Чи вплине звільнення Рекса Тіллерсона на зовнішню політику США?

Газета «Ар-Рая»
Друкарня

13 березня 2018 р. президент Дональд Трамп у своєму «Twitter» об’явив про зняття Рекса Тіллерсона з посади державного секретаря США. На його місце був призначений екс-директор ЦРУ Майк Помпео.

Потім, по спливанню декількох годин після об’явлення про звільнення Тіллерсона, стало відомо про звільнення заступника держсекретаря США по зв’язкам з громадськістю Стіва Голдстайна. Причиною звільнення останнього послужило його публічна заява про те, що держсекретар не розмовляв з президентом і не знає причини свого звільнення.

Подібні заяви суперечили версії Білого дома, адже він об’явив , що Рекс Тіллерсон був проінформований про свою відставку за декілька днів. 16 березня 2018 р. на неофіційному брифінгу голова апарату Білого дому Джон Келлі повідомив журналістам, що нещодавно звільнений держсекретар Рекс Тіллерсон був проінформований про те, що його збираються звільнити , коли він був у туалеті «через розлад шлунку». Приниження Рекса Тіллерсона сталося після декількох місяців суперечок та спекуляцій , під час яких Тіллерсон відмовився визнавати , що назвав Трампа «придурком». Проте особисті суперечки — не єдина причина його звільнення з посади держсекретаря.

У звіті «CNBC» вказувалось, що причиною цього послужили розбіжності по відношенню до Росії. Напередодні звільнення Рекса Тіллерсона було згадано про його незгоду з Білим Домом відносно інциденту в Англії. Тіллерсон вважає, що отрута, яка вбила колишнього агента Англії, прибула із Росії. Також з політикою Трампа у відношенні Росії не згодні інші офіційні особи Білого дому та урядових відомств. Проте заміна держсекретаря ознаменувалась більш жорсткою політикою у відношенні Росії. «Ми повинні продовжувати спричиняти тиск на руських, де б вони не знаходились», — про це заявив новий держсекретар Майк Помпео.

У статті «Голос Америки» від 16 березня 2018 року під заголовком «Змінення у державному департаменті США повинні дати новий імпульс американської дипломатії у суперечливому Південно-Китайському морі» говориться про змінення політики у відношенні Китаю. Автор статті приводить цитати регіональних експертів у підтримку думки про те, що Рекс Тіллерсон не був ефективним дипломатом у Південно-Китайському морі. Один із таких експертів директор «Ініціативи по забезпеченню прозорості азіатських морських шляхів» (AMTI) Грегорі Полінг (GregoryPoling) заявив: «На дану мить нашою політикою заправляє Пентагон, що, у свою чергу, викликає занепокоєння, тому що військового рішення відносно морських суперечок не існує. Пентагон… не зможе добитись успіху без більш високої дипломатичної стратегії». Ця думка отримала деяку підтримку наступного дня, коли Дональд Трамп підписав наказ про покращення відносин з Тайванем, територію якого Китай вважає незаконно відокремленою. На цей наказ китайці відреагували негайно: «Ми закликаємо американську сторону:

— виправити допущено помилку;

— припинити офіційний обмін між представниками США та Тайванем;

— припинити розвиток відносин;

— розумно та правильно взаємодіяти з проблемою Тайваню;

— утриматись від завдавання шкоди китайсько-американським відносинам, миру та стабільності у Тайванських протоках».

Новий держсекретар вважається «яструбом» у відношенні Росії та Китаю. Його тенденції у політиці більш радикальні, що співпадає з позицією Трампа. На дану мить тенденції Майка Помпео скеровані у бік Північної Кореї та Ірану. Усього за два дні до свого нового призначення Майк Помпео був вкрай амбіційний у відношенні очікуваного саміту Дональда Трампа з лідером Північної Кореї Кім ЧенИном. «Колишня адміністрація вела переговори з позиції слабкості. Дана адміністрація буде вести переговори з позиції грізної сили… Північна Корея повинна повністю позбутися від ядерної зброї та підкоритись повній , такій, що піддається перевірці, та незворотній денуклеаризації», — заявив Майк Помпео у програмі «Обличчям до нації» на каналі «CBS». Що стосується Ірану, то він запропонував бомбардувати його ядерні реактори , а також піддав критиці адміністрацію Обами за те, що вона не змогла скористатись руйнівними економічними санкціями у придушенні ядерної програми Ірану, коли була укладена «ядерна» угода. Подібне положення речей не є зовнішньою політикою — це капітуляція.

Що стосується Близького Сходу, то сам Майк Помпео — із числа ультраконсерваторів, які критикували Обаму за те, що він зробив недосить для християнських та єврейських цінностей перед обличчям загроз з боку Ісламу.

Майк Помпео є очевидним вибором для руху «Чаювання», який вважає себе республіканським; саме він вважається головним фінансистом Дональда Трампа та його підтримкою у Республіканській партії. До того, як стати директором ЦРУ у 2017 р., на протязі 6 років Помпео був депутатом Палати представників Конгресу США від Республіканської партії , також працював у комітеті по енергетиці та торгівлі , постійної спеціальної палати комітету по розвідці та спеціальній палаті у Бенгазі. За цей час він отримав найбільшу кількість засобів від корпорації «KochIndustries», аніж інші політики за усю історію .

Британський веб-сайт «openDemocracy» від 18 листопада 2016 р. на своїй сторінці у «Twitter» розташував твіт, у якому говорилось про те, що внески від виробництв та дослідницьких центрів «KochIndustries» перевищили 900 тис. доларів,не говорячи вже про те, що Центр азіатських досліджень, що відносяться до «KochIndustries», опублікував підтвердження про призначення Майка Помпео, де говорилось, що він відрізняється своєю здатністю працювати як з Конгресом, так і з президентом. Також було зазначено, що національні інтереси Америки незмінні, проте зміниться лише шлях зовнішньої політики.


Газета «Ар-Рая»
Абдуллах Рубін
3 Раджаба 1439 р.х.
21.03.2018 р.

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая

Головне меню