Як Іслам вирішує питання з бідністю? (Частина перша)

Газета «Ар-Рая»
Друкарня

Якщо ви відкриєте Коран та станете шукати суру відносно економічної системи в Ісламі – ви нічого не знайдете. Також і Пророк Мухаммад ﷺ не робив певних пояснень, промов або громадських заяві, які б включали у себе те, що ми могли б назвати основою економічної структури. Існують лише тексти серед величезної кількості аятів та хадісів, які несуть в собі посилання на економічні та фінансові питання протягом двадцяти трьох років пророцтва.

Часто густо наводиться вказівка на економічне питання, пов’язане з яким-небудь інцидентом, який вимагає виведення якогось правила або шаріатського хукму. Наприклад, шаріатський хукм щодо права власності на землю хараджій, взяту силою при Хайбарі. Таким чином, загальна картина економічної системи витікає із аятів Корану та висловів Посланця Аллаха ﷺ, а також із хукмів, прийнятих е певних випадках. Існують чотири головних правила, які є основою економічної системи в Ісламі.

1) Розуміння теми ризку та ролі цієї теми в ісламські економіці

Для повноцінного формування ісламської економічної системи необхідно правильне розуміння ризку. Варто знати відповіді на питання: що таке ризк1? Хто такий ар-Раззак2? Згідно Ісламу ризк приходить від Всемогутнього Аллаха, і Він – Єдиний, Хто визначає кількість багатства, яку людина може придбати протягом усього свого життя . Людина може прагнути до придбання ризку, але отримає вона стільки, скільки предписав їй Аллах, не менше і не більше. Також людині не відомий розмір ризку, предписаний їй Аллахом. Людина трудиться, щоб отримати заробіток, і коли вона отримує його, то він повинен розуміти та вірити, що цим заробітком наділив його ніхто інший , як Аллах. Необхідно, щоб це розуміння утвердилось у свідомості мусульман по декільком причинам:

По-перше, Іслам бажає, щоб люди жили у суспільстві, де домінує поняття смирення у ту мить, коли вони стають багатими. Усвідомлення того, що ризк дається Всевишнім Аллахом, не залишає місця таким почуттям, як пиха та егоїзм.

По-друге, Іслам будує щедре суспільство, що необхідно для побудови взаємостосунків з бідняками.

По-третє, може з’явитись потреба у тому, щоб мусульмани могли витрачати більше того, що від них вимагається згідно до законів держави.

По-четверте, Ісламська Держава стикнеться з рядом війн, і це означає, що фінансова підтримка від заможних громадян буде неминучою.

У Корані є аяти, які вказують на те, що ризк виходить лише від Аллаха:

اللَّهُ الَّذِي خَلَقَكُمْ ثُمَّ رَزَقَكُمْ ثُمَّ يُمِيتُكُمْ ثُمَّ يُحْيِيكُمْ

«Аллах – Той, хто створив вас, а потім обдарував прожитком. Потім Він умертвить вас, а потім оживить» (30:40),

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَيْرُ اللَّهِ يَرْزُقُكُم مِّنَ السَّمَاء وَالأَرْضِ لا إِلَهَ إِلاَّ هُو

«О люди! Пам’ятайте про милість Аллаха по відношенню до вас. Чи е поруч з Аллахом інший творець, який би давав би вам прожиток з неба та землі? Нема божества, окрім Нього!» (35:3)

Відповідно, віра мусульманина у те, що ризк, який набувається людиною протягом життя, дається лише Аллахом і непідвладний людині – є основою ісламської акъиди. А тому, коли від мусульманина потребується витрачати із його майна по повелінню Аллаха, він підкоряється наказу без будь-яких вагань. У Корані пояснюється, що невірні відмовились годувати бідних через відсутність правильного розуміння ризка:

وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ أَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقَكُمُ اللَّهُ قَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِلَّذِينَ آمَنُوا أَنُطْعِمُ مَنْ لَوْ يَشَاءُ اللَّهُ أَطْعَمَهُ إِنْ أَنْتُمْ إِلَّا فِي ضَلَالٍ مُبِينٍ

«Коли їм говорять: «Витрачайте із того, чим вас наділив Аллах», – невіруючі говорять віруючим: «Невже ми будемо годувати того, кого нагодував би Аллах, якщо б побажав? Воістину, ви лише знаходитесь в очевидній омані»» (36:47)

Таким чином, ісламське розуміння ризка мотивує мусульманина витрачати згідно з наказами Аллаха і закладає основу височайших цінностей економічної та фінансової систем Ісламу. Без цих височайших та непохитних цінностей економічна система неминуче буде зазнавати поразки, якою б вона не була розвиненою. Яскравим прикладом для нас слугує капіталістична система, де відсутнє визнання цінностей та ідеалів і колапс якої неминучий.

До того ж Коран ствердив серед мусульман піднесені цінності, які будуть підтримувати економічну систему, а також розкрив порочність системи, в якій жило суспільство Мекки. Порочність економічної системи у Мецці розкривається у сурі «Аль-Фаджр»:

كَلَّا بَلْ لَا تُكْرِمُونَ الْيَتِيمَ* وَلَا تَحَاضُّونَ عَلَى طَعَامِ الْمِسْكِينِ* وَتَأْكُلُونَ التُّرَاثَ أَكْلًا لَمًّا* وَتُحِبُّونَ الْمَالَ حُبًّا جَمًّا

«Зовсім ні! Ви самі не вшановуєте сироту, не спонукаєте один одного годувати бідняка, жадібно пожираєте спадщину та пристрасно любите багатство» (89:17–20)

Це означає, що Іслам прагне побудувати суспільство та систему с високою мораллю, де не буде місця жадібності, байдужості до бідних та сиріт та накопиченню багатств через любов накопичення капіталу.

Іслам з самого початку заклав основу економічної системи, заборонивши відсотки із позик (лихварство). До ниспослання шаріатського рішення про заборону лихварства у Корані був сильний акцент на те, що лихварство неприйнятно для збільшення багатства і що лихварство приводить до збільшення багатства людей за рахунок майна інших людей. Лихварство, по своїй суті, приводить до росту капіталу без відповідного росту виробництва. Коран засудив лихварські стосунки та похвалив благодійність та допомогу тим, хто її потребує :

أَوَلَمْ يَرَوْا أَنَّ اللَّهَ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشَاءُ وَيَقْدِرُ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآَيَاتٍ لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ * فَآَتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ ذَلِكَ خَيْرٌ لِلَّذِينَ يُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ * وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ رِبًا لِيَرْبُوَاْ فِي أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا يَرْبُواْ عِنْدَ اللَّهِ وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ زَكَاةٍ تُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ

«Хіба вони не бачать, що Аллах збільшує або обмежує уділ, кому побажає ? Воістину, у цьому – знамення для людей віруючих. Віддавай родичу те, що йому покладається по праву, а також бідняку та подорожньому. Це краще для тих, хто прагне до Ліку Аллаха. Саме вони є тим, хто набув успіху. Дари, які ви преподносите, щоб примножити їх за рахунок чужого багатства, не примножаться у Аллаха. Примножений для вас буде закят, який ви роздаєте, прагнучі до Ліку Аллаха» (30:37–39)

В обмін на лихварство Всевишній Аллах обіцяв збільшення благ тому, хто дає чудову позику, щоб надати допомогу та підтримку іншим:

مَنْ ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللهَ قَرْضاً حَسَناً فَيُضَاعِفَهُ لَهُ وَلَهُ أَجْرٌ كَرِيمٌ

«Якщо хто позичить Аллаху чудову позику, то Аллах збільшить його для нього. Йому уготована щедра нагорода» (57:11)

2) Рясність ресурсів

На відміну від поняття «обмеженості ресурсів», яке пропагується капіталістичною ідеологією, Іслам акцентує увагу на «рясності ресурсів». У Корані неодноразово підкреслюється те, що Аллах с створив рясність ресурсів, а також вклав у них користь для людства . Коран вказує, що основні ресурси у світі не є рідкістю і що Аллах створив їх у достатній кількості та обсязі (і навіть більше цього), щоб вдовольнились потреби усього людства. Також Книга Аллаха нагадує, що ці ресурси надані нам Всевишнім Аллахом у якості ризка у благо та користування людством:

وَالأَنْعَامَ خَلَقَهَا لَكُمْ فِيهَا دِفْءٌ وَمَنَافِعُ وَمِنْهَا تَأْكُلُونَ * وَلَكُمْ فِيهَا جَمَالٌ حِينَ تُرِيحُونَ وَحِينَ تَسْرَحُونَ * وَتَحْمِلُ أَثْقَالَكُمْ إِلَى بَلَدٍ لَّمْ تَكُونُواْ بَالِغِيهِ إِلاَّ بِشِقِّ الأَنفُسِ إِنَّ رَبَّكُمْ لَرَؤُوفٌ رَّحِيمٌ * وَالْخَيْلَ وَالْبِغَالَ وَالْحَمِيرَ لِتَرْكَبُوهَا وَزِينَةً وَيَخْلُقُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ

«Він також створив худобу, яка приносить вам тепло та користь. Ви також вживаєте її у їжу. Вони прикрашають вас, коли при приганяєте їх назад вечорами та виводите на пасовисько вранці. Вони перевозять ваші вантажі у краї, досягти яких ви могли б лише ціною великих зусиль. Воістину, Господь ваш – Жалісливий, Милосердний. Він створив коней, мулів та віслюків, щоб ви їздили на них верхи і для прикрашання. Він творить також те, про що ви не знаєте» (16:5–8)

У тому ж контексті Коран згадує про рясність ресурсів у морях, океанах та річках, створених Аллахом. Ці ресурси включають у себе рибу, коштовне каміння та здатність людини пересуватись по воді та на парусних судах:

وَهُوَ الَّذِي سَخَّرَ الْبَحْرَ لِتَأْكُلُواْ مِنْهُ لَحْمًا طَرِيًّا وَتَسْتَخْرِجُواْ مِنْهُ حِلْيَةً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْكَ مَوَاخِرَ فِيهِ وَلِتَبْتَغُواْ مِن فَضْلِهِ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

«Він – Той, Хто підкорив море, щоб ви вкушали із нього свіже м’ясо і здобували у ньому прикраси, які виносите. Ти бачиш кораблі, які борознять його для того, щоб ви могли знайти Його милість, – може бути, ви будете вдячними» (16:14)

У зв’язку з тим, що ці або інші ресурси у жодному випадку не зменшяться або не вичерпаються, Аллах говорить:
وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَةَ اللَّهِ لاَ تُحْصُوهَا إِنَّ اللَّهَ لَغَفُورٌ رَّحِيمٌ

«Якщо ви станете рахувати милості Аллаха, то не зможете перелічити їх! Воістину, Аллах – Прощаючий, Милосердний» (16:18)

Газета «Ар-Рая»
Автор: Мухаммад Малькаві
1 Шавваль 1437
6.07.2016

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая