Що стояло за несправністю, яка уразила «Facebook»?

Відповіді на питання
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Питання: У четвер 14 жовтня 2021 року в Америці пройшла міжнародна конференція по боротьбі з кіберзлочинністю за участю тридцяти країн. В списку запрошених не було ані Росії, ані Китаю.

Раніше, ввечері в понеділок 4 жовтня 2021 року, трапився збій роботи основної соцмережі «Facebook». Інші ресурси, такі як соцмережа «Instagram» і мессенджер «WhatsApp», які також належать «Facebook», припинили роботу разом з її основною соцмережею. Сотні мільйонів людей по усьому світу раптом не змогли скористатись ресурсами «Facebook» біля 6 годин. Наступного дня Конгрес США провів слухання по справі колишнього співробітника «Facebook» і так далі. Питання: що ж стоїть за цієї пригодою? Це технічна чи спровокована помилка? Що ж насправді трапилось? І чи є зв’язок того, що трапилось з тими технологічними компаніями, які підтримали Байдена на виборах проти Трампа?

Відповідь:

При розгляді безпрецедентної пригоди, яка потягла за собою шестигодинний збій в роботі мессенджера «WhatsApp», а також соціальних мереж «Facebook» і «Instagram», можна з’ясувати наступне:

1 — Цей найбільш масштабний збій з 2008 року, який позбавив 3,5 мільярди користувачів по усьому світу можливості користуватись послугами «Facebook», «WhatsApp», «Instagram» і«Messenger». Це супроводжувалось рекордним 15-відсотковим падінням акцій компанії: 5,7% випалю на долю акцій більшості технологічних компаній, а решта відсотків лягли на інші компанії в різній мірі. Втрати технологічних магнатів заполонили перші сторінки світових новин, як повідомляє газета «Al-Masry Al-Youm» за 05.10.2021.

Найбільший акціонер «Facebook» Цукерберг втратив біля $6 млрд. (а деякими оцінкам — $7 млрд.). Услід за ним слідує найбільший тримач акцій, засновник Інтернет-компанії Amazon.com і володар аерокосмічної компанії «Blue Origin» Джефф Безос, який поніс збитки $4,8 млрд. Потім ідуть Ларрі Пейдж і Сергій Брін, засновники «Google», які понесли збиток більше двох мільярдів доларів на двох. Далі слідує Стів Баллмер із компанії «Microsoft» зі збитком в $1,6 млрд., а також інші володарі високотехнологічних компаній. Очолює список десятків багатих людей, які понесли найбільші збитки, китайський підприємець, засновник і голова ради директорів телекомунікаційної компанії «Tencent» мільярдер Ма Хуатен; подальші дев’ять виявились американцями.

Очевидно, що збій роботи сервісів «Facebook» і його додатків «WhatsApp», «Messenger» і «Instagram» завдав серйозного удару по усьому американському технологічному сектору, не спричинивши ніякого істотного впливу на Китай. По усій видимості, Китай виявився єдиною країною, яка болюче пережила цей удар, тому що заборонила у себе всі сервіси «Facebook». Єгипетський веб-сайт новин і супутниковий телеканал «Sada El Balad» з посиланням на «RT» повідомив: «Увесь світ пережив удар цього збою, за винятком Китаю, який має власні незалежні ресурси соціальних мереж».

Якщо врахувати той факт, що американський технологічний сектор є одним із найбільших секторів економіки в Америці, з одного боку, а з іншого, був найбільшим спонсором виборчої кампанії Байдена, кандидата від демократичної партії і опонента Трампа, кандидата від республіканської партії, підтримуваного енергетичними ми секторами США, зокрема — нафтовим, то те, що трапилось, іще більше насторожує і примушує звернути увагу на політичні аспекти цього значного і серйозного збою роботи сервісів «Facebook» і, в меншій мірі, інших технологічних компаній.

2 — При доскональному вивченні того, що трапилось, ми знаходимо, що «Facebook» та інші велетенські американські технологічні компанії наразились на серйозну хакерські атаку, навіть якщо останні не понесли такі збитки, як сервіси «Facebook». Те, щ трапилось,є або кібератакою з боку тих, хто володіє відповідними електронними ресурсами, як, наприклад, Росія чи Китай, або банальною технічною помилкою з боку співробітників компанії, або внутрішньою операцією самої компанії, що представляє собою якийсь посил недругам компанії про те, що остання може завдати їм шкоди, відключивши послуги навіть на декілька годин, або помста, яка буда здійснена Трампом і його командою за те, що ці компанії стали причиною програшу Трампа і перемоги Байдена на останніх президентських виборах. Незважаючи на неясність даного питання, усе ж таки деякі повідомлення проливають світло на те, що трапилось, і його ймовірну причину:

Версія №1: Китай і Росія

Деяку стверджують про те, що за цією зовнішньою атакою стоять Росія і Китай. Агентство «DW» за 16.10.2021 повідомило про те, що «Вашингтон 13–14 жовтня проводив конференцію по боротьбі з хакерами-здирниками, в якій брало участь біля 30 країн. Серед іншого вони обговорили опір спробам здирництва і роль кріптовалют у відмиванні засобів, отримуваних кіберзлочинцями у якості викупу. Росію на конференцію не запросили». Ці програми-здирники щорічно завдають американським компаніям майже півмільярда доларів збитків. Хакери-здирники за допомогою кібератаки крадуть інформацію у цих компаній і вимагають в обмін на повернення вкрадених даних отримання викупу через зашифровані цифрові валюти — криптовалюти. Велика кількість цих кібератак припадає на долю Росії.

Відсутність же Росії на конференції по боротьбі з хакерами Білий дім пояснив «низкою причин» і заявив про встановлення окремого каналу зв’язку з Кремлем для обміну думками з питання електронної безпеки. Тим не менш, незважаючи на те, що США фактично звинуватили Росію у багатьох кібератаках за останні роки або навіть місяці, припущення про те, що Росія або Китай стоять за атакою на «Facebook», бачиться малоймовірним і виключається по декільком причинам:

а) «The New York Times» повідомила про те, що «Facebook» виключає версію кібератаки на «WhatsApp» і «Instagram» (див. «Al Arabiya» за 04.10.2021).

б) З іншого боку, Росія, яку звинувачували в кібератаках на американські інститути в кінці епохи Трампа, безперечно, сильно побоюється будь-яких актів піратства або атак з її боку у відношенні Америки, особливу в дану мить, коли це питання знаходиться в стадії обговорення між двома сторонами до і після саміту президентів двох країн, Байдена і Путіна, 6 жовтня 2021 року. Більше того, Америка вимагає від Росії боротись з діючими із Росії хакерами, які коять кіберзлочини проти американських інтересів. З іншого боку, президент США Байден дуже жорстко відгукнувся про кібератаки і попередив про «справжню війну», яка може стати результатом кібератаки однієї із крупних держав — Росії і Китаю. Про це американський президент розповів в ході візиту в Апарат директора Національної розвідки (Office of the Director of National Intelligence, ODNI), пише агентство «Reuters» (див. Sputnik за 28.07.2021).

в) Що стосується Китаю, то його хакерські здібності набагато уступають Росії. Компанія «Microsoft» заявила, що на Росію припадає лев’яча частка хакерських атак, фінансованих державою. Російські хакери стоять за 58% кібератак, які були виявлені компанією «Microsoft» за останній рік. Про це свідчать дані доповіді по кібербезпеці. Автори доповіді розглядали період з 1 липня 2020 по 30 червня 2021 року. На долю Китаю припадало менше 1 із 10 спроб злому за участю урядових хакерів, але при цьому в 44 % випадках такі атаки були успішними (див. «Al Arabiya» за 04.10.2021).

Отож, припущення про те, що за атакою на «Facebook» стояли Росія чи Китай, залишається слабким.

Версія №2: Технічна помилка з боку співробітників компанії

Деякі джерела стверджують про те, що збій трапився через банальну технічну помилку з боку співробітників компанії:

а) Декілька співробітників «Facebook», які побажали залишитись невідомими, раніше заявили «Reuters», що, а їх думку, відключення було викликано внутрішньою помилкою в тому, як Інтернет-трафік направлявся в його системи. В заяві «Facebook» вказано, що «це порушення мережевого трафіка вплинуло на те, як наші центри обробки даних взаємодіють один з одним,що призвело до зупинки наших послуг» (див. «Sada El Balad» за 05.10.2021).

б) Засновник «Facebook» Марк Цукерберг вибачився перед користувачами за збої в роботі «Facebook» і сервісів, які йому належать. Вранці у вівторок 5 жовтня компанія назвала причини,які викликали масштабний збій в роботі сервісів «Facebook», в тому числі «Instagram», «WhatsApp» і «Facebook Messenger». «Наші інженери встановили, що змінення в конфігурації основних роутерів, відповідаючих за координацію мережевого трафіка між нашими центрами даних,викликали неполадки, які порушили цю комунікацію», — про це повідомили в прес-службі компанії «Facebook» (див. «Al Mayadeen» за 05.10.2021).

Тим не менш, дана версія є малоймовірною і слабкою. Складно уявити, що те, що трапилось, сталось з причини банальної технічної помилки. І це пояснюється наступним чином:

а) Технічні помилки зазвичай робляться однією людиною, а не декількома людьми одночасно. Малоймовірно, що одна людина, незалежно від її технічної посади в компанії, зможе зруйнувати компанію розміром з «Facebook» та усі її сервіси «Messenger», «WhatsApp» і «Instagram», які мають свої окремі адміністрації. Тільки забезпеченням безпеки і справності в компанії займаються за допомогою Інтернету 20000 співробітників, не говорячи вже про решту інших. І тому складно, а точніше — неможливо, уявити, щоб один співробітник зміг відрізати цю велетенську компанію з її величезними сервісами від Інтернету!

б) Більше того, помилка, яка трапилась, була непростою, а точніше — найскладнішою, не говорячи вже про те, що вона призвела до повному блокуванню компанії та її ресурсів від Інтернету і величезному збитку у розмірі $50 млрд. від її ринкової вартості. «Домен «Facebook» (facebook.com) був виставлений на продаж на сайті Whois, який спеціалізується на подібних угодах. Проте пізніше інформація про продаж Facebook.com зникла», — про це повідомило агентство Al-Jazeera Net за 06.10.2021.

Журналіст «The New York Times» Шіра Френкель розповіла про розмову з співробітником «Facebook» — за його словами, «співробітники не можуть потрапити в датацентр для виправлення збою, тому що у них не спрацьовують електронній пропуски». «Facebook» відправила невелику команду в один із своїх центрів обробки даних в Каліфорнії, щоб спробувати вручну перезавантажити сервери з метою рішення проблеми», — про це написав 04.10.2021 на своїй сторінці в «Twitter» репортер газети «The New York Times» Майк Айзек (див. «Al-Masry Al-Youm» за 05.10.2021).

Версія №3: Навмисна помилка з боку самої компанії

Що стосується припущення того, що компанія навмисно влаштувала цей збій як якийсь посил тим, хто хоче завдати їй шкоду, то про це було сказано наступне:

а) Журналіст «The Independent» і експерт по кібербезпеці Брайан Кребс припустив, що несправність в «Facebook» трапилась через видалені записи DNS. По його інформації, раніше «Facebook» обновив записи протоколу BGP в DNS, що і викликало збій. BGP, Border Gateway Protocol — це протокол динамічної маршрутизації або карта, по якій дані потрапляють на сайт і без якої користувач не зможе потрапити на сайт. У якості ілюстрації на простому прикладі протокол BGP схожий на програму GPS, яку ми використовуємо в наших смартфонах, щоб дізнатись, як краще усього дістатись на машині чи пішки. Простою мовою, «Facebook» «забрав карту», яка повідомляє комп’ютерам, як знаходити її сайти і додатки.

б) Також було сказано, що збій роботи «Facebook» та її продукції прийшовся на руку «Facebook». Не варто виключати той факт, що інженери компанії могли на протязі вищезгаданого збою повністю стерти і видалити усі важливі питання,які були згадані колишнім співробітником «Facebook» Френсіс Хоган, яка повідомила про виток десятків тисяч сторінок внутрішніх документів. По усій видимості, компанія боялась наслідків минулого слухання в Сенаті США і свідчень колишнього співробітника про шкоду соціальних ресурсів «Facebook».

Отож, враховуючи усі ці чинники, дуже слабко уявляється версія навмисного внутрішнього саботажу з боку самої компанії:

а) Те, що трапилось, обернулось для компанії величезними фінансовими втратами. Як відомо, капіталістичні компанії зосереджують свою діяльність на набутті фінансової вигоди і комерційної репутації і переслідують виключно матеріальні цінності. Складно уявити, що подібного роду компанії будуть здійснювати самознищення, а точніше — саботаж, який завдасть їм величезні збитки і погану репутацію, за винятком випадку, коли це принесе більше фінансової вигоди, здатної компенсувати підрив репутації. У подіях, які трапились, немає нічого того, що вказувало б на це, а отож, версія навмисного внутрішнього саботажу з боку компанії або її співробітників являється малоймовірною.

б) Що стосується навмисного відключення роботи «Facebook» для видалення «усіх важливих питань, які були згадані колишнім співробітником «Facebook» Френсіс Хоган при витоку внутрішніх документів», то слухання свідчень колишнього співробітника «Facebook» в Сенаті США було заплановано до вищезгаданого відключення. Як відомо, слухання пройшло 5 жовтня 2021 року, тобто наступного дня після збою 4 жовтня 2021 року. Проте це не виключає того факту, що компанія очікувала витоку інформації від її колишнього співробітника, тим більше, що виступ даного співробітника в Конгресі був об’явлений заздалегідь.

Рішення відключення сервісу «Facebook» за день до виступу Френсіс Хоган у якості превентивного кроку можна припустити. Адже за день до відключення сервісів «Facebook» ця співробітниця вийшла на екран американського телеканалу «CBS» в знаменитій програмі «60 Minutes» і вилила свій гнів на «Facebook» і его директора, а через добу після відключення під час слухання в Сенаті США Френсіс Хоган іще лютіше атакувала «Facebook». У зв’язку з цим складно уявити, щоб компанія навмисно і свідомо пішла на таку помилку і понесла такі величезні втрати.

Версія №4: Помста Трампа і його команди

Що стосується того, що за збоєм роботи «Facebook» стоять Трамп і його команда у якості помсти за підтримуючу Байдена позицію компанії на останніх президентських виборах, то про це було сказано наступне:

а) Під час правління адміністрації Трампа деякі крупні американські технологічні компанії піддались нападкам з боку Трампа за просунення «фейкових» новин. Багато хто схвалювали перемогу демократів на президентських виборах в 2020 році. Технологічні компанії Кремнієвої долини були найбільшими спонсорами виборчої кампанії президента-демократа Байдена проти колишнього президента-республіканця Трампа, який користувався підтримкою енергетичного сектора, зокрема — нафтових компаній в Америці. Усе це вказує на політичний аспект цього масштабного збою,від якого постраждав «Facebook».

б) Коли Трамп почав торгову війну з Китаєм, між урядом і технологічними компаніями виникла велика проблема. Компанія «Apple» постраждала від введених адміністрацією митних зборів на деякі електронній споживацькі товари компанії, які виготовляються, збираються і імпортуються із Китаю. Голова «Apple» Тім Кук був вимушений постійно тримати зв’язок з Білими домом і навіть брати участь в декількох робочих групах адміністрації, щоб відстежувати збиток, який може завдати компанії «Apple» торгова політика Трампа.

в) Що стосується заяв колишнього співробітника «Facebook» Френсіс Хоган, яка підтримує Республіканську партію, то для розуміння їх реальності ми згадуємо наступні спостереження:

* Після свого звільнення із «Facebook» вона направила свій гнів і критику на адресу засновника компанії Цукерберга, тобто визначила для себе високу планку, а це вказує на те, що за нею стоять якісь сили. Хоган таємно скопіювала внутрішні документи компанії «Facebook» і анонімно передала виданню «Wall Street Journal».

Видання опублікувало проводиме компанією з 2019 року дослідження про присутність згубного впливу «Instagram» на молодих користувачів, зокрема — на підлітків (див. «Deutsche Welle» за 04.10.2021). загальновідомо, що дана газета дотримується консервативних поглядів і веде політичну лінію Республіканської партії. «The Wall Street Journal» — це не тільки економічна газета. Вони займає певні політичні позиції і дотримується консервативної орієнтації. Вона серйозно підтримує «Ізраїль», як це можна помітити в її рубриці «Думка газети», а також Республіканську партію, і має тісні відносини з неоконсерваторами» (див. «Al Jazeera» за 28.10.2007). Про це також можна прочитати в німецькій версії «Вікіпедії»: «The Wall Street Journal» дотримується консервативних поглядів і сприяє республіканцям».

* Іще одним свідченням, яке вказує на потенційний зв’язок цього питання з Республіканською партією, є той факт, що дана співробітниця працювала на посаді ведучого менеджера по боротьбі з дезінформацією громадян. Інакше кажучи, вона завідувала програмою, яка відповідає за блокування дезінформації та інших загроз безпеці американських виборів. Відомо, що питання президентських виборів у 2020 році виявилось вельми скандальним і напруженим між двома партіями. Враховуючи це, наївно вважати, що Республіканська партія і команда Трампа не підтримувала контакт з цим цінним співробітником для того, щоб викрити вороже ставлення «Facebook» до республіканців.

г) Виступаючи перед Конгресом 5 жовтня 2021 року, Френсіс Хоган заявила: «Facebook» віддає перевагу своєму прибутку, а не безпеці своїх користувачів. Марк Цукерберг (володар «Facebook») одноосібно контролює розробку алгоритмів і несе відповідальність за це ». За її словами, «70% співробітників «Facebook» вважають компанію небездоганною і упевнені в тому,що «Facebook» не вдасться самостійно виправити помилки в роботі з дітьми без втручання Конгресу» (див. «Erem News» за 06.10.2021).

Підбиваючи підсумки вищенаведеного, можна сказати, що, швидше за усе, за збоєм роботи «Facebook» і его сервісів, які трапились, а також за оголошення подібних елементів цієї компанії,зокрема — програм, пов’язаних з дітьми і дівчатками-підлітками, стоять Трамп і его команда. Скандал, який розгорівся навколо компанії «Facebook» привів її володаря Марка Цукерберга в крайнє замішання і посприяв формуванню негативної громадської думки проти компанії «Facebook» і підтримуваного нею президента-демократа, адже питання стосуються дітей і дівчаток-підлітків. Нинішній президент Байден так само може опинитись у незручному стані, якщо буде зберігати мовчання і не здійснить відповідних заходів у відношенні цієї компанії. Проте не варто очікувати, що ці заходи кардинально змінять роботу «Facebook», навпаки, вони будуть скеровані усього лише на заспокоєння громадської думки.

На завершення хочемо сказати, що ці люди одержимі непримиримою міжусобною ворожнечею. Ці капіталісти, які безчинствують, переслідують у своїх справах виключно матеріальну цінність особистої вигоди, навіть за рахунок завдання шкоди іншим, навіть якщо ці інші є братами або прихильниками їх ідеології. Всевишній Аллах говорить:

وَكَذَلِكَ نُوَلِّي بَعْضَ الظَّالِمِينَ بَعْضاً بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ

«Так Ми дозволяємо одним беззаконникам правити іншими за те, що вони набувають» (6:129),

كَمَنْ مَثَلُهُ فِي الظُّلُمَاتِ لَيْسَ بِخَارِجٍ مِنْهَا كَذَلِكَ زُيِّنَ لِلْكَافِرِينَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

«Подібний тому, хто знаходиться у темряві і не може вийти з неї? Так невіруючим уявляється чудовим те, що вони роблять» (6:122).

Сьогоднішні трагедія полягає в тому, що ці люди сьогодні управляють світом, гублячи його, а не впорядковуючи його, адже неможна дати те, чого у тебе немає.

Світ покращиться лише тими, хто любить Аллаха, а Він — їх, хто радіє стягу Праведного Халіфату, хто слідує непохитним цінностям «довольства Аллаха і Його Посланця ﷺ», хто бажає своїм братам того, чого бажає собі. Всевишній Аллах говорить:

أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلَا يَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

«Вони будуть смиренні перед віруючими і непохитні перед невіруючими, будуть битись на шляху Аллаха і не будуть боятись засуджування засуджуючих. Такою є милість Аллаха, які Він дарує,кому побажає. Аллах — Охоплюючий, Знаючий» (5:54).

 

17 Рабі уль-авваль 1443 р.х.
24.10.2021 р.