Спроба Макрона звільнитись від американського впливу

Новини та коментарі
Друкарня

Новина: Президент Франції Макрон зробив примітні заяви в інтерв’ю газеті «Les Echos», і, мабуть, найважливіше можна звести до наступних пунктів:

1. Необхідність зниження залежності Європи від долара США.

2. Необхідність припинення залежності Європи від Америки і досягнення стратегічної незалежності континенту.

3. Необхідність зниження залежності Європи від американської зброї і енергії.

4. Невтручання в конфронтацію між Пекіном і Вашингтоном через тайванську кризу.

Коментар:

Ці заяви пролунали після візиту Макрона в Китай, в ході якого він сказав: «Європа не повинна вв’язуватись у конфлікт навколо Тайваню, а повинна стати третім, незалежним від Вашингтона і Пекіна полюсом». Макрон продемонстрував відмінну від американської позицію по тайванському питанню. Зі свого боку лідер Китаю привітав позицію Франції.

Що стосується найбільш помітної реакції Заходу на ці французькі заяви, то найважливішою із них була заява радника по національній безпеці США Джона Кірбі, який проігнорував заяви Макрона і сказав: «Ми задоволені і упевнені в наших чудових двобічних відносинах з Францією». В свою чергу сенатор США Марко Рубіо, член комітету по міжнародним відносинам, заявив: «Сполучені Штати повинні спитати інших європейців, чи підтримують вони президента Франції? Макрон говорить від свого імені, або від імені Європи?». Дослідник Гудзоновського інституту Ричард Вайц відповів на це питання, сказавши: «Макрон говорив від імені Макрона, а не від імені Європи. Його слова навіть не відображають політику Франції».

В цілому, заява Макрона залишилась без уваги: більшість європейських політиків відмовились давати коментарі щодо цього. Так, наприклад, президент Європейської ради та Шарль Мишель, в цілому підтримав підхід Макрона до стратегічної незалежності Європи від Америки. В той же час німецький експерт по іноземним справам від ХДС (Християнсько-демократичний союз) Норберт Реттген сказав: «Макрон ізолює себе в Європі, він ослабляє Європейський Союз, і він дійсно протидіє тому, що президент Європейської комісії сказав в Пекіні».

Подобні заяви не рідкість для французьких лідерів. З часів де Голля, більшість французьких президентів робили полум’яні заяви, в яких намагались підкреслити незалежність Франції від американської політики. Вони прагнули вибудувати європейську стратегію, відмінну від американської. Проте усі їх заяви залишились теоретичними і не були реалізовані на ділі; вони були ближче до бажань, аніж до реальних політичних дій. Можливо, причина цього полягає в міжнародній слабкості Франції, та її нездатності привабити європейців до своїх сепаратистських тенденцій по віддаленню від союзу з Америкою.

Проблема Франції, зокрема, і Європи, у цілому, у питанні незалежності від Америки полягає в двох ключових питаннях:

  • по-перше, Європа в повному складі під керівництвом Америки перебуває в НАТО;
  • по-друге, нездатність Європи політично об’єднатись між собою, оскільки європейські країни відрізняються своїми політичними амбіціями і можливостями. До того ж більшість країн знаходяться під безпосереднім американським впливом.

Ці дві проблеми зробили Європу заручницею Америки в міжнародній політиці до такої міри, що вона ніколи не зможе бути незалежним або третім полюсом, як того хоче Макрон. Їй не вдасться уподібнитись Росії і Китаю на міжнародній арені, і вона продовжить залишатись під впливом Америки.

Таким чином, заяви Макрона, як і заяви інших французьких і європейських лідерів, залишаються на рівні політичних бажань, не досягаючи рівня політичних дій або політичних рішень.

 

Спеціально для радіо Центрального інформаційного офісу Хиб ут-Тахрір
Ахмад Хатавані
23 Рамадана 1444 р.х.
14 квітня 2023 р.