Америка замінює своїх агентів в Пакистані

Відповіді на питання
Друкарня

Питання: Білавал Бхутто Зардарі, син покійної Беназір Бхутто, яка займала в 1993–1996 рр. посаду прем’єр-міністра, в середу 27.04.2022 був приведений до присяги у якості міністра закордонних справ в уряді прем’єр-міністра Шахбаза Шаріфа, який був сформований після винесення вотуму недовіри Імрану Хану.

В свої 33 роки Бхутто Зардарі очолює «Пакистанську народу партію» («Al Jazeera», 27.04.2022). Уряд Шахбаза Шаріфа, який змінив на посту голови «Пакистанської мусульманської ліги» свого брата Наваза Шаріфа, був приведений до присяги 19 квітня 2022 року, через тиждень після винесення вотуму недовіри Імрану Хану. Чим викликані такі зміни? У свій час парламент і армія підтримали кандидатуру Імрана Хана, але тепер армія розлютилась на «Пакистанську народну партію» і «Пакистанську мусульманську лігу». Що змінилось? Чи доклала Америка руку до цієї справи при тому, що вона роками стоїть за правителями Пакистану?

Відповідь:

Розділимо нашу відповідь на декілька частин:

I

Як Імран Хан прийшов до влади:

1 — Саме армія привела Імрана до влади. Він управляв країною, підкоряючись генералам. Його критикували за надмірну близькість до військових після перемоги на виборах 2018 року. Тоді він обіцяв створити «новий Пакистан без корупції і кумівства». До нещодавнього часу Імрана Хана називали найбільш близьким до військових серед усіх голів урядів Пакистану і навіть звинувачували його у прямому підкоренні військовим. Якщо б не армія, Імран Хан не прийшов би до влади. В 1996 році Імран об’явив про створення своєї політичної партії «Рух за справедливість», а в 1997 році вона не змогла отримати жодного місця на всезагальних виборах в Національну асамблею.

Тільки в 2013 році його партії вдалось вплинути на пакистанську політику. Завдяки підтримці армії партія отримала 30 місць в Національній асамблеї. Так «Рух за справедливість» став третьою за величиною опозиційною партією після «Пакистанської мусульманської ліги» і «Пакистанської народної партії». Військові вирішили дати Імрану шанс перемогти на виборах 2018 року. Але це було після того, як він погодився з вимогою начальника штабу пакистанської армії Камара Баджви провести всезагальні вибори.

2 — Армія і Пакистанська міжвідомча розвідка під керівництвом генерал-лейтенанта Фаіза Хаміда невпинно працювали над покращенням політичних перспектив Імрана Хана. Розвідка допомогла організувати зібрання по усій країні і зробила Імрана кандидатом у переможці. Армія переконала багатьох політиків вийти із своїх партій і приєднатись до партії Імрана разом зі своїми виборцями. Армія залякувала пресу, щоб та позитивно висвітлювала партію «Рух за справедливість», коли остання нападала на «Мусульманську лігу». Спецслужби арештовували, затримували і переслідували членів партії «Пакистанська мусульманська ліга (Н)». За лаштунками армія працювала над тим, щоб завадити балотуватись кандидатам від «Мусульманської ліги».

3 — Партія Імрана отримала 149 місць в Національній асамблеї, але не 172 місця, необхідних для формування уряді більшості. Усе ж таки армія допомогла сформувати йому коаліційний уряд. Створивши коаліційний уряд, пакистанська армія забезпечила можливість відступу на той випадок, якщо Імран Хан передумає і виступить проти армії. Розвідці також вдалось долучити членів «Пакистанської народної партії» в уряд Імрана. Таким чином, під впливом міжвідомчої розвідки 17 членів команди Імрана були призначені на пости в уряді, і тільки троє членів кабінету міністрів є такими членами «Руху за справедливість», які ніколи не вступали у жодну іншу партію.

II

Ставши прем’єр-міністром, Імран Хан надав багато послуг Америці:

1 — Пакистанський телеканал «GEO TV» цитує слова Імрана Хана: «Сьогодні вранці (03.12.2018) я отримав листа від президента США Трампа, в якому він просив Пакистан зіграти свою роль в мирних переговорах по Афганістану і допомогти посадити рух «Талібан» за стіл переговорів» («Sputniknews», 03.12.2018). Через два дні Імран зустрічається в Ісламабаді зі спеціальним посланцем США з питань примирення в Афганістані Халілзадом, підтвердивши прихильність Пакистану американській лінії в Афганістані.

2 — Колишній міністр оборони Пакистану Хаваджа Асіф підтвердив зрадництво правителів Пакистану у відношенні Умми, написавши в своєму аккаунті в «Twitter» 19.11.2018: «Пакистан усе іще проливає кров за Америку, тому що ми вступили у війни, які не є нашими. Ми порушили цінності нашої релігії, щоб вона відповідала інтересам Америки, і зруйнували свій дух толерантності, замінивши його фанатизмом і нетерплячістю». Найбільш відверте із його повідомлення — наступні слова: «Ми вступили у війни, які не є нашими». Інакше кажучи, кров мусульман проливається в інтересах Америки, а цінності релігії порушуються в угоду її інтересам.

3 — Те ж саме спостерігається у конфлікті з Індією. тому що пакистанська влада зазнала повної поразки і нічого не зробила при анексії Кашміру, окрім гучноголосих заяв. У відповіді на питання від 18.08.2019 ми писали: «Коли Індія об’явила про своє рішення позбавити Кашмір особливого статусу, позиція Пакистану була слабкою і не переходила межі засуджень, щоб зняти з себе відповідальність перед власним народом. «Пакистан рішуче засуджує заяву уряду Індії про штат Джамму і Кашмір.

Як слідує із резолюцій Ради Безпеки ООН, ніякі дії Делі не можуть змінити статус даного суперечливого регіону. Ісламабад вживає усі можливі заходи, щоб зупинити ці незаконні дії», — заявили в МЗС Пакистану («France-Presse», 05.08.2019) <…>. Так само ж уряд Аббаса і арабські держави, які оточують Палестину, засуджують і протестують проти злочинів єврейського утворення на благословенних землях, але не використовують свої армії для рішення проблеми».

4 — Імран Хан взаємодіяв з МВФ, який повністю знаходиться під контролем Америки і проводить американську політику, хоча в своїй передвиборчій кампанії він виступав проти такої взаємодії. Спочатку він говорив: «Я швидше вб’ю себе, аніж буду брати кредит в МВФ», — а потім, порушивши свою обітницю, почав співпрацю з Фондом. МВФ 3 липня 2019 року погодився надати Пакистану кредит у розмірі 6 мільярдів доларів у межах 39-місячної кредитної програми розширеного фінансування.

5 — Нагадуючи про свої заслуги перед Америкою, Імран Хан в інтерв’ю з телеканалом «Fox News» 22.07.2019 сказав: «Пакистанська розвідка надала ЦРУ інформацію, яка дозволила знайти і вбити засновника «Аль-Каїди» Усаму бен Ладена». Як повідомив американський телеканал, це перший візит колишнього чемпіона по крикету в Білий дім після його обрання рік назад на пост прем’єр-міністра Пакистану. У неділю він зустрівся з президентом США Дональдом Трампом («Al-Quds Al-Arabi», 23.07.2019).

III

Напружені відносини Імрана з керівництвом армії, а отож — і з Америкою:

Біля трьох років свого правління Імран Хан продовжував підкорятись командуванню армії, а за ним — і Америці. В кінці третього року на посту прем’єр-міністра між ним і головнокомандуючим армією Баджвою загострились відносини, а отож, загострились і з Америкою. Імран не схвалив на пост начальника військової розвідки кандидатуру від армії — генерал-лейтенанта Анджума Надіма — і довго відкладав таке рішення. Це викликало занепокоєння в армії.

«Анджум вступить в свою нову посаду 20 листопада. Зараз же, 6 жовтня, Баджва призначив командира армійського корпусу у південному портовому місті Карачі Анджума на пост голови Міжвідомчої розвідки замість генерал-лейтенанта Фаіза Хаміда, якого, у свою чергу, Баджва призначив командиром корпуса в Пешаварі» («Al Manar», 27.10.2021).

Імран Хан неодноразово заявляв про своє бажання бачити на посту голови служби внутрішньої безпеки Фаіза Хаміда. Таким чином, відносини уряду Імрана з армією стали напруженими після призначення Анджума замість Фаіза Хаміда. До того ж в останній час часто обговорювалось те, що Імран Хан висуває кандидатуру Хаміда замість Камара Джаведа Баджви, другий строк повноважень якого закінчується в 2022 році. Певна річ, за командуючим армією стоїть Америка, і тому було прийнято рішення підготувати підґрунтя для винесення вотуму недовіри Імрану Хану і знайти йому заміну.

Імран Хан почав усвідомлювати це і спробував вирішити питання з армійським командуванням, погодившись призначити Анджума замість свого друга Фаіза Хаміда. Але армійське керівництво, яке користується американською підтримкою, наполягло на тому, щоб Імрана зняли з поста прем’єр-міністра і призначили іншого. Пакистанська армія і Америка побоювались, що ця незгода Імрана з рішенням армії стане початком повного звільнення від армійської опіки, а отож — від американської. Тому і було прийнято рішення змістити його з поста прем’єр-міністра.

IV

Імран Хан був схвильований тим, що відбувається, тим більше, що він надавав Америці великі послуги, як і підкорявся керівництву армії. З іншого боку, він немов би виключив, що армія і Америка захочуть його змістити після усіх наданих ним послуг. І він не прийняв до уваги те, що невірні країни не дозволяють своїм агентам рухатись поза рамок їх політики. У будь-якому випадку, він засмутився щодо цього і зробив заяви на адресу з Америки, але було вже пізно. Наведемо декілька прикладів:

1 — «Прагнення змістити мене є волаючим втручанням Сполучених Штатів у внутрішню політику», — заявив у суботу 02.04.2022 прем’єр-міністр Пакистану Імран Хан групі закордонних журналістів («Euronews Arabic», 02.04.2022). Місцеві ЗМІ повідомили, що Імран отримав повідомлення від посла Ісламабаду в Вашингтоні про те, що високопосадовий американський чиновник Дональд Ло, який, як стверджується, є помічником держсекретаря США по справам Південної і Центральної Азії, сказав, що «відносини зі Сполученими Штатами можуть бути краще, якщо Імран Хан піде» («Arabi Post», 03.04.2022).

2 — У питанні Росії і нападу на Україну Імран Хан не зайняв позицію Вашингтона. Він відмовився засудити напад, навіть відвідав Москву і з'явився в новинах поруч з президентом Росії Путіним 24.02.2022, тобто у перший день війни Росії проти України. В то й же час командуючий пакистанською армією Баджва засудив вторгнення, явно підтримавши американські позиції і спростувавши нещодавні заяви Імрана Хана.

«Командуючий пакистанською армією розкритикував війну Росії проти України, закликавши до негайного припинення того, що він назвав «великою трагедією», що зачіпає меншу країну. Примітно, що критика генерала Камара Джаведа Баджви на адресу Москви суперечить тому, що було озвучено прем’єр-міністром Імраном Ханом, який відстоював необхідність нейтралітету Ісламабаду по відношенню до тому, що відбувається в Україні і відмовлявся критикувати дії президента Росії Володимира Путіна» («Alhurra», 02.04.2022).

3 — Імран Хан заявив: «Посли Євросоюзу написали листа з проханням засудити російську військову операцію в Україні. Я хочу спитати, чи направляли вони таке ж повідомлення в Індію?!». Потім він додав: «Ви тримаєте нас за своїх рабів, щоб ми виконували усе, що ви побажаєте?!». Далі він сказав: «Коли Індія порушила міжнародні закони в окупованому Кашмірі, хто-небудь із вас розірвав зв’язки з Індією або припинив торгівлю з нею?!».

V

Імран Хан не очікував, що усі його заслуги перед армією і Америкою виявляться марними. Він не усвідомив того, що хто б не прийшов до влади при підтримці невірних колонізаторів, він стає для них шаховою фігурою, якою вони рухають, як хочуть. Більше того, вони позбавляються від своїх агентів, коли ті вже не можуть виконувати завдання і стають непотрібними. Саме це трапилось з Імраном Ханом. Верховний суд Пакистану 07.04.2022 скасував рішення заступника спікера парламенту про відмову опозиції у голосуванні по вотуму недовіри уряду Імрана Хана.

Він також скасував рішення президента республіки про розпуск парламенту від 03.04.2022 і переходу до довгостроковим виборам за рекомендацією прем’єр-міністра Імрана Хана. Суд порахував це рішення неконституційним і недійсним. Суд почав вимагати від спікера парламенту провести сесію 10.04.2022, на якій із 342 депутатів 174 проголосували за вотум недовіри Імрану Хану. Очевидно, що цими подіями управляла армія із-за лаштунків, бо жоден вищий суддя не прийняв би такого рішення без повної підтримки головнокомандуючого.

VI

Наступного дня, 11.04.2022, парламент обрав Шахбаза Шаріфа прем’єр-міністром до всезагальних виборів, які повинні пройти у серпні 2023 року. Шахбаз — молодший брат Наваза Шаріфа, колишнього прем’єр-міністра Пакистану. Він є лідером опозиції Національній асамблеї Пакистану з 2018 року. Шахбаз очолив «Пакистанську мусульманську лігу» після свого брата Наваза, який заснував партію. Шахбаз зобов’язався беззаперечно виконувати накази армії і Америки, тому його підтримали на виборах замість Імрана Хана. Зайнявши пост прем’єр-міністра, він вжив наступні кроки:

1 — Політика Шахбаза відповідає тому, чого хоче Америка. Він почав розмовляти примирливим тоном з Індією, показуючи, що Пакистан готовий, швидше, до діалогу, аніж до конфронтації. В своїй першій промові речи на посту прем’єр-міністра Шахбаз Шаріф сказав: «Пакистан хоче покращити відносини з Індією. Але без врегулювання питання про статус Кашміру міцного миру не буде. Прем’єр-міністр Індії повинен дозволити нам вирішити проблему Кашміру, щоб ми могли скерувати свою енергію на наших двох країн» («Sky News», 14.04.2022).

Прем’єр-міністр Індії Моди відповів йому в своєму Twitter-аккаунті, написавши: «Вітаю Шахбаза Шаріфа з обранням на пост прем’єр-міністра Пакистану. Індія бажає миру, стабільності і вільного від тероризму регіону, щоб ми могли зосередитись на своєму розвитку, забезпечити благополуччя і процвітання нашого народу». При цьому Шахбаз чудово знає,про те, що прем’єр-міністр Індії ненавидить Іслам і мусульман, підбурює своїх індуїстських послідовників проти мусульман Індії, обмежує права мусульман, не визнаючи їх право на проживання в Індії і забороняючи мусульманським донькам носити ісламський одяг у в школах.

2 — В новинах згадувалось, що Шахбаз Шаріф запропонував свої послуги генералам у випадку його обрання і заявив, що країні необхідно рухатись уперед і долати розбіжності з військовими. Раніше він критикував армію за переворот проти його старшого брата, колишнього прем’єр-міністра Наваза Шаріфа в 1999 році. Раніше Шахбаз Шаріф балотувався на виборах і програв Імрану Хану. У грудні 2019 році Національне лічильне бюро заморозило 23 об’єкти нерухомості, що належать двом братам, і звинуватило їх у відмиванні грошей. У вересні 2020 року Шахбаз був заарештований по звинуваченню у причетності до відмиванню грошей, але був звільнений під заставу у квітні 2021 року. Його примирення з армією стало одним із головних чинників, які привели його до влади.

3 — Америка поквапилась привітати Шахбаза Шаріфа вустами міністра закордонних справ США Блінкена: «Сполучені Штати вітають новообраного прем’єр-міністра Пакистану Шахбаза Шаріфа. Ми з нетерпінням чекаємо продовження нашої давньої співпраці з урядом Пакистану» («Sky News», 14.04.2022). Це підтверджує, що Америка прийняла його примирення з армією і обіцянку знаходитись у рамках американської політики, тоді вона погодилась з його перемогою, хоча раніше стояла за переслідуванням цих братів.

4 — Новий уряд Пакистану об’явив 12.04.2022, що він «буде конструктивно і позитивно взаємодіяти зі Сполученими Штатами для досягнення загальних цілей миру, безпеки і розвитку в регіоні». Офіс Шахбаза Шаріфа підтвердив його зв’язки з Америкою. В заяві офісу говориться: «Ми вітаємо підтвердження Сполученими Штатами довгострокових відносин з Пакистаном. Ми сподіваємось на поглиблення цих важливих відносин, заснованих на принципах рівності, загальних інтересів і взаємної вигоди».

«Адміністрація Байдена підтримує мирне дотримання конституційних демократичних принципів і не підтримує жодну політичну партію в Пакистані проти іншої, — сказала прес-секретар Білого дому Псакі. — Ми цінуємо нашу довгострокову співпрацю з Пакистаном і завжди вважаємо процвітаючий і демократичний Пакистан життєво важливим для інтересів США. Довгі, міцні і сталі відносини будуть тривати при нових лідерах в Ісламабаді» («Голос Америки», 12.04.2022).

Усе це підтверджує, що Америка стояла за зміщенням свого агента Імрана Хана і призначенням Шахбаза Шаріфа, який відверто заявляє про свою відверто заявляє про свою готовність працювати з Америкою більше енергійно, аніж Імран Хан.

VII

Правителі мусульман так і не вилучили уроків. Коли одного із них Америка скидає, інші квапляться проявити свою відданість і показати готовність надавати їй послуги, щоб набути владу. Вони не відмовляються від Америки, а навпаки, кидаються до її ніг, щоб та повернула їх до влади. Проте Америка розуміє, що ці агенти — не ідеологічні, політичні лідери, а лише жадаючі влади люди. Шахбаз Шаріф так і не вилучив уроку із того, що Америка скинула його брата, а потім покарала їх обох вигнанням.

Уммі потрібні ідеологічні політики, які дотримуються принципів Ісламської Умми, а саме — Ісламу. Тільки релігія Аллаха здатна правильно вирішити проблеми Умми. Такі політики врятують Умму, піднімуть її з колін і зроблять її державу великою, а не підкореною Америці. Пакистан цілком може стати опорою цієї великої держави — Другого Праведного Халіфату за методом пророцтва.

إِنَّ فِي هَذَا لَبَلَاغاً لِقَوْمٍ عَابِدِينَ

«Воістину, у цьому — послання для тих, хто поклоняється» (21:106).

 

5 Шавваля 1443 р.х.
05.05.2022р.

Головне меню