Рішення основної проблеми людини 35 ч.

Світогляд
Друкарня

Звідки з’явилась людина?

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلَالَةٍ مِّن طِينٍ

«Воістину, Ми створили людину із есенції глини» (23:12).

Що на нього очікує?

ثُمَّ إِنَّكُمْ بَعْدَ ذَلِكَ لَمَيِّتُونَ* ثُمَّ إِنَّكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ تُبْعَثُونَ

«Після цього ви неодмінно помрете. А потім, у День воскресіння, ви неодмінно будете воскрешенні» (23:15, 16).

Для чого вона була створена?

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ

«Я створив джинів та людей лише для того, щоб вони поклонялись Мені» (51:56).

Який результат усього цього?

فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُم مِّنِّي هُدًى فَمَنِ اتَّبَعَ هُدَايَ فَلَا يَضِلُّ وَلَا يَشْقَى * وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكاً

«Якщо ж до вас явиться від Мене вірне керівництво, то всілякий, хто послідує Моєму вірному керівництву, не виявиться заблудшим та нещасним. А хто відвернеться від Мого Нагадування, на того чекає тяжке життя» (20:123–124).

Звідки з’явилась людина? Що на неї очікує? Для чого вона була створена? надання повної думки про людину, життя та Всесвіт буде рішенням цієї основної проблеми людини. Коли ж знайде своє рішення основна проблема, тоді вирішиться і решта інших.

Основні та другорядні проблеми людини

Частина 35

П’ятнадцяте: потомство

Всевишній Аллах наділив милістю Своїх рабів, створивши із них самих дружин для них і дарував від них дітей та онуків. Всевишній Аллах сказав:

وَاللّهُ جَعَلَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا وَجَعَلَ لَكُم مِّنْ أَزْوَاجِكُم بَنِينَ وَحَفَدَةً وَرَزَقَكُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ أَفَبِالْبَاطِلِ يُؤْمِنُونَ وَبِنِعْمَتِ اللّهِ هُمْ يَكْفُرُونَ

«Аллах зробив для вас дружин із вас самих, дарував вам від них дітей, онуків та наділив вас благами. Невже вони вірять у брехню і не вірять у милість Аллаха?» (16:72).

Аллах вклав у природу кожної людини те, що зберігає людський рід. Завдяки мудрості Аллаха людство існує з часів Адама (а.с.) і до наших днів, і так буде тривати доки Всевишній Аллах не унаслідує цю землю і усе, що на ній.

Шайтан постійно наущає людині, щоб та ослухалась Аллаха і залишила осторонь ниспослані Аллахом через Своїх посланців правильні погляди. Серед людей були такі, хто заживо закопував доньок,віддаючи перевагу перед ними синам. Люди, перебуваючи під впливом капіталістичної системи, не бажають мати дітей, а деякі обмежились одним або двома, щоб вистачило сил виховати, навчити її та забезпечити їм високий рівень життя. Нібито вони створили своїх дітей самі і наділяють їх прожитком! Ми бачимо, що у таких людей у більшості випадків прояви інстинкту самозбереження переважають над проявами інстинкту продовження роду. У зв’язку з цим такого типу люди не дозволяють кому-небудь віднімати частину їх життя, часу та земних насолод. Серед людей є такі, хто заради своїх дітей залишає свою релігію і коїть заборонене, віддаючи їм перевагу перед Аллахом, Його Посланцем ﷺ та джихадом на Його шляху.

Багато людей помиляються, говорячи: «Ми бажаємо забезпеченого та хорошого життя для наших дітей», «Можна справитись з потребами одно або двох дітей, забезпечити їх гідним життям, але якщо їх буде більше, то на усіх не розірвешся, і дати їм забезпечене життя буде вкрай складно». Вони говорять подібне, вважаючи, що самі наділяють дітей прожитком. Вони планують розподіл засобів та прибутків, беручи у розрахунок малу кількість дітей, вважаючи, що це збільшить долю кожного із них. Вони не підозрюють, що насправді Аллах наділяє кожну дитину, скільки б їх не було. Адже тільки Аллах наділяє прожитком кожне Своє творіння, проте шайтан прикрасив їм оманливі уявлення та обманув їх своїми наущеннями.

Збереження людського роду закладено у природі людини. Це — один із її інстинктів, що має багато проявів, при неправильному вдоволенні якого людина може відчувати страждання. Звідси люди у більшості випадків страждають через погляди, які є продуктом людського розуму, про що ми вже говорили вище.

Перше, про що говорить ісламська акида, це те, що Аллах по Своїй волі обдарував одних людей потомством жіночої статі, а інших — чоловічої або в одній родині дав і хлопчиків та дівчаток, а деяких інших зробив безплідними, тому що Аллах — Володар небес та землі і усього, що між ними. Всевишній Аллах сказав:

لِلَّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَخْلُقُ مَا يَشَاء يَهَبُ لِمَنْ يَشَاء إِنَاثًا وَيَهَبُ لِمَن يَشَاء الذُّكُورَ ، أَوْ يُزَوِّجُهُمْ ذُكْرَانًا وَإِنَاثًا وَيَجْعَلُ مَن يَشَاء عَقِيمًا إِنَّهُ عَلِيمٌ قَدِيرٌ

«Аллаху належить влада над небесами та землею. Він творить, що забажає. Він обдаровує, кого забажає, потомством жіночої статі, а кого забажає — чоловічої. Або ж Він об’єднує потомство чоловічої та жіночої статі, а того, кого забажає, Він робить безплідним. Воістину, Він — Знаючий, Всемогутній» (42:49,50).

Діти — це милість Аллаха, людина потребує їх, оскільки вони допомагають їй у старості. Аллах дав нам таку можливість, за що ми повинні бути безмірно вдячними Йому. Всевишній Аллах сказав:

زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاء وَالْبَنِينَ

«Прикрашена для людей любов до вдоволень. які приносять жінки та сини» (3:14).

Всевишній Аллах повідомив нам, багатство та сини — прикраса цього життя:

الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا

«Багатство та сини — прикраса мирського життя, проте нетлінні благодіяння кращі по винагороді перед твоїм Господом, і на них краще сподіватись» (18:36).

Тому праведні діяння краще, аніж багатство та діти у цьому світі, тому що у Судний день лише вони принесуть користь.

Діти можуть допомогти своїм батькам тільки у цьому житті, але батьки можуть іще і отримати від них користь у Судний день, виховавши їх гідним та правильним чином, і під час дуа дітей за своїх покійних батьків. У Судний день усі зв’язки між людьми обірвуться, і тоді дитина не принесе користі своїм батькам, а батьки не допоможуть своїм дітям. Всевишній Аллах сказав:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمْ وَاخْشَوْا يَوْمًا لَّا يَجْزِي وَالِدٌ عَن وَلَدِهِ وَلَا مَوْلُودٌ هُوَ جَازٍ عَن وَالِدِهِ شَيْئًا إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ

«О люди! Бійтесь вашого Господа і страшіться того дня, коли батьки ніяк не захистять своєї дитини, а дитина — своїх батьків. Обіцянка Аллаха істинна, і нехай не спокушає вас мирське життя, і нехай спокусник (диявол) не спокушає вас відносно Аллаха» (31:33).

У Судний день кожна людина буде втікати від своїх близьких. Всевишній Аллах сказав:

يَوْمَ يَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخِيهِ ، وَأُمِّهِ وَأَبِيهِ، وَصَاحِبَتِهِ وَبَنِيهِ، لِكُلِّ امْرِئٍ مِّنْهُمْ يَوْمَئِذٍ شَأْنٌ يُغْنِيهِ

«У той день, коли буде втікати людина від свого от свого брата, і матері, і батька, і дружини, і дітей. У кожної людини з них у той ден буде турбота, яка займе його» (80:34–37).

Ніхто нічим не зможе допомогти у Судний день іншому, якщо тільки встигши принести йому користь до цього. У свою чергу, грішники побажають відкупитись від Вогню своїми дітьми:

يَوَدُّ الْمُجْرِمُ لَوْ يَفْتَدِي مِنْ عَذَابِ يَوْمِئِذٍ بِبَنِيهِ

«Грішник побажає відкупитись від мук того дня своїми синами» (70:11).

Успіху набуде лише той, хто предстане перед своїм Господом з чистим серцем, увірувавши в Аллаха та роблячи праведні справи. Всевишній Аллах сказав:

يَوْمَ لَا يَنفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ ، إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ

«У той день, коли ані багатство, ані син не принесуть користі нікому, окрім тих, які предстануть перед Аллахом з непорочним серцем» (26:88,89).

Спеціально для радіо Центрального інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір
Абу Мухаммад (Халіфа Мухаммад), Йорданія
4 Джумада ас-сані 1438р.х.
03.03.2017 р.

Головне меню