بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
Питання:
О п’ятниці 06.09.2013 завершив свою роботу економічний саміт «Двадцятки - G20» у Санкт-Петербурзі з прийняттям підсумкової резолюції, у якій говориться, як це приводить агентство «Рейтер» за 09.06.2013: «глобальна економіка покращується…». Агентство цитує слова директора Департаменту міжнародних фінансових відносин Мінфіну РФ Андрія Бочкарьова, який брав участь у розробці підсумкової заяви саміту G20: «Найбільш складним та тривалим обговоренням було пов’язано з оцінкою положення світової економіки». Також нещодавно з’явились данні, які вказують на початок покращення. Європейський Союз опублікував заяву, що європейська економіка почала зростати, навіть якщо у малій пропорції. США заявили, що їх економіка виросла на 1% у 2013 році. Китай заявив, що його економіка у цьому році по липень 2013 зросла на більше ніж 7%.
Чи дійсно глобальна економіка покращується, а також, чи можна стверджувати про минулість економічної кризи, яка виникла більше шести років назад в Америці у 2007 році? Якщо усе обстоїть інакше, і нема ніякого покращення глобальної економіки, тоді як можна було давати подібні заяви та цифри? Прошу пояснення цього. Нехай Аллах винагородить вас кращим!
Видповидь:
Ми розглянемо реальний економічний стан найбільш яскравих держав, які здійснюють економічний вплив на світ, а саме, США, ЄС та Китай. Оскільки економіка цих трьох держав представляє більше 50% світової економіки, а також тому, що економічна криза має тісний зв’язок з капіталістичною системою, яку беруть в основу США та ЄС. Тому їх вплив на кризу є дійсним. Що стосується Китаю, то його роль у виникненні кризи або подоланні її слугує більше роль реакції у відповідь, аніж діючої. Про це ми пояснимо трохи пізніше. Також варто зазначити, що американська економіка наближається до економік Китаю, Японії та Німеччини усіх разом взятих. Ці три найбільш крупні економічні сили у світі ідуть після американської економіки, послідовно.
Сукупний обсяг економіки США у 2012 році склав (15.7) трильйонів доларів, що складає 22% від обсягу світової економіки. Між тим китайська економіка склала (8.2) трильйонів доларів, а японська економіка та німецька досягли (5.9) та (3.4) трильйони доларів, послідовно згідно до звітів Всесвітнього Банку та Організації Економічної Співпраці та Розвитку. Саме з причини цього великого обсягу американської економіки у світі поширилась американська економічна криза, яка виникла у результаті краху ринку іпотечного кредитування в Америці. Тому сконцентруємо свій розгляд на економіці цих трьох держав, які здійснюють найбільший вплив на світову економіку. І оскільки найбільш яскравими факторами, які свідчать про наявність покращення або відсутність, є: рівень безробіття, внутрішня заборгованість, як заборгованість перед бюджетниками та соціальними програмами (соціальна грошова допомога), і державна заборгованість. Оскільки ці три фактори показують рух на ринку праці, динаміку ринку грошового оберту та активність ринку державних та приватних проектів. Тому ми сконцентруємо розгляд на них, а потім пояснимо, чи дійсно покращилась світова економіка чи ні.
США:
1- Рівень безробіття
З кінця 2008 року Центральний Банк почав знижувати відсоткову ставку по кредитам, щоб наблизити їх до нуля. З того часу його загальний баланс зріс в три рази, приблизно до трьох трильйонів доларів, через програму викупу облігацій. На своєму останньому засіданні він зберігав цю позицію по місячній ставці 85 мільярдів доларів. І все це для того, щоб зменшити витрати довгострокових кредитів, а потім полегшити взяття кредитів володарям бізнес-проектів та роботи по стимулюванню ринку праці. Незважаючи на це, рівень безробіття у минулому місяці піднявся на 7,9%, що несильно відрізняється від того, що було 5 років назад, коли рівень безробіття складав 8,9%. Проте, незважаючи на те, що Сполучені Штати тоді схвалили законопроект стимулювання, тобто вливання фінансів у кампанії шляхом купівлі акцій, і почали реалізовувати його з 2009 року. Тим не менш, економіка не відновилась, і так сильно не знизився рівень безробіття, що вказує на те, що криза є глибокою та існує і досі, а економіка не покращилась.
2- Заборгованість секторів обслуговування «Муніципалітети або місцеві самоуправління»:
На арабській сторінці агентства «Sky News» за 11.08.2013 опубліковано: «Тягар заборгованостей у містах та муніципалітетах США та нездатність погасити їх призвели до банкрутства 41 міст за останніх два роки». Це означає, що низка американських міст не могли здолати наслідки глобальної фінансової кризи. Знов привид банкрутства навис над американськими містами після того, як штат Детройт почав вимагати офіційно визнати його банкрутство у липні минулого року через нездатність погасити свою заборгованість на загальну суму майже 18 млрд. доларів.
Банкрутство є для муніципалітетів та міст останнім засобом для захисту перед позичальниками. Іншими словами, це фактична втеча від реальності та звернення до найбільш простих рішень. Згідно за даними «Американського інституту банкрутства» у період між 2007-2011 роками було зафіксовано більше 40 випадків банкрутства американських міст та муніципалітетів по 8 випадків щорічно. Дане інформативне повідомлення показує, що випадки банкрутства міст за останні два роки, тобто від 2011 по 2013 рік, відбулося набагато більше випадків банкрутства, аніж у самий пік кризи, а також до і після неї безпосередньо. Усе це викликає сумніви стосовно заяви про те, що американська економіка почала покращуватись.
3- Урядові заборгованості:
26 серпня 2013 року міністр фінансів США Джейкоба Лью у своєму посланні Конгресу застеріг щодо того, що «виключно процедури, розроблені у травні, в уникнення нездатності уряду виплатити свої заборгованості, будуть завершені у середині жовтня. Він настирливо закликав конгрес подовжити право уряду на позичання (див. газета «аль-Кудус» 27.8.2013). Міністр фінансів Джейкоба Лью у своєму посланні Конгресу зазначив: «Американський уряд позбавиться засобів, необхідних для погашення своїх зобов’язань, на 17 жовтня поточного року, якщо максимально не підвищити поріг держзаборгованості, яка у теперішній час визначена на рівні 16,7 трильйонів доларів». Він застеріг: «Якщо поріг держзаборгованості залишити таким, яким він є сьогодні, то це може викликати збої у функціонуванні фінансових ринків та падіння усієї економіки». Він додав: «Конгрес повинен захистити довіру до США. Адже не існує жодного іншого органу, який мав би повноваження підвищувати поріг держзаборгованості. (сайт «Руссія аль-Явм»28/08/2013).
Це вказує на те, що заборгованість США досягла максимальної допустимої відмітки, а саме, 16,7 трильйонів доларів. Проте, незважаючи на це, Америка вимагає підвищити поріг держзаборгованості, щоб виконати свої зобов’язання!
Такою є загальна картина стану Америки на сьогодні, де заборгованість досягла крайньої відмітки, що примусило її вдатися до підвищення цієї відмітки, тобто порогу держзаборгованості, щоб погасити свої витрати, рішити нездатність та не перешкодити економічному занепаду. І ця картина не вказує на покращення стану американської економіки, як і не дає підґрунтя казати про те, що криза минула її.
ЕС:
1- Рівень безробіття:
Голова МВФ (Міжнародного Валютного Фонду) Крістіан Лагард відзначила: «Рівень безробіття в Іспанії складає 27%, аналогічна ситуація і в Греції» (Див. «Аero-news» 26/04/2013). Також 3 травня 2013 року вона заявила: «Скоріше за усе, рівень безробіття в єврозоні, яка вбирає до себе 17 країн, на 2013 рік у середньому досягне 12% та підвищиться від колишньої відмітки 11,4%, який тримався у 2012 році». Європейський комісар по фінансам, заступник голови Єврокомісії Оллі Рен заявив: «У зв’язку з затяжною рецесією, ми повинні зробити усе можливе, щоб подолати кризу безробіття в Європі».
Директор Інституту МОТ Раймонд Торрес заявив: «Якщо найближчим часом не будо вжито кардинальних заходів по стабілізації ринку праці, усі 17 країн єврозони серйозно постраждають у результаті кризи зайнятості. Це може наразити іще більше людей на довгострокову заборгованість, а можливо, повністю вивести їх із ринку праці. Також, дуже важливо не згортати політику стимулювання росту, особливо у країнах єврозони у випадку припинення пільгових кредитувань малим підприємствам. По усій ймовірності, нема ніяких передумов, які вказують на відновлення ринка праці». (Aero-News 03,06,2013).Також агентство повідомляє: «Організація МОТ відзначила, що за останні п’ять років довгострокове безробіття зафіксувало небувалий зріст на третину кількості. Мова йде про необхідність у трьох мільйонах нових робочих місць для відновлення рівня зайнятості на 56%, який був до кризи».
2- Соціальні витрати:
Як зазначає агентство «Aero-News» за 30/08/2013: «Слабка економіка скандинавських країн вже не у змозі дозволити собі виплату грошових допоміг, яких потребують громадяни. Про це заявив міністр фінансів Данії Бьєрн Корідон». Також опубліковано: «Організація економічної співпраці та розвитку (ОЕСР) відзначила, що Франція більше за усіх виділяє на соціальні грошові допомоги, а саме 33%, потім Данія та Бельгія 30,8%, потім іде Фінляндія 30,6%, потім Швеція 28,6%. Усі ці ставки є низькими та повністю не вдовольняють потреби населення цих країн. За винятком Німеччини, де соціальні грошові допомоги є прийнятними у певному ступені… Такою є статистика найбільш сильних країн у плані соціальних витрат, а що казати про інші країни?!
3- Заборгованість:
Агентство «Aero-News» за 22/07/2013 опублікувало, що «статистичні данні показали, що тягар заборгованостей Єврозони досяг максимального рівня наприкінці першого кварталу поточного року, незважаючи на жорсткі заходи економії, вжиті з метою внесення поправок у державні бюджети. Греція, Італія та Португалія очолили список найгірших країн, а Естонія та Люксембург зафіксували найбільш низький рівень заборгованості». Агентство зазначило: «Низка країн єдиної європейської валюти знаходяться в ув’язненні рецесією, і дефляція економіки може викликати найбільш несприятливі умови кредитування по відношенню до ВВП. Жорстокі заходи приборкання динаміки економічного росту, які опираються на державні витрати, а також збільшення податків, можуть привести до придушення споживання та інвестицій».
Варто зазначити, що багато хто з країн ЄС взяли кредит при вступі до ЄС, і на сьогодні розмір цього кредиту перевищив розмір їх економіки. Коли криза дійшла до Європи, багато хто із країн ЄС були не в змозі погасити свої докризові заборгованості. Відомо, що держава, яка має найбільш вагомий вплив на європейську економіку у першу чергу, тобто Німеччина, змогла зобов’язати заходи жорсткої економії шляхом скорочення державних витрат та зменшення заборгованості країн, а також змогла зобов’язати це країнам єврозони, на відміну від Америки, яка послідувала політиці вливання грошей та збільшення порогу держзаборгованості.
Таким чином, дані заяви та звіти свідчать про те, що економіка в Європі усе іще продовжує боротися з наслідками кризи, і не знайшла поки рішення виходу із нинішньої рецесії. Тому рано говорити про якесь помітне покращення.
Китай:
Стан китайської економіки відрізняється. Як стверджують аналітики у питаннях економіки: «збільшення росту китайської економіки у багато чому залежить від експортного сектору та інвестицій, а зовсім не від побутового споживання. Тому громадськість не відчуває глибокого відчуття ступеню високого рівня їх життя». Його внутрішній ринок як і раніше дуже слабкий, не може слугувати мірилом і не здійснити істотний вплив на економіку інших країн. У першу чергу Китай опирається на експорт до американських ринків поруч з обопільними інвестиціями з Америкою, будь-то купівля Китаєм акцій американських кампаній на сотні мільярдів або придбанням цінних паперів Американського казначейства у трильйон доларів. Також опирається на інвестиції американських кампаній всередині Китаю та прийняття долару у якості грошового запасу більше ніж на $3трлн. Китай не є лідером капіталістичного світу, навпаки, підкоряється йому через слідування капіталістичним нормам та його економічній прив’язаності до Америки.
Китай слідує економічній політиці Америки, і готовий завжди виконувати економічні рішення, які приймаються капіталістичними інститутами, що перебувають під американським впливом. Він не може проголосити себе капіталістичною державою та очолити керівництво капіталістичною економікою. Оскільки, по сьогодні, він проголошує себе на офіційному рівні комуністичною та соціалістичною державою і працює над захистом цього офіційного статусу, побоюючись втрати своєї незалежної структурності, а також побоюючись, що державні мужі (чиновники), які сповідують комуністичну ідеологію, позбавляться своїх привілей. Тому комуністи та їх партія сором’язливо прагнуть практикувати капіталістичну систему та підтримувати прив’язаність до економіки Америки – лідера капіталізму. Тому, не варто очікувати у найближчому майбутньому, що Китай відмовиться від цієї політики і візьме на себе важелі керівництва капіталістичним світом, ставши провідною державою, що впливає на світову економіку. Тому, коли розглядається фінансова криза, яка здійснила глобальний вплив на світ, ми зосереджуємо вплив на Америку, перш за усе, а потім на Європу. Оскільки світ, над яким у справжній час панує капіталістична система, відчуває вплив в економічному плані під дією цих двох політичних центрів, а саме, Америка на першому місці , та Європа на другому.
Економіка інших країн:
Економіка решти країн, які мають несуттєвий вплив на управління світовою економікою:
1 – Японія
Заборгованість Японії досягла рівня 245% від ВВП згідно за даними МВФ, який знов почав вимагати від неї розробити обнадійливий середньостроковий план по заморожуванню цієї величезної заборгованості. І не знижує дію цієї заборгованості той факт, що більше 90% заборгованостей числиться за японськими кредиторами. Японський уряд 08\08\2013 об’явив про свій намір утримати біля 85 мільярдів доларів із державних витрат (соціальних програм) протягом двох років. Тобто протилежно тому, що вимагає японська економіка стимулювання…
2 – Росія
Всередині своєї країни вона втілює капіталістичну систему і намагається подражати Заходу у втіленні її та заснуванні економічних організацій з іншими країнами, не маючи можливості винайти щось нове. Тому вона працює над заснуванням економічних організацій з країнами, які слідують їй. Так, наприклад, «Митний союз», який вона утворила з Білорусією та Казахстаном у 2010 році у спробі імітувати асоціацію Європейського Союзу. Так або інакше, російська економіка слідує капіталістичним організаціям, керованим Заходом, а також намагається вступити до них, втілювати їх резолюції та поражати капіталістичним державам в утворенні економічних організацій. Тому, Росія з цієї точки зору не є двигуном світової економіки, навпаки, вона більше відчуває на собі вплив західної капіталістичної економіки, аніж здійснює дійовий вплив на неї.
3 – БРІКС
Що стосується інших країн групи БРІКС, окрім Росії, а саме, Бразилії, Індії та Південної Африки, а також решти країн, що розвиваються, як Мексика та Туреччина, то вони не мають такого впливу на світову економіку, яке заслуговувало б на згадування. Навпаки, вони безпосередньо слідують західній економіці та пов’язані з фінансовими ринками США та ЄС. Деякі із них в основному залежать від кредитів для збільшення росту, як Туреччина, а значить, не має реальної економіки. В ній збільшується споживча здатність завдяки тому, що люди, а також державні інститути, приватні фонди та корпорації. У деяких із них активно (дуже сильно) процвітає корупція. Як, наприклад, в Індії, де здійснюються великі контрабандистські операції з вивозу великих сум грошей за кордоном. Економіка цих країн не є стабільною і не залежить від економічних реальних ресурсів. Вплив же Бразилії та Південної Африки обмежується їх оточенням, тобто тільки на країни Південної Америки та Африки, а не на рух світової економіки.
У цілому економіка цих країн не грає суттєвої ролі , ані у виникненні, ані у врегулюванні глобальних криз.
Обноародована статистика:
Що стосується цифр та даних, які були обнародувані, то вони викладені так, як бажають їх бачити економічні організації у країнах, що є джерелами цих даних:
1 – Ріст:
Ріст у 2013 році, про який офіційно заявила Америка, насправді відбувся з причини змінення американським урядом формули (методу) виміру економіки. Вона змінила формулу (методику) виміру росту шляхом внесення інтелектуальної власності до економіки. Як, наприклад, виробництва музики та права власності виробництва лікарняних препаратів та медичного приладдя. Дане змінення стало причиною внесення додаткових 370 більйонів доларів до економіки, що продемонструвало змінення росту у 2,5%. Тим не менш, економіка США бореться за ріст на тлі зниження споживацької здатності та витрачання в американських громадян. Тому звіти, які говорять про те, що застій (рецесія) завершилась, повертаються до формулювання публікації цих даних. Вони є штучними, а не реальними.
2 – Заяви:
Що стосується заяв європейських відповідальних осіб, то вони також не вказують на сталий ріст. Проголошені заяви є лише попередньою оцінкою, і не стосуються усіх європейських країн. Вони не відносяться до тих країн, які відчувають великі економічні труднощі. Як, наприклад, Ірландія та Греція. Дані заяви є не більше, ніж оцінками, складеними статистичною службою ЕС «Eurostat», яка опирається на декларації, представлені національними службами статистики країн ЄС, що займаються збором даних та глибоких дослідженнях, які на них базуються, з метою виробітки первинних оцінок розвитку. Часто-густо цю статистику переглядають багато разів. Німецька служба статистики відзначила, що перегляд даних можливо робити навіть по спливанню чотирьох років з моменту видання первинних оцінок. Оскільки з’являються нові додаткові дані, які беруться у розрахунок. Тому, враховуючи такі вади підрахунків, неможна твердо стверджувати про те, що економічне положення в Європі пішло на покращення.
3 – Азіатська статистика:
Що стосується Китаю, то статистичні дані стосовно його економіки завжди викликали багато питань та сумнівів. Китай є великою державою, і займає найбільшу площу землі і має найбільшу чисельність населення. Збір інформації стосовно його ведення економіки є вкрай складним процесом.
Сумніви в експертів викликає той факт, що Китай видає статистику річного валового внутрішнього продукту (ВВП) за минулий рік на третьому тижні січня. І важко собі уявити, щоб китайський уряд міг остаточно підбити усі сумарні результати за три тижні. Саме це дає підґрунтя говорити, що дані, представлені Китаєм, насправді, є тільки тією інформацією про його економіку, яка, за думкою Китаю, може бути відома світу.
Висновок:
Світова фінансова криза іще не завершилась, її наслідки як і раніше присутні, і вирішуються шляхом вливання грошей, як це робить Америка, або шляхом підсилення жорстокості економіки, як це робить Німеччина в Європі. Америка вливає у ринок 85 млрд. доларів, тобто дає ці гроші кампаніям, щоб вони могли триматися на плаву і не збанкрутували. Європа проводить політику жорсткої економії. Це свідчить про це, що криза продовжується, що економіка не йде природнім шляхом без втручання та допомоги з боку держави, нібито їй робиться штучне дихання. І це незважаючи на те, що державне втручання протирічить капіталістичній системі, яка декларує (передбачає) звільнення ринку від пазурів влади, і забороняє державі втручатися до ринку з метою збереження кампаній та інших фінансових організацій або обмеження руху ринку. Капіталістична система категорично наполягає на забезпеченні повної свободи та вимагає, щоб ринок самостійно регулював існуючі в ньому проблеми.
Згідно до ідеології капіталізму втручання протидіє прогресу на основі принципу природного відбору найбільш придатних. Кампанії, які не здатні працювати, повинні піти із життя, а їх місце повинні зайняти ті, які вижили та які здатні працювати. Таким чином, на ринку повинні залишитись тільки конкурентоспроможні кампанії. Це і сприяє просуненню економіки та вільній роботі згідно до теорії капіталізму, яка спростовується реальною дійсністю та вживаємими сьогодні заходами капіталістичних держав. Причини кризи та джерела проблем не вирішувані, оскільки вони закладені у самій капіталістичній системі. У будь-який момент може відбутися рецидив, подібно хворому, що страждає хронічним захворюванням. Іноді діагноз може показувати, що він пішов на одужання, але, раптом, трапляється приступ, який призводить до інших протилежних діагнозів. Лікар дає йому знеболюючі препарати або вводить ін’єкції , щоб зберегти йому життя. Проте, насправді, він продовжує відчувати нескінченні болі.
Таким чином, світова економіка не покращилась, криза іще триває, проблеми є і будуть доти, доки капіталістична система існує. Усе це буде призводити до бідності та зубожіння мільярдів людей, втраті великої кількості грошей, не доходячи до народу. Люди так і не зможуть скористатися ними у випадку розподілення їх за принципом капіталістичної системи. Нещастя та лиха поглинуть велику кількість людей. Крихітна меншість володарів крупних капіталів заволодіють більшою частиною багатств усього світу. Тому криза буде жити подібно до вулкана, іноді вибухати, іноді вщухати, продовжуючи своє кипіння всередині землі. Отож, ми можемо сказати, що нема ніякого реального лікування, окрім як тільки Ісламу, який вважає, що економічна проблема полягає у розподіленні багатств належним чином і наданні кожному індивідууму можливості витягти користь та отримати свою долю із них, а також у перешкоджанні накопичення засобів в обмежених кишенях. Іслам не дивиться на суспільство сумарним поглядом, тобто не говорить, що існує певна кількість грошей та багатство і доля кожного індивідуума складає стільки-то, хоча, у дійсності, індивід не має цієї долі, яка по капіталістичному праву є володінням дуже маленької групи людей!
Ми просимо Всевишнього Аллаха повернути правління згідно Ісламу – Праведний Халіфат – який привнесе з собою добробут, процвітання та благополучне економічне життя не тільки для ісламської Умми, але й для усього людства. Воістину, Аллах над кожною річчю владний.
03 Зуль-Хіджа 1434
09/09/2013