Вибухи в Туреччині: чи відкриють вони шлях для втручання Туреччини в Сирію?

Газета «Ар-Рая»
Інструменти
Друкарня
  • Маленький Менше Середній Більше Великий
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Туреччина потрапила у важку ситуацію з сирійським питанням через її зв'язки з Америкою, яка маніпулює Туреччиною. Туреччина не зважилася і не допомогла народу Сирії повалити режим, а замість цього слухалася Америку і підпорядковувалася їй, виконуючи все, що та хотіла, і ситуація лише погіршилася.

Туреччина почала бачити небезпеку в курдів, які діють для здійснення інтересів США в Сирії. Президент Туреччини Ердоган заявив 17.02.2016: «Ми ніколи не дозволимо створити на наших південних кордонах новий Кандиль», - вказуючи на гори Кандиль, звідки починаються витоки «РПК», що діє в Іраку проти Туреччини. Це сталося після вибуху в Анкарі в той же день. Прем'єр-міністр Туреччини Давутоглу звинуватив курдські загони народної самооборони і «Робітничу партію Курдистану» ( «РПК») в причетності до вибуху в Анкарі, який скоїв сирійський громадянин.

Партія «Демократичний союз» відкинула звинувачення Туреччини і сама звинуватила правителів Туреччини в тому, що вони стоять «за вибухами, щоб виправдати своє втручання в Сирію». Щоб виправдати курдські загони народної самооборони, курдське бойове угрупування «Соколи свободи Курдистану» ( «ССК») взяла на себе відповідальність за теракт в турецькій столиці. Бойовики назвали ім'я іншого турецького громадянина, який нібито вчинив теракт, який повністю відрізняється від імені та приналежності тієї людини, про яку говорив Давутоглу. Ця організація була класифікована Америкою в 2008 році як терористична. Все це означає, що Америка має намір утримати Туреччину від втручання в Сирію під приводом курдських загонів, що діють там для реалізації інтересів Америки. З цього стає ясно, що Америка поки не хоче безпосереднього втручання Туреччини в Сирію.

США не хочуть визнавати того, що Туреччина звинувачує ці загони в скоєнні теракту, більш того, Америка заявила про свою підтримку цих загонів. І вона не вважає ці загони і партію «Демократичний союз» терористичними. Саудівська Аравія промовчала і не підтримала Туреччину в цьому питанні, природно, за наказом Америки. І Саудія так само, як і Америка, не вважає ці загони терористичними організаціями. Саудівська Аравія є надійним сателітом Америки, вона не буде діяти врозріз з бажаннями Америки, незалежно від її власних інтересів, в той час як Туреччина враховує свої інтереси, хоча й слідує Америці. І все, що відбувається вказує на те, що США незадоволені турецькою поведінкою.

Представник держдепартаменту США Джон Кірбі заявив, що «особистість терориста все ще не відома», і закликав Туреччину припинити нападати на ці загони, сказавши: «Ми не просимо Туреччину відмовитися від міжнародної коаліції, утвореної проти організації «ДАІШ», і рішення, в кінцевому рахунку, залишається в руках Анкари». Неначе Америка говорить Туреччині, що ми вирішили не відмовлятися від цих загонів у відповідь на питання Ердогана Америці, коли він сказав: «Америка повинна зробити свій вибір: або ми, або курдські терористичні організації». Це показує, що Америка вважає за краще використання цих курдських маріонеткових загонів над втручанням Туреччини до Сирії. Америка через ці загони вже встановлювала свою розвідувальну базу в Сирії. Також це вказує на те, що Америка не хоче, щоб Туреччина втручалася в сирійський конфлікт і наносила удари по цим організаціям.

Ердоган був розсерджений цим, і 19.02.2016 він відповів Кірбі, сказавши: «Я не звертаюся до Кірбі, я буду обговорювати цю тему безпосередньо з Обамою, якому кілька місяців тому я повідомляв, що половина військової техніки, надісланої США, потрапила в руки курдської народної самооборони. І у мене немає сумнівів в тому, що загони народної самооборони, які є військовим крилом партії «Демократичний союз», стоять за вибухом замінованого автомобіля, який забрав життя 28 людей». Він сказав, що «застереже президента США, коли зв'яжеться з ним, з приводу підтримки, наданої США курдським бойовикам в Сирії». Також він сказав, що «сумно те, що Захід не оголошує партію «Демократичний союз» і загони народної самооборони терористичними організаціями, незважаючи на наявність всіх доказів на цей рахунок». Він звинуватив Росію, режим Башара і курдські загони у «формуванні курдського регіону на півдні Туреччини». Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу 20.02.2016 сказав: «Звернення до терористичних угруповань, таких як курдське ополчення, в боротьбі проти «ДАІШ» у Сирії є ознакою слабкості. Кожен повинен покласти край цій помилці. Зокрема, наш союзник США повинні зробити це негайно». Увечері 19.02.2016 відбулася телефонна розмова між президентами США і Туреччини; вона тривала 80 хвилин. Було повідомлено деякими інформаційними агентствами, що «Ердоган пригрозив закрити базу «Інджірлік» і застеріг Америку від будь-якої нової підтримки курдської партії «Демократичний союз» і загонів народної самооборони».

Офіційний представник Білого дому Джош Ернест сказав, що два президенти під час дзвінка обговорили «сирійське питання» і що він дасть детальну інформацію про зустріч найближчим часом. «Вони також говорили про американо-турецьку співпрацю і про її майбутнє в питанні боротьби з тероризмом, а також про нещодавні події в Сирії. Вони підтвердили свою підтримку досягнутої домовленості в Мюнхені про припинення бойових дій в Сирії, вказавши на те, що їх загальна мета у співпраці - це боротьба проти «ІД»». За словами офіційного представника держдепартаменту США Марка Тонера, коли його запитали про звинувачення Ердоганом Америки, він заявив, що «Америка не постачала ніякої зброї загонам курдської самооборони».

Сирійський режим визнав співпрацю цих загонів з ним. 19.02.2016 радник Башара Асада Бусайна Шаабан заявила: «Члени партії «Демократичний союз» і її військові підрозділи, а також загони сирійської самооборони діють для звільнення території Сирії у співпраці з російською авіацією і сирійською армією», - що підтверджує підпорядкування сирійського режиму Америці, яка підтримує всі ці сили, і підтверджує те, що існує координація між цими сторонами.

Башар Асад пообіцяв, що «буде завжди боротися проти терористичних груп до повного відновлення сирійської територіальної цілісності». Це обурило Росію, і постійний представник РФ при ООН Віталій Чуркін 19.02.2016 відповів на цю обіцянку: «Якщо вони продовжать (режим і ті, хто з ним) бойові дії на тій підставі, що немає потреби у припиненні вогню і що вони повинні боротися за остаточну перемогу, то цей конфлікт буде тривати занадто довго, і мені навіть страшно уявити це». Він також сказав, що «Росія дуже серйозно втрутилася в цю кризу політично і дипломатично, а тепер - ще й у військовому плані. І тому, звичайно ж, хотілося б, щоб Башар Асад теж відгукувався на це. Але в той же час не варто надавати занадто великого значення тим чи іншим висловлюванням, драматизувати їх. Позиція президента Асада ... вона, звичайно, дисонує з дипломатичними зусиллями, які докладає Росія. Якщо влада Сирії, незважаючи на свої внутрішньополітичні розклади і пропагандистську лінію, яку вони теж повинні вести, будуть слідувати за лідерством Росії у врегулюванні цієї кризи, тоді вони мають шанс вийти з нього гідно. Якщо ж якимось чином вони зіб'ються з цього шляху... то може виникнути дуже важка ситуація. У тому числі і для них самих. Є ж Віденський процес, останні домовленості Міжнародної групи підтримки Сирії в Мюнхені... Але і Дамаск, як я сподіваюся, розуміє, що це (домовленості про припинення насильства, досягнуті Міжнародною групою підтримки Сирії) для нього - унікальний шанс (врегулювати конфлікт) після п'яти років безпросвітного руйнування. Це означає, що Росія не хоче йти по нескінченному шляху, це буде занадто дорого їй коштувати і матиме наслідки для неї в довгостроковій перспективі. Росія рухається разом з США в політичному рішенні, щоб зупинити революцію, зміцнити світський режим і запобігти поверненню Ісламу до влади. І Росія хоче, щоб Башар рухався саме цим шляхом, вважаючи, що продовження війни не принесе якусь користь і що Росія буде продовжувати підтримувати його в цьому». Після цього Башар Асад 20.02.2016 заявив: «Ми сказали, що готові до припинення військових операцій, але суть питання залежить від більш істотних факторів, таких як запобігання зміцненню позицій терористів». Він уточнив, що для перемир'я необхідне припинення поставок живої сили і зброї з інших країн (особливо - Туреччини) бойовикам і заборона на надання бойовикам допомоги в логістиці. Він також сказав: «Сирійська армія зараз перебуває в переддень повного контролю над містом Алеппо, що на півночі Сирії, і просувається до місцевості Ракка, оточуючи «ДАІШ»».

І тут пішли заяви глави міністерства закордонних справ Саудівської Аравії Аделя аль-Джубейра, який 20.02.2016 повідомив, що Ер-Ріяд може постачати поміркованій сирійській опозиції ракети класу «земля-повітря», щоб вони могли стримувати вертольоти сирійського режиму, і що втручання Росії не врятує Башара Асада в довгостроковій перспективі. «Він повинен буде піти у відставку для того, щоб домогтися політичного процесу в Сирії». Також «дозвіл Туреччини увійти в свою країну сотням бійців з Ідліб, а потім перекидання їх в Алеппо, щоб вони воювали в місті Азазі», - все це вказує на те, що Саудівська Аравія і Туреччина не хочуть, щоб Алеппо упав і перейшов під контроль Башара Асада. Це означає, що криза триватиме, тому що люди не будуть задоволені і не мовчатимуть, і Америка і Росія усвідомлюють це. А тому вони ініціюють процес припинення авіаударів. Офіційний представник Держдепартаменту США Кірбі 21.02.2016 заявив, що «держсекретар США Керрі і його російський колега Лавров досі не знайшли механізмів для припинення військових дій в Сирії» і що він «сподівається на можливість досягнення повного припинення військових дій в найкоротші терміни». Сирійська верховна комісія з переговорів заявила про те, що прийме рішення 22.02.2016 про тимчасове перемир'я за умови того, що сирійський режим і його союзники, в тому числі - Росія, припинять військові дії. Ця заява була зроблена після отриманого комісією листа від Чуркіна 19.02.2016. Інформаційне агентство «Reuters» та інші повідомили, що було досягнуто «угоду про перемир'я, яка триватиме від двох до трьох тижнів і яка допоможе переформатуванню і припиненню ударів по «Джабхат ан-Нусра». Удари будуть наноситися тільки по «ДАІШ»». В цілому, США хочуть зупинити бойові дії для реалізації політичного рішення, як і Росія, яка координує свої дії з Америкою. США, в результаті, хочуть догляду Башара Асада і продовження існування світського режиму, а інакше сирійська криза триватиме і далі. Це - відмінна можливість для Америки у використанні і залученні деяких загонів революції в переговори і в прийняття ними рішення Америки. Саудівська Аравія і Туреччина згодні з цим; головне для них - швидше позбутися від наслідків сирійської революції. Однак Туреччина в особі Ердогана боїться майбутньої ситуації, яка може статися в Сирії, якщо Америка надасть автономну форму правління для курдів, але в підсумку, коли США реалізують свої плани, Туреччина все-таки погодиться з Америкою, як це відбувається завжди, як вона вже погодилася, коли Америка встановила автономію курдів у північному Іраку після його окупації. При всій цій змові ми розраховуємо на стійкість народу Сирії і на те, що він не прогнеться і не підкориться, продовживши протистояти будь-якому рішенню, яке суперечить законам його релігії, бажаючи досягти своєї мети і встановити Праведний Халіфат на основі методу пророцтва.

 

Автор: Асаад Мансур
Газета «Ар-Рая»
24.02.2016

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая