Боротьба колонізаторських держав за панування в Центральній Азії

Газета «Ар-Рая»
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Зараз, в XXI сторіччі, в Центральній Азії розгорілась нова «велика гра». Гравцями цієї геополітичної боротьби є Росія, Китай, США і Євросоюз. Так чому ж Центральна Азія приваблює до себе так багато уваги з боку цих колоніальних держав?

Справа в тому, що цей регіон багатий величезними запасами нафти, газу, золота, міді, урану, важких металів та інших корисних копалин.

Окрім того, через нього проходять транзитні і комунікаційні шляхи. Каспійське море теж має геополітичне значення Цей регіон вважається важливим в торгових та інших відносинах між країнами Азії, Європи і Близького Сходу.

Про важливість і геополітичне значення Центрально-Азіатського регіону можна судити і по словам західних геополітиків. Наприклад, один британський геополітик Хелфорд Маккіндер на початку ХХ сторіччя підкреслив, що «той, хто править Центральною Азією, буде правити Євразією, а той, хто править Євразією, буде правити світом». Американський геополітик Збігнєв Бжезинський в своїй книзі «Велика шахова дошка» писав: «Світове панування США залежить від того, як надовго і наскільки ефективно буде зберігатись його правління на Євроазіатському континенті».

Центральна Азія вважається одним із дихальних шляхів для Росії. Тому Росія намагається зберегти свій вплив в регіоні за допомогою таких організацій, як ШОС, ЄврАзЕС, Митний союз, ОДКБ, а також своїх військових баз, розташованих в Таджикистані і Киргизії.

Китай, у свою чергу, пробирається в Центральну Азію за допомогою кредитувань і інвестицій. Наприклад, на початку 2020 року було сказано, що заборгованість одного тільки Узбекистану перед Китаєм перевалила позначку в 3 млрд. доларів США. Китай з метою відродження колишнього колись великого проекту «Великий Шовковий Шлях» об’явив про новий глобальний проект «Один пояс, одна дорога». Як ми бачимо, Центральна Азія є для Китаю важливим сухопутною транзитною об’єднуючою ланкою з Росією і Європою. Ось тому Китай для розвитку транспортної інфраструктури цього регіону почав інтенсивно кредитувати і закладати інвестиції в держави цього регіону. Окрім того, Центральна Азія, яка межує зі Східним Туркестаном,є для Китаю важливим стратегічним регіоном.

Сполучені Штати теж приділяють особливу увагу Центральній Азії. В даний час США намагаються вибратись із «афганського болота». Щоб зрозуміти вживаємі ними кроки, ми повинні звернути увагу на розроблений ними стратегічний план 2019–2025 рр. відносно Центральної Азії. Однією із цих цілей в даному регіоні є зміцнення угоди Сайкс-Піко. В стратегічному документі говориться, що для забезпечення безпеки цих угод США виділило 90 млн. $. Окрім цього США за допомогою Всесвітнього банку і Азіатського Банку виділяє кредити для держав цього регіону.

Наприклад, заборгованість одного тільки Узбекистану перед Всесвітнім банком за даними міністерства фінансів до березня по 2021 року досягла 3,7 млрд. $. А іще США пробираються в Центральну Азію за допомогою культурних проектів і просвіти. В цій стратегії говориться, що люди, які проживають в Центральній Азії, на протязі року відвідали для вивчення англійської мови, знайомства з американською культурою і підвищення кваліфікації «американські центри» більше аніж 1 млн. 400 тис. разів.

США в цьому регіоні особливу увагу приділяють Узбекистану і Казахстану. На думку ідеолога концепції «Велика Центральна Азія» Ф. Старра лідерство в регіоні належить саме цим двом країнам. Держави Центральної Азії надають усіляку допомогу США в справі виходу із «афганського болота». Наприклад, в поточному році 11 березня спецпредставник Ш. Мірзіеева по Афганістану Ісматулла Ергашев і заступник МЗС Туркменістану Вепа Ходжієв провели зустріч в Катарі з одним із лідерів «Талібану» Абдул Гані Бародаром. Поро це у пресі об’явив представник «Талібану».

В найближчому майбутньому очікується різке загострення взаємовідносин між США і Китаєм на тлі зіткнення інтересів цих країн в Центральній Азії. Китай для реалізації свого проекту «Один пояс, один шлях» зацікавлений в збереженні світу у цьому регіоні. А США хочуть розв’язати громадянську війну в Афганістані, внаслідок чого збільшиться занепокоєність країн регіону, що призведе до загальмуванню китайського проекту. Розвиток подій показує, що США прагнуть створити нову хвилю біженців в Центральній Азії, тому що ООН попросила суміжні держави відкрити свої кордони для біженців із Афганістану.

Євросоюз же хоче отримати свій вплив в регіоні, проявляючи особливу увагу у поширенні західних думок і західного світогляду серед молодого покоління. З цією метою Євросоюз виділив 9,6 млн. € організацій ЮНЕСКО для проведення заходів в окремих регіонах Узбекистану в сфері освіти, науки і культури. Окрім цього, Євросоюз виділив Центрально-Азіатському регіону 134 млн. € межах програми «Team Europe» («Команда Європи»).

Ці колонізаторські держави шляхом насадження різного роду боргових зобов’язань зв’язують держави, в результаті чого рушаться їх економіки, а народи впадають в замкнуте коло проблем і зубожіння. Це підвереджує гірка правда наших земель. Від невір’я можна очікувати тільки лиха! А розуми владних структур наших земель зайняті лише досягненням довольства своїх хазяїв-колонізаторів, а також збереженням своїх тронів.

Ці колонізаторські держави хоч і суперничають між собою у справі набуття ласих багатств Центральної Азії, але у справі боротьби проти Ісламу і мусульман вони проявляють єдність. Вони усе більше проявляють свою заклопотаність через те, що Ісламська Умма у цілому, а також мусульмани Центральної Азії — зокрема, пробуджується. Тому вони на боротьбу проти екстремізму і тероризму, тобто на боротьбу проти Ісламу, виділяють мільйони грошей. Але використовувані ними ці гроші, безперечно, повернуться до них гірким жалем!

إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِيَصُدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ ۚ فَسَيُنْفِقُونَهَا ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ ۗ وَالَّذِينَ كَفَرُوا إِلَىٰ جَهَنَّمَ يُحْشَرُونَ

«Воістину, невіруючі витрачають своє майно для того, щоб збити інших зі шляху Аллаха. Вони будуть витрачати його, а потім будуть жалкувати про це, а услід за тим вони будуть повержені. Невіруючі будуть зібрані у Пеклі» (8:36).

Ті, хто вважав знамення Аллаха брехнею і не увірував в Нього, витрачають своє майно, щоб забороняти людям увірувати в Істину Аллаха і відхилити їх від Його прямого шляху. Вони втратять своє майно і нічого не виграють від цього, що викличе у них жалкування і засмучення. Вони зазнають поразки в битві в ближньому житті, а потім будуть зібрані у Пеклі в Останньому житті, якщо вони залишаться при своїй омані і не увірують в Аллаха.

 

Газета «Ар-Рая»
Іслам Абу Халіль
25.08.2021

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая