Повернення Айя-Софії статусу мечеті — ознака наближення історичних змін в ісламському світі

Новини та коментарі
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Новина: Тисячі мусульман взяли участь у п’ятничній молитві у древньому Соборі святої Софії у Стамбулі – уперше за останні 86 років. На початку липня турецька влада знов перетворила будівлю VI сторіччя, яка з 1934 року була музеєм, у мечеть.

Джерело: https://ru.euronews.com/2020/07/24/hagia-sophia-reax-status-edit-laptop-1280

Коментар: Безперечно, уся Ісламська Умма радіє поверненню статусу мечеті Ай-Софії.

Заборона на проведення п’ятничних і колективних молитов у даній мечеті діяла на протязі усіх попередніх 86 років.

Деякі коментатори доречно зазначили те, що рішення про змінення статусу Айя-Софії у мечеть, яке було прийнято Ердоганом після 18 років домінування у турецькій політиці, є спробою повернути вплив на турецького виборця.

Так, на початку 2019р. своєю перемогою на виборах мера Стамбула Е. Імамоглу, представник заснованої Ататюрком «Республіканської народної партії», завдав нищівного удару по непохитним, як здавалось, позиціям правлячої «Партії справедливості і розвитку» президента Реджепа Тайіпа Ердогана.

Уперше за 17 років перебування при владі партія програла на виборах мера Стамбула.

Окрім цього, у результаті місцевих виборів, які відбулись 31 березня 2019 р., партія Ердогана втратила пост мера у двох найбільших містах Туреччини — Анкарі і Ізмірі.

Тоді усі обговорювали наступні слова Ердогана, сказані їм у бутність мером Стамбулу:

«Хто володіє Стамбулом, той володіє Туреччиною».

Безперечно, підписаний Ердоганом 10 липня 2020 р. наказ про повернення Айя-Софії статусу мечеті спричинить позитивний вплив на рейтинг Ердогана і його партії серед турецьких мусульман.

Проте, тут необхідно звернути увагу не скільки на подробиці турецької внутрішньої політики, скільки на більш важливий аспект даної події.

Повернення п’ятничних і колективних молитов у мечеть Айя-Софія є наслідком ісламського ідейного підйому в Ісламській Уммі.

Зокрема, сьогоднішнє положення мусульман Туреччини, їх бажання повернення до Ісламу і його цінностей є пануючою тенденцією у політиці сучасної Туреччини.

І у цьому змісті прихід до влади у мусульманських країнах світських в основі, але ісламських у зовнішніх проявах політичних сил, є наслідком і побічним ефектом цього незворотного процесу в Ісламській Уммі.

Титанічні зусилля, які доклали західні колоніальні держави для того, щоб відвернути мусульман від Ісламу, виявили марними.

На протязі десятиріч відсутності шаріатського правління в Ісламському світі над мусульманами за допомогою вогню і меча запроваджувались ідеї арабського і турецького націоналізму, панарабізму, баасизму, насерізму, комунізму, соціалізму, світськості і демократії.

Тим не менш, незважаючи на усі зусилля європейських колонізаторів, те, що відбувається в Ісламському світі, іде до свого логічного завершення, а саме до тріумфальної перемоги Ісламу, ознакою чого є завершення епохи таких правителів як Абденнасер, який знущався над шаріатським вбранням мусульманки і отруював мусульман ідеями арабського націоналізму. Сьогодні епоха т.з. «поміркованих ісламістів без Ісламу», які, продовжуючи запроваджувати секуляризм, практикують окремі ісламські елементи з метою введення мусульман в оману.

Давіть скинувший Мухаммада Мурсі Абдель Фаттах Ас-Сісі вимушений їхати у хадж, щоб заручитись підтримкою мусульман Єгипту. Правда, він не зміг приховати своє невігластво і звертався з мольбою до Аллаху не обличчям до Кааби, а спиною, ніби Кааба – це туристична пам’ятка, на тлі якої треба зробити селфі.

Всевишній Аллах говорить в Корані:

إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِيَصُدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ ۚ فَسَيُنْفِقُونَهَا ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ ۗ وَالَّذِينَ كَفَرُوا إِلَىٰ جَهَنَّمَ يُحْشَرُونَ٣٦

«Воістину, невіруючі витрачають своє майно для того, щоб збити інших зі шляху Аллаха. Вони будуть витрачати його, потім будуть жалкувати про це, а услід за тим вони будуть повержені. Невіруючі будуть зібрані у Пеклі». (8:36).

Близько час усунення в землях мусульман диктаторів, і час, коли мусульмани повернуть собі право жити згідно з Ісламом, їх ідейним і історичним багатством. Це стане причиною повернення до Ісламської Умми колишньої величі, економічного і наукового розвитку , що дозволить їй знов стати маяком справедливості і розвитку у світовому болоті вигаданих людиною систем.

 

Фазил Амазєв
04.08.2020