Вибори та їх вплив на Малайзію

Газета «Ар-Рая»
Друкарня

9 травня 2018 року у Малайзії завершились чотирнадцяті парламентські вибори, які стали видатною подією в історії країни.

Завершилась епоха правлячої 61 рік коаліції «Національний фронт», і на її місце прийшла нова коаліція під назвою «Альянс надії » на чолі з Махатхіром Мухаммадом, який тепер у віці 92 роки удруге став прем’єр-міністром Малайзії. Коаліція «Національний фронт» отримала 79 місць у парламенті, у той час як «Народний блок», представлений «Об’єднаною партією синів землі Малайзії» і який включає «Партію народної справедливості», «Партію демократичних дій» та «Партію національної віри», отримав 113 місць. «Малайська ісламська партія» отримала 18 місць. Партія «Варісан» у штаті Сабах отримала 8 місць, «Партія домашньої солідарності» зайняла одне місце, а незалежні представники отримали 3 місця. 58 членів парламенту є мусульманами і 66 — немусульманами.

Після того, як Махатхір Мухаммад став сьомим прем’єр-міністром Малайзії, відбулись очікувані та довгоочікувані події. Королівським наказом за день до Рамадану був помилуваний колишній заступник Махатхіра Анвар Ібрагим (який також є фактичним лідером «Партії народної справедливості» («Робоча партія»)), що дозволило йому повернутись до політичної діяльності і, як було оговорено, дозволить йому стати прем’єр-міністром замість Махатхіра. Заступником прем’єр-міністра була призначена дружина Анвара Ван Азіза Ван Ісмаіл, яка також є президентом «Партії народної справедливості».

Кульмінацією нових призначень на рівні міністрів стало проголошення Махатхіра про створення Сенату, який стане радником уряду, зокрема — по економічним питанням. П’ять членів Сенату є відомими діячами та експертами у капіталістичній економічній системі. Це, безумовно, означає, що  Малайзія буде суворо обмежена невірною західною економічною системою.

Колишній прем’єр-міністр Наджиб Разак, який пішов з головного посту «Об’єднаної малайської національної організації», перебуває під слідством Національної антикорупційної комісії у скандальній справі с фондом «1Malaysia DevelopmentBerhad (1MDB)» та іншими зв’язаними з корупцією справами.

У ході обшуку у трьох приміщеннях, які належать екс-прем’єру, поліція виявила 284 коробки з дизайнерськими сумками, частина із яких була наповнена коштовностями, годинниками та валютою. У Наджиба було вилучено 100 мільйонів рінггітів (30 мільйонів доларів США) і більше 100 кілограмів золотих сказавши, що дуже складно оцінити вартість вилученого, оскільки серед іншого є багато виробів та валюти. Окрім того, у відношенні деяких офіцерів було розпочато слідство військової комісії по перемир’ю, і очікується, що низка інших людей зіткнеться з такою ж долею.

Уперше після набуття незалежності у 1957 році Малайзія стала свідком того, що новий кабінет міністрів сформувала опозиція. Варто відзначити, що усі члени нового уряду, будь то мусульмани чи немусульмани, є прибічниками демократії. Те ж саме стосується усіх членів парламенту. Отож, це — демократична система, а не ісламська. Члени цього уряду завжди будуть вважати себе «просунутими» мусульманами, які перебувають при владі. Ясно, що ліберально-демократична концепція охопить усю країну. Малайзія може стати іще більш демократичною та ліберальною, а інтелектуальний конфлікт між думкою Ісламу та невір’ям може загостритись.

Не станеться ніяких змінень у системі, навіть при обіцянках нового уряду про те, що він скасує деякі суворі та жорстокі закони колишнього режиму, і навіть при скасуванні, як і було обіцяно, податку на товари та послуги (GST) у 6%, введеного колишнім режимом. Проте усі інші види податків, які заборонені в Ісламі, продовжать зберігатись. Махатхір обіцяв, що він збереже головування закону, що, безумовно, вказує на головування демократії у країні, хоча у той же час він закликає людей підкорятись Корану та Сунні. Очевидно, що федеративна конституція, яка вважається найвищим законом, успадкованих від англійців, як і раніше, існує та виступає проти Корану та Сунни.

Нарешті, варто відзначити, що посол США у Малайзії Камала Ширін Лахдір провела годинну зустріч з Махатхіром 21.05.2018. Потім, 24.05.2018, вона відвідала нещодавно призначеного міністра оборони, який тепло прийняв її. У цих двох візитах містився ясний від Америки для тих, у кого є розуміння.

Газета «Ар-Рая»
Абдульхакім Усман
Офіційний представник Хізб ут-Тахрір у Малайзії
14 Рамадана 1439 р.х.
30.05.2018 г.

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая

Головне меню