Розділена Європа та її падіння у провалля

Газета «Ар-Рая»
Друкарня

Сьогодні Європа переживає найгірші часи з миті свого формування. Вона балансує між ностальгією по минулому, коли вона домінувала у світі, і ілюзіями майбутнього, які розсипаються від ударів як зовнішніх, так і внутрішніх чинників, наближаючи Європу до катастрофічного падіння. Найбільш яскравим доказом цього є зізнання однієї із ключових країн, виступаючих за єдність Європи – Франції.

Так, 20 січня 2025 року прем’єр-міністр Франції Франсуа Байру заявив, що Франція і Європа знаходяться під загрозою «знищення» після повернення Дональда Трампа до Білого дому. Адже під час його попереднього президентського строку відносини між США і Європою переживали серйозні напруження через дві ключові причини:

1. Вимога країн НАТО виділяти 2% ВВП на оборонні нужди.

2. Дисбаланс інтересів у торгівлі, дефіцит в платіжному балансі і митні збори.

Повернення Трампа на пост президента США відбувається в умовах серйозних викликів для Європи, серед яких:

1. Російсько-українська війна та її наслідки для Європи.

2. Майбутнє НАТО, європейська безпека і участь країн в обороні континенту на тлі зовнішніх загроз, особливо з боку Росії, а також погрози Трампа про можливий вихід США із Альянсу.

3. Повернення дискусій про торгові відносини з США, торгові війни, митні тарифи і ослаблення ЄС після виходу Великобританії.

4. Намір Трампа придбати острів Гренландія, що здатне змінити європейські кордони і зачепити питання національної безпеки, включаючи Арктичний регіон.

5. Економічна слабкість низки європейських країн, ріст їх боргів, переїзд деяких компаній до США, ріст цін на паливо після відмови від російського газу, а також страх європейських держав і бізнесу перед санкціями США і обмеженнями на доступ до американського ринку.

6. Підсилення позиції правих сил в Європі, прихід їх до влади в деяких країнах та їх ідеологічна близькість до Трампу в низці внутрішніх і зовнішніх питань.

7. На думку журналу Politico, повернення колишньої телезірки на пост президента США стане не тільки випробуванням для трансатлантичних відносин, але й «екзистенційною загрозою для єдності Європи. Основним чинником тиску стане торгова політика Трампа, яку він почав іще під час першого строку, ввівши мито на європейський експорт, а також питання фінансування НАТО.

Ці пункти є ключовими у розумінні майбутнього Європейського Союзу, його головних проблем і загроз. Окрім них існують і інші складні і вкрай важливі питання, такі як відносини з Китаєм і Росією, двобічні оборонні угоди, вплив США на низку європейських держав, а також розбіжності між партіями та інститутами всередині Європи, що призводить до відсутності єдиного політичного і військового курсу.

Безумовно, кожна із цих тем вимагає окремого і глибокого аналізу через свою значущість і наслідки. Проте в даному матеріалі ми розглянемо їх у цілому, приділяючи особливу увагу головному чиннику – поверненню Трампа до влади і внутрішнім кризам Європи.

Ідея європейської єдності була красивою мрією, але ця мрія виявилась лише ілюзією, яка несе в собі зародки власної загибелі іще до свого остаточного формування. Вона не мала міцної основи, на яку можна було б опертись, а навпаки, містила більше чинників руйнування, аніж чинників побудови єдності, таких як націоналізм європейських країн та їх небажання об’єднуватись.

Європа не тільки не просунулась уперед, але й значно відстала від інших країн, які обійшли її у багатьох сферах. Кожного разу, коли вона стикається з кризами, ми чуємо гучні заяви про її єдність і силу, але вони виявляються усього лише криком в пустелі, який не має ніякого реального ефекту.

Сьогодні перед Європою стоять дві головні загрози:

1. Політика і підхід нового голови Білого дому.

2. Внутрішні виклики, які підривають європейську єдність.

Перш загроза: Трамп і його ставлення до Європи як до єдиного цілого

Бельгійський політик Гі Верхофстадт в інтерв’ю порталу New Atlantic зазначив: «Європейці завжди вважали, що Америка підтримує їх в усіх. Але з приходом Дональда Трампа ситуація змінилась».

Гі Верхофстадт, який брав участь у переговорах по Brexit від імені Європарламенту, також заявив: «Уперше в історії американський президент хоче розвалу Європейського Союзу».

Президент Європейської ради Дональд Туск в своєму зверненні до голів урядів країн ЄС заявив: «Америка Трампа тепер знаходиться на одному рівні з Росією, Китаєм і радикальними ісламськими рухами».

Як повідомив портал World Crunch, Туск також написав: «Уперше в історії Європейського Союзу проти нього діють одразу декілька зовнішніх сил, які переслідують ворожі цілі».

Трамп не розглядає ЄС як союзника, а прагне взаємодіяти з кожною країною окремо. Причина цього в тому, що, незважаючи на ослаблення, ЄС залишається потужною економічною силою. Вести переговори з таким крупним економічним блоком означає, що Європа буде мати більше впливу в торгових суперечках. Проте якщо Трампу вдасться роз’єднати європейські країни, то кожна із них виявиться слабше перед обличчям економічного тиску США.

Такий підхід Трампа можна назвати раціональним, оскільки він опирається на існуючі слабкості ЄС, зокрема на його внутрішні кризи. Одним із найбільш болючих ударів по європейській єдності став Brexit, який був активно підтриманий Трампом. Він обіцяв Великобританії економічні вигоди після виходу із ЄС, що стало іщ одним чинником ослаблення союзу.

Вихід Великобританії став катастрофою для ЄС по усім параметрам. Він знизив вплив Європи на міжнародній арені, ослабив її економічні рішення і конкурентоздатність на глобальному рівні.

Трамп пообіцяв ввести мито і тарифи, щоб скоротити торговий дефіцит США і захистити американську промисловість від промисловості з боку імпортних товарів. Очікується, що ці тарифи можуть досягнути 10% на європейський експорт.

Європейська безпека і проблема оборони

Погрози Трампа у відношенні європейської безпеки виявили вкрай небезпечну проблему – відсутність колективної оборонної стратегії. Це вимушує європейські країни розвивати індивідуальні чи двобічні оборонні проекти у збиток загальній безпеці континенту.

Гренландія і питання європейських кордонів

Коли обговорювалась можливість покупки Гренландії, міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив: «Ми — сильний континент»

Він також підкреслив, що ЄС «не дозволить іншим країнам зазіхати на свої кордони».

Друга загроза: Ріст популістських правих рухів

Популярність правих популістських рухів стрімко росте в таких країнах, як Німеччина, Франція, Італія, Польща і Нідерланди. Лідери цих партій не тільки завоювали значний вплив, але й вже прийшли до влади, просуваючи ідеї виходу із ЄС, як це пропонував Трамп. Окрім того, їх політичні погляди на низку внутрішніх і зовнішніх питань кардинально відрізняються від традиційного курсу Європейського Союзу.

ЗМІ зазначають, що «на тлі зростаючих політичних і економічних криз Європа повертається до прикордонного контролю, що викликає побоювання щодо загрози європейській єдності».

Політичний аналітик із Берліну доктор Франц Херман в інтерв’ю каналу Sky News Arabia заявив: «Ці заходи відображають страхи перед ростом міграційного потоку і втратою контролю над безпекою. Це може стати початком більш масштабного розпаду ЄС і поставити під загрозу досягнення, накопичені десятиріччями. Кризи підсилили народне невдоволення і націоналістичні настрої, що ослабляє здатність ЄС реагувати на виклик єдиним фронтом».

Ці процеси демонструють, наскільки небезпечним є підсилення правих радикалів для проекту європейської єдності. Аналітик Європейської ради по міжнародним відносинам Павел Зерка попереджає: «Зсув у бік правих може вплинути на політику ЄС в області клімату, міграції, розширення союзу, бюджету і головування закону».

На завершення:

Ми спостерігаємо жорстоке протистояння двох сил: одна із них є зарозумілою, думає виключно про свої інтереси, навіть у збиток найближчим союзникам, а інша ослаблена ранами, кризами і відсутністю стратегічного мислення через наявність корумпованої правлячої еліти, не здатної до ефективного управління.

Це підвереджують і заяви члена Європарламенту і експерту по зовнішній політиці Християнсько-демократичного блоку ЄС Міхаеля Галера: «Політики і лідери ЄС знов усвідомили, що захистити Європу можна тільки за допомогою НАТО. Саме тому «Стратегічний компас» ЄС у жодному разі не конкурує з НАТО, а колективна оборона Європи повинна і надалі залишатись під егідою альянсу».

Такими є наслідки політики, нав’язаної засновниками США, які після Другої світової війни зв’язали Європу двома міцними ланцюгами – парасолькою НАТО і планом Маршалла, щоб тримати її під американським контролем. В результаті Європа сама опинилась у положенні пригнобленого і залежного регіону, відчувши на собі приниження і підкорення, яким раніше піддавала народи усього світу.

 

Газета «Ар-Рая»
Хасан Хамдан
26.02.2025

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая