій по відношенню до ІРІ. «Наслідки цього можуть бути непередбачуваними…», - цитує високопоставлену іранську відповідальну особу національна газета «Шарк»

Пізніше, з повідомлень інформаційного агентства Ірану, офіційний представник МЗСу країни Рамен Махманбарст заявив, що США передало іранському керівництву послання по Ормурзькій протоці. Раніше, Іран погрожував блокуванням Ормузької протоки у відповідь на посилення міжнародних санкцій, проголосивши про початок морських навчань у регіоні та вдалий іспит ракет різних типів та дальності.

Чи дійсно Іран серйозний у своїх заявах про перекриття Ормузької протоки? Чи побоюється Іран скерованих проти нього військових дій? І ким вони будуть вжиті? Чи дозволяє сьогоднішній стан у світі розпочати таку повномасштабну війну?

Відповідь:

При розгляді цього питання варто зазначити наступне:

1 - З повідомлень ІА Ірану за 27/12/2011, віце-президент Ірану Мухаммад Різа Рахімі виступив з різкою загрозою у відповідь на економічні санкції, заявивши, що «у випадку введення санкцій, жодна крапля нафти не пройде через Ормузьку протоку». Заступник командуючого корпусом стражів Ісламської революції, бригадний генерал Хусейн Саламі заявив, що будь-яка загроза буде зустрінута загрозою у відповідь, ми не відмовимося від обраної стратегії, якщо життєво важливі інтереси країни будуть у небезпеці. Між тим, Озброєними Силами Ірану 31/12/2011 було проведено морські навчання у районі Ормузької протоки для демонстрації готовності до війни. При цьому, командуючий ВМС Ірану адмірал Хабібуллах Сайарі трохи знизив тон погроз, заявивши: «Перекрити Ормузьку протоку для нас  буде неважко, або як це кажуть в Ірані, для нас це легше, аніж випити ковток води. Але зараз у цьому немає необхідності». (іранський телевізійний канал Press-TV за 28/12/2011). Це каже про те, що у теперішній ситуації, при відсутності військової агресії, Іран не буде робити нічого, щоб заблокувати Ормузьку протоку.

2 - За даними досліджень, через Ормузьку протоку проходить від 30% до 40% глобального експорту нафти по морю. У самій вузькій його частині ширина протоки досягає 50 км. Щоденно по ній проходить 20-30 барж із нафтою, спільна вага яких досягає 19 мільйонів барелів. На протязі всієї своєї історії це було найважливішим стратегічним місцем, за право впливу на який конкурували найбільші європейські держави. За часів «Великої» Британії, після того як британцям вдалося розповсюдити свій вплив на Іран та інші країни Перської затоки, ця протока вважалася головною дорогою до Індії «перлини королівської корони». Це тривало до того часу, доки на світовий п’єдестал не піднялася Америка, яка з 70 років минулого сторіччя веде активну діяльність над усуненням Англії з її позицій. Оцінивши Ормузьку протоку  частиною своєї національної безпеки , американське керівництво розташувало у Бахрейні командування 5-го морського флоту під виглядом, досягнутої у 1993 році угоди про взаємооборону. Військові кораблі на постійній основі патрулюють дану територію, тому Ірану вдасться блокувати протоку тільки з американської згоди у справі протистояння європейському впливу. Навіть у самий нелегкий період для Ірану, а це війна з саддамовським Іраком у 80-ті роки, йому не вдалося перекрити таку важливу артерію, як Ормузька протока. Зараз же,  після шквалу гнівних обіцянок та заяв про перекриття протоки іранське керівництво в особі командуючого ВМС країни переходить на більш спокійний тон.

3 - За погрозами з іранського боку, негайно відбулася реакція Вашингтону. Офіційний представник Держдепу США Вікторія Нуланд заявила: « Останнього часу ми часто стаємо свідками нерозумної поведінки іранського керівництва. Це каже про те, що введені проти цієї країни санкції дають про себе знати. До того ж зовнішній тиск збільшує критику і зсередини держави. Ми можемо сказати, що санкції уже почали давати свої плоди. Напруження зростає». (Ал-Арабія 30/12/2011). Америка хоче показати всьому світові, що посилення режиму санкцій достатньо у справі іранського ядерного проекту, стримуючи при цьому Ізраїль від нанесення військових ударів по Ірану. Американське керівництво на протязі багатьох років стримує жагу Ізраїлю перейти від погроз іранській державі до їх практичної частини, розв’язавши війну проти цієї країни. Вашингтон постійно робить заяви про те, що економічна блокада Ірану за допомогою різних санкцій - це ефективний метод боротьби з іранською ядерною програмою. Ось і зараз представник США не забув заявити, що «санкції вже почали давати свої плоди. Декілька місяців потому, міністр оборони США Леон Панетта декілька разів заявив про те, що введення режиму санкцій сповна достатньо для припинення Іраном продовження своєї ядерної програми і що це залишається єдиним вірним вибором. Америка вимагала та вимагає від Ізраїлю координації дій по Ірану, оскільки їй не хочеться втрачати повноту влади та контроль над ситуацією у регіоні.

4 - Зазначаючи серйозність намірів Ізраїлю про напад на Іран, а також підтримку даної операції Британією, Америка нарощує активність, просуваючи рішення шляхом посилення санкцій, які з 1 січня 2012 року торкнулися і Центрального Банку Ірану. У даному контексті, пролунала і заява американської відповідальної особи 13/1/2012, про те, що введення нових санкцій проти Ірану минулого місяця, мають метою примусити Іран відмовитися від своєї ядерної програми. Одна з подібних санкцій, з його слів, передбачує обмеження роботи ЦБ Ірану з міжнародними банками.

5 - Європа ж  у цю мить готує військовий удар по Ірану. Підбурює вона до цього і Ізраїль. У разі необхідності вона готова надати Ізраїлю необхідне озброєння. Більше того, два роки потому Франція запустила штучний супутник для спостережень за Іраном, забезпечуючи Ізраїль необхідною фото- та відеоінформацією про військові та ядерні об’єкти. Німеччина надала ізраїльським ВМС сучасні ракетоносні підводки. Британські військові активно співпрацюють зі своїми ізраїльськими колегами. Міністр оборони Британії Філіпп Хаммонд застеріг Іран від будь-яких спроб перекрити Омурзьку протоку. При цьому з європейських ЗМІ практично не сходить образ «жахливого» Ірану, у спробі створити суспільну думку з цього приводу на користь військових дій проти цієї країни. «Британські війська у рамках можливої операції проти Ірану через його ядерну програму, швидко приводяться у бойову готовність» - повідомляє британська газета «Гардіан». Британські військові в останні місяці, у рази збільшують число контактів з Ізраїлем. У цьому зв’язку американське інформаційне агентство за 2/11/2011 передає інформацію про те, що  голова британського військового штабу генерал Девід Річардс відвідав Ізраїль з триденним таємним візитом.  У свою чергу міністр оборони Ізраїлю Єхуд Барак 2/22/2011 попрямував з візитом до Британії. Дані візити проходять у світлі напруженості, викликаної заявами Ізраїлю про можливий військовий удар по іранським об’єктам». За повідомленням британської газети «Дейлі Мейл», яке було оприлюднене на її електронному сайті за 10/11/2011, відповідальні особи британського уряду підтвердили, що в уряді розуміють неминучість скорого військового удару ізраїльських бомбардувальників по іранським об’єктам. Ізраїльські ЗМІ на початку листопаду 2011 проголосили про проведення військово-повітряних навчань ВВС країни на одній з військових баз НАТО в Італії. Було зазначено, що у навчаннях взяли участь усі підрозділи ВВС Ізраїлю.

6 - Погрози ізраїльського керівництва почати бомбардувати іранські об’єкти особливо збільшилися у поточному місяці. Як повідомляє американська газета «Уол Стрит Жорнал» за 14/1/2012, Вашингтон побоюється можливого удару ВВС Ізраїлю по іранським об’єктам, що змусило відповідальних американських осіб збільшити контакти з ізраїльтянами, застерігаючи їх від втручання у війну та можливих негативних наслідків. З повідомлень тієї ж газети, президент США Барак Обама, міністр оборони Леон Панетта, а також низка інших відповідальних американських осіб, звернулися до ізраїльського керівництва з цілим рядом секретних звернень. У них мова йде про негативні наслідки у випадку військового втручання і звертається увага на американську позицію про необхідність прийняття нових санкцій проти Ірану. Саме вони, за їх точкою зору, здатні зупинити Іран від виробництва ядерної зброї.

7 - Америка кожного разу підкреслює свою позицію з даного питання, кажучи про неї як про єдину вірну позицію. Варто зазначити, що на теперішній 2012 рік заплановані президентські вибори у США. Тому ізраїльське та європейське керівництва хочуть використати мить, доки Обама та його адміністрація готуються до виборів, і розпочати військову операцію проти Ірану. Враховуючи інтерес адміністрації Обами у голосах єврейських виборців на очікуваних виборах Ізраїль розуміє, що у випадку початку військових дій американське керівництво буде змушене підтримати його. В іншому випадку, американській гегемонії буде загрожувати поразка, що дозволить європейцям, які мають більший колоніальний досвід, збільшити вплив на країни Перської затоки, також і на Іран, який вони втратили після падіння у 1979 році їх агента шаха Мухаммада Різа Бехлеві.

8 - Тим самим Америка кожного разу при наближенні початку запланованої операції підсилює режим санкцій. Можливо, таким чином Америці вдалося зірвати початок військових дій, запланованих з повідомлень низки джерел, на кінець минулого року. « Відповідальна особа у міністерстві закордонних справ заявила, що британські міністри були проінформовані про можливий початок ізраїльської операції проти Ірану наприкінці 2011, на початку 2012 року»- повідомляється на сайті  "al-mashhad.com/News за 10/11/2011. Між тим, такий розвиток подій можливий на протязі усього року, доки теперішня адміністрація буде зайнята передвиборчими перегонами. Не варто випускати з поля зору і напруженість Америки з цього приводу. Кожного разу, коли ситуація буде наближатися до військової розв’язки, Америка буде вводити нові санкції, показуючи євреям що це єдине вірне рішення, і що введення нових санкцій - це ,у першу чергу, на благо самому Ізраїлю.

9 - Стосовно ж погроз Ірану про те, що країни Перської протоки понесуть відповідальність, якщо їм заманеться збільшити постачання замість іранської нафти, то вони є подібними до заяв про блокування транспортування нафти через Ормурзьку протоку.  Мета подібних заяв – це утворення напруженості на ринку нафти. Ціни на нафту збільшаться, що, у першу чергу, вдарить по Європі, що є особливо для неї небажаним на тлі тих криз, які вона переживає. Це, за задумом іранців, повинно відвести ЄС від подальшої підтримки Ізраїлю у військовій операції.    

10 - Стосовно ж послання Обами до іранського керівництва, то, незважаючи на те, що про зміст його проголошено не було, можна припустити, що це було деякою вимогою з боку американців знизити напругу. Гнівні іранські заяви щодо перекриття Ормузької протоки та загрози на адресу країн Затоки, якщо їм заманеться збільшити об’єми видобуваної нафти, можуть утворити сприятливі умови задля початку спільної військової кампанії ЄС та Ізраїлю, скориставшись передвиборчою гарячкою в Америці. Останніми днями з’явились сигнали про те, що США та Іран здійснили спільні кроки задля зняття напруженості. Так, Іран дав згоду на візит спостерігачів ООН по ядерному питанню. У той час як США двічі протягом місяця здійснила допомогу іранським судам. (газета «Уол стріт жорнал» 14/01/2012)
 
11 - У цій ситуації особливо неприємним є те, що територія Протоки з її країнами, багатствами та ресурсами стали частиною американських стратегічних інтересів. А це ж ісламські території. Це ісламська Протока з двома її частинами, які називають перською та арабською. І Оманська протока - це частина ісламських територій, так само як і Ормузька. Усі ці території мусульмани захищали своєю кров’ю від португальців, голландців, французів та англійців. І ось зараз Америка активно працює над підсиленням свого впливу та грабуванням багатств, які на них є.
 
Іще більше неприємним є те,що боки міжнародної протидії у боротьбі за вплив у регіоні знаходять регіональні важелі в особі регіональних правителів. З дозволу Аллаха, усьому цьому скоро прийде кінець. Умма, і в її числі населення Протоки, об’єднавшись в одну державу – Праведний Халіфат, припинить дії по розпущенню рук Заходу від посягання на будь-яку частину мусульманських країн.

Як висновок:

1 - ЄС, особливо Англія та Ізраїль, бажають скористатися передвиборчими перегонами в Америці та нанести військовий удар по іранських ядерних об’єктах. Через бажання отримати голосии євреїв та їм співчуваючих, Обама та його команда опиняться у незручному стані, якщо виступлять проти даної операції.  

2 - Для Обами велике значення має Іран. У цілому, для Америки військова кампанія проти Ірану небажана, якщо Іран не перетне червону лінію по Ормурзькій протоці, як про це заявив міністр оборони США Леон Панетта 8/1/2012.   У той же час, для Обами важливим є і Ізраїль. Для нього вкрай небажаним є втратити голоси єврейських виборців напередодні виборів. Тому уся його діяльність у цьому питанні скерована на те, щоб показати, що підсилення режиму санкцій є найкращим варіантом задля приборкання іранських ядерних амбіцій, і що військова кампанія не  лише  не принесе користь, але і принесе шкоду усьому регіону та інтересам Америки та Заходу.

Очікується, що подібна «схема» буде діяти протягом усього року. Європа та Ізраїль будуть підбирати час для нанесення ударів, а Америка кожного разу при «накалюванні» ситуації буде звертати увагу на санкції як на найефективніший метод боротьби.  

3 - Стосовно ж послання Барака Обами до іранського керівництва, то припускається, що мова йде про вимогу «облишити напружувати» атмосферу заявами перекрити Ормурзьку протоку, а також погрозами на адресу країн Перської затоки задля мінімізації передумов для початку військових дій супротивників.

4 - Кожному мусульманину повинно бути боляче, спостерігаючи за тим, як західні країни борються за наші ісламські землі, вміло використовуючи своїх агентів з місцевих правителів, замість того, щоб на цих землях здіймався стяг Праведного Халіфату.  Лише воно здатне відсторонити жадібні потяги невірних країн до наших ісламських земель. Воістину, прийде час , за волею Аллаха, повного втілення Ісламу у вигляді Праведного Халіфату.

«وَلَتَعْلَمُنَّ نَبَأَهُ بَعْدَ حِينٍ»

«І ви обов’язково почуєте звістку про нього через деякий час»

22 сафар 1433 г. х.
16/01/2012