Новина:
17 квітня 2025 року Верховний суд Російської Федерації прийняв рішення офіційно виключити рух «Талібан» із списку терористичних організацій за запитом Міністерства закордонних справ і Федеральної служби безпеки Росії. Російська влада назвала це рішення проявом «політичного реалізму» у контексті поточних подій в Афганістані, підкресливши, що воно може відкрити шлях до встановлення офіційних контактів з рухом «Талібан», хоча Москва поки формально його не визнала.
Коментар:
В 2003 році Росія внесла «Талібан» до списку терористичних організацій, що співпало з початком американського вторгнення до Афганістану під гаслом «війни з тероризмом». Це рішення відображало не тільки занепокоєння Москви поширенням ісламської ідеології у регіоні, але й стратегічну згоду з тодішньою західною політикою у сфері безпеки.
В умовах зростаючої загрози з боку «Ісламської держави» в Афганістані і Центральної Азії, особливо у північних районах Афганістану, Росія почала вибудовувати неформальні канали співпраці з «Талібаном». Незважаючи на стриману публічну риторику, яка зберігається, Москва усе частіше розглядає «Талібан» як ключового і практично незамінного гравця у забезпеченні регіональної безпеки.
Рішення виключити «Талібан» із списку терористичних організацій не слід розглядати як прояв співчуття чи зміну позиції. Це швидше відображає зростаюче занепокоєння Росії діяльністю транснаціональних ісламських угрупувань, включаючи окремі рухи із Центральної Азії і такі, що діють в рядах самого «Талібану». Між тим нещодавні регіональні зустрічі з питань безпеки, проведені під керівництвом Росії і Китаю, охарактеризували «Хізб ут-Тахрір» як пряму загрозу, враховуючи її зростаючий вплив в Афганістані.
Очевидно, що Росія не обмежується простим налагодженням контактів з «Талібаном», а пране використати його як інструмент для стримування розширення інших ісламських рухів у регіоні. Хоча такий підхід подається в контексті концепції «національної безпеки» Росії та її союзників у Центральній Азії, він не припускає розбіжностей зі Сполученими Штатами. Навпаки, він продовжує лінію, яку раніше вибрав Вашингтон. США, які раніше розглядали «Талібан» як ворога, тепер сприймають його як засіб досягнення «контрольованої стабільності» в Афганістані, Росія йде по тому ж шляху. Рішення Москви 2003 року співпало з американською позицією, а нинішнє зняття ярлика «терористичної організації» також відповідає зниженню ролі боротьби з тероризмом в західному стратегічному порядку денному.
Москва зіграла значну роль в організації мирних переговорів між Вашингтоном і «Талібаном», що сприяло зміцненню процесу Дохійської угоди. Хоча ці переговори і позиціонувались як крок до миру, по суті, вони були скеровані на стримування ідеологічних ісламістських рухів і обмеження впливу «Талібану». Сьогодні і США, і Росія прагнуть нав’язати «Талібану» статус національної влади, здатної стати стримуючим чинником проти будь-якого ісламістського руху, який вони вважатимуть загрозою своїм інтересам. Про це прямо заявив президент Володимир Путін у минулому році, назвавши «Талібан» «партнером Росії у боротьбі з тероризмом».
Ця зміна позиції Москви розкриває глибоку істину, що концепція сучасної національної держави, як би вона не прикрашалась дипломатичною риторикою, за своєю суттю є інструментом придушення ісламського проекту і обмеження діяльності рухів, які сприймаються як загроза існуючому світовому порядку і його інтересам. Росія, подібно Сполученим Штатам, залишається колоніальною державою з практикою втручань і злочинів в мусульманських країнах — від Афганістану до Близького Сходу і Центральної Азії.
Таким чином, виключення «Талібану» із списку терористичних організацій не слід сприймати як смирення з його ісламською ідентичністю. Це швидше стратегічний крок, скерований на використання «Талібану» у якості геополітичного інструменту для стримування інших ісламських рухів. Подібні події підтверджують, що тільки Халіфат, який черпає свою політику із своєї віри, визначає союзників і ворогів на основі віри і невір’я, а не на основі національних інтересів чи геополітичних загроз.
Спеціально для радіо Центрального інформаційного офісу «Хізб ут-Тахрір»