Трамп і Організація Північноатлантичного договору (НАТО)

Відповіді на питання
Друкарня

Питання: У Брюсселі, столиці Бельгії та Європейського Союзу, 11 та 12 липня 2018 року відбувся саміт НАТО, у якому взяли участь президент США та керівники 29 держав-членів альянсу.

Дискусія між ними та Трампом підсилилась і майже не виходила за межі питання збільшення військових витрат до 2% від ВВП. Чому Америка робить це? Якою є доля цього альянсу?

Відповідь:

Відповідь міститься у наступних пунктах:

1 — Президент США Трамп іде не по шляху дипломатії, хирості та вивертів. Він відкрито заявляє про те, що хоче, і публічно спричиняє тиск. Те, що він говорить і вимагає за лаштунками і на закритих зустрічах від своїх колег із інших країн, він також говорить і вимагає публічно, іще більш зарозуміло та нахабно, аніж Джордж Буш-молодший. У цьому він повністю протилежний Обамі, який робив те ж саме, але за лаштунками. Він спричиняв тиск на своїх колег і на держави, використовував політичні маневри, хитрість та виверти, подібно англійським політикам. Саме колишній президент США Обама у 2014 році підняв частку, яка виділяється на оборону державами-членами НАТО, до 2% від ВВП, і почав спричиняти на них тиск, щоб примусити їх дотримуватись цієї угоди. У новинах зустрічаються звістки про його контакти з державами-членами НАТО з приводу цього підвищення без яких-небудь скандалів, щоб показати, що альянс згуртований та виступає єдиним фронтом, а його лідер — Америка — вдоволений прогресом альянсу та його членів, хоча насправді між ними існують серйозні розбіжності.

Тоді члени НАТО пообіцяли Обамі підняти частку, яка виділяється на оборону, до 2% від ВВП до 2024 року, але біля 15 держав-членів, включаючи Німеччину, Канаду, Італію, Бульгію та Іспанію, як і раніше, витрачають менше 1,4%, і, швидше за усе, вони не зможуть стримати своєї обіцянки, що дратує Трампа. Згідно з ініціативою США,до 2020 року альянс повинен мати 30 механізованих батальйонів, 30 повітряних ескадрилій та 30 бойових кораблів, які можна було б привести у повну бойову готовність на протязі 30 днів або швидше, щоб протистояти можливій військовій агресії з боку Росії, із якої Америка робить уявного ворога, щоб домінувати над Європою і не дозволяти їй самостійно приймати військові та політичні рішення. Тим самим, Америка тримає Європу під своїм керівництвом або, як мінімум, під своєю військовою парасолькою.

2 — Трамп розуміє складність відносин зі своїми союзниками і складність у тому, щоб переконати їх. Саме про це він написав у «Твіттері» 10.07.2018, вирушаючи на саміт НАТО у Брюсселі: «Зустріч 16.07.2018 у Хельсінки з Путіним може бути легше, аніж з НАТО». У цих словах є велика частка правди. Росія, здається, готова надавати послуги Америці для досягнення деяких своїх інтересів і щоб позиціонувати себе великою державою, впливовою у глобальному відношенні поруч з першою державою, а також щоб відгородити себе від зла Америки, особливо у регіоні свого впливу та у своєму оточенні, звідки її намагаються витіснити. Що стосується Європи, то вона виступає рівним суперником. Європейський Союз був створений, щоб протистояти Америці та конкурувати з нею. Саме тому Америка приймає ворожу позицію по відношенню до цього союзу і публічно намагається роздробити його. Америка підтримала вихід Британії із ЄС. Трамп напав на політику британського уряду Терези Мей по створенню вільного ринку з Європейським Союзом після виходу  із нього, сказавши:

«План Терези Мей фактично «уб’є» торгову угоду зі Сполученими Шатами. Якщо вони укладуть таку угоду, ми будемо мати справу з Європейським Союзом, а не з Великобританією».

«Я б зробив це зовсім по-іншому. Насправді, я говорив Мей, як це зробити, але вона не погодилась, вона не послухала мене. Я б сказав, що вона, ймовірно, пішла протилежним шляхом» заявив Трамп

Він також похвалив британського міністра закордонних справ Бориса Джонсона, який пішов у відставку через опозицію до плану Терези Мей, заявивши, що «із нього вийшов би великий прем’єр-міністр» («BBC» передає від «The Sun» від 13.07.2018).Трамп публічно закликав і інші держави вийти із ЄС. Він навіть запропонував президенту Франції, який відвідав Сполучені Штати у квітні, покинути Європейський Союз. 29 червня 2018 року «TheWashington Post» повідомив, що «Президент США Дональд Трамп запропонував французькому президенту Еммануелю Макрону вигідну торгову угоду в обмін на вихід Франції із складу Євросоюзу. Цю пропозицію американський президент зробив у квітні під час візиту Макрону у США». Газета з посиланням на двох європейських чиновників пише, що Трамп сказав Макрону: «Чому б тобі не вийти із ЄС?».

3 — Тому Трамп критикував Європейський Союз, особливо Німеччину, у якої криза відносин з Америкою є найбільш жорстокою. У відповіді на питання від 7 червня 2017 року ми згадували причини ескалації кризи з Німеччиною:

«Німеччина є найбільшим фінансовим центром в Європі з четвертою по величині економікою у світі після Америки, Китаю та Японії. І тому погляд Трампа був скерований на спробу привласнити величезні фінансові засоби на користь США, особливо при тому, що Америка погрожує Німеччині небезпекою, яка виходить від Росії, щоб Німеччина почала виділяти крупні суми грошей за членство у НАТО… Німеччина виділяє на підтримання військової структури НАТО 1,2% свого національного прибутку, що складає 42 млрд. доларів… Для Америки негативний баланс у торгівлі з Німеччиною досягає 60 мільярдів євро на рік. Обсяг торгівлі між США та Німеччиною у 2016 році досяг 165 млрд. євро, із яких 107 млрд. євро — це обсяг американського імпорту із Німеччини … У майбутньому Європа стане свідком того, як Німеччина буде займати усе більш сильні позиції у політиці та економіці. На це вказує сама реакція німецьких чиновників на політику США, а також бажання Німеччини вивести суперечку з Америкою на громадський рівень. Якщо тенденція подій не зміниться, то Європа почне розхитуватись, і, можливо, почне виділяти гроші на озброєння Німеччини, зокрема — на придбання важкого озброєння».

4 — Трамп бачить рівність та байдужість Німеччини до нього, особливо після того, як він показав свою ворожість по відношенню до Європейського Союзу, який Німеччина розглядає як сильний економічний ринок та вважає це засобом, за допомогою якого вона вступає на міжнародну арену, щоб впливати на світову політику. Трамп додав критику у відношенні Німеччини зокрема і почав вимагати від неї заплатити сотні мільярдів доларів за американський захист з часів Другої світової війни. Він сказав перед самітом, почав напад на Німеччину під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО:

«Німеччина збагачує Росію, вона є заручницею Росії, вона повністю знаходиться під контролем Росії. Німеччина платить Росії мільярди доларів на рік за газ, а ми захищаємо цю країну від Росії. Як це можна пояснити? Це несправедливо».

Трамп сказав під час саміту:

«Німеччина повністю контролюється Росією, адже отримувати від 60 до 70% енергоносіїв від Росії, і іще новий газопровід. Скажіть мені — це прийнятно? Я думаю, що ні, і це дуже погано для НАТО» «BBC», 12.07.2018

Канцлер Німеччини Меркель відповіла:

«У Німеччини є своя політика, згідно якої вона приймає свої рішення самостійно. Я хочу також додати, що сама застала часи, коли частину Німеччини контролював Радянський Союз. І я дуже рада, що сьогодні ми — єдина, вільна Федеративна Республіка Німеччина. І тому ми можемо сказати, що проводимо незалежну політику та приймаємо самостійні рішення». «Ми — не заручники ані Росії, ані Сполучених Штатів» сказав міністр закордонних справ Німеччини  Хайко Маас «BBC», 12.07.2018

Трамп і Меркель проігнорували один одного, коли йшли по новому коридору штаб-квартири НАТО до платформи для фотографування. Трамп неодноразово обговорював проект магістрального газопроводу із Росії у Німеччину «Північний потік-2» і вимагав від Німеччини відмовитись від нього. Цьому проекту протистоять і деякі європейські країни, оскільки він вносить розкол у політику Європейського Союзу. Так, Польща вважає, що Європі це не треба. «Північний потік-2» — це приклад європейських країн, які надають гроші Росії і дають засоби, які можуть бути використані проти безпеки Польщі», — сказав по прибутті у штаб-квартиру НАТО міністр внутрішніх справ Польщі Яцек Чапутович («France-Presse», 11.07.2018). Він повторює слова Трампа. Це відбувається тому, що Польща слідує політиці Америки, працюючи в її інтересах всередині Європейського Союзу. Таким чином, Сполучені Штати довгий час працюють над руйнуванням Євросоюзу зсередини. До усього цього Трамп додав прямі та публічні дії по розвалу Європейського Союзу. Він примушує Європу здійснити угоду, згідно до якої члени НАТО повинні виділяти на оборону 2% від ВВП. Таким чином, він хоче досягти успіху у тому, у чому не досяг успіху його попередник Обама, і тим самим покращити своє положення всередині країни, що підніме шанси Республіканської партії на перемогу у проміжних виборах, а його шанси — на перемогу цу наступних президентських виборах.

5 — Проте Франція більш чуйна. «Франція виконає узгоджену задачу НАТО збільшити до 2024 року витрати на оборону до 2% ВВП. Згуртованість в альянсі можлива лише у тому випадку, якщо тягар розподіляється справедливо», — заявив Макрон.

«Трамп підтвердив прихильність Америки альянсу, незважаючи на висловлені раніше сумніви, і він прямо не погрожував виходом із нього під час саміту у четвер (12.07.2018)» запевнив він «Рейтер», 12.07.2018

У справжній час Франція витрачає на оборону біля 1,8% свого ВВП. Вона схиляється на бік Америки з метою отримати поруч з нею міжнародну роль, щоб вдовольнити свою любов до величі, яка переповнює французів. У той же час вона не покидає Європейський Союз, побоюючись підйому Німеччини. Іноді Франція рішуче виступає на користь Європейського Союзу, як це було на нещодавньому саміті «великої сімки» у Канаді; у торговій війні, проголошеній Трампом; у збереженні ядерної угоди з Іраном, незважаючи на вихід Америки із неї; а іноді вона схиляється на бік США, як на нещодавньому саміті у Брюсселі.

6 — Трамп показав, що Америка готова відмовитись від НАТО, і якщо він цього не зробить зараз, то ця загроза усе одно залишається. Він об’явив торгову війну своїм союзникам та ворогам. Це — новий напрям у політиці Америки, очолюваний безрозсудним президентом. Він готовий відмовитись і від інших альянсів. Ми писали у відповіді на питання від 16.06.2018:

«Усе це показує, що торгова війна дуже важлива для Америки, оскільки вона як і раніше страждає від наслідків фінансової кризи, що спалахнула у 2008 році і послужила причиною накопичення Америкою боргу у 20 трильйонів доларів. Трамп своїм комерційним складом розуму намагається врятувати економіку Америки, піднявши гасло «Америка перш за усе». Це передвіщає розпад міжнародних інститутів, які давно використовуються Америкою, щоб нав’язати свій вплив в усьому світі, і, отож, розпад світового порядку та виникнення нової міжнародної реальності, у якій Америка більше не жертвує, щоб зберегти світове лідерство, не допомагає іншим країнам і не проявляє прихильність, схиливши торговий баланс на їх користь. Тепер Америка думає лише про головування за допомогою торгового прибутку, не допомагаючи своїм союзникам, щоб тримати їх під своєю парасолькою та вести за собою».

7 — Таким чином, бушує війна між образом союзниками, і це передвіщає розпад їх союзів та спалах економічних та політичних війн між ними. Якщо б у них не було страху застосування ядерної зброї, то спалахнуло б між ними полум’я Третьої світової війни по аналогії з попередніми двома світовими війнами. Ці союзи є джерелом зла для усього світу, оскільки вони прийняли капіталістичну ідеологію, яка робить користь головним мірилом вчинків. Матеріальна цінність — це єдине, що переважає у їх суспільстві. Світ має потребу у появі Праведного Халіфату за методом пророцтва, який поширить духовні, моральні та гуманні цінності, не обмежуючись досягненням матеріальних цінностей. У Аллаха є щирі раби, віддані Аллаху та Його Посланцю ﷺ. Ночами вони молять Аллаха про цю милість, а вдень віддають усі свої сили для досягнення цієї мети, а їх серця переконані у допомозі Аллаха:

إِنَّالَنَنْصُرُرُسُلَنَاوَالَّذِينَآمَنُوافِيالْحَيَاةِالدُّنْيَاوَيَوْمَيَقُومُالْأَشْهَادُ

«Воістину, Ми надамо допомогу Нашим посланцям та віруючим у мирському житті і того дня, коли предстануть свідки» (40:51).


4 Зуль-каъда 1439 р.х.
17.07.2018 р.

Головне меню