Халяль і харам у Сунні такий же, як і у Корані

Хадіс
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Вітаємо вас, дорогі брати і сестри по усьому світу, у межах нового випуску із серії «Разом з благородним хадісом». Ми починаємо з найкращого привітання: ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху!

У «Тухфат аль-Ахвазі», у тлумаченні «Джаміат-Тірмізі», у главі «Про те, що заборонено говорити, почувши хадіс Пророка ﷺ» пишеться:

Мухаммад ібн Башшар передав від Абдуррахмана ібн Махді, він — від Муавії ібн Саліха, він — від аль-Хасана ібн Джабіра аль-Лахмі, він — від аль-Мікдама ібн Мадікаріба, що Посланець Аллаха ﷺ сказав:

أَلَا هَلْ عَسَى رَجُلٌ يَبْلُغُهُ الْحَدِيثُ عَنِّي وَهُوَ مُتَّكِئٌ عَلَى أَرِيكَتِهِ فَيَقُولُ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ كِتَابُ اللَّهِ فَمَا وَجَدْنَا فِيهِ حَلَالًا اسْتَحْلَلْنَاهُ وَمَا وَجَدْنَا فِيهِ حَرَامًا حَرَّمْنَاهُ وَإِنَّ مَا حَرَّمَ رَسُولُ اللَّهِ، صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، كَمَا حَرَّمَ اللَّهُ

«Може бути так, що до чоловіка дійде від мене хадіс, а він, обпершись на свій диван, буде говорити: «Між нами і вами — Книга Аллаха! І те, що ми знаходимо в ній дозволеним, ми вважаємо дозволеним, а що знаходимо забороненим, вважаємо забороненим!», — тоді як, воістину, те, що заборонив Посланець Аллаха, усе одно, що заборонив сам Аллах!».

У результаті вивчення даного хадісу стало ясно, що він був сказаний під час битви при Хайбарі. Пророк ﷺ дав декілька вказівок і розпоряджень сподвижникам (р.анхум). У день Хайбара він ﷺ тимчасово заборонив деякі речі через обставини битви. Проте деякі із сподвижників не послухались і порушили повеління у день завоювання Хайбара. Вони забили домашних віслюків, які належали іудеям, і увійшли у їх дома.

Тоді голова Хайбара прийшов поскаржитись Пророку ﷺ, на що той ﷺ сильно засмутився поведінкою сахабів відносно повеління Посланця Аллаха ﷺ. Тоді Пророк Мухаммад ﷺ наказав їх зібрати, щоб повідомити їм про необхідність слухатись і підкорятись йому так само, як і велінням Корану. Адже одкровення Аллаха ниспосилається також через хадіси. Вираз «а він, он, обпершись на свій диван» вказує на те, що учасниками тих подій непослуху були багаті люди.

О, мусульмани!

Із цього хадісу треба розуміти, що не варто обмежуватись Кораном, оскільки багато із повелінь Посланця ﷺ приходили у якості роз’яснення Корану.

Таким чином, те, що трапилось з сахабами Посланця ﷺ, є для нас нагадуванням про послух, про те, що ми повинні підкорятись йому ﷺ в усьому, що Пророк Мухаммад ﷺ говорив і робив. Ми повинні приймати і втілювати Сунну Посланця Аллаха ﷺ у житті. І як Расулюллах ﷺ, докладаючи зусиль по зміненню реальності у Мецці, такі ми повинні вести діяльність сьогодні, не змінюючи метода, по якому слідував наш Пророк Мухаммад ﷺ.

О,Аллах! Наблизь якнайшвидше встановлення Халіфату за методом пророцтва, у якому об’єднається розірване на частини тіло мусульман і який покладе край їх лихам. О, Аллах! Осяй Землю Своїм світлом! Амінь!

До нових зустрічей, дорогі слухачі, при вивченні наступного хадісу Пророка ﷺ. Нехай береже вас Аллах. Ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху!


Спеціально для радіо Центрального інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір
Абу Марьям
5 Джумада аль-уля 1441 р.х.
31.12.2019 р.