Ми вітаємо усіх вас, наші любі брати в усьому світі, у новій серії програми «Разом із благородним хадісом». І ми хочемо почати з найкращим привітанням – мир вам, милість і благословення Аллаха!
Приводиться в книзі «Фатху-ль-Барі шарх сахіх Бухарій» автором якої є Ібн Хаджар аль-Аскаляній, у главі «піст дітей» наступне:
Нам розповів Мусаддад від Башру ібн аль-Муфаддаль від Халіда ібн Закван від Аль-Рабі Бінт Муавваз Ібн Афра, що сказала: «Пророк (мир йому і благословення Аллаха) відправив людину у південь Ашура до поселень ансарів зі словами: «Хто не постився зранку, той хай поститься решту дню, а хто постився зранку, той хай продовжує поститися». Після цього ми постилися і веліли поститися нашим дітям. Ми робили їм іграшки з фарбованої шерсті і якщо хтось починав плакати, бажаючи поїсти,ми давали йому цю іграшку до розговіння».
Відомо, що в шаріаті умовою обов’язковості (перед шаріатом) повноліття (статева зрілість), таким чином, кожний хто досягає зрілості стає відповідальним, зобов’язаним, хто ж не досяг статевої зрілості, той є безвідповідальним перед шаріатом, тобто на ньому немає будь-яких зобов’язань. Тому, якщо шаріат наказує щось юнакові, який не досяг статевої зрілості або наказує опікуну юнака, щоб він штовхав юнака на виконання будь-якого вчинку, то це лише з точки зору виховання та вправи юнака.
І якщо винагороду за здійснений юнаком вчинок отримує його опікун, у тому числі і за піст, то опікун юнака, наказуючи та спонукаючи юнака поститися, не повинен доводити наказ та спонукання до примушення. Тому якщо дитина виконує накази та настанови - то це у благо, якщо ж не виконує, то ані опікун, ані дитина не несуть жодної відповідальності.
Коли починати вимагати від дитини поститися? Шаріат не уточнив певний вік, як зробив це відносно молитви. Також неможна проводити аналогію (кияс) у поклонінні, отже, не проводиться аналогія між постом та молитвою, тому вік у цьому питанні залишається необмеженим, він залежить від оцінки батьків, від здоров’я дитини і її фізичної можливості.
В основі, мусульмани повинні привчати своїх дітей виконувати деякі обов’язки, які вони повинні будуть виконувати, коли досягнуть зрілості, що допоможе їм добре виконувати ці справи.
Шановні брати, до наступних зустрічей з іншим хадісом Посланця Аллаха ﷺ, і ми залишаємо вас під опікою Аллаха. Ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятуху!
09 Рамадан 1435 р.х.
07.07.2014