Американсько-іранські переговори

Новини та коментарі
Друкарня

Новина:

У вівторок, 15 квітня 2025 року, Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеі виразив задоволення останніми переговорами з США, підтвердивши упевненість у позиції Ірану, але засумнівався у щирості намірів Америки.

Коментар:

По-перше, Іран представляє собою найважливіший інтерес для Америки. Як інакше, адже саме Іран в угоду США сприяв окупації Афганістану і Іраку, допоміг зберегти її ставленика у Сирії, встав на шляху Ісламської Умми, проливав її кров і попирав її честь. І це не просто звинувачення, про це прямо говорили самі іранські лідери, в тому числі колишній президент Хашемі Рафсанджані.

По-друге, нужда Америки в Ірані значно знизилась після підсилення регіональних гравців — тих самих, яким США надали велику роль під час «арабської весни». Це примусило Вашингтон серйозно замислитись про стримування Ірану, і він почав спричиняти на нього тиск по низці ключових питань, включаючи ядерну програму, відмову від його регіональних проксі-сил, а також його ганебну позицію у війні у Газі. Окрім того, США використовують санкції, які ослабляють Іран, щоб схилити його до прийняття усіх американських умов. Реформаторський табір, представлений Рухані і Джавадом Заріфом, скористався важкою ситуацією у країні, стверджуючи, що без встановлення зв’язків з зовнішнім світом Іран зіштовхнеться з «неминучим занепадом». Тому, на їх думку, країні необхідна національна стратегія, яка припускає культурне переродження, поширення раціонального підходу і досягнення загального розуміння суті міжнародної системи.

Було очевидно, що ідеологи Рухані поставили іноземні інвестиції у якості умови прогресу, і неможна було ігнорувати вплив санкцій на іранський народ. В магістерській праці, підготовленої Азамом Раджабі в Тегеранському університеті під назвою «Вплив санкцій на соціальне благополуччя населення», основною ціллю дослідження було вивчення впливу економічних санкцій на рівень життя людей. В фокусі дослідження знаходились родини, які проживають в Тегерані, а об’єктом дослідження були голови цих родин. Результати дослідження показали, що після введення санкцій умови життя людей погіршились: знизилась їх купівельна спроможність і доходи, стало важче отримати доступ до певних товарів. Окрім того, погіршився стан охорони здоров’я як в плані доступності, так і в плані якості порівняно з тим, що було до санкцій.

По-третє, Трамп неодноразово направляв Ірану сигнали з посланням «давайте почнемо переговори без попередніх умов», при цьому супроводжуючи їх загрозою військових дій, яке повинно було б здійснити єврейське утворення від імені США. І незважаючи на заяви іранських лідерів про те, що вони не піддадуться тиску, Тегеран усе ж таки пішов на переговори до Оману з масштабними поступками, і Трамп це чудово розумів. Він також розумів, наскільки Іран прагне вийти із ізоляції, добитись зняття санкцій і наскільки для нього є небезпечним будь-який військовий конфлікт. Окрім того, нещодавні події показали ступінь боягузтва Ірану, коли він фактично кинув свою партію в Лівані, залишивши її без підтримки.

Тому Іран і пішов на переговори, прагнучи усіма можливими способами вийти із свого тупику. Раніше Тегеран вже йшов на принизливі поступки у питанні ядерної угоди при адміністрації Барака Обами. Дійшло до того, що Верховний лідер видав фетву, в якій стверджувалось, що Іран ніколи не прагнув до створення чи застосування ядерної зброї, оскільки вона заборонена ісламським Шаріатом, незважаючи на наявність у країни відповідних технологій. Він підкреслив, що Іран міг би піти на розробку ядерної зброї, але не зробить цього, тому що його використання є забороненим.

Судячи з усього, на майбутніх переговорах Іран знов піде на принизливі і небезпечні поступки перед Трампом, який у свій час заблокував першу ядерну угоду лише для того, щоб особисто добитись перемоги в іранському питанні з метою самореклами і партійної вигоди. Окрім того, Трамп прагнув заручитись підтримкою своєї широкої електоральної бази всередині країни, чиї погляди у багато чому співпадають з сіонізмом, що робить цей зв’язок навіть сильніше, аніж звичайні політичні міркування.


Спеціально для радіо Центрального інформаційного офісу «Хізб ут-Тахрір»
Хасан Хамдан
19 Шавваля 1446 р.х.
17 квітня 2025 р.