Британія: політика батога і пряника на адресу хоусітів

Статті
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Спеціальний посланець ООН в Ємені британець Мартін Гріффітс перед Радою Безпеки ООН у Нью-Йорку заявив про те, що підготував «варіант обговорення» формату переговорів між двома сторонами конфлікту в Ємені, який опирається на три етапи на додачу до «прогресу у Кувейті».

Він заявив, що має намір на наступному тижні відвідати Ходейду і Сану, а також виразив готовність  особисто разом з делегацією хоусітів прибути на заплановані переговори у Швеції.

Коротка заява, з якою виступив спецпосланець після того, як міністр закордонних справ Британії відвідав Саудівську Аравію та ОАЕ, була зроблена з бажанням якнайшвидшого видання резолюції від Ради Безпеки ООН, що складається із п’яти основних пунктів, яку підготував заступник Генерального секретаря по гуманітарним питанням та координатор надзвичайної допомоги Марк Лоукок. Він підготував пакет вимог до Ради Безпеки, що складається із п’яти пунктів, які потребують негайної реалізації:

1. Припинити бойові дії навколо усіх інфраструктур та об’єктів , через які проходять поставки гуманітарної допомоги та імпорт.

2. Сприяти захисту поставки продовольства та інших товарів гуманітарного значення в усіх точки країни.

3. Надати економічну допомогу Ємену шляхом передачі іноземної валюти , виплати зарплат і пенсій.

4. Збільшити фінансування та підтримку операцій по наданню допомоги.

5. Вимагати від усіх сторін конфлікту співпрацювати з спецпосланцем ООН Мартіном Гріффітсом заради припинення конфлікту.

Виступаючи перед членами Ради Безпеки відносно питання по Ємену,Гріффітс заявив: «Ємен як і раніше залишається місцем найбільшої гуманітарної катастрофи у світі», — пояснюючи, що «протистояння між угрупуваннями триває» і попереджаючи про те, що «економіка у країні збирається остаточно рухнути». Говорячи про «термінові заклики по ліквідації голоду», він заявив, що вважає «місто Ходейду центром важкості усієї війни», через що схвалює нещодавні резолюції по зниженню інтенсивної боротьби за це місто. Тим не менш, описуючи положення, у якому опинилась Ходейда, він назвав його «ламким та нестабільним», додавши, що координатор гуманітарної допомоги в Ємені Ліз Гранде «планує відвідати Ходейду на наступному тижні».

Також він заявив, що останні два місяці витратив на спроби «привести сторони до згоди з варіантом обговорення формату переговорів», що опирається на «три етапи на додачу до прогресу у Кувейті». Він виразив переконаність у тому, що «формат відповідає вимогам» ради Безпеки і нової реальності конфлікту в Ємені, вказавши, що буде просити від ради ратифікації» свого проекту «тільки вже за те, що зміг офіційно умовити обидві сторони... щоб ми змогли присвятити майбутню конференцію у Швеції обговоренню проблеми та угоди у межах дорожньої карти, що веде до угоди про перехідний етап» в Ємені. Гріффітс пояснив, що формат «визначить принципи подальших переговорів, охоплюючих усі проблеми, які стосуються порядку забезпечення безпеки та тимчасового політичного рішення, у т.ч. механізми його проведення , послідовність та гаранти реалізації». Він підкреслив , що «ці порядки дозволять припинити битви всередині Ємену і повернуть йому зв’язок з міжнародною спільнотою , як і зв’язок з сусідніми країнами, а також відновлять у ньому роботу міжнародних інститутів». Він запевнив, що формат роботи «буде відображати резолюції Ради Безпеки, у т.ч. — резолюцію №2216», підкресливши: «Моя задача — це прокласти дорогу у бік початкового компромісу, який дозволить народу Ємену знов жити у мирі».

Він заявив про те, що не припиняє думати про питання Півдня Ємену: «Врешті решт, необхідно випрацювати справедливе рішення по питанню Півдня під час перехідного етапу». Також він заявив: «Ми збираємось підписати угоду між двома сторонами відносно питання обміну полоненими та заарештованими».

Поза сумніву, політика батога та пряника, що ведеться Британією на адресу хоусітів,  будь то руками ОАЕ та сил уряду Хаді, тобто військово-економічним тиском проти хоусітів, затискаючи їх у Ходейді, або за допомогою політичних дій через візит британського міністра закордонних справ або спецпосланця ООН британського походження, — усе це повинно буде врешті решт привести назад до переговорів, за якими відбудуться компроміси, обіцяні спецпосланцем Гріффітсом. Це і стане рішенням конфлікту , який ведуть Америка та Британія між собою за вплив в Ємені, використовуючи у своїй грі місцевих агентів , які ведуть війн останні чотири роки.

Америка почала іти на угоду з Британією після того, як остання почала спричиняти тиск на саудівський режим у зв’язку з вбивством Хашоггі, піддаючи звіту за це режим перед усією міжнародною спільнотою. У той же самий час ущухли голоси обурених з приводу дій ОАЕ (британських агентів), чиї озброєні сили звинувачуються у тортурах жителів Ємену. Британія почала збирати у кулак своїх агентів та прибічників , особливо після візиту членів партії «Іслах» в ОАЕ. Америка усвідомлює , що офіційні військові дії Саудівської Аравії проти хоусітів — хоча що ті, що інші є агентами Америки — знаходяться під загрозою з боку Британії, тому вона і погодилась дати зелене світло припиненню війни. Таким чином Америка тепер буде примушувати хоусітів піти на угоду, погрожуючи їм, що у протилежному випадку залишить їх без підтримки . Хоусіти повинні будуть погодитись дати Саудівської Аравії повноваження втручатись у справи Ємену, у той час, як Америка буде працювати над відповідним обмеженням ролі Ірану у регіоні.

До компромісного рішення конфлікту між сторонами насправді іще далеко, тому що війна триває, а перемир’я не проголошено. Окрім того, навіть якщо це ілюзорне рішення буде досягнуто, то перемир’я не триватиме довго, тому що роздробленість між сторонами настільки сильна, що кожен із них захоче володіти багатствами країни під гаслами мазхабних та сектантських відмінностей. Правильним рішенням , які покінчить з причинами конфліктів та війн, може бути лише Іслам, лише встановлення Ісламської Держави та прихильність його законам. Лише таке рішення гарантує припинення кровопролиття , збереження порядності, закінчення руйнівних смут з відрубуванням руки колонізатора разом з його агентами. Ми закликаємо вас до встановлення Праведного Халіфат за методом пророцтва , яке є лікуванням від хвороби, що спіткала вас!


Спеціально для радіо Центрального інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір
Абд аль-Мумін Заялі
Голова інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір в Ємені  
10 Рабі уль-авваль 1440 р.х.
18.11.2018 р.