Угамування спраги чистою водою ісламської економічної системи 2 ч.

Огляд книг
Інструменти
Друкарня

Пояснення книги «Економічна система в Ісламі»

Хвала Аллаху, який приписав людям закони праведності і застеріг їх від шляхів порочності. Мир і благословення кращому з праведних людей, який був відправлений всьому людству як милість і який старався на шляху Аллаха, ведучи справжній джихад, а також його сім'ї і благородним сподвижникам, які втілили в життя систему Ісламу в правлінні, економіці і в соціальній сфері. Ми просимо Всевишнього Аллаха долучити нас до них і воскресити разом з ними в день Воскресіння, коли всі люди постануть перед Господом світів.

Шановні мусульмани!

Ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракатух!

Ми продовжуємо серію зустрічей з вивчення і пояснення книги «Економічна система в Ісламі». На нашій другій зустрічі ми розглянемо аяти Священного Корану, якими вчений шейх Такиюддін Набхані почав книгу «Економічна система в Ісламі», а саме:

وَٱبۡتَغِ فِيمَآ ءَاتَىٰكَ ٱللَّهُ ٱلدَّارَ ٱلۡأٓخِرَةَۖ وَلَا تَنسَ نَصِيبَكَ مِنَ ٱلدُّنۡيَاۖ وَأَحۡسِن كَمَآ أَحۡسَنَ ٱللَّهُ إِلَيۡكَۖ وَلَا تَبۡغِ ٱلۡفَسَادَ فِي ٱلۡأَرۡضِۖ إِنَّ ٱللَّهَ لَا يُحِبُّ ٱلۡمُفۡسِدِينَ ٧٧

«А за допомогою того, що Аллах дарував тобі, прагни до Останньої обителі, але не забувай про свою частку в цьому світі! Твори добро, подібно до того, як Аллах створив добро для тебе, і не прагни розповсюджувати нечестя на землі, адже Аллах не любить поширювачів нечестя»(28:77).

Який прекрасний цей видатний учений і як чудово Аллах допоміг йому при виборі цього священного аята для початку своєї книги «Економічна система в Ісламі». Можливо, хтось запитає: «Який зв'язок цього аята з економічною системою?».

Відповідаючи на це питання, за допомогою Аллаха, говоримо: «Цей священний аят - сімдесят сьомий аят сури «Аль-К'асас» - слугує зверненням Всевишнього Аллаха до Свого Посланника Мухаммада ﷺ, як до пророка, так і до правителя. Як відомо, звернення Аллаха до Свого Пророка - це звернення до всієї його Умми з моменту початку його пророцтва і до самого Судного дня. Це - звернення до кожного, хто вірує в нього в усі часи. Це - звернення до всіх мусульман, незалежно від відмінності в кольорі шкіри, мови, національної приналежності і соціального статусу, будь вони правителями або звичайними підданими».

На підставі даного визначення і цього розуміння можна сказати, що в священному аяті наводяться три слова, які охоплюють економіку всього світу з моменту створення буття і до кінця Світу. Адже економіка - це управління справами майна, а майно - це все, чим можна скористатися за гроші. І все майно належить Аллаху. Він - Той, хто дає і Дарує. Він - Творець і наділяє життєвим наділом. Він - Єдиний Повелитель і Законодавець, який має право і може справедливо роз'яснити шляхи придбання та витрачання майна. Що це за три слова, які приводяться в аяті? Безумовно, це слова Милостивого Аллаха: «…за допомогою того, що Аллах дарував тобі». І як може бути інакше, адже Аллах – Він Творець всього існуючого, Володар всього світу, Той Хто Дарує блага цього світу. Істину говорить Аллах у своїх словах:

وَمَا بِكُم مِّن نِّعۡمَةٖ فَمِنَ ٱللَّهِۖ ثُمَّ إِذَا مَسَّكُمُ ٱلضُّرُّ فَإِلَيۡهِ تَجۡ‍َٔرُونَ ٥٣

«Всі блага, які ви маєте, – від Аллаха» (16:53).

Якщо ми спробували б витлумачити слова: «...за допомогою всього того, що Аллах дарував тобі», - то знадобилися б томи, бо частка «ما» («всього того, що"), як кажуть філологи арабської мови, є сполучним займенником і загальним виразом, що охоплює все, що Аллах підкорив людині, і всі блага, які Він дарував йому.

У найкращому вигляді втілив ці слова Всевишнього Аллаха «А за допомогою всього того, що Аллах дарував тобі, прагни до Останньої обителі» в життя після Посланника Аллаха ﷺ Абу Бакр ас-Сиддик (р.а.). Аллах наділив його розсудливістю, великим терпінням і міцним здоров'ям. Аллах дарував йому прекрасних синів і дочок. Його синами були Абдуллах, Абдуррахман і Мухаммад, а його дочками були такі видатні ісламські особистості, як Асма і Аїша. Аллах дав йому таку торгівлю, яка принесла йому велике багатство. Також Аллах дав йому велике благодатне стадо овець, яких пас відомий пастух на ім'я Амір ібн Фухайра. Також у нього працював прекрасний провідник і слідопит за ім’ям Абдуллах ібн Урайкид.

Всі згадані нами дарунки, які Всевишній Аллах дарував Абу Бакр, підпадають під значення частки «ما» і слів Всевишнього: «... за допомогою всього того, що Аллах дарував тобі». Що зробив Абу Бакр з усім тим, що дарував йому Всевишній Аллах? Він використовував все це на благо ісламського заклику в найнебезпечніші часи і в найважчі ситуації. А саме - в день переселення (Хіджри) з благословенної Мекки в Променисту Медину - першу столицю Ісламської Держави, основи якої заклав сам Посланник Аллаха ﷺ. Так що він зробив заради цього? Він підніс все своє багатство Посланника Аллаха ﷺ. І коли останній (Пророк) запитав його: «Що ти залишив свїй сім'ї, о Абу Бакр?», - Він відповів: «Я залишив їм Аллаха і Його Посланника!». Він купив два верхових верблюда, одного - для Посланника Аллаха ﷺ, а іншого - для себе, щоб вони з легкістю могли переміщатися на своєму шляху з Мекки до Медіни. Він доручив своєму синові Абдуллаху приносити новини Мекки в печеру, тобто інформувати батька, який разом з Посланником Аллаха ﷺ переховувався в цій печері. Він доручив своїй дочці Асмі приносити їжу в печеру йому і Посланцю Аллаха ﷺ. Він доручив своєму працівникові, провіднику Абдуллаху ібн Урайкиту, показати їм шлях. Крім цього, він доручив своєму пастухові Аміру ібн Фухайрі стерти стадом овець їх сліди, щоб ввести в оману язичників, які шукали їх.

Абу Бакр (р.а.) жертвував собою заради Посланника Аллаха ﷺ. Він піддавав себе небезпекам, щоб захистити Посланника Аллаха ﷺ. Ми бачимо, як він перший заходив до печери перед Посланником Аллаха ﷺ, щоб у разі наявності там небезпек прийняти їх на себе, щоб Посланник Аллаха ﷺ залишався цілим і неушкодженим. Через сильне переживання за нього Абу Бакр йшов то праворуч від нього, то зліва, то спереду нього, то ззаду. І коли Посланник Аллаха ﷺ запитав його про те, навіщо він так робить, він відповів: «О Посланник Аллаха! Якщо я помру, то я - звичайна людина, а якщо ти загинеш, то помре вся Умма!». І це - не всі пожертви Абу Бакра. Згадайте, як він викупив Біляла аль-Хабаши - першого муедзіна - у його господаря Умайї ібн Халяфа за сорок золотих іркийя, а потім відпустив його на свободу заради Аллаха. І тоді мусульмани почали говорити: «Абу Бакр - наш пан, адже він дарував свободу нашому пану».

Абу Бакр дав прекрасний, наочний приклад пожертви заради Аллаха! І як може бути інакше, адже він був учнем пророчої школи під чуйним керівництвом кращого вчителя, яким був сам Пророк Мухаммад ﷺ! Тільки завдяки таким видатним мужам Ісламська Умма зможе прийти до розвитку. Тільки завдяки таким ісламським особистостям вона зможе зійти на вершини слави і стати лідером всіх народів! Тільки завдяки таким чоловікам можна побудувати славне і благополучне життя. Тільки завдяки таким щирим синам Ісламської Умми можна здобути перемогу над нашими ворогами! Невже наші жінки більше не можуть народити таких синів, як Абу Бакр ас-Сиддик?!

Звичайно, ні і ще тисячі ні. Ісламська Умма, з милості Аллаха, - благородна і щедра. Вона така, як описав її Аллах - найкраща громада, виведена для людей, - поки закликає до схвалюваного і забороняє засуджуване. Вона - немов дощ: не знаєш, де благо - на початку дощу, або в кінці. Посланник Аллаха ﷺ казав: «Благо в мені і в моїй Уммі перебуватиме завжди, до Дня Воскресіння». І ми бачимо, як сьогодні Ісламська Умма у всіх околицях світу почала прокидатися від своєї сплячки, прокидатися від своєї помилки і усвідомлювати своє призначення (мету), струшуючи з себе пил приниження. Вона ламає перешкоди страху перед деспотичними правителями, повстає проти них і вимагає забиратися геть, жертвуючи найдорожчим - душами і кров'ю - на шляху Аллаха! Аллах, зроби нас славними завдяки Ісламу і зроби славним Іслам за допомогою нас! Адже Ти над кожною річчю могутній! О Аллах! Даруй Ісламській Уммі міць і велич, епоху перемог і нових відкриттів! О Аллах! Нагороди Своєю підтримкою і захистом усіх тих, хто прагне і докладає зусилля над тим, щоб наблизити дні перемоги Ісламу!

Шановні мусульмани!

Обмежимося цим обсягом інформації у нашій першій зустрічі. До наступних зустрічей, іншааллах. Нехай береже вас Аллах від усіх негараздів і недуг. Просимо Всевишнього обдарувати нас славою завдяки Ісламу і піднести Іслам за допомогою нас. Просимо Його удостоїти нас Своєю допомогою і порадувати всіх віруючих встановленням праведного Халіфату у найскоріший час. Просимо Його зробити нас борцями, свідками і мучениками (шахідами) цього Праведного Держави. Воістину, Він - Покровитель і Всемогутній.

Дякуємо вам за увагу. Ассаляму алейкум ва рахматуллахі ва баракятух.


Устаз Мухаммад Ахмад ан-Надій
04.12.2014
12 сафар 1436