Зустріч у верхах голів США та Китаю. Обмін посланнями «між строк»

Газета «Ар-Рая»
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ракети та торгівля стали найбільш гарячими темами у переговорах лідерів двох держав — США та Китаю — Дональда Трампа та Сі Цзіньпіна, що відбулись у Флориді 6–7 квітня, до яких було багато гучних заяв на адресу один одного і після яких світ зачаївся в очікуванні того, що ж буде далі.

До свого обрання, три роки назад, Трамп називав Китай «головним ворогом Америки»; «Війна на президентському строку (при Трампі)» або «війна почнеться сьогодні» — це не просто гасла, вони стають частиною реальності», — говорили у Центральній військовій комісії КНР.

Слідом китайські військові «просочили» у ЗМІ фотографії своїх міжконтинентальних балістичних ракет Dongfeng-41 (DF-41), розташованих у провінції Хейлунцзян на кордоні з Російською Федерацією. Як повідомило агентство «Супутник», 24 січня прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що «які-небудь дії у плані розвитку озброєних сил Китаю ми не сприймаємо як загрозу для країни». Тут виникає питання: якщо не Росії, то кому ж тоді сприймати це як загрозу?

Трамп жорстко розкритикував Китай у заниженні курсу національної валюти «з метою утопити Америку у дешевих китайських товарах» та пригрозив відмовитись від політики «єдиного Китаю», а також встановити відносини з Тайванем (який відстоює свою незалежність від Пекіну). Усі ці погрози викликали напруження у регіоні Південно-Китайського моря. Поруч із цим, голова держдепартаменту США Рекс Тіллерсон, вступаючи на свою посаду, заявив, що США варто «послати Китаю чіткий сигнал про те, що, по-перше, створення без усілякого права штучних островів (в акваторії Південно-Китайського моря) повинно припинитись і, по-друге, доступ до цих островів буде заборонений».

У відповідь на випробування балістичних ракет з боку Північної Кореї США приступили до розташування у Південній Кореї новішої протиракетної системи THAAD, що викликало гнівну реакцію Пекіну, який відреагував введенням санкцій проти південнокорейських підприємств. Тіллерсон у ході свого візиту до Китаю, що відбувся у березні, розкритикував дані дії КНР та закликав Китай не реагувати на розташування у Південній Кореї американської протиракетної системи. «Заходи економічної помсти у відношенні Республіки Корея недоречні та викликають жалкування . Ми закликаємо Китай утриматися від таких дій», — заявив Тіллерсон. Трамп же розкритикував ракетні випробування з погрозами. «Я точно знаю, що відбувається між Китаєм та Північною Кореєю та рештою інших», — сказав він, а також продовжив тиснути на Пекін, попередивши,що якщо Китай не захоче співпрацювати у Північній Кореї, «Сполучені Штати готові піти на це наодинці». «Китай або вирішить допомогти нам з Північною Кореєю, або ні», — заявив він напередодні зустрічі з китайським лідером. Знов же, напередодні саміту ситуація ще більше загострилась черговими ракетними випробуваннями КНДР.

Тим не менш, саміт завершився обміном заяв про дружбу та взаєморозуміння. У тому числі, сторони говорили про спільні інтереси, як охарактеризував їх міністр фінансів США Стівен Мнучін, вказавши, що «нам треба перейти [до роботи] над більш збалансованим торговим оточенням». Поруч із цим, виконуючий обов’язки президента Південної Кореї прем’єр-міністр Хван Гё Ан повідомив про те, що наступного дня після зустрічі лідерів США та Китаю він провів телефонну розмову з Дональдом Трампом. «(Трамп розповів) що були проведені детальні переговори про серйозні ядерні проблеми Північної Кореї та про те, як реагувати на них. Він (Трамп) виклав Китаю позицію Вашингтона по розташуванню протиракетної системи THAAD у Південній Кореї», — говориться у повідомленні канцелярії південнокорейського лідера. Стає ясно, що обмін за підсумками саміту люб’язними заявами, без будь-яких підкріплюючих домовленостей, вказує на дипломатичну поразку зустрічі у верхах.

Так вийшло,що вечеря президента США Дональда Трампа з китайським колегою відбулась у затінку ракетного удару американців по базі сирійських ВВС, який став свого роду попередженням про те, що Америка готова застосувати силу проти будь-якої держави, яка загрожує її інтересам. Проте, можливо, США не остаточно є «хазяйкою положення». Так, літак Сі Цзіньпіна, що повертався у Пекін після переговорів з президентом США, зробив раптову зупинку у штаті Аляска, як повідомляється, «для заправки». Тут китайський лідер зустрівся з губернатором цього американського штату. Це виглядає досить дивно: комерційні рейси між Китаєм та Америкою в основному летять «нон-стоп», як і дивно саме відвідання світовим лідером губернатора Аляски — одного із штатів США. Можливо, голова КНР скерував приховане послання: перше — якщо Трамп вважає Тайвань незалежною країною, то Китай знає, як повернути собі ініціативу; друге — якщо ракетні удари Трампа проти суверенної держави без міжнародної підтримки — «демонстрація мускулів» перед Китаєм, то Пекін тут попереджає про те, що її ядерні ракети, розташовані у північно-східній частині країни, здатні пролетіти через Північне полярне коло та Аляску.

Ми дізнаємось, хто вийде переможцем із даного протистояння двох великих держав. Про це нам вкаже те, як буде проходити розгортання протиракетної системи THAAD, і те, на які поступки піде Пекін, щоб не допустити цього.

«Ар-Рая»
Абдуллах Рубін
«Ар-Рая» №125 від 15 Раджаба1438р.х.
12.04.2017р.

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая