Умови правильності партнерства «Мудараба»

Відповіді на питання
Інструменти
Друкарня

від Халіля аль-Аббасі

Питання: Ассаляму алейкум.

У мене до Вас питання про партнерство, яке я уклав з одним чоловіком. Цей чоловік володіє фабриками і супермаркетами. В нашому з ним партнерстві з мого боку був внесок певної суми, але у нього є і інші партнери, яких я не знаю, ми навіть не знайомі і не зустрічались разом. Єдине, що він зробив, так це розповів їм, що є чоловік, який вніс деяку суму грошей.

Ці люди, як і я, вносили лише гроші, тобто ми беремо співучасть в компанії своїми вкладами, проте володар компанії окрім вкладення свого капіталу іще вкладає свій труд.

Звідси виникає питання: чи дозволено подібне моє партнерство по Шаріату чи ні?

Прошу Вас роз’яснити мені цей аспект, оскільки деякі із шабабів сказали мені, що подібне партнерство дозволено, але інші сказали, що воно заборонено.

Нехай Аллах воздасть Вам благом!

Відповідь:

Ва алейкум ассалям ва рахматуллахі ва баракятуху.

1) Що стосується партнерства «Мудараба», то припустимо укладати таку угоду між капіталом одного із партнерів і трудом іншого партнера, або між капіталом одного із партнерів і капіталом і трудом іншого партнера. Також дозволено укладати подібну угоду між капіталом декількох партнерів і трудом одного партнера… Про це говориться в темі «Компанія «Мудараба» книги «Економічна система»:

«Також компанія «Мудараба» є співучастю капіталів двох людей і труда одного із них. Наприклад, якщо двоє вклали три тисячі рублів, тобто один — тисячу, а другий — дві, і якщо володар двох тисяч рублів дозволить володарю тисячі рублів розпоряджатись усім капіталом з умовою, що прибуток ділить порівну, то у такому випадку компанія буде правильною, а працівник, який володіє однією тисячею, є партнером і компаньйоном володаря двох тисяч. Також в «Мударабу» входить співучасть капіталу двох осіб і труд третьої особи» (кінець цитати).

2) Серед умов правильності компанії «Мудараба» буде те, що згадано у цій же темі: «Компанія «Мудараба» не буде дійсною, поки капітал не буде переданий у руки працівника і не буде надана повна свобода в розпорядженні капіталом,тому що «Мудараба» вимагає передачі капіталу партнеру, ким і є працівник. В компанії «Мудараба» треба обумовити частку працівника, який буде задіяний в оберті» (кінець цитати).

3) Як Ви бачите, серед умов правильності «Мудараба» буде наступне:

— сума капіталу повинна бути обговореною;

— частка того, хто задіє свій труд, повинна бути узгоджена у зрозумілій і ясній формі між партнерами;

— і т.д.

Таким чином, партнерство «Мудараба» не дозволяє, щоб чоловік, який вкладає свій труд, взяв гроші у одного, другого, третього… домовився з кожним окремо відносно прибутку і вкладаємого капіталу (тобто один партнер не знає умов договору з іншим). Більше того, кожен партнер окремо не знає, чи згодні інші партнери з оговореною часткою від прибутку чи ні, і т.д. Отож, положення, про яке було згадано у питанні, неприпустимо, тому партнери повинні зустрітись і домовитись про прибуток і капітал у зрозумілій і ясній формі.

І цьому я віддаю свою перевагу і вважаю правильним, але Аллах знає краще.

 

6 Рамадана 1439 р.х.
22.05.2018 р.