Європа переживає найгірші дні

Новини та коментарі
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Новина: Вартість єдиної європейської валюти уперше за 20 років впала до рівня менше одного долара США. Європейський центральний банк спробував применшити важливість цієї події, підкресливши свою політику: «Ми не направлені на певний курс євро, але ми уважно стежимо за впливом обмінного курсу на інфляцію».

Коментар: Війна Росії з Україною сильно вдарила по світові економіці, особливо — по єврозоні. Це великий удар для Європи, яка з початку цього року докладала великих зусиль по відновленню своєї економіки після наслідків пандемії. Світова економічна і фінансова криза, які послідувала після російсько-української війни, стала вирішальною точкою на європейському континенті, який відчував загибель союзу і кінець єдності. Європа продовжує страждати від політичних розколів і розділення європейського дому. Навіть якщо Європа збереже свою структуру, вона буде подібна слабкому житлу павука, і нове потрясіння може стати для неї роковим. Ця паралізована структура не має ніякої цінності , і навіть якщо деякі країни будуть рухатись уперед, це не покращить загального положення. Наведу найважливіші змінення, з якими стикається Європа через війну.

В політичному плані Європа втратила надію на створення єдиної європейської армії. Ідея створення крила ЄС сходить до 1999 року, що призвело до створення «бойових груп» в 2007 році, які так і не були використані в яких-небудь операціях і залишились тільки на папері. Після приходу до влади Емманюеля Макрона в 2017 році розмови про формування європейської армії набули нового характеру.

Макрон, який вважає себе учнем французького лідера Шарля де Голля, бажає відновити славу французької імперії. Макрон неодноразово заявляв про «смерть НАТО» під час правління Трампа, який засудив це висловлювання і назвав його образою («ВВС»). Звичайно ж, створення європейської армії на чолі з Францією залишається мрією.

США за допомогою війни між Росією і Україною завдали руйнівного удару про Європі, яка була паралізована перед реальною небезпекою. Таким чином, виявилась слабкість і нездатність єдиної Європи прийняти важливе рішення а що говорити про окрему країну? Америка за допомогою цієї війни стримала Європу і повернула її лещата НАТО, а заява Макрона про «смерть НАТО» перетворилась на порожню балаканину на тлі політичної реальності.

Що стосується економічної сторони, то Марван Кутб, економічний експерт журналу «Союз арабських банків» сказав: «Війна Росії з Україною не обмежиться двома країнами, навпаки, її наслідки поширяться на увесь регіон». Поза сумнівів, це так і є.

З початку цього року європейська валюта втратила не менше 12% своєї цінності, що вплинуло на зовнішню торгівлю союзу. За даними Євростата, половина імпорту єврозони здійснюється в доларах США порівняно з 40% в єдиній валюті. Також відомо,що за енергоносії (нафту і газ) в основному оплата здійснюється в доларах, а через війну їх вартість збільшилась. Це означає,що більша частина імпортних матеріалів втратила свою конкурентоздатність на європейському ринку, що сприяє росту інфляції. Таким чином, вартість європейських продуктів зросте, особливо тих, які залежать від енергії і імпортної сировини. Проте є і інші продукти виробництва, а також промисловість (хімічна, авіаційна, автомобільна промисловість та ін.); за рахунок падіння євро вони виграють, тому що при експорті вони стають більш конкурентоздатними, і через падіння ціни купівельна спроможність зростає. На думку Європейського центрального банку (ЕЦБ), прискорення рівня інфляції може швидше підвищити відсоткові ставки, і якщо це відбудеться, то це буде перше підвищення за 11 років.

Німецький веб-сайт «Mercure.de» 9 липня простежив за падінням європейської валюти і прокоментував цей процес так: «На протязі року євро втратив чверть своєї вартості по відношенню до американської валюти. Європейська валюта також впала до найнижчого рівня по відношенню до китайському юаню за останні сім років. Євро ослаб, і це велика проблема для Європи, оскільки це збільшує вартість імпорту. Це штовхає до росту інфляції, і торговий баланс Німеччини відчуває дефіцит , оскільки глобальні змінення курсу несприятливо впливають на нашу економіку». Оцінюючи наслідки війни, Єврокомісія (ЕК) знизила свій прогноз росту економіки у поточному і наступному роках. У травні вона оцінила ріст в 2,7% у цьому році і в 2,3% — в 2023 році. Зараз же вона знизила прогнози до 2,6% і 1,4% відповідно. Також ЄК очікує, що інфляція в єврозоні складе у середньому 7,6% в 2022 році замість очікуваних у травні 6,1%, а прогноз на 2023рік підвищений до 4% с 2,7%.

Після, як ЄК змінила свій прогноз і знизила ріст економіки до 1,4% в 2023 році, що є найнижчим показником по Європі, газета «Frankfurt Allgemeine Zeitung» задалась питанням: «Чи не перетвориться Німеччина знов у «хвору людину Європи?». «Враховуючи сильну залежність Німеччини від російського газу. Економічні ризики для Німеччини так само високі. А у випадку призупиненні поставок газу із Росії це вплине на німецьку промисловість набагато сильніше, аніж на решту Європи».

 

Спеціально для Центрального інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір
Хасан Хамдан, Йорданія
18 Зуль-хіджа 1443 р.
17 липня 2022 р.