Роль Англії в єменському конфлікті

Газета «Ар-Рая»
Друкарня

В Ер-Ріяде відбулась зустріч губернатора провінції Маріб Султана аль-Арада з послом Англії в Ємені Саймоном Шеркліффом.

У ході зустрічі обговорювались події які відбуваються у країні, а також були зачеплені проблеми, з якими на шляху розвитку стикається місцева влада у провінції Маріб.

Інтернет - видання хоусітів звинуватили Англію у тому, що вона веде діяльність по об’єднанню та підкоренню двох крил «Всезагального народного конгресу» (ВНК) президенту Абд Раббо Мансуру Хаді. Також Інтернет - видання «shaharah.net», близьке до хоусітів, опублікувало наступне: «Джерела, наближені до уряду Хаді в Ер-Ріяде, розкрили активне прагнення англійців примірити два крила колись однієї партії, тобто примірити тих, хто дружить з саудівськими агресорами, і тих, хто вірний справі екс-президента Алі Салеха.

Джерела вказали, що у понеділок посол Англії в Ємені Саймон Шеркліфф у межах своїх зустрічей зустрівся з лідерами єменської партії «Іслах», представниками президента Абд Раббо Хаді та представниками південних мухафаз Ємену з метою зближення точок зору між сторонами та між лідерами партії «Всезагальний народний конгрес» (ВНК).

Власні джерела «shaharah.net» повідомили, що паралельно з зустрічами посла Англії проводилась діяльність по примиренню лідерів партії «Всезагальний народний конгрес» (ВНК) з коаліцією агресорів, особливо — після вбивства екс-президента Алі Салеха».

З іншого боку міністр Англії по справам Близького Сходу Алістер Берт зазначив, що його країна буде і надалі підтримувати зусилля коаліції у зміцненні «легітимного» уряду в Ємені.

20.01.2018 Алістер Берт у відповідях на питання відносно Ємену від Палати общин Великобританії сказав: «Ми продовжимо надавати нашу підтримку арабській коаліції у справі по відновленню «легітимної» влади в Ємені, яка веде боротьбу проти серйозного повстанського руху. Постачання зброєю останнього відбувається з-за кордону».

В іншому контексті міністр внутрішніх справ (в уряді Хаді) Ахмед аль-Майсарі у минулий четвер обговорив з радником Англії з питань безпеки Ларсом Матсімом (LarsMatsim) співпрацю в області безпеки між двома країнами, особливо у тому, що стосується боротьби з тероризмом.

Згідно інформаційному агентству «SabaNet» (близьке до оточенню Абд Раббо Хаді): «На зустрічі були зачеплені труднощі, що перешкоджають подальшому розвитку в області безпеки, а також виклики, що стоять перед міністерством внутрішніх справ у цілому, і службою берегової охорони — зокрема. Була зачеплена можливість внеску Англії у надання допомоги єменській стороні для здолання цих труднощів».

Тарек Аффаш (племінник Алі Салеха) прибув у мухафазу Шабва під опікою сил ОАЕ. Останні створили армію, яка паралельно служить крилу Алі Салеха. У той же час новоспечена армія не отримує наказів від Абд Раббо Хаді та його уряду, бо він — слабка фігура; накази цієї армії віддає Саудівська Аравія.

Відомо, що ОАЕ — агент Англії і грає певну роль у стримуванні проамериканського сепаратистського руху «Аль-Хірак» на півдні країни. ОАЕ увійшли туди з метою за допомогою агентів Англії припинити будь-яке відокремлення. ОАЕ розуміють,що Абд Раббо Хад та його уряд стали заручниками саудівського тиску, і те, що вони згодні на діалог та спільне співіснування з хоусітами. Саудівська Аравія хоче співучасті хоусітів у правлінні країною, тим самим послаблюючи агентів Англії, тому Абд Раббо Хаді та його соратникам важко відкинути яке-небудь рішення під таким тиском.

Посол Англії зустрівся з губернатором Маріба, який зв’язаний з партією «Іслах», щоб зменшити конфлікт Абд Раббо Хаді з лідерами крила Алі Салеха, такими як Тарек Аффаш, який говорить те ж саме,що і його покійний дядько. Він закликає призупинити агресію, розпочати діалог і знайти політичне рішення. При цьому Тарек Аффаш не говорив про визнання ним легітимності Абд Раббо Хаді, як стверджували це деякі із послідовників Абд Раббо Хади.

Задача англійського посла полягає у тому, щоб примирити два крила партії «Всезагальний народний конгрес» (ВНК), визначивши кожному із них конкретну роль. Адже неможливо уявити, що Тарек Аффаш та інші лідери ВНК, перебуваючи на землях «легітимного» уряду Абд Раббо Хаді, не будуть визнавати його, адже ОАЕ увійшли у склад коаліції та вступили у війну під приводом збереження «легітимного» уряду.

Тому проблема полягає у тому, що Англія визначила ролі своїм агентам (Хаді та його приспішники і крило Алі Салеха, підтримуване ОАЕ, яке у подальшому можуть очолити або Тарек Аффаш, або Ахмед Алі Салех), і вони згодні з тим, щоб продовжити війну проти хоусітів, проте вони вивчають питання: їм битися проти хоусітів як єдине крило або як раніше, роздільно?

ОАЕ продовжують виконувати свою діяльність проти хоусітів незалежно від території і вести армії, яка не підкоряється Абд Раббо Хаді. ОАЕ знають, що на Абд Раббо Хаді іде тиск з боку Саудівської Аравії.

Проте події передбачають, що рішення військовим шляхом малоймовірно. Тиск з боку Америки, ООН та Саудівської Аравії іде на бік політичного рішення, щоб зберегти своє обличчя. Отож, для Англії вигідніше не об’єднувати два крила, які здаються різними, що забезпечити собі долю пирога від влади при будь-якому політичному розкладі.
Всередині «легітимного» уряду маються рухи, засновані на правозахисних організаціях, наприклад,Тавакуль Карман; вони заперечують прийняття крила Алі Салеха, якщо тільки останні не будуть вести діяльність проти хоусітів під головуванням Абд Раббо Хаді. При цьому дані правозахисні організації є проамериканськими, бажаючими діалогу та політичного рішення з хоусітами; особливо це сильно проявилось після смерті Алі Салеха.

Ці організації виступають як проти Абд Раббо Хаді, так і проти агресії з боку коаліції у відношенні хоусітів. Вони порозумілися з хоусітами та розташовують свої пости у «Твіттері» із Туреччини, Америки та інших країн. Вони підтримують мітинги проти присутності Ахмеда Алі Салеха та Тарека Аффаша на політичній арені. Ці дії скеровані на послаблення прибічників Англії; вони також намагаються нацькувати її агентів один проти одного, створюючи тим самим дискомфорт уряду Абд Раббо Хаді. Правозахисні організації заявили, що Тарек Аффаш та ті, хто з ним із числа керівників Конгресу, повинні офіційно увійти у склад «легітимного» уряду. Саме тому Англія активізувала свої зв’язки з Абд Раббо Хаді та партією «Іслах»:

— щоб кожному агенту дати конкретну роль і не допустити розриву між ними,
— щоб не допустити їх протистояння з хоусітами у якості окремих груп,
— щоб вони не звертали уваги на американських агентів всередині уряду Хаді, таких як сепаратистський рух «Аль-Хірак» та правозахисні організації,подібні організаціям Тавакуль Абдель-Салам Карман та її прибічників.

Ось таким чином проходить англо-американський конфлікт в Ємені. Ємен та його жителі ніколи не будуть у безпеці, доки нав’язуються різноманітні «отруйні» рішення з боку протиборчих один з одним держав Заходу. Тому вихід із ситуації, яка склалася, полягає лише у правильному шаріатському рішенні в особі правлінні Ісламу за допомогою держави Халіфат, правління у якому буде здійснюватися за методом пророцтва.


Газета «Ар-Рая»
Абд аль-Мумін аз-Зейляі
Голова інформаційного офісу Хізб ут-Тахрр/Ємен
18 Джумада аль-уля 1439 р.х.
24.01.2018 р.

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая

Головне меню