Рамадан — місяць насіхату

Статті
Друкарня

Рамадан — це місяць, початок якого — милість, середина — прощення, а кінець — порятунок від мук Пекла; це місяць, в який врата Рая відкриваються, врата Пекла — закриваються, дияволи сковуються, а джини виганяються.

Рамадан — місяць віруючих. Тим, хто належним чином проживає цей місяць, обіцяні благі звістки. Рамадан — це місяць, який привніс з собою широкий спектр мудрості і милосердя: Одкровення Корану, обов’язковий пост, ніч Предопредеління (аль-Кадр), яка краще тисячі місяців, блага звістка про те, що мусульмани будуть прощені останньою ніччю місяця, всеохоплююча милість і прощення Аллаха, збільшення благодіянь і співпраці...

Цей місяць — чудова можливість стати ближче до Аллаху, здійснити великі добрі справи і очиститись від гріхів. В цей місяць розкриваються двері блага в усіх областях, зменшується зло, пробуджуються мусульмани, збільшується єдність і взаємодопомога, розділяються істина і брехня. Цей місяць — місяць милосердя, місяць прощення, місяць порятунку від Вогню, місяць подвоєння добрих справ і відмови від помилок. Ті, хто проводить цей місяць належним чином, досягли багато чого. Ті, хто не проводить цей місяць належним чином, позбавлені великого блага. Посланець Аллаха ﷺ сказав:

«Той, хто робить добрі справи в місяць Рамадан, буде винагороджений як той, хто робить обов’язковий акт поклоніння поза місяцем Рамадан. Той, хто зробить одну обов’язкову справу в місяць Рамадан, буде винагороджений так само, як той, хто зробить сімдесят обов’язкових справ поза місяцем Рамадан»,

مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا، غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ

«Хто постився в Рамадані з вірою і надією на винагороду Аллаха, тому будуть прощені скоєні ним раніше гріхи».

Убада ібн Саміт (р.а.) розповідав: «В день, коли наближався місяць Рамадан, Посланець Аллаха ﷺ сказав нам: «Наступає місяць Рамадан з усіма його благами. Аллах робить вас багатими в цей місяць і ниспосилає на вас милість через нього. Аллах прощає помилки і приймає молитви в цей місяць. Всевишній Аллах дивиться на вас, які змагаються в добрих справах в місяць Рамадан, і хвалиться вами перед Своїми янголами. Так проявіть же себе перед Аллахом в плані здійснення доброго і благого. Не будьте одними із тих нещасних, які позбавляють себе милості Аллаха в місяць Рамадан» [1].

Напередодні цих днів, перед тем, як ми вступили в місяць Рамадан, Туреччина і Сирія пережили сильний землетрус, який рідко траплявся в історії, і десятки тисяч мусульман загинули, були поранені і вимушені були покинути свої дома. Тривають гоніння в Палестині і Східному Туркестані, які так само відносяться до гонінням сторіччя. В усіх куточках світу після скасування Халіфату, що стало найбільшим лихом сторіччя, відбуваються «поштовхи», подібні землетрусу, і суспільства жадають порятунку під уламками невір’я і гріха. Кожного дня ми відчуваємо, як сильно потребуємо допомоги Аллаха і ісламської системи, яку Він ниспослав для своїх рабів.

В цій ситуації ми повинні обернути цей місяць Рамадан в можливість. Для цього ми повинні готуватись, планувати і ставити цілі. Адже ніякий вітер не допоможе кораблю, у якого і так немає цілі. Посланець Аллаха ﷺ і його сподвижники, чиє життя пройшло в служінні Аллаху, старались вилучити користь із цього місяця, показуючи приклад служіння в більш самовідданих зусиллях в Благословенний місяць Рамадан, незважаючи на своє бездоганне життя, сповнене подвигами.

Передається від Абдуллаха ібн Аббаса (р.а.), що: «Посланець Аллаха ﷺ був найщедрішим із людей в благих справах. Особливо коли він зустрічався з Джибрілем (а.с.) в Рамадан, його ﷺ щедрості не було меж. Його зустрічі з Джибрілем (а.с.) відбувались кожного дня на протязі місяця Рамадан. Його щедрість в благодійності була подібна подиху вітру» [2].

Пост — це щит

Пост — це захист від гріхів в цьому світі і щит від покарання Аллаха і Пекла у Світі вічному. Пост — це єдиний спосіб утриматись від їжі, напоїв і інтимної близькості, тим самим дисциплінуючи і очищуючи себе. Пост — це метод захисту, визначений божественними мірками. Людина захищає себе і зміцнює свій нафс за допомогою посту, який має божественну мудрість і цілі. Існує багато аятів і хадісів про винагородження за пост.

كُلُّ عَمَلِ ابْنِ آدَمَ يضاعَفُ، الحسنةُ بِعَشْرِ أمْثَالِهَا إِلَى سَبْعِمِئَةِ ضِعْفٍ. قَالَ اللَّه تَعَالَى: إِلاَّ الصَّوْمَ فَإنَّهُ لِي وَأنَا أجْزِي بِهِ؛ يَدَعُ شَهْوَتَهُ وَطَعَامَهُ مِنْ أجْلِي. للصَّائِمِ فَرْحَتَانِ: فَرْحَةٌ عِنْدَ فِطْرِهِ، وَفَرْحَةٌ عِنْدَ لِقَاءِ رَبِّهِ. وَلَخُلُوفُ فِيهِ أطْيَبُ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ رِيحِ المِسْكِ

«Усяка (блага) справа сина Адама примножиться від десятикратної до семисоткратної винагороди. Аллах Всевишній сказав: «За винятком посту, адже воістину, пост (здійснюється) заради Мене, і Я воздам за нього, адже людина відмовляється від (вдоволення) своїх бажань і своє їжі заради Мене!». Той, хто тримав пост, чекають дві радості: одна при розговінні, а друга — при зустрічі з його Господом, і, воістину, запах з рота того, хто тримає пост, приємніше для Аллаха, аніж аромат мускуса!» [3],

إنَّ في الجَنَّةِ بَاباً يُقَالُ لَهُ: الرَّيَّانُ، يَدْخُلُ مِنْهُ الصَّائِمُونَ يَومَ القِيَامَةِ، لاَ يَدْخُلُ مِنْهُ أحدٌ غَيْرُهُمْ، يقال: أيْنَ الصَّائِمُونَ؟ فَيَقُومُونَ لاَ يَدخُلُ مِنْهُ أَحَدٌ غَيْرُهُمْ، فَإذَا دَخَلُوا أُغْلِقَ فَلَمْ يَدْخُلْ مِنْهُ أَحَدٌ

«Воістину, є в Раю врата, які називаються «Ар-Райян», через які в День воскресіння будуть входити (туди) ті, хто тримав пост, і не увійде через (ці врата) ніхто, окрім них. Буде сказано: «Де ті, хто дотримувався постів?», — і вони вийдуть уперед, а окрім них не увійде через (ці врата) ніхто. Коли ж увійдуть вони, (ці врата) будуть закриті, і більше ніхто через них не увійде».

Коран був ниспосланий в цей місяць

Причина, по якій місяць Рамадан і Ляйлят уль-Кадр (Ніч Предопредеління) благословенніше і краще тисячі місяців, полягає в тому, що Коран був ниспосланий в цей місяць як чудо від Аллаха для його рабів. Коран — це слово Аллаха, основа його Одкровення, джерело керівництва, світу, зцілення, милості і милосердя для віруючих, а також наше найголовніше мірило. Коран — це божественна книга, яка розрізняє істину і брехню, направляє людство на правильний шлях, і тільки з нею серця можуть набувати вдоволення. Жодна людина не привнесла в неї від себе чого-небудь. Коран — єдине джерело, яке проголошує істину в кожному питанні.

شَهۡرُ رَمَضَانَ ٱلَّذِيٓ أُنزِلَ فِيهِ ٱلۡقُرۡءَانُ هُدٗى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَٰتٖ مِّنَ ٱلۡهُدَىٰ وَٱلۡفُرۡقَانِۚ

«В місяць Рамадан був ниспосланий Коран — вірне керівництво для людей, ясні докази із вірного керівництва і розрізнення» (2:185),

إِنَّآ أَنزَلۡنَٰهُ فِي لَيۡلَةِ ٱلۡقَدۡرِ ١ وَمَآ أَدۡرَىٰكَ مَا لَيۡلَةُ ٱلۡقَدۡرِ ٢ لَيۡلَةُ ٱلۡقَدۡرِ خَيۡرٞ مِّنۡ أَلۡفِ شَهۡرٖ ٣ تَنَزَّلُ ٱلۡمَلَٰٓئِكَةُ وَٱلرُّوحُ فِيهَا بِإِذۡنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمۡرٖ ٤ سَلَٰمٌ هِيَ حَتَّىٰ مَطۡلَعِ ٱلۡفَجۡرِ

«Воістину, Ми ниспослали його (Коран) в Ніч Предопредеління (чи Величі). Звідки ти міг знати, що таке Ніч Предопредеління (чи Величі)? Ніч Предопредеління (чи Величі) краще тисячі місяців. В цю ніч янголи і Дух (Джибріль) нисходять з дозволу їх Господа по усім його повелінням. Вона благополучна аж до приходу світанку» (97:1–5).

З того дня, як із життя були видалені положення Корану, людство було приречено на життя, позбавлене милосердя, зцілення, честі і гідності. Коли мусульмани відійшли від Корану, вони втратили своє лідерство у світі, їх землі були окуповані, їх єдність розпалась, і вони відійшли від своїх цінностей. Коран був джерелом розвитку суспільства, і, на жаль, ми віддалились від цього джерела на 100 років.

Ісламська Умма, яка сприймала Коран у якості керівництва, яке управляє усім життям і охоплює усі його аспекти, і жила згідно з цим, набула пошани, стала паном земної кулі і досягла довольства Аллаха. В цьому місяці необхідно відновити розірвані зв’язки людства з Одкровенням. Тому ми повинні зміцнити наші зв’язки з Кораном і вжити заходів для реалізації усіх його хукмів в усіх сферах індивідуального, громадського і державного життя. Кращий час для цього — місяць Рамадан.

إن اللهَ يَرفعُ بهذا الكِتابِ أقْواماً ويَضَعُ به آخَرِينَ

«Воістину, Аллах піднесе за допомогою цього Писання одних людей, а інших принизить» [4].

Для віруючих Коран — це система життя, яку необхідно читати, розуміти і жити згідно з нею, щоб вона стала домінуючою в житті. Віруючі читають Коран для того, щоб розуміти його і жити по ньому. Коран — це найбільший зікр (поминання) і найважливіше поклоніння, яке треба читати і розуміти з наміром жити. В цьому місяці ми повинні багато читати Коран. Ми повинні як читати арабський текст Корану, так і читати змістові значення Корану, щоб зрозуміти його зміст. Арабський текст ми повинні читати з точки зору винагороди , а змістові значення — з точки зору розуміння, запровадження і роз’яснення іншим. Ми повинні вміти перетворити наші дома в місця, де читають, розуміють і пояснюють Коран. Ми повинні читати з усвідомленням того, що «аяти ниспослані саме для нас», а не для когось іншого. Оскільки найважливіша відмінність цього місяця від інших місяців полягає в тому, що Коран почав ниспосилатись, нашим найважливішим набуттям в цьому місяці повинно стати наше збільшення зв’язку з Кораном. Ми повинні будувати такі ж плани, докладати такі ж зусилля і старання, якщо можливо — більше, для розуміння Корану, як докладаємо для його повного прочитання від початку до кінця (хатм5). Наші прагнення в здійсненні більшого блага повинні бути скеровані не тільки для його читання на арабській, але і для читання Корану по таджвіду, розуміння одного аяту за іншим, вивчення їх тлумачення і прагнення запроваджувати їх у вчинках.

Коли Ісламська Умма почне читати, розуміти, жити і нести Коран, коли вона буде вважати цю справу важливіше за решту усього іншого, коли вона буде засинати з Кораном і прокидатись з Кораном... Саме тоді вона стане Уммою Корану, і мораль, етика і погляд Корану на життя змінять усе. Саме тоді Коран стане основним джерелом конституції і усіх законів, милість Аллаха зійде на землю в усіх сферах, і таким чином прийдуть обіцяні дні миру.

Таква

Таква — це покора Аллаху, уникання Його покарання і відповідальне рабство перед лицем його величі. Таква — це образ життя, життєва модель. Таква — це будувати усе своє життя так, як хоче Всевишній Аллах. Це покора Всевишньому Аллаху з повною покорою Його хукмам, незалежно від обставин, з усвідомленням і розумінням щирості по відношенню до Всевишньому Аллаху, не долучаючи Йому співтоваришів.

Таква — це істинне пізнання Всевишнього Аллаха, дотримання Його законів і перебування завжди зі Всевишнім Аллахом. Таква — неодмінна умова якості мусульманина. Для порятунку в цьому світі і в загробному світі мусульманину необхідно одягтись у вбрання такви. Коран є джерелом керівництва для володарів такви. З цієї причини Іслам закликає мусульман проявляти такву по відношенню до своєму Господу по будь-якому питанню.

У той час, як системи зульму, які розкладають землю, знищують покоління, віддаляючи їх від моральності і честі, а тиранія широко розповсюджена в усіх сферах життя, таква є кращим вбранням. Всевишній Аллах повідомляє нам, що ми можемо набути це саме вбрання в місяць Рамадан.

يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ كُتِبَ عَلَيۡكُمُ ٱلصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى ٱلَّذِينَ مِن قَبۡلِكُمۡ لَعَلَّكُمۡ تَتَّقُونَ

«О, те, які увірували! Вам приписаний пост, подібно тому, як він був приписаний вашим попередникам, — можливо ви набудете такву» (2:183).

Збільшення нафіль (необов’язкових) добрих справ

В цьому місяці ми повинні звернутись до нашому Господу, покаятись, багато молитись за себе і усіх мусульман, поминати ім’я Всевишнього Аллаха. На протязі днів і ночів цього місяця ми повинні якомога більше збільшувати справи, які наблизять нас до Всевишньому Аллаху. Всевишній Аллах сказав:

وَقَالَ رَبُّكُمُ ٱدۡعُونِيٓ أَسۡتَجِبۡ لَكُمۡۚ إِنَّ ٱلَّذِينَ يَسۡتَكۡبِرُونَ عَنۡ عِبَادَتِي سَيَدۡخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

«Ваш Господь сказав: «Волайте до Мене, і Я відповім вам. Воістину, те, які підносяться над поклонінням Мені, увійдуть у Пекло приниженими» (40:60).

Посланець Аллаха ﷺ сказав:

واللّه إنّي لأَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وأتُوبُ إلَيهِ فِي اليَوْمِ أكثَرَ مِن سَبْعِينَ مَرَّة

«Клянусь Аллахом, я прошу Аллаха про прощення і приношу Йому покаяння більше сімдесяти разів на день».

Ми повинні зміцнювати наш нафс за допомогою намазів, які є нашим піднесенням (мірадж), світлом наших очей і джерелом нашого життя. Наші намази, від яких неможна відмовитись навіть на полі бою, заради здійснення яких ми зупиняємо будь-які життєві процеси, повинні здійснюватись таким чином, щоб уберегти нас від усілякого зла і аморальності і підсилити наш зв’язок з Аллахом. Ми повинні повернути благоговіння і трепіт нашим молитвам, які стали буденними, ритуалізованими і втратили свій трепіт і таділь аркан (спокійне і повноцінне виконання рукнів). Ми повинні послухати одну чи кілька бесід про значущість намазу, прочитати тематичну книгу, провести дослідження в даному питанні. Ми повинні продовжувати не тільки обов’язкові (фард) намази, але й необов’язкові (нафіль) намази в міру своїх сил. В місяць Рамадан ми повинні здійснювати тахаджуд намаз вночі, коли прокидаємось для сухура. Ми повинні здійснювати таравіх намази в мечеті або у себе вдома і скористатись ночами подібно сподвижникам Пророка ﷺ. Посланець Аллаха ﷺ сказав:

مَا مِنْ عَبْدٍ مُسْلِمٍ يُصَلِّي للهِ تَعَالى كُلَّ يَوْمٍ ثِنْتَيْ عَشرَةَ رَكْعَةً تَطَوُّعاً غَيرَ الفَرِيضَةِ، إلاَّ بَنَى الله لَهُ بَيْتاً في الجَنَّةِ، أو إلاَّ بُنِيَ لَهُ بَيْتٌ فِي الجَنَّةِ

«Будь-якому сповідуючому Іслам рабу (Аллаха), який за своєю волею буде молитись Всевишньому Аллаху, роблячи дванадцять ракятів понад обов’язкових молитов, Аллах обов’язково побудує дім в Раю» (Муслім),

عَلَيْكُمْ بِقِيَامِ اللّيْلِ، فإنَّهُ دَأْبُ الصَّالِحِينَ قَبْلَكُمْ، وَقُرْبَةٌ إلى رَبِّكُمْ، وَمَنْهَاةٌ عَنِ اثَامِ، وَتَكْفِيرٌ للسَيِّئَاتِ، وَمَطرَدَةٌ للِدَّاءِ عَنِ الجَسَدِ

«Вам належить вистоювати ночі. Воістину, це є звичаєм праведників, які жили до вас, наближенням до Аллаху, утриманням від гріху і спокутуванням гріхів, позбавленням тіла від хвороб» (Тірмізі).

Передав ас-Саіб ібн Язід: «У часи Умара ібн аль-Хаттаба (р.а.) люди робили нічний кийам (таравіх намаз) в Рамадан, молячись двадцять ракятів». Потім він говорить наступне: «Вони робили намаз, читаючи сури, які складались із більше аніж ста аятів. У часи Усмана (р.а.) їм доводилось опиратись на трості через довжину кияма» (аль-Байхаки).

Абдуллах ібн Абу Бакр (р.а.) розповів: «Я чув, як мій батько говорив: «Завершаючи таравіх намази в Рамадан, ми просили прислугу якомога швидше накрити сухур, тому що боялись, що вийде час» («Муватта»).

Посланець Аллаха ﷺ сказав: «Тому, хто після кожного намазу 33 рази скаже «Субханаллах», 33 рази «Альхамдуліллах», 33 рази «Аллаху Акбар» і завершить це словами «Ля іляха ілляллаху вахдаху ля шаріка лях, ляхуль-мульху ва ляхуль-хамду ва хува аля куллі шайін кадір» і доведе тим самим цифру до 100, будуть прощені усі його гріхи, навіть якщо їх буде більше, аніж піни в морі».

Також Посланець Аллаха ﷺ сказав:

كَلِمَتَانِ خَفِيفَتَانِ عَلَى اللِّسَانِ، ثَقِيلَتَانِ فِي المِيزَانِ، حَبِيبَتَانِ إِلَى الرَّحْمانِ: سُبْحَانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ، سُبْحَانَ اللهِ العظيمِ

«Є два слова, які любить Милостивий, і вони легкі для язика, а на Вагах (вони будуть) важкі: (Це слова) «Субханаллахі ва біхамдіхі, субханаллахіль-Азим! (Пречист Аллах і хвала Йому, пречист Аллах Великий!)».

Забута сунна: ітікаф

Посланець Аллаха ﷺ щорічно в останні 10 днів Рамадану робив ітікаф і відсторонювався від своїх дружин. Він підсилював своє поклоніння і завжди читав Коран. Джибріль (а.с.) приходив, і Посланець Аллаха ﷺ повторював йому аяти із Корану по мірі того, що було ниспослано на ту мить. Ітікаф був однією із найсильніших сунн Пророка ﷺ. На жаль, ітікаф став забутою сунною навіть під час Рамадану. Ми, постійно зайняті миром, відчуваємо великий недолік в тому , щоб зупинити життя і позбутись від зовнішніх чинників, подумати, провести самоаналіз, прийняти нові рішення, побудувати плани і почати життя заново. Тому в Рамадан, особливо в останні його дні, ми повинні старатись входити в ітікаф в великих мечетях, де здійснюється ітікаф, і ми повинні мати можливість спілкуватись з мусульманами, зміцнюючи свій нафс. Ми повинні прагнути досягти досконалості і самозвіту через зухд, такву, іхляс, хушу.

Братство

На протязі сторіччя після скасування Халіфату такі нездорові ідеї, як расизм, опортунізм (користолюбство), патріотизм, демократія, свобода і секуляризм, зруйнували почуття довіри, співчуття, любові і прив’язаності серед мусульман і отруїли їх душі. Під впливом західних ідей деякі мусульмани, на жаль, забули, що вони є великою Уммою і схилились до фітни, яка приводить до розділенню.

Тільки братство Ісламу і наше розуміння Умми зможуть вилікувати ці розбіжності, що спостерігаються сьогодні. Братство — одна із найбільших милостей Аллаха для віруючих. На протязі сторіч мусульмани зберігали єдність, не впадали в розкол і формували сильне керівництво до тих пір, поки дотримувались Корану і Сунни. Проте коли вони відступали від Корану і Сунни, то втрачали свою єдність і впадали в розкол. З цієї причини наш Господь попередив нас, щоб ми тримались за вервь Аллаха і не впадали в розлад і роз’єднаність.

Ми, які переживаємо один із найскладніших періодів нашої історії, повинні перетворити місяць Рамадан в можливість і вжити серйозні і конкретні кроки, щоб стати великою Уммою. Поки Умма страждає від наслідків фітни і чвар з усіх боків, ми не можемо бути серед тих, хто схиляється до смути. Ми можемо погасити цей вогонь смути тільки за допомогою ісламського братства і свідомості Умми. Іслам зв’язав мусульман один з одним такими узами, що ці узи зробили усіх людей різного кольору шкіри, раси, географії, чоловіків і жінок, молодих і старих — братами і сестрами, зв’язавши їх узами акиди. В цей місяць Рамадан ми повинні знов дотримуватись Ісламу і будувати наше життя і братство за допомогою заходів, визначених Ісламом. Як повідомив наш Господь, ми повинні бути у змозі вибратись із краю великої небезпеки за допомогою ісламської акиди на міцних підґрунтях.

وَٱعۡتَصِمُواْ بِحَبۡلِ ٱللَّهِ جَمِيعٗا وَلَا تَفَرَّقُواْۚ وَٱذۡكُرُواْ نِعۡمَتَ ٱللَّهِ عَلَيۡكُمۡ إِذۡ كُنتُمۡ أَعۡدَآءٗ فَأَلَّفَ بَيۡنَ قُلُوبِكُمۡ فَأَصۡبَحۡتُم بِنِعۡمَتِهِۦٓ إِخۡوَٰنٗا وَكُنتُمۡ عَلَىٰ شَفَا حُفۡرَةٖ مِّنَ ٱلنَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنۡهَاۗ كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ ٱللَّهُ لَكُمۡ ءَايَٰتِهِۦ لَعَلَّكُمۡ تَهۡتَدُونَ

«Міцно тримайтесь за вервь Аллаха усі разом і не розділяйтесь. Пам’ятайте про милість, яку Аллах надав вам, коли ви були ворогами, а Він згуртував ваші серця. І по Його милості ви стали братами. Ви були на краю Вогняного провалля, і Він врятував вас від нього. Так Аллах роз’яснює вам Свої знамення, — можливо, ви послідуєте прямим шляхом» (3:103).

Зміцнення родинних зв’язків

На жаль, не тільки наше братство змінилось і піддалось фітні. Наші родинні зв’язки так само постраждали від впливу індивідуалістичної культури Заходу. Наші відносини з родичами і сусідами в одному селі, в одному районі, на одній вулиці, а іноді навіть в одній будівлі були зіпсовані. З’явились покоління, які не мають нічого спільного зі своїми родичами і навіть не впізнають їх.

Збереження сімейних уз і відносин між родичами можливо тільки в Ісламі. Окрім Ісламу, жодна інша рукотворна ідея не вигадала систему для встановлення бажаних зв’язків між людьми. Ті системи, які претендують на це, не змогли запобігти руйнуванню зв’язків з кожним днем і навіть призвели до розриву зв’язків між людьми. Місяць Рамадан — це краща можливість для встановлення цих розірваних зв’язків і відновлення зруйнованих відносин. В цей місяць ми повинні прийняти ісламські цінності і захистити наші відносини, вжити кроки по створенню суспільства довіри, миру , щастя і процвітання, і перенести це на інші місяці. Таким є повеління Аллаха нам, Його рабам.

وَٱلَّذِينَ يَنقُضُونَ عَهۡدَ ٱللَّهِ مِنۢ بَعۡدِ مِيثَٰقِهِۦ وَيَقۡطَعُونَ مَآ أَمَرَ ٱللَّهُ بِهِۦٓ أَن يُوصَلَ وَيُفۡسِدُونَ فِي ٱلۡأَرۡضِ أُوْلَٰٓئِكَ لَهُمُ ٱللَّعۡنَةُ وَلَهُمۡ سُوٓءُ ٱلدَّارِ

«А тим, які порушують завіт з Аллахом після того, як вони заключили його, розривають те, що Аллах велів підтримувати, і поширюють нечестя на землі, уготовані прокляття і Огидна обитель» (13:25).

Дават

Рамадан повинен стати місяцем, в якому мусульманин зміцнює свій нафс і в той же час підвищує нашу свідомість як Умми. Ми не будемо уходити в самітництво заради виховання нафсу, а також не будемо забувати себе заради порятунку світу. Будучи частиною Умми аль-Васатия, ми повинні старатись бути схожими на Посланця Аллаха ﷺ, який є нашим прикладом в усіх питаннях, і ми повинні старатись бути гідними рабами Всевишнього Аллаха, займаючись такими питаннями, як заклик, рішення клопотів людей, політика і т.д., і ми повинні старатись отримати довольство Всевишнього Аллаха через Коран, намаз, мольбу, милостиню та інші види поклоніння. Адже ситуацію, в якій ми живемо сьогодні, ніколи не змінити одними лише індивідуальними актами поклоніння, і не тільки індивідуальні акти поклоніння є обов’язковими для нас. Цього можна досягти тільки щирим проведенням днів і ночей Рамадану, а також щирою працею для відновлення ісламського образу життя шляхом встановлення Праведного Халіфату на основі методу пророцтва.

Це можливо тільки у тому випадку, якщо Ісламська Умма візьметься за свою справу таким чином, який відповідає її якості Умми — аль-Васатия. Ця Умма — краща умма на землі. Що робить цю Умму кращою уммою, так це веління схвалюваного (маруф) і заборона засуджуваного (мункар). Всевишній Аллах зобов’язав мусульманина не тільки робити схвалюване, але й веліти робити це іншим, і не тільки відсторонюватись від засуджуваного, але й забороняти мункар решті іншим. Амр біль-маруф ва нахй аніль-мункар (наказувати схвалюване і забороняти засуджуване) — це один із обов’язків, яким неможна нехтувати. Хто бачить засуджуване, той повинен зупинити його руками, якщо не може — язиком, а якщо і це не в змозі, то повинен противитись цьому серцем. Якщо він не робить нічого із цього, то у нього більше немає віри, навіть рівної гірчичному зерну.

Рамадан — це дуже хороша можливість донести заклик до усіх людей завдяки серйозним зміненням в житті мусульман в місяць Рамадан, ісламській атмосфері, яка панує у цілому, тому, що люди більш чуттєві, зацікавлені і відкриті до давату, аніж в інші місяці, і тому, що милість цього місяця виливається на нас, а також через багато інших подібних причин. Посланець Аллаха ﷺ готувався до Рамадану не тільки індивідуально, але й усією общиною і старався донести заклик до людей. Ми так само повинні старатись перенести старанність навколо ісламського заклику до сьогоднішнього дня. В місяць, в який було ниспослане Одкровення, воно повинно стати темою обговорень і повинні бути докладені зусилля для побудови образу життя згідно з Одкровенням. Читання книг, навмисні контакти, відвідування родин, бесіди та інші програми повинні бути збільшені в ці місяці з акцентом на заклик.

Рамадан — місяць перемог і завоювань

Рамадан був в очах сподвижників і табіїнів місяцем праведних діянь, джихаду на шляху Аллаха і здійснення великих завоювань. Багато важливих завоювань і перемоги в історії Ісламу були отримані в місяць Рамадан з дозволу і за допомогою Аллаха.

Перемога при Бадрі у п’ятницю 17 числа місяця Рамадан у другий рік хіджри була однією із великих перемог в історії як прояв милості Аллаха, підтримки янголів, благословення Рамадану і рішучості віруючих. Завоювання Мекки відбулось на восьмому році хіджри в місяць Рамадан з дозволу Аллаха. Битва при Табуку відбулась на дев’ятому році хіджри в місяці Раджаб і Рамадан. Перемога при Кадісії увійшла в історію як велика перемога у часи правління Умара (р.а.) в 14-му році хіджри в місяць Рамадан. Завоювання острову Родос, перемога на південних берегах Андалусії, завоювання Андалусії, взяття фортеці Цфат, перемога в битві при Айн-Джалуті є доказами того, що Рамадан — це місяць джихаду і завоювань. Рамадан так само повинен стати для нас місяцем святкування історичних завоювань і перемог, а також пробудження, усвідомлення, прагнення і боротьби для здійснення нових завоювань.

Рамадан — це місяць великих змін для Ісламської Умми і людства завдяки божественному чуду — Корану. Ми, як людство і Ісламська Умма, повинні скористатись цим місяцем Рамадан, щоб повернути втрачені нами цінності і прийняти цінності, принесені Одкровенням. Цей місяць, в який був явлений Коран, — час згадати усі цінності, які ми піддали забуттю. Це час відмовитись від усіх інших цінностей, окрім цінностей, привнесених Ісламом.

В цей благословенний місяць багато чого змінюється в житті мусульман. Адже, як ми вже детально говорили вище, в цей місяць дотримуються пости, нафс дисциплінується, і таким чином між мусульманами і Пеклом викопуються рови. Відновлюються зв’язки з Кораном, обговорюються його читання, зміст і хукми. У цей час зменшуються гріхи і харам-вчинки, згадуються бідні, нещасні і потребуючі, їм надається допомога. В цей місяць родичів відвідують більше, аніж в будь-який інший місяць. В цей місяць зростає любов до Аллаху, Його Посланцю ﷺ і віруючим, зміцнюється ісламське братство. Таква, яка є кращою запорукою рабства, набувається в цьому місяці за рахунок збільшення кількості праведних справ. З Ляйлят уль-Кадр (Ніч Предопредеління), яка цінніше тисячі місяців, набуваються благі діяння, які варті довжини усього життя. Це місяць, який сприяє прощенню минулих гріхів у випадку, якщо він прожитий належним чином, і це місяць, в якому підсилюється ісламська боротьба, заклик і докладання зусиль.

Саме в цей місяць суспільство старається дотримуватись обмежень Аллаха, і саме в цей місяць ми бачимо, як навіть одна лише частина ісламської системи може привести до змінень у суспільстві. Саме в цьому місяці повеління і заборони Аллаха можуть відчуватись в житті мусульман, і суспільство мобілізується на те, щоб підкорятись цим правилам без якого-небудь примушення. Оскільки уся земля — це мечеть, віруючі — брати, а мірилом є Іслам, зміни відбуваються у багатьох областях.

Проте через відсутність держави Халіфат, яка б втілила Іслам в життя, на жаль, бажані і очікувані громадські змінення не відбуваються. Незважаючи на те, що шайтани закуті в ланцюги, капіталістичні режими, які є друзями шайтана, продовжують робити усе, щоб відвернути людей від Ісламу в цьому місяці. В таких місцях, як Палестина, Східний Туркестан і Сирія, пригноблювачі — особливо в цей місяць — коять масові вбивства і усілякі можливі зазіхання.

Одним словом, випробування триває, і Рамадан — найважливіша можливість підсилити цю боротьбу. Ті, хто не цінують цей місяць, позбавляються великого благословення і отримують божественне попередження.

«Одного разу Посланець Аллаха сказав: «Нехай йому потруть ніс! Нехай йому потруть ніс! Нехай йому потруть ніс!». Після цього грізного попередження присутні при ньому спитали: «Чий ніс треба потерти, о,Расулюллах?». Посланець Аллаха ﷺ сказав:

رَغِمَ أَنْفُ رَجُلٍ ذُكِرْتُ عِنْدَهُ فَلَمْ يُصَلِّ عَلَىَّ، وَرَغِمَ أَنْفُ رَجُلٍ دَخَلَ عَلَيْهِ رَمَضَانُ ثُمَّ انْسَلَخَ قَبْلَ أَنْ يُغْفَرَ لَهُ، وَرَغِمَ أَنْفُ رَجُلٍ أَدْرَكَ عِنْدَهُ أَبَوَاهُ الْكِبَرَ فَلَمْ يُدْخِلاَهُ الْجَنَّةَ

«Нехай спіткає приниження того чоловіка, який не покличе на мене благословення, коли в його присутності згадають про мене! Нехай спіткає приниження того чоловіка, для якого прийшов (місяць) Рамадан, і він завершився перш, ніж йому було прощено! Нехай спіткає приниження того чоловіка, батьки якого досягли старості при його (житті), але вони не завели його в Рай!» (ат-Тірмізі).

 

Муса Байоглу