Нещодавні перевороти в Буркіна-Фасо

Офіційний представник перевороту капітан Кісвендсіда Фарук Азарія Сорго читає заяву у студії в Уагадугу, Буркіна-Фасо

Відповіді на питання
Друкарня

Питання: На сайті «Аль-Джазіри» від 04.02.2023 була опублікована новина: «Голова військової ради в Буркіна-Фасо Ібрагім Траоре запевнив, що його країна не буде розривати дипломатичні відносини з Францією».

Як це розуміти? Раніше (21.01.2023) прес-секретар перехідного уряду в Буркіна-Фасо заявив: «Уряд Буркіна-Фасо прийняв рішення про розірвання військової угоди з Францією, яке дозволяло французьким силам бути присутніми на території столиці Уагадугу. Уряд хоче, щоб обороною країни займались власні військові сили, і вимагає виведення французьких військових на протязі місяця». Чому перехідний уряд Буркіна-Фасо прийняв таке рішення? Відомо, що перехідний уряд був об’явлений услід за останнім переворотом (проти уряду, який прийшов до влади теж за допомогою перевороту). Хто стоїть за останнім переворотом? І як розглядати ці події в контексті міжнародної боротьби? Чи можна вважати Буркіна-Фасо мусульманською країною? Який відсоток мусульман в цій країні?

Відповідь: Ми розглянемо реальність Буркіна-Фасо і останні перевороти. Я почну з того, що це мусульманська країна:

1 — Буркіна-Фасо — це мусульманська країна в західній Африці. Згідно перепису переписи 2006 року 60,5% населення складають мусульмани, біля 23% — християни, а потім — інші конфесії. Буркіна-Фасо була одним із ісламських королівств, які утворились після розпаду королівства Малі. Потім країна остаточно перейшла у володіння французького колонізатора по договору в 1314 році хіджри (1896 р.) і була приєднана до Верхньому Сенегалу. В 1335 р.х. (1916 р.) вона стала окремою колонією під назвою Верхня Вольта. Здійснивши спробу набути незалежність, мусульмани Верхньої Вольти роздробили свою землю, і вона була розподілена між Кот-д'Івуаром, Малі і Нігером. В 1366 р.х. (1947 р.) Верхня Вольта відновила єдність своїх земель в рамках однієї колонії, потім, в 1380 р.х. (1960 р.), вона набула незалежності. А 4 серпня 1984 року президент Тома Санкара змінив назву країни на «Буркіна-Фасо», що означає «родина чесних людей» (в перекладі з мови мооре «буркіна́» — «чесні люди», в перекладі з мови дьюла «фасо́» — «батьківщина»). Площа країни займає 274200 км2, а населення складає 21510181 людей. Ключову роль в економіці країни грає сільське господарство. Місто Уагадугу є найважливішим містом в країні і столицею.

2 — На початку минулого року трапився державний переворот, до якого була причетна Франція. Раніше (30.01.2022) ми видавали відповідь на питання про переворот в Буркіна-Фасо, який трапився 24.01.2022. Ми сказали, що за переворотом і Полем-Анрі Сандаого Дамібою, який очолив цей переворот, стояла Франція. В нашій відповіді писалось: «Така біографія Даміби і його багаторічна служба в країні, яка знаходиться під контролем Франції, а також заявлені ним хлипкі обґрунтування перевороту, виявили ознаки того, що Франція зовсім не занепокоєна переворотом в Буркіна-Фасо, а швидше, схвалює його. Усе це свідчить про те, що даний переворот був організований при підтримці Франції». Жителі Буркіна-Фасо вже зрозуміли, що за переворотом стояла Франція, яка колонізувала і продовжує колонізувати країну.

3 — Приблизно через дев’ять місяців трапився повторний державний переворот проти Даміби. Ввечері в п’ятницю 30.09.2022 в Буркіна-Фасо було об’явлено скинення голови військової ради колишнього лідера перевороту Поля-Анрі Сандаого Даміби, і призначення на його місце нового лідера перевороту Ібрагіма Траоре. В країні спалахнули протести і напади на французькі заклади, включаючи посольство, консульство, школи і центри, тому що країною щирилась новина про те, що Даміба приховався на французькій військовій базі. В заяві нового лідера перевороту Ібрагіма Траоре, який очолював підрозділ спеціального призначення «Кобра» в північному регіоні Кая, зачитаному одним із його солдатів по державному телебаченню країни, говориться: «Група офіцерів, які допомагали Дамібі захопити владу у січні (2022 року), вирішила скинути свого лідера через його нездатність протистояти бойовикам». Цей же самий привід декілька місяців назад використали путчисти для скинення тодішнього президента Рока Каборе. В заяві Траоре говориться: «Даміба відхилив пропозиції офіцерів по реорганізації армії і замість цього зберіг військову структуру, яка призвела до падінню попереднього режиму. Дії Даміби поступово переконали нас у тому, що його амбіції розходяться тим, що ми мали намір зробити у першу чергу. Сьогодні ми вирішили скинути Дамібу». Далі в заяві зазначається: «Прибічникам національного інтересу незабаром буде запропоновано прийняти нову хартію перехідного періоду і призначити іншого громадянського чи військового президента. Дія конституції призупинена, тимчасова хартія перехідного періоду скасованакордони закриті на невизначений строк, а уся політична і громадська діяльність призупинена» («Al Ghad», 02.10.2022). Ця заява вказує на те, що військові, які влаштували останній переворот, не вдоволені політичною орієнтацією колишнього лідера Поля-Анрі Даміби і що у них інший порядок денний. Це ж означає що колишній лідер перевороту Даміба проводив іншу політику, аніж новий лідер перевороту.

4 — Під час останнього перевороту були скоєні напади на французькі заклади, оскільки лідер перевороту Ібрагім Траоре сказав, що Даміба укрився на французькій військовій базі. Після цього висловлювання відбулись напади на французькі заклади а також підпали в деяких із них. Франція виразила розлючення щодо цих нападів. У новинах говорилось, що розгнівані протестуючі підпалили у суботу ввечері 01.10.2022 будівлі посольства і консульства Франції в Уагадугу, столиці Буркіна-Фасо, після того, як поширились новини про те, що Даміба укрився на французькій військовій базі. При цьому посольство Франції в Уагадугу спростувало цю інформацію. Люди, які зібрались перед французьким посольством, скандували гасла проти Франції і в підтримку нового лідера перевороту, а в соціальних мережах поширились фотографії пожеж, бушуючих у французьких будівлях. Офіційний представник МЗС Франції Анн-Клер Лежандр заявила: «Ми найрішучішим чином засуджуємо напад на наше посольство в Уагадугу. Безпека наших громадян є пріоритетом, яким неможна грати» («France 24», 01.10.2023). В столиці Уагадугу дислокована важлива французька військова база, де під приводом боротьби з тероризмом в африканському регіоні Сахель розташовані сотні французьких солдатів більшість із яких представляють французький спецназ. Останній переворот був проти французької присутності в країні, і усе, що трапилось, вказує на те, що переворот відбувся проти Франції.

5 — Євросоюз продемонстрував своє невдоволення переворотом і закликав до збереженню угоди, пов’язаної з передачею влади. Верховний представник ЄС Жозеп Боррель заявив: «Європейський Союз також жалкує про погіршення безпеки і гуманітарної ситуації у країні» («France 24», 10.01.2023). При цьому дипломат говорив про напади на французькі диппредставництва в Буркіна-Фасо. Представник Європейського Союзу заявив про свою незгоду з переворотом від імені Франції, тому що ЄС турбується про інтереси Франції в Африці, адже вплив Франції там є частиною впливу ЄС і підсилює економічну і політичну міць Європи.

6 — Америка, здається, не проти перевороту, а швидше підтримує переворот і не називає його переворотом. Сполучені Штати «закликали зацікавлені країни до поверненню спокою і стриманості» («France 24», 10.01.2022). Таке формулювання вказує на те, що Америка не виступає проти перевороту, а стисле згадування французьким агентством американської позиції вказує на невдоволення французів і усвідомлення того, що за цим переворотом стоїть Америка. Окрім того, скинутий голова військової ради в Буркіна-Фасо є агентом Франції, і Америка не засудила нинішній переворот проти нього, у той час як косвенно засудила переворот на початку 2022 року, проявивши своє невдоволення переворотом і вимагаючи поваги до конституції і повернення на свій піст скинутого тоді президента Каборе. Цілком ймовірно, що цей переворот, очолений Ібрагімом Траоре, — справа рук Америки.

7 — Офіційний представник перехідного уряду Буркіна-Фасо об’явив 21 січня 2023 року по державному телебаченню, що уряд країни прийняв рішення розірвати військову угоду з Францією, яка дозволяє її військам бути присутніми на території Уагадугу, побажавши, щоб обороною країни займались власні військові сили, і вимагавши виведення французьких військових на протязі місяця. Державне радіо Буркіна-Фасо «RTB» передало повідомлення: «У Франції є місяць щоб вивести війська із країни». За декілька днів до оголошення цього рішення на вулиці Уагадугу вийшли демонстранти, вимагаючи вислати французького посла і закрити французьку базу. Зазначимо, що після перевороту 30 вересня (2022 року) неодноразово повторювались протести з закликом вигнати французів і закрити їх військові бази в країні.

8 — Офіційний представник МЗС Франції заявила: «Ми отримали у вівторок (24 січня 2023 р.)повідомлення від правлячої військової ради в Буркіна-Фасо з вимогою вивести французькі війська із країни. Наші військові сили укладуться у вимагаємий строк, в один місяць. Франція поважає умови угод, і вона виконає цю вимогу» («France 24», 25.01.2022). Президент Франції заявив, що існує велика неясність, і почав вимагати роз’яснень. Із Буркіна-Фасо було відправлено кілька повідомлень до Франції які пояснюють поточну ситуацію. Уряд Буркіна-Фасо відповів вустами офіційного представника Жана-Еммануеля Уедраого 23 січня 2023 року: «Ми закінчуємо дію угодиале це не кінець дипломатичних відносин між Буркіна-Фасо і Францією. Припинення французької військової присутності є природним і це передбачено умовами угоди. В даний час ми не бачимо іншого способу зробити вимогу більш чіткою» («France-Presse», «Al-Araby Al-Jadeed», 25.01.2023).

9 — Чому лідер перехідного уряду Ібрагіма Траоре заявив, що його країна не розірве дипломатичні відносини з Францією, незважаючи на припинення французької військової присутності? Це пов’язано з тим, що вплив Франції триває десятиріччями, що у Франції є агенти всередині Буркіна-Фасо, а нинішній уряд зосереджений на виведенні французьких озброєних сил і вдовольняється цим, не створюючи політичні провокації за допомогою розриву дипломатичних відносин. Франція усвідомлює це і буде затягувати виведення військ, якщо тільки цей процес не прискориться американською допомогою нинішньому режиму.

10 — Ланцюжок переворотів продовжується в Буркіна-Фасо та інших ісламських землях. Але вони не приводять до зміненню ситуації до кращому, так само і не відбувається справжнього перевороту проти колонізатора, щоб остаточно вигнати його і врятувати країну із його лещат. Усе, що відбувається — це заміна агента однієї колоніальної держави на агента іншої колоніальної держави. Міжнародна боротьба рухається саме по такому сценарію. Справжні зміни будуть засновані на ідеї самої Умми, а також на побудові згідно цій ідеї єдиної держави і конституції, яка виходить із акиди мусульман, де джерелами законодавства будуть Книга Аллаха і Сунна Його Посланця ﷺ. Аллах говорить:

وَنَزَّلۡنَا عَلَيۡكَ ٱلۡكِتَٰبَ تِبۡيَٰنٗا لِّكُلِّ شَيۡءٖ وَهُدٗى وَرَحۡمَةٗ وَبُشۡرَىٰ لِلۡمُسۡلِمِينَ

«Ми ниспослали тобі Писання для роз’яснення усілякої речі, як керівництво до прямому шляху, милість і благу звістку для мусульман» (16:89).

Просимо Аллаха повернути єдність мусульман в єдиній державі — Праведному Халіфаті, піднести Іслам і мусульман, принизити невір’я і невірних, поширити світло Ісламу в усі куточки землі. Повідомляється в книзі «Муснад» Імама Ахмада від Таміма ад-Дарі:

سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ ﷺ يقُولُ لَيبلُغَنَّ هَذَا الْأَمْرُ مَا بلَغَ اللَّيْلُ وَالنهَارُ وَلَا يَتْرُكُ اللَّهُ بيْتَ مَدَرٍ وَلَا وَبَرٍ إِلَّا أَدْخَلَهُ اللَّهُ هَذَا الدِّينَ بِعِزِّ عَزِيزٍ أَوْ بِذُلِّ ذَلِيلٍ عِزّاً يُعِزُّ اللَّهُ بِهِ الْإِسْلَامَ وَذُلّاً يُذِلُّ اللَّهُ بِهِ الْكُفْرَ

«Я чув, як Посланець Аллаха сказав: «Воістину, ця справа (релігія Іслам) обов’язково досягне усілякої місцевості куди досягають (змінюються ) день і ніч, і Аллах не залишить житла, будь воно із глини чи шкури, в яке він не введе цю релігію, за допомогою величі могутнього чи приниження низького — величчю, з якою Аллах звеличить Іслам і приниженням, з яким Аллах принизить невір’я» (Ахмад).

В версії Хакіма, наведеної в книзі «Мустадрак», наводиться від Мікдада ібн аль-Асвада аль-Кінді:

سَمِعْتُ رَسُول الله ﷺ، يقول: لَا يَبْقَى عَلَى ظَهْرِ الْأَرْضِ مِنْ بَيْتِ مَدَرٍ وَلَا وَبَرٍ إِلَّا أَدْخَلَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ كَلِمَةَ الْإِسْلَامِ بِعِزِّ عَزِيزٍ، أَوْ بِذُلِّ ذَلِيلٍ، يُعِزَّهُمُ اللَّهُ فَيَجْعَلُهُمْ مِنْ أَهْلِهَا، أَوْ يُذِلُّهُمْ فَلَا يَدِينُوا لَهَا

«Я чув, як Посланець Аллаха сказав: «Не залишиться на поверхні землі жодного житла, будь то із глини чи шкури, у яке Аллах не введе Слово Ісламу за допомогою величі могутнього чи приниження низького. Аллах звеличить їх, зробивши їх гідними цього Слова, або принизить тим, що вони не підкоряються цьому Слову». Хакім додав: «Цей хадіс вважається сахіх за умовами двох шейхів, але вони не вивели його».

 

16 Раджаба 1444 р.х.
07.02.2023 р.

Головне меню