Користуватись вкраденим майном

Відповіді на питання
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Питання: Якщо крадій був покараний, чи стає вкрадене майно для нього дозволеним, тобто чи дозволяється подарувати його, продати і т.д.?

Відповідь:

Вкрадене майно належить лише його володарю, тому воно повинно бути повернуто законному володарю, навіть якщо крадію відрубали руку за грабіжництво. Іншими словами, вкрадене майно не залишається крадію, більше того, є ваджибом повернути його хазяїну, і неважливо, було воно продано чи подаровано після крадіжки.

Що стосується того, хто купив крадену річ, то він повинен вимагати свої гроші у крадія, який продав йому крадене майно, адже Посланець Аллаха (с.а.с.) сказав:

مَنْ وَجَدَ عَيْنَ مَالِهِ عِنْدَ رَجُلٍ فَهُوَ أَحَقُّ بِهِ وَيَتَّبِعُ الْبَيِّعُ مَنْ بَاعَهُ

«Хто знайшов своє майно в іншого, той має більше прав на нього. А хто купив цю річ, нехай вимагає свої гроші у того, хто продав йому» (Абу Дауд),

وَيَرْجِعُ الْمُشْتَرِي عَلَى الْبَائِعِ بِالثَّمَنِ

«… а покупець повинен вимагати у продавця її вартість» (Ахмад).

Якщо ж украдена річ була пошкоджена чи використана, то крадій повинен відшкодувати її вартість.

Отож, крадій не може дарувати вкрадене чи на основі вкраденого влаштовувати банкет. Тому, якщо хтось дізнався, що банкет проводиться за рахунок вкрадених засобів, наприклад, чи якийсь подарунок є краденою річчю, або що продаваємий товар  — крадений і т.д., то заборонено брати участь у такому банкеті, приймати крадену річ у якості подарунка, купувати такий товар. Якщо людина усе ж таки візьме участь у такому банкеті, прийме у дар такий подарунок, купить такий товар, то їй буде записаний гріх, і у відношенні неї повинно бути застосовано покарання згідно з нормами Шаріату.


17.11.2006