Сочинська зустріч Путіна і Ердогана

Відповіді на питання
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Питання: В середу, 29 вересня 2021 року, в місті Сочі відбулась зустріч президентів Туреччини і Росії. В ході візиту президента Ердогана супроводжували голова Національної розвідувальної організації (MİT) Хакан Фідан, голова Управління по зв’язкам Адміністрації президента Фахреттін Алтун і прес-секретар президента Ібрагім Калин.

В делегацію турецького лідера не увійшов ніхто із міністрів. «Примітно, що зустріч, яка тривала 2 години 45 хвилин, пройшла в закритому для преси режимі без усілякої спільної прес-конференції по завершенні зустрічі всупереч протоколам, яким слідував Кремль під час аналогічних візитів. Як і не зробили президенти двох країн заключної заяви» (див. Asharq Al-Awsat за 30.09.2021). Які причини і цілі цього візиту?

Відповідь:

Для повної ясності відповіді на вищезгадані питання розглянемо наступні моменти:

1 — При спостереженні за нинішньою зацікавленістю Білого дому можна зрозуміти, що свої зусилля Америка зосереджує проти Китаю, плануючи вийти із Близькосхідного регіону, щоб цілком присвятити себе протидії Пекіну. У зв’язку з цим Америка ввіряє своїм агентам в регіоні відповідні досьє. Дана політика була прийнята на озброєння незадовго до приходу адміністрації Трампа, коли трапились кардинальні змінення в американській політиці. США мобілізували свої політичні і військові сили навколо Китаю і вдались до більш широкому використанню орієнтованих на себе країн, таких як Туреччина.

Саме внаслідок такої політики адміністрація Трампа відвела Туреччині роль в Сирії, Лівії, східному Середземномор’ї та інших регіонах. З цією новою роллю Туреччини Америка практично відсторонилась від обговорення сирійської кризи і залишила її рішення за Туреччиною і Росією. Таким чином, сплили на геополітичну поверхню турецько-російські переговори в Астані і Женеві, а також турецька армія увійшла в північні регіони Сирії.

2 — З приходом адміністрації Байдена ці роль ослабла через політичні міркування, які є у американських демократів. Перша телефонна розмова між в президентом США Байденом і турецьким президентом Ердоганом відбулась з запізненням 23 квітня 2021 року, тобто по спливанню трьох місяців після вступу Байдена на посаду президента в Вашингтоні. В ході даної розмови президенти домовились зустрітись на полях саміту НАТО в Брюсселі 14 червня 2021 рок. Вказуючи на існуючі між ними розбіжності, американський президент наступного дня після вищезгаданої розмови заявив, що так звана «різанина вірмен в Туреччині», на його думку, є геноцидом. Байден зазначив, що про це він сказав Ердогану в ході своєї останньої телефонної розмови з ним.

Туреччина з обуренням і засудженням сприйняла ці слова. Проте увесь цей галас залишався в межах медійного простору. Незважаючи на це, 14 червня 2021 року президенти США і Туреччини Джо Байден и Реджеп Тайіп Ердоган зустрілись тет-а-тет на полях саміту НАТО в Брюсселі і домовились по співпраці в Афганістані. Ердоган підтримав відведену його країні місію і сказав: «Ми не можемо ігнорувати талібів в Афганістані. Ми готові взаємодіяти з ними, якщо нас підтримають США та інші країни НАТО» (див. «CNN Arabic» за 14.06.2021). Тим не менш, по усій видимості, головним питанням залишалось виведення військ із Сирії, а точніше — роль Туреччини в переговорах з Росією про виведення військ.

3 — Найскладнішим виходом на дану мить для Америки є вихід із Сирії, тому що проблема пов’язана не тільки з нею. Адже у цю проблему втягнуті Іран, проіранська партія «Хізбалла», Туреччина і найголовніше — Росія, яку притягнули в Сирію по наущенню Америки після зустрічі Обами з Путіним 29 вересня 2015 року. Немає сумнівів тому, що усе це вимагає певних заходів для того, щоб гарантувати повний вихід інших гравців із регіону, зокрема — Росії, до того, як Америка виведе свої війська, особливо після того, як Америці вдалось переконати курдів в тому, що Вашингтон підтримає їх і не кине напризволяще, як це трапилось з підручними США в Афганістані.

Командуючий «Сирійських демократичних сил» (SDF) Мазлум Абді заявив, що президент США Джо Байден дав слово, що Сполучені Штати не кинуть своїх курдських союзників в Сирії після виведення американського військового контингенту із Афганістану. «Давайте будемо чесними, після уходу американців із Афганістану люди злякались», — сказав Абді в інтерв’ю «The Times», — «Вони [США] запевнили нас, що це [Сирія] не Афганістан. Вони сказали, що політика буде зовсім іншою» (див. «RT Arabic» за 28.09.2021).

4 — Америка не хоче покидати Сирію до виходу Росії, особливо на тлі помітного невдоволення Росії у відношенні американської політики. Америка розуміє, що буде складно протидіяти Китаю, в той час як Росія зближується з Китаєм по багатьом позиціям. І, по усій ймовірності, Америка під час зустрічі президентів Байдена і Путіна в Женеві 16 червня 2021 року спричиняла тиск на Росію, щоб остання віддалилась від Китаю і зблизилась з американською позицією. Очевидно, що Америка планує вийти із Сирії і уповноважити своїх ставлеників управляти справами від її імені. Америка вкрай бажає того, щоб Росія вийшла із Сирії до того, як Америка повністю виведе свої сили із Сирії і призначить своїх ставлеників для заповнення там вакууму, щоб самій цілком приступити до протидії Китаю.

Тим не менш, при усьому цьому Америка не бажає ставити Росію на один рівень з собою і не дозволяє їй обговорювати напряму питання виведення військового контингенту із Сирії. Навпаки, Америка доручила Ердогану обговорити це питання з Росією, натякаючи на те, що Росія не знаходиться на такому рівні, щоб напряму обговорювати з Америкою проект виведення військ із Сирії. Особливо після того, як Америка побачила покращення відносин свого агента Башара з близькосхідними країнами після переговорів про поставки єгипетського газу через Йорданію, Сирію і Ліван, і переконалась в тому, що вона може покладатись на нього, поки не знайде йому підходящу альтернативу. Таким чином, Америка доручила Ердогану обговорити з Путіним питання про вихід Росії із Сирії.

«Ердоган заявив про свою зустріч з Путіним 29 вересня для обговорення двобічних відносин і останні події в сирійській провінції Ідліб. «Ми з господином Путіним проведемо тільки зустріч тет-а-тет, на якій, звичайно, обговоримо не тільки Ідліб. Ми обговоримо відносини між Туреччиною і Росією, ситуацію в Сирії, обговоримо, до чого ми прийшли в Сирії і чого доб'ємось у подальшому», — сказав Ердоган журналістам на борту літака, що повертався із США в Туреччину.

За його словами, Туреччина і Росія грають важливу роль в регіоні. Ердоган зазначив, що Путін є справжнім державним діячем, який продемонстрував свою мужність у врегулюванні азербайджансько-вірменського конфлікту» (див. «Al Jazeera» за 28.09.2021). У супроводі голови національної розвідувальної організації (MİT) Хакана Фідана президент Туреччини Ердоган перед зустріччю з президентом Путіним в російському місті Сочі сказав: «Спільні кроки, які ми вживаємо у відношенні Сирії, мають величезну важливість. Мир в регіоні також залежить від відносин між Туреччиною і Росією» (див. «Anadolu» за 29.09.2021).

5 — Росія зрозуміла цей жест і розцінила як приниження своє обговорення питання про виведення військового контингенту із Сирії замість Америки з Туреччиною. По усій видимості, Росія очікувала, що Америка буде обговорювати це питання напряму з Путіним. Путін дивується, чому Америка, яка напряму попросила його ввести війська в Сирію, сьогодні не бажає напряму обговорювати з ним питання виведення цих військ, а доручає цю справу Ердогану?! У зв’язку з цим Росія розцінила подібні дії як ображання Путіна, який витягує свою шию, щоб бути схожим на найвпливовішу наддержаву світу — Америку! У відповідь на це Росія взяла відповідну позицію по відношенню до Ердогану, щоб надати урок Туреччині і надати посил Америці в надії на те, що остання схаменеться і погодиться обговорити це питання напряму з Путіним. Це можна помітити в наступних діях:

а) Президент Володимир Путін проігнорував прибуття свого турецького колеги Реджепа Тайіпа Ердогана в Росію в середу. Так Ердогана в аеропорту зустрів не сам Путін, а заступник губернатора Краснодарського краю Олександр Руппель, мер Сочі Олексій Копайгородський, директор Департаменту держпротоколу МЗС РФ Ігор Богдашев, посол Туреччини в Москві Мехмет Самсар і генконсул Туреччини в Новоросійську Фират Баяр (див. turkeyalaan.net за 29.09.2021).

б) Окрім цього Путін дав вказівку газеті «Правда» образити Ердогана, назвавши його бідняком! Відомо, що російська газета «Правда» в радянський період була однією із найбільших і популярних газет в світі, а зараз це одне із офіційних провідних видань.

«Близька до Кремлю російська газета «Правда» у вівторок зачепила президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана і назвала його бідняком в статті, яка окрім цього виразу містить в собі різку критику турецького лідера, причому напередодні візиту Ердогана в Сочі. В опублікованій статті російський журналіст Олександр Стром сказав: «У бідняка немає шансів бути переобраним» див. turkeyalaan.net за 29.09.2021

6 — Зустріч Путіна і Ердогана була провальною з самого початку і до кінця навіть до того, як почалась! Здається, Ердоган очікував цього, тому потурбувався про зменшення кількості присутніх на зустрічі, тобто хотів провести її тет-а-тет між ним і Путіним. Цим він хотів звузити коло тих, хто дізнався про поразку, що і трапилось в дійсності. Таким чином, ця зустріч президентів не дала ніяких позитивних результатів. Ердоган повернувся до Туреччини похмурим. Навіть прес-конференція, яка за протоколом проходить після кожної зустрічі, так і не відбулась.

Інформаційне агентство «The New Arab» пише:

«Зустріч президента Росії Володимира Путіна і його турецького колеги Реджепа Тайіпа Ердогана завершилась в російському місті Сочі сьогодні, в середу, без проведення прес-конференції. Після тригодинної зустрічі обидві сторони не об’явили про результати своїх домовленостей, за винятком окремих дипломатичних заяв без якої-небудь інформації про зміст зустрічі. Коментуючи цю подію, політичний оглядач Дарвіш Халіфа в інтерв’ю газеті «Al-Araby Al-Jadeed» зазначив, що відсутність заяв про які-небудь результати зустрічі вказує на відсутність узгодженості між сторонами з причини деяких розбіжностей. Цим і пояснюється відсутність прес-конференції. Дарвіш Халіфа додав, що основною темою зустрічі є сирійське питання, а не ситуація навколо України чи Лівії, як це заявляють деякі» див. «The New Arab» за 30.09.2021

7 — Що стосується запланованої зустрічі Ердогана з Байденом, то агентство «Anadolu» повідомило про те, що «президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган проведе двобічну зустріч зі своїм американським колегою Джо Байденом під час саміту лідерів G-20, запланованого на кінець жовтня. За даними джерела, Ердоган зустрінеться зі своїм американським колегою Байденом в кулуарах саміту» (див. «Anadolu Agency» за 28.09.2021). По усій видимості, на зустрічі сторони обговорять подальші кроки після провальної зустрічі Ердогана з Путіним!

Передбачається, що якщо Америці вдасться схилити Росію на свій бік і виступити проти Китаю, то Америка перестане приділяти Ердогану яку-небудь увагу і залишить його один на один зі своїми поразками. Якщо Америка отримає гарантії того, що Росія віддалиться від Китаю, то ми побачимо, як Америка повернеться до своїх угод з Росією. Ці колоніальні наддержави не турбуються щодо поваги своїх агентів або тих, хто обертався в їх геополітичній орбіті, якщо того вимагають інтереси!

8 — Нинішню ситуацію можна стисло виразити наступними словами:

а) Америка готується вийти із Близького Сходу і довірити справи своїм агентам і тим, хто обертається в її геополітичній орбіті, щоб присвятити себе протидії з Китаєм, навіть якщо дана протидія більше схожа на холодну війну, аніж на гарячий конфлікт. Так нещодавно посольство Китаю в США закликало Америку, Британію і Австралію відійти від мислення холодної війни і ідеологічних упереджень. Така заява була зроблена після проголошення Вашингтоном про створення оборонного альянсу AUKUS. Про це повідомляє агентство «Reuters». «Вони повинні позбутись від свого менталітету часів «Холодної війни» і ідеологічних упереджень», — заявив виданню представник посольства Лю Пенъюй (див. Al Jazeera Net за 16.09.2021).

б) З падінням Османського Халіфату, який міг приборкувати Росію, вороги на Заході і Сході подихнули з полегшенням. Сьогодні Росія розуміє, що правителі Туреччини занадто слабкі, щоб рахуватись з ними, і тому не надає їм ніякого значення ані у врегулюванні міжнародних проблем, ані під час візиту голови Туреччини в Росію!

в) В усьому, що трапилось, є позитивний аспект, а саме — бажання і намір колоніальних держав вийти із мусульманських країн. Це сприятлива можливість для носіїв заклику та усіх, хто хоче слідувати істині. Це внушає радість від близькості звеличення Ісламу і його прихильників, а також від падіння невір’я і його прибічників. Всевишній Аллах говорить:

إِنَّ فِي ذَلِكَ لَذِكْرَى لِمَن كَانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى السَّمْعَ وَهُوَ شَهِيدٌ

«Воістину, в цьому міститься нагадування для тих, у кого є серце, хто прислухається і присутній при цьому» (50:37).

 

29 Сафара 1443 р.х.
06.10.2021 р.