Що означає «логіка відчуття» і «розумове відчуття

Відповіді Аміра
Друкарня

Питання:

Хай будуть з Вами мир і милість Аллаха, великий вчений Ата Абу ар-Рашта.

У мене до Вас питання з книги «Партійне згуртування». У книзі приводиться слово «щирість» і говориться: «Навіть якщо він не хоче бути щирим, то стає не здатним на це». Що це означає? Також я прошу пояснити сенс понять «логіка відчуттів» і «розумове відчуття».

Хай благословить Вас Аллах у Ваших стараннях! І наділить Халіфатом, зробивши Вас нашим благочестивим Імамом.

Питання від Мухаммада Духа з Індонезії, Ва ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху!

Відповідь:

Ва алейкум ассалям ва рахматуллахі ва баракятуху!

Ви, здається, маєте на увазі наступний текст із книги «Партійне згуртування», стор 25-26: «Відчуття, яке приводить до думки в Хізбі, підносить цю думку в Уммі серед інших різних думок, і вона стає однією з думок Умми. Спочатку ця думка буде найслабшою з них, оскільки вона тільки з’явилася, іще не зміцнилася і не має своєї середи. Однак через те, що ця думка є результатом логічного сприйняття, тобто розумінням, яке виходить з чуттєвого усвідомлення, вона створює розумове відчуття, тобто утворює ясне відчуття як результат глибокої думки. Природно, ця думка очищає того, хто приймає її, і робить його щирим. Навіть якщо він не хоче бути щирим, то стає нездатним на це».

Таким чином, Ваше питання полягає в тому, що значить «логіка відчуття», «розумове відчуття», і чому ця думка робить свого прибічника щирим.

Більша частина відповіді на Ваше питання приводиться у книзі «Концепція Хізб ут-Тахрір», де роз’яснюється значення логіки відчуття і розумового відчуття. У цій книзі на сторінці 58-59 говориться: «Абсолютно заборонено відділення дії від думки, цілі або віри, оскільки в цьому розділенні, яким би малим воно не було, криється небезпека для самого вчинку, його результатів і постійності його виконання. З цієї причини «певна мета» повинна бути зрозумілою і ясною для кожного, хто прагне проводити ту або іншу дію. «Логіка відчуття» повинна бути основою, тобто розуміння і роздум повинні виходити не з порожніх припущень про фантастичні проблеми, а з відчуття дійсності. Це відчуття дійсності повинно впливати на розум і разом з попередньою інформацією повинно утворювати розумовий рух, який є думкою. Саме це і дає глибоке мислення і продуктивний результат у дії. «Логіка відчуття» приводить до розумового відчуття, тобто до відчуття, яке зміцнюється в людини за допомогою думки. А тому, наприклад, відчуття людей, які несуть ісламський заклик після глибокого усвідомлення ними цього заклику, є більш сильними, ніж попередні їх відчуття». Кінець цитати.

«Логіка відчуття» означає те, що людина приймає думку після прямого відчуття реальності, стоячи перед самою реальністю, а не шляхом отримання реальності яка передається, у правильності якої немає категоричності, а також не шляхом гіпотез і вигаданих питань. «Логіка відчуття» означає мислення, основане на прямому відчутті. Логіка відчуття є більш сильною і переконливою, ніж інші відчуття, тому що вона напряму пов’язана з відчуттям. Наприклад, сприйняття людиною степеню деградації і відсталості, яка відчувається в Африці, через отриману нею інформацію значно відрізниться від степеню сприйняття цієї деградації, коли вона відвідає Африку і напряму відчує там реальність.

Що ж стосується «розумового відчуття», то це – протилежність простого відчуття, коли відчуття реальності відбувається без наявності будь-якої думки, пов’язаної з цією реальністю. Якщо ж у людини є думка і вона відчуває певну реальність після того, як вона вже володіє думкою про неї, то в такому випадку, безсумнівно, його відчуття будуть більш сильними і більш впевненими, ніж його просте відчуття до появи думки. Таким чином, відчуття після володіння думки, пов’язаної з реальністю, називається розумовим відчуттям. Наприклад, відчуття людиною реальності Африки після того, як вона усвідомила сенс деградації, занепаду і дізналася різницю між нею і відродженням, буде набагато сильніше відчуттів реальності Африки до того, як вона усвідомив розумово, що означає деградація, занепад і відродження. Так само її відчуття жаху від використання і експлуатації безбожним Заходом Африки і від того, як Захід грабує африканські багатства, будуть сильніше після того, як людина дізнається думки про політику цих країн у відношенні Африки. А тому члени Хізб ут-Тахрір в Африці відчувають деградацію місцевого суспільства і жах від експлуатування їх країни більше, ніж інші люди. Адже вони знають, що таке деградація, вони інформовані про політику колоніальних держав у відношенні до їх країни, у той час як інші люди менше відчувають усе це, а деякі люди взагалі не звертають на це своєї уваги.

Перетворююча думка, до якої приходить ідеологічна партія, з’являється шляхом логічного відчуття, яке приводить до правильного результату. Потім воно утворює розумове відчуття, яке дає своєму носію правильне бачення і правильне відчуття реальності. Ось тому це мислення, без сумнівів, утворює щирі і правильні поняття у свого власника. І воно не обмежується інформацією і теоріями. Носій цих думок розуміє реалії речей, і він не може бути нещирим і нечесним. Подібно до тієї думки, яку він несе, він не може обдурити себе і уявити собі щось всупереч тому, що він бачить, а бачить він реальність такою, яка вона є, і знає реальні рішення проблем. І, будучи носієм цієї ідеї, він не може бути нещирим.


Ваш брат Ата ібн Халіль Абу ар-Рашта.
15 Сафару 1436х.
07.12.2014

Серія відповідей аміра Хізб ут-Тахрір шейха Ата ібн Халіля Абу ар-Рашти на питання відвідувачів його сторінки у Фейсбук