Право одного мусульманина над іншим

Хадіс
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Вітаємо вас, дорогі брати і сестри по усьому світу, у межах нового випуску із серії «Разом з благородним хадісом». Ми починаємо з найкращого привітання: ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху!

Від Абу Хурайри (р.а) передається, що Посланець Аллаха ﷺ сказав:

حَقُّ الْمُسْلِمِ عَلَى الْمُسْلِمِ سِتٌّ

«Мусульманин має право на шість речей від іншого мусульманина».

На питання: «На які, о, Посланець Аллаха?», — він ﷺвідповів:

إِذَا لَقِيتَهُ فَسَلِّمْ عَلَيْهِ، وَإِذَا دَعَاكَ فَأَجِبْهُ، وَإِذَا اسْتَنْصَحَكَ فَانْصَحْهُ، وَإِذَا عَطَسَ فَحَمِدَ اللَّهَ فَسَمِّتْهُ وَإِذَا مَرِضَ فَعُدْهُ، وَإِذَا مَاتَ فَاتْبَعْهُ

«Якщо зустрінеш мусульманина, привітайся з ним; якщо отримаєш його запрошення, прийми його ; якщо він порадиться з тобою, дай йому добру пораду; якщо він чихне і віддасть хвалу Аллаху, помолись за нього; якщо він захворіє, відвідай його, а якщо помре, будь присутнім на його похованні».

Також від Абу Хурайри (р.а.) передається наступне:«Я чув, як Посланець Аллаха ﷺ сказав:

حَقُّ الْمُسْلِمِ عَلَى الْمُسْلِمِ خَمْسٌ: رَدُّ السَّلَامِ وَعِيَادَةُ الْمَرِيضِ وَاتِّبَاعُ الْجَنَائِزِ وَإِجَابَةُ الدَّعْوَةِ وَتَشْمِيتُ الْعَاطِسِ

«Мусульман мають право на п’ять речей один від одного: відповідати на привітання, відвідувати хворого, брати участь у джаназа, приймати запрошення і бажати блага тому, хто чихнув».

Слова Пророка ﷺ у першому ріваяті: «Мусульманин має право на шість речей від іншого мусульманина» та у другому: «Мусульмани мають право на п’ять речей один від одного», — не суперечать один одному. Оскільки згадування п’яти - шести не суперечить існуванню інших прав і обов’язків між мусульманами, про які згадано Пророком ﷺ в інших хадісах. Коли вам уперше перераховують права когось на вас, потім знов говорять про права на вас в іншій ситуації, ви не будете намагатись порівнювати сказане пізніше з попереднім. Адже вам просто перерахували права тієї людини. Так і у хадісах можна зустріти подібне явище.

Право (аль-хакк) залишається незмінним, постійним. А у прив’язці з «аля» (на) вираз вказує на обов’язковість.

«Якщо зустрінеш мусульманина, привітайся з ним». Якщо ж мусульманин привітався (сказав: «Ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху»), то треба (ваджиб) відповісти йому (словами: «Ва алейкум ассалям ва рахматуллахі ва баракятуху»).

«Відвідувати хворого». Це відноситься до справ, якими задоволений Аллах і до яких спонукав Пророк ﷺ, як у наступному хадісі:

مَن عَادَ مَريضًا لم يزَلْ في خُرْفَةِ الجنّةِ حتى يَرجِعَ

«Воістину, коли мусульманин відвідує свого хворого брата-мусульманина, то він буде перебувати у «хурфатуль-джанна» (Райські плоди), поки не повернеться».

«Брати участь у джаназа». Мається на увазі проміжок часу від джаназа намазу аж до погребіння померлого брата.

«Приймати запрошення». Даний вчинок підтверджується багатьма хадісами Пророка ﷺ. Наприклад:

مَنْ تَرَكَ الدَّعْوَةَ فَقَدْ عَصَى اللَّهَ وَرَسُولَهُ

«Той, хто не відповів на запрошення т, ослухався Аллаха і Його Посланця».

А також в іншому хадісі говориться:

إِذَا دُعِيَ أَحَدُكُمْ فَلْيُجِبْ ، وَإِنْ كَانَ صَائِماً فَلْيُصَلِّ ، فَإِنْ كَانَ مُفْطِراً فَلْيَطْعَمْ

«Якщо когось із вас запросили (на частування), нехай він прийме запрошення; якщо поститься, то нехай молиться, а якщо ж він не поститься, то нехай їсть».

Під «молиться» мається на увазі: «нехай звернеться до Аллаха з мольбами за тих, хто приготував частування».

«І бажати блага тому, хто чихнув». Тобто, якщо той, хто чихне, віддасть хвалу Аллаху (скаже «Альхамдуліллях»), то треба сказати йому: «Йархамукаллах (Нехай помилує тебе Аллах!)», — після чого той, хто чихнув, треба сказати: «Йахди куму ллаху ва йусліх балякум (Нехай укаже Вам Аллах правильний шлях і нехай приведе Він у порядок усі справ Ваші!)».

Знаючі говорили: «Якщо ти потурбувався про виконання права мусульманина, даного йому Аллахом, то Аллах дасть тобі подвійну нагороду за те, що ти виконав право мусульманина, і за те, що ти виконав право Аллаха над Його створіннями».

Ми просимо у Аллаха допомоги у реалізації усіх прав, щоб довести нашу покору Йому і отримати Його вдоволення.

До нових зустрічей, дорогі слухачі, при вивченні наступного хадісу Пророка ﷺ. Нехай береже вас Аллах. Ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху!

 

Спеціально для радіо Центрального інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір
Афра Тураб
22 Мухаррама 1438 р.х.
23.10.2016 р.