Про онлайн-торгівлю

Відповіді Аміра
Друкарня

Низка відповідей вченого Ата ібн Халіля Абу ар-Рашти, аміра Хізб ут-Тахрір, на питання, задані на його сторінці в «Фейсбук» на фікхій тематику

Відповідь на питання

Адресований Хаммам Ібрагіму

Ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху!

Нехай пребуде з вами мир, милість і благословення Аллаха, дорогий мій брат по вірі.

У мене є питання, на яке я хотів би отримати більш детальну відповідь.

Питання:

Чи дозволена онлайн-торгівля з малайзійською компанією DXN, яка займається продажем харчових добавок, шампунів, кремів для шкіри та інших подібних товарів?

Ця компанія пропонує скидку 6%, якщо ваш баланс досягає 100 балів. Чим більше балів ви наберете, тим більше скидка. Ці бали можуть бути перетворені в грошові засоби, які відправляються вам або поштою, або зараховуються на ваш банківський рахунок щомісячно.

Окрім того, ви можете приваблювати нових учасників до компанії. Кожна приваблена вами людина отримує свої бали за покупки, і ви теж отримуєте бали за учасників, зареєстрованих через вас. Ви можете привабити будь-яку кількість людей, і чим вище їх бали, тим більше балів отримуєте і ви, а разом з цим збільшується і ваш прибуток. В ітозі ви можете стати партнером компанії і отримувати значний прибуток.

Прошу вас уважно вивчити діяльність цієї компанії і дати розгорнуту відповідь. Дякую вам.

 

Відповідь:

Ваалейкум ассалям ва рахматуллахі ва баракятуху.

Раніше ми отримували аналогічне питання від однієї із сестер відносно роботи з малайзійською компанією DXN. Відповідь на це питання була опублікована нами 7 листопада 2024 року. Її питання містить більше деталей, аніж ваше. Я наведу текст того питання і нашу відповідь на нього, сподіваюсь, цього буде досить з волі Аллаха:

Питання:

Наш шановний шейх, ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху!

Я працюю в малайзійській компанії DXN, яка займається виробництвом товарів для здоров’я і особистої гігієни. Познайомилась з жінкою із Йорданії, яка зареєструвала мене у цій компанії і надала номер учасника. Я спитала у декількох людей, чи дозволена діяльність компанії з точки зору Шаріату, і мені відповідали, що вона дозволена. Проте після відвідування тренінгів, лекції і ознайомлення з фінансовим планом компанії у мене з’явились сумніви відносно її діяльності. Чи є в її діяльності щось заборонене?

Діяльність компанії здійснюється двома способами продажу:

Перший спосіб — прямий продаж. Я купую продукцію за оптовою ціною, використовуючи свій особистий номер учасника, в пунктах продажу компанії. Потім я перепродаю її з націнкою, яку встановлюю самостійно. Компанія нараховує певну кількість балів за кожен куплений мною товар. Якщо за місяць я набираю 100 балів і більше, то отримую грошовий бонус, який на початковому етапі складає 6%. Якщо я набираю менше 100 балів, бонус не нараховується, але бали залишаються на моєму рахунку і накопичуються, щоб в подальшому я могла досягти рівня «зіркового агента».

Другий спосіб (до якого я іще не дійшла) — мережевий багаторівневий маркетинг. Тут створюється команда. Наприклад, лідер команди «С» формує групу, яка складається із учасників «С1», «С2», «С3». Якщо кожен із учасників групи набере по 100 балів, то лідер «С» зможе отримати свої прибутки від діяльності команди тільки за умовою, що сам набере 100 балів. При цьому частка учасників групи зберігається, і ніхто із них не втрачає свого прибутку.

Комісія за командну роботу розраховується наступним чином: різниця між часткою продажів лідера і часткою члена команди помножується на 35%, а потім на кількість балів, набраних членом команди. Бали, набрані членом команди та усією його групою, зберігаються на його накопичувальному рахунку до досягнення статусу «зіркового агента».

Прошу вибачення за довге питання і пояснення. Нехай Аллах зміцнить вас у прагненні встановити Праведний Халіфат. Сподіваюсь, що питання я виклала ясно. Нехай благословить вас Аллах і направить нас усіх до того, чим Він задоволений.

Відповідь:

Ва алейкум ассаляму ва рахматуллахі ва баракятуху.

Перш за усе нехай благословить вас Аллах за ваші добрі мольби на нашу адресу. Ми також молимо Аллаха про благо для вас.

1. Щодо першого способу роботи з компанією, то, як ви згадали у питанні, ви купуєте товари за оптовою ціною, потім продаєте їх з надбавкою. Окрім цього, якщо ви продаєте певну кількість товарів згідно з умовами компанії, вам виплачується додаткова грошова премія (бонус). Тобто компанія зобов’язує себе виплачувати вам цей бонус, якщо ви щомісячно виконуєте вимагаємий обсяг продажів. Ймовірніше за усе, це зроблено для того, щоб стимулювати клієнтів збільшувати свої продажі.

Якщо усе обстоїть саме так, як ми описали вище, то даний спосіб торгівлі дозволений з точки зору Шаріату, оскільки купівля товарів за оптовою ціною та їх продаж з ціллю отримання прибутку є дозволеною формою торгівлі. Це відповідає словам Всевишнього Аллаха:

وَأَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا

«Аллах дозволив торгівлю і заборонив лихварство» (2:275).

Також компанія вправі обіцяти вам грошову премію при виконанні певного обсягу продажів, що вважається видом подарунку. У відповіді на питання, датованої 14.05.2007 року, ми говорили щодо схожої ситуації наступне:

Умови дозволу першого способу взаємодії з компанією:

Перший спосіб продажу, при якому клієнт отримує бонус за купівлю певної кількості товарів, є дозволеним, але за дотриманням двох умов:

Перше: Купівля повинна здійснюватись за оптовою ціною, яка відповідає ринковим оптовим цінам. Ціна не повинна бути завищеною до рівня надзвичайного обрахунку, де покупця вводять в оману обіцянкою грошового бонусу і тому подібного. Надмірне завищення ціни є харамом. В хадісі, переданому Бухарі, Абдуллах ібн Умар (р.а.) повідомив, що один чоловік сказав Пророку ﷺ, що його обманюють при продажах. Пророк ﷺ відповів:

إِذَا بَايَعْتَ فَقُلْ لَا خِلَابَةَ

«Коли будеш укладати угоди, говори: «Без обману! /Ля хіляба!/»». Адже обман заборонений.

Друге: Перший спосіб продажу не повинен бути пов’язаний з другим. Якщо виконання першого способу є обов’язковим для реалізації другого, то на нього поширюються ті ж шаріатські обмеження, що й на другий спосіб.

2. Про другий спосіб взаємодії з компанією:

Щодо другого способу, то в питанні він описаний не зовсім ясно, проте він, по-видимому, не сильно відрізняється від мережевого маркетингу, принципи якого вже розглядались нами в попередніх відповідях, в яких ми детально пояснили, чому мережевий маркетинг заборонений з точки зору Шаріату.

Наведу відповіді на питання, схожі на ваше:

Відповідь на питання від 19 серпня 2015 року, що стосується компанії QNET, яка працює за принципом мережевого маркетингу:

Після вивчення реальності компанії QNET і різних способі її взаємодії, а також інших компаній мережевого маркетингу, можна сказати, що ця компанія взаємодіє з покупцями, які приводять їй нових покупців (клієнтів) і дає їм комісійну плату відповідно до певних умов. Інакше кажучи, вони є маклерами в компанії, знаходять покупців і беруть з них комісійну плату. Якщо уважно проаналізувати реальність, то стає ясно наступне:

1. Компанії подібного типу використовують мережевий маркетинг для просунення своїх продуктів. Вони ставлять умову: щоб стати маркетологом, необхідно купити у компанії який-небудь із її товарів. Тільки після цього людина право приваблювати клієнтів для компанії і отримувати комісійні за їх покупки, тобто виступати у ролі агента, який приводить покупців і отримує за це винагороду.

Комісійні не виплачуються, поки не буде приваблена певна кількість клієнтів, наприклад, шість, виходячи із питання із Середньої Азії, або два, виходячи із питання із іншого регіону, згідно політиці компанії.

Інакше кажучи, перший покупець отримує комісійні за двох (чи шістьох) клієнтів, яких він привабив сам, а також додаткову винагороду за чотирьох (або шістьох) клієнтів, яких привабили приваблені ним люди.

Робота по продажу товару триває у виді послідовної плати за маклерство за мережевою схемою продажу.

2. Даний вид комерційної діяльності суперечить Шаріату через наступні причини:

а) Компанія ставить продавцю її продукції (маркетологу) умову обов’язкової купівлі, щоб отримати право на роботу в ній у якості маклера (торгового агента), тобто знаходити для неї клієнтів і отримувати за них комісійну плату. Ця умова діє незалежно від того, чи виплачується комісія після приваблення шести клієнтів або ж двох.

Таким чином, договір купівлі-продажу і договір на маклерство (роботу у якості торгового агента) є єдиним контрактом, або, інакше кажучи, це дві угоди у межах однієї. Кожен із цих договорів прив’язаний до другого, тобто вони обидва обумовлені один з одним, а це є харамом (забороненим по Ісламу). Ахмад від Абдуррахмана ібн Абдуллаха ібн Масуда, а той від свого батька, передають хадіс, в якому говориться:

نَهَى رَسُولُ اللهِ ﷺ عَنْ صَفْقَتَيْنِ فِي صَفْقَةٍ وَاحِدَةٍ

«Посланець Аллаха ﷺ заборонив укладати дві угоди в межах однієї»

Тобто якби я вам сказав: «Якщо ти продаси мені, я орендую у тебе» чи: «Я стану твоїм агентом», і так далі.

В даному випадку ясно, що відбувається об’єднання двох угод одну: купівля товару у компанії стає обов’язковою умовою для роботи у якості її торгового агента, а точніше – для продажу продукції компанії за отримані комісійної плати з покупців, приведених в компанію.

б) Маклерство представляє собою договір між продавцем і особою, яка приваблює клієнтів. Комісійна винагорода виплачується маклеру тільки за клієнтів, яких він привів особисто, але не за тих, кого привели інші. Проте в описаній моделі роботи компанії агент отримує комісійні не тільки за своїх клієнтів, але й за клієнтів, приваблених іншими. Таке положення суперечить договору про маклерство.

в) Ціна товарів компанії значно завищена, що може бути кваліфіковано як обрахунок. Хоча покупець можливо і розуміє це, проте методи «прихованого впливу», які використовуються компанією для просунення своєї продукції, підштовхують його до купівлі товару за явно завищеною ціною. Ці методи включають обіцянки «світлого майбутнього», можливість заробітку на комісійних за приваблення покупців, а також за тих, кого приведуть приваблені ним покупці. В результаті клієнт погоджується на купівлю товару, вартість якого у багато разів вища за його реальну ціну.

Коли покупець не може привабити нових клієнтів, особливо той, хто знаходиться наприкінці ланцюжка, він опиняється обманутим, несучи збитки у виді купівлі товару, реальна вартість якого незрівнянно нижче. Обман і обрахунок є харамом (забороненими по Ісламу). Посланець Аллаха ﷺ говорив:

الخَدِيعَةُ فِي النَّارِ

«Хто обманює, той буде у вогні …» (вивів Бухарі від Ібн Абу Авфа). Також Посланець Аллаха ﷺ сказав чоловіку, який вдавався до обману під час торгівлі (при купівлі-продажу):

إِذَا بَايَعْتَ فَقُلْ لاَ خِلاَبَةَ

«Коли будеш укладати угоди, говори: «Без обману! /Ля хіляба!/»» (Вивів Бухарі від Абдуллаха ібн Умара, нехай буде задоволений Аллах ними обома).

За своїм текстом і змістом ці хадіси вказують на заборону обману під час торгівлі.

Висновок: Торгова операція, яка проводиться компанією QNET в тому виді, який пояснюється у питаннях, є операцією, яка суперечить Шаріату.

Це те, що я вважаю правильним в цьому питанні, але Аллах про це знає краще.

Підбиваючи підсумки, можна стверджувати, що другий спосіб взаємодії з компанією DXN, описаний вище, також суперечить шаріатським нормам. (відповідь на питання від 7.11.2024 р.)

Сподіваюсь, що наведена вище відповідь на ваше питання буде вичерпною, а Аллах знає про це краще.

 

Ваш брат Ата ібн Халіль Абу ар-Рашта

17 Джумада ас-сані 1446 р.х.

19.12.2024